Szukaj
Konto

Wkrótce premiera obsypanego nagrodami filmu "Kos". Insurekcja kościuszkowska w innej perspektywie [video]

25.01.2024 14:26
Kard z filmu "KOS". Jacek Braciak jako Tadeusz Kościuszko
Źródło: fot. Łukasz Bąk/dystrubucjakinowa.tvp.pl
Komentarzy: 0
„Kos” to wypełniona wartką akcją i emocjami uniwersalna opowieść o ludziach, którzy w imię wolności i równości pokonali wzajemne uprzedzenia oraz dzielące ich różnice. Film w reżyserii Pawła Maślony zdobył, aż 9 nagród – w tym tę najważniejszą: Złote Lwy podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Akcja filmu

Wiosna 1794 roku, w Polsce wrze. Do kraju wraca generał Tadeusz "Kos" Kościuszko, który planuje wzniecić powstanie przeciwko Rosjanom, mobilizując do tego polską szlachtę i chłopów. Towarzyszy mu wierny przyjaciel i były niewolnik, Domingo. Tropem Kościuszki, wraz z listem gończym, podąża bezlitosny rosyjski rotmistrz Dunin, który za wszelką cenę chce schwytać generała, zanim ten wywoła narodową rebelię.

W tym samym czasie młody chłop, Ignac, szlachecki bękart, marzy o nadaniu herbu i majątku przez swojego nieprawego rodzica, Duchnowskiego, który tuż przed śmiercią uwzględnia go w testamencie. Gdy ojciec umiera, chłopak musi uciekać przed swoim przyrodnim bratem Stanisławem, który nie chce dopuścić do realizacji ojcowskiej woli. Ignac kradnie testament i ma tylko dwa dni, aby stawić się z nim przed sądem i udowodnić swój tytuł szlachecki. W trakcie ucieczki spotyka na swojej drodze Domingo. Między mężczyznami tworzy się silna więź porozumienia, mimo że obaj nie znają nawzajem swojego języka. Razem trafiają do dworku Pułkownikowej, gdzie Kościuszko ukrywa się, czekając na negocjacje z magnatami.

Kos jest nieufny wobec Ignaca i trzyma go w areszcie, jednak w decydującym momencie to właśnie w rękach niepozornego szlacheckiego bękarta będą leżały losy powstania. Gdy nadejdzie chwila próby, Ignac będzie musiał wybrać - czy dalej podążać za swoim herbowym marzeniem i dziedzictwem ojca, czy też przyłączyć się do Kościuszki i walczyć z nim o najwyższą stawkę.

Oficjalny plakat filmu "KOS"/dystrybucjakinowa.tvp.pl

Realizacja i obsada

Za dystrybucję "Kosa" odpowiada Dystrybucja Kinowa TVP. Producentem filmu jest Aurum Film, a koproducentami: Daniel Baur (K5 International), ViaPlay Groupe, Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy, Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, Fundusz Filmowy w Krakowie oraz Telewizja Polska.

Występują: Bartosz Bielenia - Ignac, Jacek Braciak - Tadeusz Kościuszko, Robert Więckiewicz - rotmistrz Dunin,
Jason Mitchell - Domingo, Agnieszka Grochowska - Pułkownikowa, Łukasz Simlat - Wąsowski, Piotr Pacek - Stanisław Duchnowski, Andrzej Seweryn - Duchnowski, Matylda Giegżno - Pocztylionka

Reżyseria: Paweł Maślona, Scenariusz: Michał A. Zieliński, Zdjęcia: Piotr Sobociński jr, Producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham, Daniel Baur,Scenografia: Anna Anosowicz, Kostiumy: Dorota Roqueplo, Charakteryzacja: Aneta Brzozowska

Dystrybucja: Dystrybucja Kinowa TVP

Film w kinach od 26 stycznia 2024

Zwiastun

Komentarzy: 0
Data publikacji: 25.01.2024 14:26
Źródło: materiały dystrybutora, YT/TVP VOD, dystrybucjakinowa.tvp.pl