Szmini Aceret – Święto szczególnej relacji Boga z Narodem Wybranym wideo
Szmini Aceret – Święto szczególnej relacji Boga z Narodem Wybranym

Szmini Aceret ukazuje szczególną relację między Bogiem i narodem żydowskim. Uczy nas pokory w obliczu bycia narodem wybranym oraz radości i publicznego celebrowania Jego darów – wyjaśnia w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, specjalistka relacji żydowsko-chrześcijańskich Izraelskiego Centrum Stosunków Żydowsko-Chrześcijańskich oraz żydowska konsultorka serialu „The Chosen”. Dziś wieczorem rozpoczyna się Szmini Aceret – dosłownie ósmy dzień zgromadzenia, radosne święto kończące siedmiodniowy Sukot, upamiętniający wyjście Izraelitów z Egiptu.

Wiadomości
Nowy Nuncjusz w Polsce - już 5 X.

Po zakończeniu misję w Nigerii, Nuncjusz Apostolski, abp Antonio Guido Filipazzi niebawem rozpocznie swoją posługę w Polsce.

Watykan: Papież otwiera się na kwestię błogosławieństwa dla par osób tej samej płci z ostatniej chwili
Watykan: Papież otwiera się na kwestię błogosławieństwa dla par osób tej samej płci

Papież Franciszek zasugerował otwarcie wobec kwestii udzielania przez księży błogosławieństwa parom osób tej samej płci, pod warunkiem, że będzie to miało charakter ograniczony, a każdy przypadek będzie osobno rozpatrywany i nie będzie mylony z udzieleniem ślubu. Tak odpowiedział pięciu konserwatywnym kardynałom, którzy przedstawili mu swoje wątpliwości.

Wspomnienie św. Hieronima. Papież: Umiłowanie Pisma św., żywa i głęboka miłość słowa Bożego, to dziedzictwo... Wiadomości
Wspomnienie św. Hieronima. Papież: Umiłowanie Pisma św., żywa i głęboka miłość słowa Bożego, to dziedzictwo...

30 września w Kościele katolickim obchodzone jest liturgiczne wspomnienie św. Hieronima ze Strydonu, doktora Kościoła i tłumacza Pisma Świętego, autora używanej w Kościele przez stulecia łacińskiej wersji Biblii, zwanej Wulgatą.

z ostatniej chwili
Wędrówka po dziejach Polski

Wydawnictwo Biały Kruk 7 października br. o godz. 16.30 zaprasza do Auli św. Jana Pawła II w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach na wyjątkowe wydarzenie – spotkanie patriotyczne „Blask Rzeczypospolitej”, połączone z uroczystą prezentacją dwóch najnowszych dzieł: „Kronika Polaków” Macieja Miechowity oraz „Polska. Dwanaście wieków” Adama Bujaka i Wojciecha Polaka.

Święto Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela Wiadomości
Święto Świętych Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela

29 września w Kościele katolickim przypada święto Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela. Kult archaniołów znany jest w judaizmie, chrześcijaństwie i islamie.

z ostatniej chwili
Już wkrótce I Kongres ks. prał. Wacława Blizińskiego, herbu Korczak - legendarnego kapłana II Rzeczypospolitej

I edycja Kongresu ks. prał. Wacława Blizińskiego herbu Korczak odbędzie się 28 i 29 września w Liskowie i Kaliszu. Kongres poświęcony jest postaci Kapłana –wielkiego formatu, praktyka przeciwstawiającego się rusyfikacji, powszechnie uznanego w II RP autorytetu rozwoju spółdzielczości i pracy społecznej na wsi. Prezentacja Kongresu odbyła się 20 września br. podczas konferencji prasowej zorganizowanej w sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Wspomnienie liturgiczne Kosmy i Damiana – świętych lekarzy Wiadomości
Wspomnienie liturgiczne Kosmy i Damiana – świętych lekarzy

„Święci ekumeniczni”, ostatni święci dołączeni do kanonu rzymskiego – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 26 września wspominamy św. Kosmę i św. Damiana, męczenników. Prawdopodobnie byli bliźniakami. Urodzili się w drugiej połowie III wieku, zmarli w 303 roku w Cyrze na terenie obecnej Turcji. Ich relikwie znajdują się w Rzymie w kościele im poświęconym. Są patronami lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów oraz chorych.

Nawróceni grzesznicy przed sprawiedliwymi – żydowskie źródła Jezusowej przypowieści Wiadomości
Nawróceni grzesznicy przed sprawiedliwymi – żydowskie źródła Jezusowej przypowieści

Prorok Izajasz akcentuje Boże miłosierdzie dla pokutujących grzeszników, a według Talmudu Babilońskiego pokutnicy, którzy porzucili grzeszne życie i zbliżyli się do Boga, zajmują ważniejszą pozycję niż najwięksi sprawiedliwi – o tym, jak opowiadając paradoksalną przypowieść o robotnikach w winnicy Jezus czerpał ze Starego Testamentu i tradycji żydowskiej, mówi w komentarzu do Ewangelii 24 września dla Centrum Heschela KUL Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh.

