Wiadomości
„Konfederacja targowicka”– zdrada, która zgubiła Rzeczpospolitą. Przestroga dla przyszłych pokoleń

„Konfederacja targowicka” autorstwa prof. Władysława Smoleńskiego to kolejna, niezwykle ważna lektura z serii „Polskie Dzieła Historyczne”, której zadaniem jest chronić od zapomnienia dorobek naszej historiografii i szeroko go upowszechniać. Lektura ta stanowi kompendium wiedzy dla każdego Polaka zatroskanego losem naszej Ojczyzny. Do dziś nie powstało lepsze, bogatsze dzieło na temat konfederacji targowickiej oraz wojny z Rosją w 1792 r. – wojny związanej z obroną zarówno Konstytucji 3 maja, jak i niepodległości. Czy ta wojna musiała być przegrana? Dlaczego doszło do klęski II rozbioru Rzeczypospolitej? Jaki był w tym udział targowiczan, a jaki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który też zresztą został targowiczaninem? Kwestie te dogłębnie analizuje jeden z najwybitniejszych historyków w naszych dziejach, prof. Władysław Smoleński.

Wiadomości
Biały Kruk na 2. Krakowskim Kiermaszu Dobrej Książki. Zapraszamy 11 i 12 maja do „Sokoła”!

Już w najbliższą sobotę, 11 maja, rozpocznie się 2. Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, organizowany przez Księgarnię Gadowski. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. J. Piłsudskiego 27 w Krakowie i potrwa do niedzieli 12 maja.

Grafzero: Matury z polskiego w PRL-u! wideo
Grafzero: Matury z polskiego w PRL-u!

#książki #matura #szkoła Patronite► https://patronite.pl/grafzero Podcasty ► https://tiny.pl/wcbdw Insta ►https://www.instagram.com/jestestymcoczytasz Daj mi suba ► https://goo.gl/SeMBTY Facebook ► https://goo.gl/6P81Cg Już za kilka dni matura! Zanim uczniowie zasiądą do pisania rozprawek, Grafzero vlog literacki sprawdzi jak musieli męczyć się nasi rodzice. Kto analizował przemówienie Bieruta, a kto porównywał bohaterów powieści socrealistycznych. Było łatwiej czy trudniej?

Nie tylko Ulmowie. IPN opublikował drugi odcinek filmowego cyklu Wiadomości
"Nie tylko Ulmowie". IPN opublikował drugi odcinek filmowego cyklu

„Ukrywani uciekli, gospodarze zabici” drugi odcinek cykl filmowego IPN „Nie tylko Ulmowie” dostępny na kanale IPNtv W 80. rocznicę aresztowania rodziny Balawendrów z Zalesia k. Lubaczowana na kanale IPNtv można zobaczyć drugi odcinek cyklu filmowego IPN „Polacy ratujący Żydów – Nie tylko Ulmowie”. pt. „Ukrywani uciekli, gospodarze zabici” poświęcony tej rodzinie.

Wiadomości
Długo wyczekiwany szósty tom „Dziejów Polski” już dostępny

„Potop i ogień” – tak nazywa się tom szósty monumentalnej serii „Dziejów Polski” autorstwa prof. Andrzeja Nowaka publikowanych przez wydawnictwo Biały Kruk. Książka skupia się na latach 1632–1673 i ukazuje burzliwe dzieje Rzeczypospolitej w XVII wieku, które są początkiem upadku europejskiego mocarstwa.

Wiadomości
Sekrety dwunastu wieków Polski oczami mistrza fotografii Adama Bujaka. Spotkanie autorskie w kawiarni „AGERE CONTRA”!

Wydawnictwo Biały Kruk i kawiarnia z wartościami „AGERE CONTRA” zapraszają na spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem, które odbędzie się 2 grudnia 2023 r. (sobota) o godzinie 16:00 w kawiarni „AGERE CONTRA” na ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie.

Tadeusz Płużański: Jak Hitler i Stalin dzielili Polskę Wiadomości
Tadeusz Płużański: Jak Hitler i Stalin dzielili Polskę

28 września 1939 r. w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy Niemieckiej Joachim von Ribbentrop i Związku Sowieckiego Wiaczesław Mołotow podpisali w imieniu swoich szefów: Hitlera i Stalina antypolski niemiecko-sowiecki układ „o granicy i przyjaźni”, wieńczący IV rozbiór Rzeczpospolitej. Linia rozgraniczająca obie okupacje biegła odtąd wzdłuż linii rzek San-Bug-Narew-Pisa i liczyła ok. 1500 km.

Tadeusz Płużański: Palmiry – niemiecki Katyń Wiadomości
Tadeusz Płużański: Palmiry – niemiecki Katyń

17 września 1940 r. Niemcy zamordowali w Palmirach na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej 198 więźniów Pawiaka – w tym przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej. Takich potajemnych egzekucji między grudniem 1939 r. a lipcem 1941 r. było tam co najmniej 20, pochłonęły ok. 1700 osób. To część zapomnianego Holocaustu Polaków.

tylko u nas
Rodzina daje nam siłę - żyjmy jak Ulmowie

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, którymi niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

tylko u nas
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Samarytanie z Markowej - beatyfikacja rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów to niewątpliwie bohaterowie i autorytety z których możemy brać przykład. Ich historia może być inspiracją dla ludzi z całego świata, ponieważ świetnie pokazuje czym jest poświęcenie i heroizm zwykłych ludzi. Czy Ulmowie mogą być polskim softpower? Mamy nadzieję, że tak, bo do tej pory jako państwo słabo sobie radziliśmy z promowaniem polskiej historii na arenie międzynarodowej. Beatyfikacja rodziny Ulmów może być przyczynkiem do zajęcia się polskim "soft power" na serio i o tym jest najnowsze wydanie "Tygodnika Solidarność".

