Granice hipokryzji. Konrad Wernicki poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”

Solidarność stoi #MuremZaPolskimMundurem od samego początku kryzysu migracyjnego na granicy. Jednak są tacy ludzie i środowiska w Polsce, z Donaldem Tuskiem i jego rządem na czele, którzy będąc w opozycji wspierali proceder nielegalnej imigracji przez Białoruś do Polski, atakując i szkalując przy tym Straż Graniczną oraz innych polskich mundurowych. Dziś deklarują twardą obronę granic Polski lub siedzą cicho ze wstydu, ale my pamiętamy, po której stronie byli jeszcze kilka miesięcy temu. O granicach hipokryzji piszemy w nowym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 25/2024 Granice hipokryzji. Konrad Wernicki poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Okładka Tygodnika Solidarność nr 25/2024 / grafika: TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

#MuremZaPolskimMundurem

Na wstępie Tygodnika redaktor naczelny Michał Ossowski przypomniał o zeszłorocznej nagrodzie „Człowieka Roku Tygodnika Solidarność” jaką nasza redakcja przyznała bohaterowi zbiorowemu, czyli właśnie służbom mundurowym.

Kiedy w ubiegłym roku przyznawaliśmy tytuł Człowieka Roku „Tygodnika Solidarność” polskim służbom mundurowym, nie mieliśmy wątpliwości, że funkcjonariusze broniący wschodniej granicy zasługują na naszą wdzięczność i największy szacunek. Że nosząc polski mundur, codziennie wykonują ciężką pracę, nierzadko z narażeniem zdrowia i życia, abyśmy wszyscy, każdego dnia, niezależnie od poglądów, preferencji politycznych, rasy czy wyznania mogli czuć się bezpiecznie we własnym kraju.

- pisze redaktor naczelny „TS”.

Polityczne dzieciuchy

Z kolei Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego wytyka „dziuciuchów” polskiej sceny debaty publicznej, którzy ewidentnie nie dorośli do życia publicznego.

Polityczny dzieciuch to ktoś, kto odmawia przyjęcia do wiadomości, że życie publiczne i polityczne ma swoje realne konsekwencje. Dzieciuch ma ochotę przyprawić wojsku, Straży Granicznej albo Policji gębę „tępego żołdaka”, więc to robi. Dzieciuch nie myśli o tym, że taka aktywność przyczyni się do niszczenia w społeczeństwie zaufania do tych instytucji. Akurat teraz nie ma zamiaru się nad tym zastanawiać. Może kiedyś się zastanowi. Kiedy na przykład będzie oczekiwał od tych samych instytucji obrony w sytuacji egzystencjalnego zagrożenia. Ale dzieciuch tych dwóch spraw nie łączy. Dzieciuch jest dzieciuchem.

- pisze w swoim felietonie wicenaczelny "TS".

Reportaż z granicy niemiecko-polskiej - Relokacja już się rozpoczęła

Aleksandra Fedorska prosto z granicy raportuje nam, jak wygląda sytuacja z imigrantami wydalanymi z Niemiec do Polski. Niemiecka policja federalna przyznała, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku wydaliła do Polski aż 3578 migrantów. Możliwe, że w lubuskim już tworzą się sieci przemytników ludzi. Cały obraz dziennikarka przedstawia w obszernym reportażu, który gorąco polecamy.

Z kolei Stanisław Żaryn pisze o serii błędów w zarządzaniu obroną granic RP. Jak odbudować zaufanie do naszych służb i samego państwa? O tym w jego tekście.

Czy Agnieszka Holland nakręci kolejny film?

Agnieszka Żurek w swoim artykule zadanie pytanie „Czy twórcy nadal są z siebie dumni?”. Autorka zadaje retoryczne pytanie, czy o śmierci sierżanta 1. Warszawskiej Brygady Pancernej Mateusza Sitka – zamordowanego podczas obrony polskiej granicy przez imigranta, Agnieszka Holland nakręci kolejny film?

Niech ten tekst będzie wyrzutem sumienia dla Agnieszki „dzieciucha” Holland.

Jakub Pacan w swoim tekście zauważa, że we Francji i Niemczech służby mają coraz mniej oporów by strzelać do agresywnych i niebezpiecznych migrantów dokonujących przestępstw. U nas tego nie wolno. Na jak długo? – pyta redaktor.

Rozchwiana koalicja rządowa

Mariusz Staniszewski w swoim artykule przewiduje serię kryzysów, które mają nawiedzić rząd Donalda Tuska.

Liderzy Trzeciej Drogi i Lewicy przekonali się, ile kosztuje pół roku koalicji z toksycznym sojusznikiem. Lider Platformy Obywatelskiej umocnił swoją władzę i będzie jeszcze bardziej brutalny i niebezpieczny.
- pisze autor.

