Czy wzrost gospodarczy jest zawsze dobry? Czy może być niebezpieczny? Czy jest sprawiedliwy? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Daniel Susskind w swojej nowej książce „Wzrost”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa WEI. To jedna z najważniejszych debat, przed którymi stoi współczesny świat – i Polska nie jest tu wyjątkiem.
Już we wrześniu Karpacz ponownie stanie się centrum polityczno-gospodarczych debat. XXXIV Forum Ekonomiczne, pod hasłem „Czas transformacji – jaka będzie Europa przyszłości?”, zgromadzi ponad 6000 uczestników z całego świata.
Choć piwo wciąż króluje na polskich stołach, branża piwowarska zmaga się z coraz poważniejszymi wyzwaniami. Najnowszy raport przygotowany przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych pokazuje, że ten sektor, mimo kryzysu, nadal odgrywa ogromną rolę w gospodarce – generując miliardy złotych i tysiące miejsc pracy.
„Transformacja energetyczna na morzu: szanse dla Polski i wyzwania dla biznesu” to temat debaty Fundacji SET, która odbyła się 3 lipca br. w Warszawie. Uczestnicy spotkania zgodzili się co do jednego – Bałtyk to przyszłość polskiej energetyki, ale żeby tę szansę wykorzystać, konieczne są zdecydowane i odważne działania państwa i polskich firm.
Wobec globalnych napięć geopolitycznych, presji gospodarczej ze strony Chin oraz Stanów Zjednoczonych, Unia Europejska staje dziś przed koniecznością wzmocnienia swojej pozycji zarówno w wymiarze bezpieczeństwa, jak i konkurencyjności. W tej debacie głos zabiera duński biznes działający w Polsce, wskazując konkretne działania, które mogą przyczynić się do stabilizacji i rozwoju UE w perspektywie do 2040 roku.
Fundacja Security Energy Technology (SET) zorganizowała debatę ekspercką „Bezpieczeństwo Polski 360°”. Dyskutowano o wyzwaniach związanych z transformacją energetyczną, bezpieczeństwem narodowym i nowymi technologiami. W debacie wzięli udział czołowi eksperci sektora publicznego i prywatnego. Debata pokazała, jak złożone i wzajemnie powiązane są współczesne wyzwania dla bezpieczeństwa Polski – od energetyki, przez obronność, po nowe technologie i finanse.
Dobre wyniki polskiego koncernu multienergetycznego pozwoliły na decyzję o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki. To niemal 7 mld złotych, które trafią do właścicieli i inwestorów na początku września. To nie jedyna strategiczna decyzja ostatniego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia ORLENU. Spółka przeznaczy ponad 35 mld złotych na inwestycje rozwojowe.
Rząd proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2026 r. wyniosło 4806 zł brutto. A stawka godzinowa 31,40 zł.
ORLEN ponownie uruchomił program grantowy przeznaczony dla strażaków. Z dofinansowania mogą skorzystać jednostki Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej. W zeszłym roku dofinansowanie otrzymało 211 jednostek OSP i PSP. W tym roku liczba ta prawdopodobnie się zwiększy, ponieważ budżet programu wzrósł dwukrotnie: z 10 do 20 milionów złotych.
- Rozwój Trójmorza zależy od wyniku wyborów prezydenckich - podkreślił eurodeputowany Daniel Obajtek podczas debaty "Trójmorze jako element wzmacniania polskiej gospodarki" zorganizowanej przez Fundację Promocji Solidarności we współpracy z Instytutem Międzymorza.
Wyjątkowe spotkanie o przyszłości Europy Środkowej i roli Polski w promowaniu współpracy gospodarczej i solidarności w regionie już w najbliższy piątek w historycznej SaloI BHP w Gdańsku. Gośćmi będą europosłowie Daniel Obajtek i Piotr Müller.
Górnictwo jako takie bowiem ze świata nie znika, zmienia się jednak jego charakter. Jego przyszłość w XXI wieku leży w daleko rozwiniętej automatyce, robotyzacji. Jeśli będziemy budowali własne kompetencje przemysłowe i inżynieryjne w tym zakresie, to stworzymy także potencjał dający nam strategiczne bezpieczeństwo – mówi Maciej Bukowski, prezes zarządu instytutu WiseEuropa w rozmowie z Konradem Wernickim.
W transformacji energetycznej Polski i krajów sąsiednich może pomóc energia zmagazynowana w Morzu Bałtyckim, potencjał logistyczny morza, jak również synergia krajów położonych wokół tego akwenu.
Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt, zgodnie z którym chcą "opodatkować banki od nadmiernych kosztów związanych z marżami, które przerzucają na klientów". Domagają się, by ich projekt trafił do laski marszałkowskiej na najbliższym posiedzeniu Sejmu.
Cła importowe prezydenta Trumpa zwiększą koszt importowania towarów z UE do USA, co sprawi, że europejskie towary będą mniej konkurencyjne w Ameryce. Skutki tego zjawiska dla chwiejącej się gospodarki Europy mogą być poważne. Patrząc wstecz na rok 2023, towary o wartości przekraczającej pół biliona euro zostały wysłane z Europy na rynek amerykański. Stanowiło to niemal 20% całkowitego eksportu kontynentu, czyniąc USA najważniejszym rynkiem eksportowym Europy.
Rośnie liczba polskich przedsiębiorstw plajtujących z powodu problemów finansowych - wynika z raportu Coface. W pierwszym kwartale niewypłacalność ogłosiło prawie dwa tysiące firm. To o ponad jedną piątą więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.
Liczba mieszkań, których budowę deweloperzy rozpoczęli w marcu, spadła o 17,6 proc. rok do roku – donosi Główny Urząd Statystyczny w najnowszym raporcie. Czy to oznaka przegrzania rynku nieruchomości? Z raportu portalu RynekPierwotny wynika, że w pierwszym kwartale tego roku deweloperzy wprowadzili na rynek więcej mieszkań, niż było chętnych do ich zakupu. Na rynku wtórnym widać spadek cen.
Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
W dzisiejszych czasach coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wirtualne biuro, które oferuje szereg korzyści w zakresie oszczędności oraz wygody. Wirtualne biura w centrum Warszawy stają się szczególnie popularne, ponieważ pozwalają na uzyskanie prestiżowego adresu dla firmy w jednym z najbardziej dynamicznych i rozwiniętych obszarów biznesowych w Polsce. Warto przyjrzeć się bliżej, dlaczego warto wybrać tanie biuro wirtualne i jakie korzyści płyną z posiadania wirtualnego adresu dla firmy w Warszawie, a także jakie rozwiązania są dostępne w stolicy.
W Polsce system ciepłowniczy opiera się głównie na energetyce węglowej, której kres jest w zasadzie przesądzony w Europie. Co może być dla niej alternatywą? OZE nie musi być tutaj odpowiedzią. Na horyzoncie pojawia się nowe rozwiązanie, które może zrewolucjonizować sposób ogrzewania naszych domów. Jednym z nich jest wykorzystanie małych reaktorów modułowych (SMR) do produkcji ciepła.