Wiadomości
Katolicy wspierają Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich

8 maja 2025 roku, w uroczystość św. Stanisława Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski, w Strachocinie – miejscu urodzin św. Andrzeja Boboli, patrona Polski – podpisano umowę programową między koalicją społeczną pod nazwą „Katolicy z Karolem Nawrockim” a Karolem Nawrockim, kandydatem na urząd Prezydenta RP.

Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika Wiadomości
Uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika

8 maja obchodzimy uroczystość św. Stanisława Biskupa, patrona Polski. Męczeńska śmierć biskupa krakowskiego z rąk króla Bolesława Śmiałego - która zaowocowała pozbawieniem go korony królewskiej i wygnaniem z kraju - stanowi milowy krok w budowaniu autonomii Kościoła w królestwie Piastów od władzy świeckiej oraz w definiowaniu misji „krytycznego sumienia”, jaką zawsze Kościół powinien zajmować wobec świata polityki. Przesłanie to jest aktualne także i dziś.

Wiadomości
Nowenna w intencji Ojczyzny i ważne wydarzenie w Strachocinie

W dniu 7 maja 2025 roku rozpoczęła się Nowenna w intencji Ojczyzny za przyczyną św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Modlitewna inicjatywa koalicji "Katolicy z Karolem Nawrockim" potrwa do 15 maja, kończąc się dzień przed świętem św. Andrzeja Boboli, które obchodzone jest co roku 16 maja.

Wiadomości
Kard. Müller przed konklawe: Traktowanie księży w Polsce to tortury! „Czas walczyć o wolność Kościoła”

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller – były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i jedna z najbardziej wyrazistych postaci wśród konserwatywnych hierarchów Kościoła – udzielił mocnego wywiadu Adamowi Sosnowskiemu z wydawnictwa Biały Kruk. W rozmowie poruszył nie tylko temat przyszłości papiestwa, ale również odniósł się do sytuacji Kościoła w Polsce. Padły słowa mocne i jednoznaczne: działania obecnego rządu wobec duchownych nazwał torturą, porównując je do prześladowań z czasów komunistycznych.

Wiadomości
42 lata temu ks. Jerzy Popiełuszko wygłosił poruszającą homilię z okazji rocznicy Konstytucji 3 Maja

Warszawa, 3 maja 1983 r. — W kościele pw. św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odprawiona została szczególna Msza święta w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To właśnie wtedy ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan „Solidarności”, wygłosił jedną ze swoich najbardziej poruszających homilii, łączącą w sobie głęboką wiarę, patriotyzm i społeczne zaangażowanie.

Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na III Niedzielę Wielkanocną z komentarzem [video]

Uczniowie spotykają Zmartwychwstałego nad Jeziorem Tyberiadzkim. Komentarz - o. Jacek Prusak SJ.

Święty Józef – człowiek czynu i konkretu tylko u nas
Święty Józef – człowiek czynu i konkretu

D.J. Caruso w filmie „Maryja” przedstawił świętego Józefa jako faceta z krwi i kości, pełnego pasji, wiedzącego, czego chce i gotowego na obronę – nawet gwałtowną – swoich wartości. To diametralnie inny obraz św. Józefa niż ten dotychczas utrwalony w katolickiej wyobraźni zbiorowej.

Wiadomości
Ks. prof. Robert Skrzypczak: Czy żyjemy w czasach ostatecznych? Antychryst, św. Jan Paweł II i upadek komunizmu

Czy żyjemy u progu czasów ostatecznych? Czy na naszych oczach realizują się proroctwa świętych sprzed wieków? Ks. prof. Robert Skrzypczak w swojej prelekcji opowiada o roli św. Jana Pawła II, sile jego pontyfikatu oraz o zaskakującym proroctwie dotyczącym Antychrysta.

Kościół po Franciszku. Nowy papież stanie przed wieloma wyzwaniami tylko u nas
Kościół po Franciszku. Nowy papież stanie przed wieloma wyzwaniami

Najtrudniejszą misją nowego papieża będzie to, by wszyscy katolicy uznali go za swojego. W obliczu nadchodzącej schizmy to bardzo trudne i ważne zadanie.

Watykan: Nowe informacje ws. konklawe Wiadomości
Watykan: Nowe informacje ws. konklawe

Dwóch kardynałów-elektorów nie weźmie udziału w rozpoczynającym się 7 maja konklawe; przyczyny ich nieobecności są związane ze stanem zdrowia – poinformował we wtorek Watykan. Tym samym w wyborze papieża uczestniczyć będzie 133 dostojników, najwięcej w historii.