Punks not fajnopolaks

Słyszeliście już piosenki mniej i bardziej znanych muzycznych buntowników (jak Muniek Staszczyk), którzy w swoim stylu sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi?

„Teraz karmią nas kłamstwami, europejski ekoład, zielony
marksizm mi nie pasi i ten nowoczesny świat”

- Muniek Staszczyk w utworze „Wolność”.

Gdy złodzieje i tyrani ten zielony wielbią
ład, myślą, że są tacy cwani, odbudują tu
Kraj Rad! Wezmą własność, wolność wezmą,
będziesz płacił gruby hajs, oni z okien
swych limuzyn machać będą, oh how nice!

- Maks O’Smiley w utworze „Kasy nie ma i nie będzie”.

Czy to ich walka z nowym totalitaryzmem? Zastanawia się Agnieszka Żurek w swoim artykule.

Stoimy za CPK

Jakub Pacan przedstawia akcję „Stoimy za CPK” oraz jej inicjatora. Podkreśla, że Nie tylko prezesi gigantów przemysłowych z Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych apelują w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był kontynuowany.

Wynaturzony Zielony Ład

Jan Muś pisze o genezie Zielonego Ładu, który z dobrej koncepcji przepoczwarzył się w zieloną terapię szokową.

Europejski Zielony Ład jest owocem inżynierii społecznej i politycznej mającej na celu utrzymanie lub przywrócenie przewagi gospodarczej Unii Europejskiej nad resztą świata. Sam koncept nie był zły. Kompletnie nie zadziałała za to społeczna i solidarnosciowa strona projektu.

- pisze redaktor.

Cyfryzacja rynku pracy

Konrad Wernicki relacjonuje seminarium eksperckie podsumowujące projekt EFAD prowadzony przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” wraz partnerami społecznymi z całej Europy.

Projekt dotyczy robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji świata pracy, który za sprawą AI (Sztucznej Inteligencji) przechodzi cyfrową rewolucję na naszych oczach. Warto zapoznawać się z raportami i ekspertyzami dotyczącymi tych zagadnień, bo możemy się z nimi mierzyć w pracy szybciej niż myślimy.

Felietony

Remigiusz Okraska w swoim felietonie przypomina o jednej z największych katastrof w kopalni z udziałem polskich górników, która miała miejsce jeszcze w XIX w.

Karol Gac opisuje krajobraz powyborczy po europejskiej batalii o Parlament Europejski.

Cezary Krysztopa wspomina Janusza Rewińskiego, który niedawno odszedł z tego świata, jako wybitnego satyryka.]

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Pilny komunikat ws. Joe Bidena z ostatniej chwili
Pilny komunikat ws. Joe Bidena

Trwa kampania prezydencka w USA. Media całego świata śledzą uważnie doniesienia z Ameryki. Tym większe poruszenie wywołał komunikat Białego Domu ws. prezydenta Joe Bidena.

Znani dziennikarze TVN24 przechodzą do TVP Info Wiadomości
Znani dziennikarze TVN24 przechodzą do TVP Info

Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski kończą współpracę z TVN24 i od września pojawią się w nowym programie na antenie TVP Info.

Liczba cudzoziemców w polskich więzieniach gwałtownie wzrosła. Podano dane z ostatniej chwili
Liczba cudzoziemców w polskich więzieniach gwałtownie wzrosła. Podano dane

Liczba zagranicznych więźniów w polskich zakładach karnych wzrosła dwukrotnie w porównaniu do 2020 roku. Najwięcej osadzonych pochodzi z Ukrainy, Gruzji i Białorusi.

Były szef kampanii Trumpa zapowiada, że jeśli Trump wygra wybory, pomoże obozowi Andrzeja Dudy wygrać wybory prezydenckie z ostatniej chwili
Były szef kampanii Trumpa zapowiada, że jeśli Trump wygra wybory, pomoże obozowi Andrzeja Dudy wygrać wybory prezydenckie

– Kiedy Donald Trump wygra, jestem pewien, że on i prezydent Duda będą mieli kilka poważnych rozmów o tym, jak utrzymać Polskę we właściwych rękach – oświadczył Corey R. Lewandowski, były szef kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 r. i doradca jego sztabu wyborczego.

Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat pilne
Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Kylian Mbappe zadebiutuje w Warszawie? Wiadomości
Kylian Mbappe zadebiutuje w Warszawie?

Francuski gwiazdor został już oficjalnie zaprezentowany jako nowy piłkarz Realu Madryt. Okazuje się, że debiut gwiazdora w nowym klubie może odbyć się w Warszawie.

