z ostatniej chwili
„Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce” - koncert i wystawa plenerowa

Fundacja PGE została współorganizatorem projektu „Dziś jest Pojutrze. Harcerstwo w służbie Bogu i Polsce”, w ramach którego zostanie zorganizowany uroczysty koncert oraz wystawa plenerowa. Wydarzenie odbędzie się 23 września br. w Krakowie.

Napięcia kulturowe. „Dekolonizacja sztuki” z ostatniej chwili
Napięcia kulturowe. „Dekolonizacja sztuki”

Prawie każdy obszar świata albo został kiedyś skolonizowany, albo dokonał kolonizacji. Kolonializm, czyli przejęcie terytorium i ludności innego kraju lub krainy oraz władanie nimi, jest – słusznie czy niesłusznie – siłą napędową historii świata.

[Nasz Patronat] VIII (49) Koncert Niepodległości w Gdańsku 1 września 2023, godz. 19.00,  Sala BHP Stoczni Gdańskiej z ostatniej chwili
[Nasz Patronat] VIII (49) Koncert Niepodległości w Gdańsku 1 września 2023, godz. 19.00, Sala BHP Stoczni Gdańskiej

Podczas dorocznego, ósmego Koncertu Niepodległości w Gdańsku, zaprezentowana zostanie edycja „Niepokorne”, w całości poświęcona kobietom zasłużonym dla Polski.

Odd Nerdrum. Malarz Północy z ostatniej chwili
Odd Nerdrum. Malarz Północy

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na wystawę Odda Nerdruma Malarz Północy. Kurator: Jon Erik Lundberg. 11.08.23 - 10.12.23

Wiadomości
„Polska. Dwanaście wieków” – bogactwo naszej historii ukazane pięknym słowem i obrazem

Takiego albumu o naszym kraju jeszcze nie było. W książce prof. Wojciecha Polaka i mistrza Adama Bujaka pt. „Polska. Dwanaście wieków” (wyd. Biały Kruk) Polska ukazana została od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało osobno scharakteryzowane. Przypomniane zostało również, że wcześniej istniała Prapolska. Wraz z autorami tej książki wędrujemy przez nasze przebogate dzieje, zapoznajemy się z rodzimą historią, kulturą i sztuką – jest z czego być dumnym! Wędrówka ta szybko okazuje się wielką przyjemnością, bowiem fotografie Adama Bujaka, starannie dobrane, zachwycają swą urodą. Artysta szukał nieraz ujęć niezwykłych, starając się dorównać dawnym mistrzom architektury i sztuki, których dzieła uchwycił w swoim obiektywie.

Wiadomości
Eric Zemmour w swojej książce „Francuskie samobójstwo” przewidział to, co dzieje się teraz we Francji

„Francuskie samobójstwo” we Francji biło rekordy sprzedaży: 15 tys. egz. dziennie! Równie silne były napaści na książkę i jej autora; nic dziwnego, skoro wieszczy on schyłek Francji, którego główną przyczyną są/będą kobiety-feministki, ruchy gejowskie i wszystkie inne z nimi spokrewnione oraz muzułmańscy imigranci. Za równie niebezpieczne uznaje „mroczne, podziemne wpływy brukselskich technokratów”. W książce bez trudu odnajdziemy symptomy zaraźliwej choroby, która toczy dziś także Polskę i całą cywilizację Zachodu.

z ostatniej chwili
„Tyrania postępu” – odważna książka stanowiąca ostrzeżenie dla współczesnej cywilizacji!

Książka autorstwa największych i najodważniejszych myślicieli we współczesnej Polsce, wybitnych postaci polskiego życia publicznego i kulturalnego, m.in.: Andrzej Nowak, Wojciech Roszkowski, Grzegorz Kucharczyk i Patryk Jaki, w nowym, wspólnym dziele.

[Tylko u nas] „Rodzina to scena naszego życia, muzyka to jego soundtrack”. Rozmowa z zespołem Co Tu Się Święci? tylko u nas
[Tylko u nas] „Rodzina to scena naszego życia, muzyka to jego soundtrack”. Rozmowa z zespołem Co Tu Się Święci?

W przestrzeni polskiej muzyki chrześcijańskiej pojawił się nowy zespół. Jest to projekt o tyle ciekawy, że zrzesza grających i śpiewających wspólnie ojców i dzieci. W czasie szczególnej pamięci o naszych ojcach, z jednym z założycieli grupy Co Tu Się Święci? – a zarazem autorem muzyki i tekstów piosenek na wydanej niedawno debiutanckiej płycie zespołu zatytułowanej „Gdy zechcesz” – muzykiem Dariuszem Carem, rozmawia Aleksandra Jakubiak OV.

„Po drugiej stronie dnia”. Film o wędrówce ku niebu prowadzącej przez piekło choroby i czyściec leczenia wideo
„Po drugiej stronie dnia”. Film o wędrówce ku niebu prowadzącej przez "piekło" choroby i "czyściec" leczenia

„Po drugiej stronie dnia” to film, który powstał, by zwrócić uwagę na szczególną grupę ludzi – tych, którzy doświadczyli kryzysów psychicznych. Scenariusz filmu jest oparty na relacjach byłych pacjentów Szpitala im. dr. Józefa Babińskiego w Krakowie.

