Do bramy weszło trzech ubeków. Tajemnica śmierci Anody tylko u nas
"Do bramy weszło trzech ubeków". Tajemnica śmierci "Anody"

W Wigilię 1948 r. do bramy kamienicy przy ul. Lwowskiej 7 w stolicy weszło trzech mężczyzn. Byli z Urzędu Bezpieczeństwa. Mieli przy sobie nakaz aresztowania podpisany przez mjr. Wiktora Herera i wystawiony na nazwisko Jana Rodowicza, urodzonego 7 marca 1923 r. w Warszawie, syna Kazimierza i Zofii z domu Bortnowskiej. Ubecy zapukali do mieszkania pod numerem 10, w którym lokatorzy mieli właśnie podzielić się opłatkiem.

Padać zaczęli nie ci w pierwszych szeregach, lecz w dalszych…. Dziś 54. rocznica Czarnego Czwartku tylko u nas
"Padać zaczęli nie ci w pierwszych szeregach, lecz w dalszych…". Dziś 54. rocznica Czarnego Czwartku

Komunistyczne władze w PRL-u rozkazały trzykrotnie strzelać do robotników. W Poznaniu w czerwcu 1956 r., na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. i na Śląsku w grudniu 1981 r. We wszystkich tych miejscach zginęli ludzie „za chleb i wolność, i nową Polskę”. We wszystkich tych miejscach stanęły krzyże…

Oni nie doczekali wolnej Polski tylko u nas
Oni nie doczekali wolnej Polski

Gdy Gavrilo Princip 28 czerwca 1914 dokonał w Sarajewie udanego zamachu na następcę tronu arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, niewielu spodziewało się, że wojna, która wkrótce wybuchła, szybko stanie się światową i przemebluje m.in. mapę Europy.

tylko u nas
Dr Marek Szymaniak [IPN]: Dostrzegamy bardzo złe zmiany w podstawie programowej historii

- Co do stanu edukacji historycznej, to mamy bardzo wiele do zrobienia na tym polu i te wyzwania podejmuje Instytut Pamięci Narodowej. Dostrzegamy bardzo złe zmiany w podstawie programowej historii, ale z drugiej strony to motywuje nas do działania, by nie pozwolić na to, żeby pamięć o naszych bohaterach zaginęła - mówi dyrektor gdańskiego oddziału IPN dr Marek Szymaniak w rozmowie z Konradem Wernickim w przededniu Pomorskiego Kongresu Instytutu Pamięci Narodowej.

Józef Piłsudski: Byłem sam, zupełnie samotny… tylko u nas
Józef Piłsudski: Byłem sam, zupełnie samotny…

– Zawsze mi się zdaje, że odrodzenie, piękno i pieśń odrodzenia nie z naszych niewolniczych piersi się wyrwie, że piersi dziecinne i głosiki dziecięce tę pieśń, gdy dorosną, wyśpiewają, że one zobaczą Polskę odrodzoną, pełną śmiechu i szczęścia – mówi Marszałek Józef Piłsudski w „rozmowie” z Sebastianem Reńcą.

Strefa kontaktu Igora Zalewskiego. Robert Kostro: Ojciec, któremu odebrano dziecię tylko u nas
Strefa kontaktu Igora Zalewskiego. Robert Kostro: Ojciec, któremu odebrano dziecię

– Bez wątpienia to emocje ojca. Wielka miłość. W ten projekt zainwestowałem 18 lat życia. Mam przyjemne poczucie, że Muzeum Historii Polski to sukces – mówi Robert Kostro.

Wiadomości
„Naród niepokonany” - opowieść o tym, że Polski pokonać się nie da!

Przewodnim wątkiem nowej książki prof. Andrzeja Nowaka jest "historia nadziei w beznadziejności, czyli uporczywie ponawianych wysiłków, by wolność odzyskać, marazm przezwyciężyć, zdradę nazwać po imieniu i nie biadać nieustannie, ale walczyć o zwycięstwo” – pisze autor we wstępie do swojej nowej książki „Naród niepokonany. Przełomowe momenty polskiej historii”.

z ostatniej chwili
"Męczennik za wiarę i Solidarność" – biografia bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 40. rocznicę jego śmierci

Niezłomny głos wolności – także dzisiaj, gdy kapłani znów siedzą w więzieniach. Nowe spojrzenie na postać ks. Jerzego Popiełuszki w ilustrowanej biografii autorstwa Jolanty Sosnowskiej.