Rosyjscy porywacze udający policjantów zatrzymani Wiadomości
Rosyjscy porywacze udający policjantów zatrzymani

Hiszpański wymiar sprawiedliwości zastosował w środę areszt wobec pięciu obywateli Rosji, którzy w przebraniu policji porwali dwóch swoich rodaków w podmadryckiej miejscowości Majadahonda.

Samuel Pereira: Na obcej, krótkiej smyczy tylko u nas
Samuel Pereira: Na obcej, krótkiej smyczy

Jeśli kogoś to, co się dzieje w Polsce zaskakuje, to znaczy, że nie słuchał uważnie Niemców, gdy zapowiadali co się będzie działo w naszym kraju. Krótko po wygraniu wyborów przez „uśmiechniętą” koalicję Klaus Bachmann, niemiecki dziennikarz mieszkający na stałe w Polsce doradzał potencjalnemu nowemu rządowi co ma teraz zrobić. Zrobił to publicznie, na łamach „Berliner Zeitung”, dzięki czemu mogliśmy się z tymi radami zapoznać.

Rząd Tuska szykuje potężne uderzenie w polskie inwestycje na Odrze gorące
Rząd Tuska szykuje potężne uderzenie w polskie inwestycje na Odrze

Według doniesień medialnych Ministerstwo Infrastruktury chce dokonać radykalnych zmian w specustawie odrzańskiej.

Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy

W najbliższy weekend mieszkańców stolicy czekają utrudnienia. Miasto prowadzi modernizację ulic, tym razem ograniczenia komunikacyjne dotkną ścisłego centrum Warszawy.

REKLAMA

Granice hipokryzji. Konrad Wernicki poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”

Solidarność stoi #MuremZaPolskimMundurem od samego początku kryzysu migracyjnego na granicy. Jednak są tacy ludzie i środowiska w Polsce, z Donaldem Tuskiem i jego rządem na czele, którzy będąc w opozycji wspierali proceder nielegalnej imigracji przez Białoruś do Polski, atakując i szkalując przy tym Straż Graniczną oraz innych polskich mundurowych. Dziś deklarują twardą obronę granic Polski lub siedzą cicho ze wstydu, ale my pamiętamy, po której stronie byli jeszcze kilka miesięcy temu. O granicach hipokryzji piszemy w nowym numerze „Tygodnika Solidarność”.
Okładka Tygodnika Solidarność nr 25/2024 Granice hipokryzji. Konrad Wernicki poleca nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Okładka Tygodnika Solidarność nr 25/2024 / grafika: TS

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

#MuremZaPolskimMundurem

Na wstępie Tygodnika redaktor naczelny Michał Ossowski przypomniał o zeszłorocznej nagrodzie „Człowieka Roku Tygodnika Solidarność” jaką nasza redakcja przyznała bohaterowi zbiorowemu, czyli właśnie służbom mundurowym.

Kiedy w ubiegłym roku przyznawaliśmy tytuł Człowieka Roku „Tygodnika Solidarność” polskim służbom mundurowym, nie mieliśmy wątpliwości, że funkcjonariusze broniący wschodniej granicy zasługują na naszą wdzięczność i największy szacunek. Że nosząc polski mundur, codziennie wykonują ciężką pracę, nierzadko z narażeniem zdrowia i życia, abyśmy wszyscy, każdego dnia, niezależnie od poglądów, preferencji politycznych, rasy czy wyznania mogli czuć się bezpiecznie we własnym kraju.

- pisze redaktor naczelny „TS”.

Polityczne dzieciuchy

Z kolei Rafał Woś, zastępca redaktora naczelnego wytyka „dziuciuchów” polskiej sceny debaty publicznej, którzy ewidentnie nie dorośli do życia publicznego.

Polityczny dzieciuch to ktoś, kto odmawia przyjęcia do wiadomości, że życie publiczne i polityczne ma swoje realne konsekwencje. Dzieciuch ma ochotę przyprawić wojsku, Straży Granicznej albo Policji gębę „tępego żołdaka”, więc to robi. Dzieciuch nie myśli o tym, że taka aktywność przyczyni się do niszczenia w społeczeństwie zaufania do tych instytucji. Akurat teraz nie ma zamiaru się nad tym zastanawiać. Może kiedyś się zastanowi. Kiedy na przykład będzie oczekiwał od tych samych instytucji obrony w sytuacji egzystencjalnego zagrożenia. Ale dzieciuch tych dwóch spraw nie łączy. Dzieciuch jest dzieciuchem.

- pisze w swoim felietonie wicenaczelny "TS".