Ewangelia na II Niedzielę Wielkanocną (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na II Niedzielę Wielkanocną (Niedziela Miłosierdzia Bożego) z komentarzem [video]

"Pan mój! i Bóg mój!". Komentarz - o. Adam Szustak OP.

Pascha – święto wolności. W tym roku obchodzone razem z Wielkanocą Wiadomości
Pascha – święto wolności. W tym roku obchodzone razem z Wielkanocą

Wielkanoc w Kościele łacińskim przypada w tym samym czasie co żydowska Pascha – zbieżność ta zdarza się stosunkowo rzadko, ponieważ obie uroczystości są wyliczane według różnych kalendarzy. Pascha to odkrywanie, jak paschalna wieczerza staje się konkretnym doświadczeniem historii zbawienia poprzez zmysły wzroku, smaku i czucia – pisze s. Eliana Kuryło CB w komentarzu dla Centrum Heschela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Ewangelia na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z komentarzem [video]

Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego - poranek zmartwychwstania. Komentarz - o. Cyprian Klahs OP.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Apostołowie, nie mając mediów, byli niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu nowych wyznawców tylko u nas
Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Apostołowie, nie mając mediów, byli niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu nowych wyznawców

– To paradoksalne, że Apostołowie, nie mając do dyspozycji gazet, prasy, radia telewizji, internetu, okazali się niezwykle skuteczni w pozyskiwaniu nowych wyznawców. Kościół apostolski w ciągu zaledwie kilku lat wyszedł daleko nie tylko poza granice Jerozolimy i docierał do Syrii, Anatolii, Grecji, Italii, Hiszpanii, Afryki Północnej, a także nad Eufrat i pod Kaukaz – mówi ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Jakubem Pacanem. Biblista i laureat watykańskiej Nagrody Ratzingera opowiadał m.in. o historii pierwszych chrześcijan oraz o godzinie Miłosierdzia Bożego.

Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego Wiadomości
Wspaniałych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego

Noc, która zmieniła wszystko.

Wielka Sobota - czas żałoby po odejściu Chrystusa tylko u nas
Wielka Sobota - czas żałoby po odejściu Chrystusa

Odzwyczailiśmy się od czekania. Nasiąknięci kulturą „instant” chcemy mieć wszystko natychmiast. Może dlatego Wielka Sobota jest najmniej „popularnym” dniem Triduum Paschalnego?

Wielka Sobota - dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania Wiadomości
Wielka Sobota - dzień ciszy, modlitwy i oczekiwania

Po silnych doświadczeniach Wielkiego Piątku, Kościół wchodzi dziś w czas Wielkiej Soboty, momentu wyciszenia, skupienia i oczekiwania na zmartwychwstanie.

Wiadomości
Liturgia Męki Pańskiej w Watykanie: "W centrum Triduum Paschalnego bije serce Wielkiego Piątku"

- W naszych czasach bogatych w nowe sztuczne, obliczeniowe, przewidywalne inteligencje tajemnica męki i śmierci Chrystusa proponuje nam inny rodzaj inteligencji: inteligencję Krzyża, która nie kalkuluje, ale kocha; która nie optymalizuje, lecz daje siebie - powiedział kaznodzieja Domu Papieskiego, o. Roberto Pasolini OFM Cap w bazylice św. Piotra w Watykanie w czasie Liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek. Przewodniczył jej w imieniu papieża Franciszka kard. Claudio Gugerotti, prefekt Dykasterii do spraw Kościołów Wschodnich.

Historia Drogi Krzyżowej: od XII wieku do współczesności tylko u nas
Historia Drogi Krzyżowej: od XII wieku do współczesności

Znane w dzisiejszym kształcie nabożeństwo Drogi Krzyżowej ukształtowało się w XVIII wieku, jednak w krótszych formach było celebrowane już od wieku XII. W Europie stało się popularne dzięki… wyprawom krzyżowym.

Abp Jędraszewski: Głównym prześladowanym i zagrożonym jest dziś niewinne dziecko z ostatniej chwili
Abp Jędraszewski: Głównym prześladowanym i zagrożonym jest dziś niewinne dziecko

Abp Marek Jędraszewski powiedział w Wielki Piątek w Kalwarii Zebrzydowskiej, że teraz obywa się sąd nad Polską, a głównym prześladowanym i najbardziej zagrożonym, jak niegdyś Chrystus, jest niewinne i bezbronne dziecko, które zabija się śmiertelnym uderzeniem w jego serce.

Emerytury
Stażowe