Wiadomości
„Konfederacja targowicka”– zdrada, która zgubiła Rzeczpospolitą. Przestroga dla przyszłych pokoleń

„Konfederacja targowicka” autorstwa prof. Władysława Smoleńskiego to kolejna, niezwykle ważna lektura z serii „Polskie Dzieła Historyczne”, której zadaniem jest chronić od zapomnienia dorobek naszej historiografii i szeroko go upowszechniać. Lektura ta stanowi kompendium wiedzy dla każdego Polaka zatroskanego losem naszej Ojczyzny. Do dziś nie powstało lepsze, bogatsze dzieło na temat konfederacji targowickiej oraz wojny z Rosją w 1792 r. – wojny związanej z obroną zarówno Konstytucji 3 maja, jak i niepodległości. Czy ta wojna musiała być przegrana? Dlaczego doszło do klęski II rozbioru Rzeczypospolitej? Jaki był w tym udział targowiczan, a jaki króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który też zresztą został targowiczaninem? Kwestie te dogłębnie analizuje jeden z najwybitniejszych historyków w naszych dziejach, prof. Władysław Smoleński.

Wiadomości
Biały Kruk na 2. Krakowskim Kiermaszu Dobrej Książki. Zapraszamy 11 i 12 maja do „Sokoła”!

Już w najbliższą sobotę, 11 maja, rozpocznie się 2. Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, organizowany przez Księgarnię Gadowski. Wydarzenie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” przy ul. J. Piłsudskiego 27 w Krakowie i potrwa do niedzieli 12 maja.

Grafzero: Matury z polskiego w PRL-u! wideo
Grafzero: Matury z polskiego w PRL-u!

#książki #matura #szkoła Patronite► https://patronite.pl/grafzero Podcasty ► https://tiny.pl/wcbdw Insta ►https://www.instagram.com/jestestymcoczytasz Daj mi suba ► https://goo.gl/SeMBTY Facebook ► https://goo.gl/6P81Cg Już za kilka dni matura! Zanim uczniowie zasiądą do pisania rozprawek, Grafzero vlog literacki sprawdzi jak musieli męczyć się nasi rodzice. Kto analizował przemówienie Bieruta, a kto porównywał bohaterów powieści socrealistycznych. Było łatwiej czy trudniej?

Nie tylko Ulmowie. IPN opublikował drugi odcinek filmowego cyklu Wiadomości
"Nie tylko Ulmowie". IPN opublikował drugi odcinek filmowego cyklu

„Ukrywani uciekli, gospodarze zabici” drugi odcinek cykl filmowego IPN „Nie tylko Ulmowie” dostępny na kanale IPNtv W 80. rocznicę aresztowania rodziny Balawendrów z Zalesia k. Lubaczowana na kanale IPNtv można zobaczyć drugi odcinek cyklu filmowego IPN „Polacy ratujący Żydów – Nie tylko Ulmowie”. pt. „Ukrywani uciekli, gospodarze zabici” poświęcony tej rodzinie.

Wiadomości
Długo wyczekiwany szósty tom „Dziejów Polski” już dostępny

„Potop i ogień” – tak nazywa się tom szósty monumentalnej serii „Dziejów Polski” autorstwa prof. Andrzeja Nowaka publikowanych przez wydawnictwo Biały Kruk. Książka skupia się na latach 1632–1673 i ukazuje burzliwe dzieje Rzeczypospolitej w XVII wieku, które są początkiem upadku europejskiego mocarstwa.

Wiadomości
Sekrety dwunastu wieków Polski oczami mistrza fotografii Adama Bujaka. Spotkanie autorskie w kawiarni „AGERE CONTRA”!