Reportaż z granicy niemiecko-polskiej - Relokacja już się rozpoczęła

Aleksandra Fedorska prosto z granicy raportuje nam, jak wygląda sytuacja z imigrantami wydalanymi z Niemiec do Polski. Niemiecka policja federalna przyznała, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku wydaliła do Polski aż 3578 migrantów. Możliwe, że w lubuskim już tworzą się sieci przemytników ludzi. Cały obraz dziennikarka przedstawia w obszernym reportażu, który gorąco polecamy.

Z kolei Stanisław Żaryn pisze o serii błędów w zarządzaniu obroną granic RP. Jak odbudować zaufanie do naszych służb i samego państwa? O tym w jego tekście.

Czy Agnieszka Holland nakręci kolejny film?

Agnieszka Żurek w swoim artykule zadanie pytanie „Czy twórcy nadal są z siebie dumni?”. Autorka zadaje retoryczne pytanie, czy o śmierci sierżanta 1. Warszawskiej Brygady Pancernej Mateusza Sitka – zamordowanego podczas obrony polskiej granicy przez imigranta, Agnieszka Holland nakręci kolejny film?

Niech ten tekst będzie wyrzutem sumienia dla Agnieszki „dzieciucha” Holland.

Jakub Pacan w swoim tekście zauważa, że we Francji i Niemczech służby mają coraz mniej oporów by strzelać do agresywnych i niebezpiecznych migrantów dokonujących przestępstw. U nas tego nie wolno. Na jak długo? – pyta redaktor.

Rozchwiana koalicja rządowa

Mariusz Staniszewski w swoim artykule przewiduje serię kryzysów, które mają nawiedzić rząd Donalda Tuska.

Liderzy Trzeciej Drogi i Lewicy przekonali się, ile kosztuje pół roku koalicji z toksycznym sojusznikiem. Lider Platformy Obywatelskiej umocnił swoją władzę i będzie jeszcze bardziej brutalny i niebezpieczny.
- pisze autor.

Punks not fajnopolaks

Słyszeliście już piosenki mniej i bardziej znanych muzycznych buntowników (jak Muniek Staszczyk), którzy w swoim stylu sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi?

„Teraz karmią nas kłamstwami, europejski ekoład, zielony
marksizm mi nie pasi i ten nowoczesny świat”

- Muniek Staszczyk w utworze „Wolność”.

Gdy złodzieje i tyrani ten zielony wielbią
ład, myślą, że są tacy cwani, odbudują tu
Kraj Rad! Wezmą własność, wolność wezmą,
będziesz płacił gruby hajs, oni z okien
swych limuzyn machać będą, oh how nice!

- Maks O’Smiley w utworze „Kasy nie ma i nie będzie”.

Czy to ich walka z nowym totalitaryzmem? Zastanawia się Agnieszka Żurek w swoim artykule.

Stoimy za CPK

Jakub Pacan przedstawia akcję „Stoimy za CPK” oraz jej inicjatora. Podkreśla, że Nie tylko prezesi gigantów przemysłowych z Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych apelują w liście otwartym do premiera Donalda Tuska, by projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego był kontynuowany.

Wynaturzony Zielony Ład

Jan Muś pisze o genezie Zielonego Ładu, który z dobrej koncepcji przepoczwarzył się w zieloną terapię szokową.

Europejski Zielony Ład jest owocem inżynierii społecznej i politycznej mającej na celu utrzymanie lub przywrócenie przewagi gospodarczej Unii Europejskiej nad resztą świata. Sam koncept nie był zły. Kompletnie nie zadziałała za to społeczna i solidarnosciowa strona projektu.

- pisze redaktor.

Cyfryzacja rynku pracy

Konrad Wernicki relacjonuje seminarium eksperckie podsumowujące projekt EFAD prowadzony przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” wraz partnerami społecznymi z całej Europy.

Projekt dotyczy robotyzacji, automatyzacji i cyfryzacji świata pracy, który za sprawą AI (Sztucznej Inteligencji) przechodzi cyfrową rewolucję na naszych oczach. Warto zapoznawać się z raportami i ekspertyzami dotyczącymi tych zagadnień, bo możemy się z nimi mierzyć w pracy szybciej niż myślimy.

Felietony

Remigiusz Okraska w swoim felietonie przypomina o jednej z największych katastrof w kopalni z udziałem polskich górników, która miała miejsce jeszcze w XIX w.

Karol Gac opisuje krajobraz powyborczy po europejskiej batalii o Parlament Europejski.

Cezary Krysztopa wspomina Janusza Rewińskiego, który niedawno odszedł z tego świata, jako wybitnego satyryka.]

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ> 

Polecane
Emerytury
Stażowe