8 maja 2025 roku, w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski, w Strachocinie – miejscu urodzin św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – podpisano umowę programową między koalicją społeczną pod nazwą „Katolicy z Karolem Nawrockim” a Karolem Nawrockim, kandydatem na urząd Prezydenta RP.
8 maja obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa, patrona Polski. Męczeńska śmierć biskupa krakowskiego z rąk króla Bolesława Śmiałego - która zaowocowała pozbawieniem go korony królewskiej i wygnaniem z kraju - stanowi milowy krok w budowaniu autonomii Kościoła w królestwie Piastów od władzy świeckiej oraz w definiowaniu misji „krytycznego sumienia”, jaką zawsze Kościół powinien zajmować wobec świata polityki. Przesłanie to jest aktualne także i dziś.
W dniu 7 maja 2025 roku rozpoczęła się Nowenna w intencji Ojczyzny za przyczyną św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Modlitewna inicjatywa koalicji "Katolicy z Karolem Nawrockim" potrwa do 15 maja, kończąc się dzień przed świętem św. Andrzeja Boboli, które obchodzone jest co roku 16 maja.
Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller – były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i jedna z najbardziej wyrazistych postaci wśród konserwatywnych hierarchów Kościoła – udzielił mocnego wywiadu Adamowi Sosnowskiemu z wydawnictwa Biały Kruk. W rozmowie poruszył nie tylko temat przyszłości papiestwa, ale również odniósł się do sytuacji Kościoła w Polsce. Padły słowa mocne i jednoznaczne: działania obecnego rządu wobec duchownych nazwał torturą, porównując je do prześladowań z czasów komunistycznych.
Warszawa, 3 maja 1983 r. — W kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiona została szczególna Msza święta w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To właśnie wtedy ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, wygłosił jedną ze swoich najbardziej poruszających homilii, łączącą w sobie głęboką wiarę, patriotyzm i społeczne zaangażowanie.
Uczniowie spotykają Zmartwychwstałego nad Jeziorem Tyberiadzkim. Komentarz - o. Jacek Prusak SJ.
D.J. Caruso w filmie „Maryja” przedstawił świętego Józefa jako faceta z krwi i kości, pełnego pasji, wiedzącego, czego chce i gotowego na obronę – nawet gwałtowną – swoich wartości. To diametralnie inny obraz św. Józefa niż ten dotychczas utrwalony w katolickiej wyobraźni zbiorowej.
Czy żyjemy u progu czasów ostatecznych? Czy na naszych oczach realizują się proroctwa świętych sprzed wieków? Ks. prof. Robert Skrzypczak w swojej prelekcji opowiada o roli św. Jana Pawła II, sile jego pontyfikatu oraz o zaskakującym proroctwie dotyczącym Antychrysta.
Najtrudniejszą misją nowego papieża będzie to, by wszyscy katolicy uznali go za swojego. W obliczu nadchodzącej schizmy to bardzo trudne i ważne zadanie.
Dwóch kardynałów-elektorów nie weźmie udziału w rozpoczynającym się 7 maja konklawe; przyczyny ich nieobecności są związane ze stanem zdrowia – poinformował we wtorek Watykan. Tym samym w wyborze papieża uczestniczyć będzie 133 dostojników, najwięcej w historii.
"Pan mój! i Bóg mój!". Komentarz - o. Adam Szustak OP.
Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha – zbieżność ta zdarza się stosunkowo rzadko, ponieważ obie uroczystości są wyliczane według różnych kalendarzy. Pascha to odkrywanie, jak paschalna wieczerza staje się konkretnym doświadczeniem historii zbawienia poprzez zmysły wzroku, smaku i czucia – pisze s. Eliana Kuryło CB w komentarzu dla Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - poranek zmartwychwstania. Komentarz - o. Cyprian Klahs OP.
– To paradoksalne, że Apostołowie, nie mając do dyspozycji gazet, prasy, radia telewizji, internetu, okazali się niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu nowych wyznawców. Kościół apostolski w ciągu zaledwie kilku lat wyszedł daleko nie tylko poza granice Jerozolimy i docierał do Syrii, Anatolii, Grecji, Italii, Hiszpanii, Afryki Północnej, a także nad Eufrat i pod Kaukaz – mówi ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Jakubem Pacanem. Biblista i laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera opowiadał m.in. o historii pierwszych chrześcijan oraz o godzinie Miłosierdzia Bożego.
Noc, która zmieniła wszystko.
Odzwyczailiśmy się od czekania. Nasiąknięci kulturą „instant” chcemy mieć wszystko natychmiast. Może dlatego Wielka Sobota jest najmniej „popularnym” dniem Triduum Paschalnego?
Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.
- W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.
Znane w dzisiejszym kształcie nabożeństwo Drogi Krzyżowej ukształtowało się w XVIII wieku, jednak w krótszych formach było celebrowane już od wieku XII. W Europie stało się popularne dzięki… wyprawom krzyżowym.
Abp Marek Jędraszewski powiedział w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej, że teraz obywa się sąd nad Polską, a głównym prześladowanym i najbardziej zagrożonym, jak niegdyś Chrystus, jest niewinne i bezbronne dziecko, które zabija się śmiertelnym uderzeniem w jego serce.