Ewangelia na XXV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

Przypowieść o robotnikach w winnicy. Komentarz - o. Marcin Rutecki OP.

z ostatniej chwili
Katolicka Nauka Społeczna a świat pracy - Kongres Ducha Pracy Ludzkiej

W dniach 12–13 września w Sieradzu odbył się I Kongres Ducha Pracy Ludzkiej. Wydarzenie inspirowane życiem, działalnością, a przede wszystkim słowem błogosławionego kard. Stefana Wyszyńskiego, które są aktualne po dziś dzień w kontekście świata pracy i spraw społecznych. Jego dzieło „Duch pracy ludzkiej” było punktem odniesienia do dyskusji prowadzonych podczas Kongresu.

Kościół wspomina dziś biskupa Januarego, świętego, który nie może doczekać się zmartwychwstania Wiadomości
Kościół wspomina dziś biskupa Januarego, świętego, który nie może doczekać się zmartwychwstania

Święty, który nie może doczekać się zmartwychwstania – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 19 września wspominamy św. Januarego (zm. 305), biskupa i męczennika, z którym związany jest tzw. „cud krwi”. Jego relikwie znajdują się w katedrze Wniebowzięcia NMP w Neapolu, nazywanej także katedrą św. Januarego. Jest patronem Neapolu, chroni przed głodem, wojną, zarazą i wybuchami wulkanu.

Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXIV Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy". Komentarz - o. Dominik Zarychta OP.

Święto Podwyższenia Krzyża Świętego Wiadomości
Święto Podwyższenia Krzyża Świętego

"A On sam dźwigając krzyż wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota. Tam Go ukrzyżowano, a z Nim dwóch innych, z jednej i drugiej strony, pośrodku zaś Jezusa. Wypisał też Piłat tytuł winy i kazał go umieścić na krzyżu. A było napisane: «Jezus Nazarejczyk, Król Żydowski»" (J 19, 17-19).

wideo
Ewangelia na XXIII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

"Gdy brat twój zgrzeszy przeciw tobie, idź i upomnij go w cztery oczy". Komentarz - o. Dawid Grześkowiak OP.

Homilia kard. Semeraro w Markowej: Sercem beatyfikacji Ulmów jest miłość Wiadomości
Homilia kard. Semeraro w Markowej: Sercem beatyfikacji Ulmów jest miłość

Sercem dzisiejszej uroczystości jest miłość oraz otwarta na bliźniego postawa rodziny Józefa i Wiktorii – powiedział kard. Marcello Semeraro podczas uroczystości beatyfikacyjnej rodziny Ulmów w Markowej na Podkarpaciu. W uroczystości uczestniczy około 30 tysięcy wiernych. Wraz z prefektem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Mszę św. celebruje ponad 100 biskupów z kraju i zagranicy. Obecny jest prezydent RP Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki oraz m.in. naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

[Transmisja online] Msza św. z beatyfikacją Rodziny Ulmów. Sprawuje kard. Marcello Semeraro wideo
[Transmisja online] Msza św. z beatyfikacją Rodziny Ulmów. Sprawuje kard. Marcello Semeraro

Dziś o godzinie 10.00 rozpoczyna się Msza św., podczas której ogłoszona zostanie beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów oraz siedmiorga ich dzieci.

Życie św. Piotra – miłość, która pokonała strach [video] wideo
Życie św. Piotra – miłość, która pokonała strach [video]

Ewangeliści wielokrotnie wspominają o lęku pierwszego z apostołów – św. Piotra. To św. Piotr chodząc po wodzie uląkł się wiatru i zaczął tonąć, to św. Piotr bał się prześladowań, to przecież również św. Piotr zaparł się trzykrotnie Jezusa. Biblista ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu na niedzielę 3 września wyjaśnia, że tym, co pozwoliło Piotrowi wygrać ostatecznie z lękiem i oddać życie za wiarę, była miłość. „Trzykrotna zdrada kontrastuje z trzykrotnym wyznaniem miłości” – pisze biblista dla Centrum Heschela KUL.

Ewangelia na XXII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video] wideo
Ewangelia na XXII Niedzielę Zwykłą z komentarzem [video]

«Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo nie myślisz po Bożemu, lecz po ludzku». Komentarz - o. Grzegorz Ćwierkiewicz OP.

Więzi związane na ziemi i w niebie wideo
Więzi związane na ziemi i w niebie

Więzi między Bogiem i Jego narodem są głównym tematem trwającego żydowskiego miesiąca Elul. To czas odnawiania relacji z Bogiem i Jego szczególnej obecności. Aby nawiązać więź z niebem, trzeba najpierw jednak naprawić więź z bliźnimi – pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL rabin Oded Peles, żydowski kantor i izraelski edukator, który na słowa Ewangelii niedzieli 27 sierpnia patrzy z perspektywy żydowskiej wiary i tradycji. 

Emerytury
Stażowe