Tadeusz Płużański: Stutthof – niemieckie piekło bez zadośćuczynienia z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Stutthof – niemieckie piekło bez zadośćuczynienia

„Nowa przestrzeń w Twoim domu” – pod takim hasłem sprzedawała fototapety ścienne przed laty jedna z firm. Wśród widoczków była wieża strażnicza i barak KL Stutthof. Już od 2 września 1939 r. na Mierzei Wiślanej (36 km od Gdańska) Niemcy, walcząc o przestrzeń życiową, uruchomili jeden z najcięższych obozów II wojny światowej. Istniał najdłużej – aż do 9 maja 1945 r. Z nazwy koncentracyjny, faktycznie – śmierci.

Tadeusz Płużański: Na śmierć Kmicica z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Na śmierć "Kmicica"

26 sierpnia 1943 r. pierwszy polski oddział partyzancki Okręgu Wileńskiego AK ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica" został podstępnie rozbity nad jeziorem Narocz przez sowieckich dywersantów. Sowieci zamordowali „Kmicica” i ok. 80 żołnierzy i konspiratorów.

tylko u nas
Nie ma większej miłości - rodzina Ulmów

Historia rodziny Ulmów jest jednym z najjaskrawszych przykładów bohaterstwa i człowieczeństwa zwykłych Polaków, którzy w okrutnych czasach byli zdolni do niezwykłych postaw. Solidarność z uciśnionymi Ulmowie przypłacili życiem, ale pamięć o nich będzie wieczna. Na miesiąc przed beatyfikacją redakcja “Tygodnika Solidarność” odwiedziła Markową, rodzinną miejscowość przyszłej świętej rodziny.

Jerzy Klistała: Józef Pukowiec. Wzór cnót harcerskich z ostatniej chwili
Jerzy Klistała: Józef Pukowiec. Wzór cnót harcerskich

Przy opracowaniu o moim Ojcu, wspominałem jak wielkim był dla mnie przykładem do naśladowania. Gdy jednak wstąpiłem do harcerstwa pod koniec nauki w szkole powszechnej, wzorcami moralnymi byli dla mnie tacy patrioci wywodzący się z kręgów harcerskich jak: Innocenty Libura, Józef Pukowiec, Longin Musiolik, Alojzy Hałas. Stąd zrodziło się niniejsze opracowanie, chociaż nie było mi dane osobiście spotkać się z tak wybitną postacią – harcmistrzem Józefem Pukowcem, wzorcem harcerskich cnót.

Bitwa Warszawska 1920. Geneza. Przebieg. Triumf z ostatniej chwili
Bitwa Warszawska 1920. Geneza. Przebieg. Triumf

Za wstęp do tematu Bitwy Warszawskiej i jej znaczenia dla Polski i Europy niech posłużą słowa ówczesnego świadka tych wydarzeń. Ambasador Wielkiej Brytanii w Berlinie, członek Misji Międzysojuszniczej do Polski, lord Edgar Vincent D’Abernon, pisał: „Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione... Zadaniem pisarzy politycznych... jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska”.

Jubileusz Matki Bożej Kodeńskiej – brawurowa historia skradzionego obrazu Wiadomości
Jubileusz Matki Bożej Kodeńskiej – brawurowa historia skradzionego obrazu

Czy jej początki rzeczywiście sięgają czasów św. Łukasza Ewangelisty? Jak niemoralny czyn polskiego szlachcica przyczynił się do sprowadzenia obrazu kodeńskiego z Rzymu do Polski? Family News Service przypomina ciekawostki związane z obrazem Matki Bożej Kodeńskiej. W dniach 13-15 sierpnia przypada ogólnokościelny jubileusz 300-lecia koronacji cudownego obrazu papieskimi koronami.

Tadeusz Płużański: Benjamin Wajsblech – żądał kary śmierci dla generała Fieldorfa z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Benjamin Wajsblech – żądał kary śmierci dla generała Fieldorfa

25 lipca 1951 r. generał August Emil Fieldorf był przesłuchiwany po raz ostatni. Przesłuchujący – komunistyczny prokurator Benjamin Wajsblech - kilka miesięcy później oskarżał gen. "Nila" przed Sądem Wojewódzkim w Warszawie żądając kary śmierci.

Tadeusz Płużański: Bolszewickie metody Polrewkomu i PKWN z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Bolszewickie metody Polrewkomu i PKWN

23 lipca 1920 r. w Smoleńsku bolszewicy powołali Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski (Polrewkom), który miał jeden cel: zniszczenie Rzeczpospolitej poprzez jej włączenie do sowieckiej Rosji. To czerwony protoplasta Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego.

Marcin Bąk: Grunwald XXI wieku Wiadomości
Marcin Bąk: Grunwald XXI wieku

Grunwald, zamki, czas rekonstruktorów.

Tadeusz Płużański: Oprawca Supruniuk. Pupil Kwaśniewskiego z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Oprawca Supruniuk. Pupil Kwaśniewskiego

Po wojnie, jako szef UB w Nisku i Krośnie katował AK-owców i wydawał ich na pewną śmierć w ręce NKWD, którego był agentem. Z krwawą przeszłością Stanisława Supruniuka nie poradziły sobie organa sprawiedliwości wolnej Polski.

Emerytury
Stażowe