Wiadomości
„Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki” – wieczór autorski Jolanty Sosnowskiej

Wydawnictwo Biały Kruk oraz Klub Ronina mają zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z Jolantą Sosnowską poświęcone jej najnowszej książce pt. „Do moich Rodaków. Św. Jan Paweł Wielki”. Wieczór autorski odbędzie się w poniedziałek 26 czerwca o godzinie 20.00 w Klubie Ronina SDP przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.

z ostatniej chwili
W 80 podróży dookoła świata – spotkanie autorskie z Marcinem Wolskim

Wydawnictwo Biały Kruk oraz Agere Contra – kawiarnia z wartościami mają zaszczyt zaprosić na spotkanie autorskie z Marcinem Wolskim, autorem książki „W 80 podróży dookoła świata”. Odbędzie się ono 31 maja (środa) o godz. 18:30 w Agere Contra w Warszawie (ul. Chłodna 2/18).

z ostatniej chwili
PGE mecenasem Muzeum Narodowego w Kielcach

PGE Polska Grupa Energetyczna będzie pierwszym mecenasem kultury Muzeum Narodowego w Kielcach. Wsparcie finansowe przyznane w ramach mecenatu ma umożliwić rozszerzenie i uatrakcyjnienie oferty wystawienniczej, wydawniczej i edukacyjnej.

Rafał Brzozowski: Nie wstydzę się Boga Wiadomości
Rafał Brzozowski: Nie wstydzę się Boga

– Jestem osobą wierzącą. W najcięższych momentach życia zawsze odnosiłem się do wiary, do Boga i się tego absolutnie nie wstydzę i nie boję – mówi Rafał Brzozowski, wokalista, prezenter telewizyjny, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Napięcia kulturowe. „Sztuka i nowy autorytaryzm” z ostatniej chwili
Napięcia kulturowe. „Sztuka i nowy autorytaryzm”

W przeszłości sztuka współczesna miała tendencję do buntu lub sprzeciwu wobec ortodoksyjności. Polscy artyści poszukiwali alternatywnych sposobów pokazywania swoich prac w odpowiedzi na oficjalną państwową estetykę komunistycznego socrealizmu. Na Zachodzie abstrakcyjny ekspresjonizm, pop-art, performance, sztuka konceptualna i sztuka nowych mediów odegrały ważną rolę w odrzuceniu głównego nurtu sztuki ich epoki.

„Naszość”. Wariaci czasu przełomu Wiadomości
„Naszość”. Wariaci czasu przełomu

„Akcja Alternatywna Naszość” przybrała formę witkiewiczowskich wygłupów, by mówić o poważnych problemach otaczającej rzeczywistości lat dziewięćdziesiątych.

Wiadomości
Tajemnica opuszczenia Łodzi Piotrowej – spotkanie autorskie z Jolantą Sosnowską w Warszawie

Wydawnictwo Biały Kruk oraz Agere Contra – kawiarnia z wartościami mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Jolantą Sosnowską, autorką czterotomowej, największej na świecie biografii św. Jana Pawła II oraz pierwszej polskiej biografii Benedykta XVI. Wieczór autorski odbędzie się 14 kwietnia 2023 (piątek) o godzinie 18:30 w Agere Contra w Warszawie (ul. Chłodna 2/18).

Agnieszka Malicka i Sylwia Dziardziel z zespołu 1ONE: Trzeba uczyć higieny słuchania muzyki i higieny kultury osobistej z ostatniej chwili
Agnieszka Malicka i Sylwia Dziardziel z zespołu 1ONE: Trzeba uczyć higieny słuchania muzyki i higieny kultury osobistej

– Chcemy uczyć odbioru muzyki i jej szanowania. Uczyć szanować muzyków. Kiedy w przedszkolu robię dzieciom koncerty, to rodzice wiedzą, że telefony muszą być wyłączone. Jeżeli ktoś nie ma ochoty słuchać i się bawić, to po prostu nie przychodzi, i takiej higieny słuchania, higieny kultury osobistej trzeba uczyć – mówią Agnieszka Malicka i Sylwia Dziardziel z zespołu 1ONE w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Wiadomości
„Dokąd zmierza Europa” – spotkanie z autorami książek

„Dokąd zmierza Europa” to spotkanie z autorami premierowych książek, które traktują o współczesnej sytuacji w Polsce i Europie oraz przyszłości naszego kręgu kulturowego i cywilizacyjnego. Uroczyste spotkanie odbędzie się 1 kwietnia 2023 (sobota) o godz. 16.00 w Auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, ul. S. Faustyny 3. Organizatorami są wydawnictwo Biały Kruk oraz Polska Fundacja Humanistyczna im. bł. Wincentego Kadłubka. Spotkanie poprowadzi Anna Popek.

Napięcia kulturowe. Renesans duchowości z ostatniej chwili
Napięcia kulturowe. Renesans duchowości

Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza na cykl publicznych dyskusji z udziałem artystów, autorów, kuratorów i myślicieli z Europy, których celem jest otwarcie nowych perspektyw w myśleniu o kwestiach dzielących współczesne społeczeństwa, takich jak religia, migracja, prawa kobiet, tożsamość płciowa i kulturowa, Unia Europejska i kultura ponowoczesna. Nie zabraknie też czasu na pytania i wypowiedzi słuchaczy.

W najbliższych dniach premiera filmu Święty. Historia jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży lat 80. [video] wideo
W najbliższych dniach premiera filmu "Święty". Historia jednej z najbardziej zuchwałych kradzieży lat 80. [video]

„Święty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia śledztwa w sprawie brawurowej kradzieży figury Świętego Wojciecha z Katedry Gnieźnieńskiej w latach 80-tych.

Emerytury
Stażowe