Wydawnictwo Biały Kruk i kawiarnia z wartościami „AGERE CONTRA” zapraszają na spotkanie autorskie z Adamem Bujakiem, które odbędzie się 2 grudnia 2023 r. (sobota) o godzinie 16:00 w kawiarni „AGERE CONTRA” na ul. Chłodnej 2/18 w Warszawie.

Tadeusz Płużański: Jak Hitler i Stalin dzielili Polskę Wiadomości
Tadeusz Płużański: Jak Hitler i Stalin dzielili Polskę

28 września 1939 r. w Moskwie ministrowie spraw zagranicznych III Rzeszy Niemieckiej Joachim von Ribbentrop i Związku Sowieckiego Wiaczesław Mołotow podpisali w imieniu swoich szefów: Hitlera i Stalina antypolski niemiecko-sowiecki układ „o granicy i przyjaźni”, wieńczący IV rozbiór Rzeczpospolitej. Linia rozgraniczająca obie okupacje biegła odtąd wzdłuż linii rzek San-Bug-Narew-Pisa i liczyła ok. 1500 km.

Tadeusz Płużański: Palmiry – niemiecki Katyń Wiadomości
Tadeusz Płużański: Palmiry – niemiecki Katyń

17 września 1940 r. Niemcy zamordowali w Palmirach na obrzeżach Puszczy Kampinoskiej 198 więźniów Pawiaka – w tym przedstawicieli polskiej elity politycznej, intelektualnej i kulturalnej. Takich potajemnych egzekucji między grudniem 1939 r. a lipcem 1941 r. było tam co najmniej 20, pochłonęły ok. 1700 osób. To część zapomnianego Holocaustu Polaków.

tylko u nas
Rodzina daje nam siłę - żyjmy jak Ulmowie

Historia rodziny Ulmów jak w soczewce pokazuje nam, czym jest miłość, poświęcenie, odpowiedzialność i człowieczeństwo. Pokazuje również wartości, którymi niemal każdy z nas chce budować swoje życie. Jednak czy w chwili próby pozostalibyśmy im wierni? Skąd czerpać tak niezwykłą siłę ducha i niezłomność? Odpowiedź brzmi: z rodziny.

tylko u nas
Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Samarytanie z Markowej - beatyfikacja rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów to niewątpliwie bohaterowie i autorytety z których możemy brać przykład. Ich historia może być inspiracją dla ludzi z całego świata, ponieważ świetnie pokazuje czym jest poświęcenie i heroizm zwykłych ludzi. Czy Ulmowie mogą być polskim softpower? Mamy nadzieję, że tak, bo do tej pory jako państwo słabo sobie radziliśmy z promowaniem polskiej historii na arenie międzynarodowej. Beatyfikacja rodziny Ulmów może być przyczynkiem do zajęcia się polskim "soft power" na serio i o tym jest najnowsze wydanie "Tygodnika Solidarność".

Tadeusz Płużański: Stutthof – niemieckie piekło bez zadośćuczynienia z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Stutthof – niemieckie piekło bez zadośćuczynienia

„Nowa przestrzeń w Twoim domu” – pod takim hasłem sprzedawała fototapety ścienne przed laty jedna z firm. Wśród widoczków była wieża strażnicza i barak KL Stutthof. Już od 2 września 1939 r. na Mierzei Wiślanej (36 km od Gdańska) Niemcy, walcząc o przestrzeń życiową, uruchomili jeden z najcięższych obozów II wojny światowej. Istniał najdłużej – aż do 9 maja 1945 r. Z nazwy koncentracyjny, faktycznie – śmierci.

Tadeusz Płużański: Na śmierć Kmicica z ostatniej chwili
Tadeusz Płużański: Na śmierć "Kmicica"

26 sierpnia 1943 r. pierwszy polski oddział partyzancki Okręgu Wileńskiego AK ppor. Antoniego Burzyńskiego „Kmicica" został podstępnie rozbity nad jeziorem Narocz przez sowieckich dywersantów. Sowieci zamordowali „Kmicica” i ok. 80 żołnierzy i konspiratorów.

Emerytury
Stażowe