Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Co znaczy to, że Maryja jest Theotokos? Wiadomości
Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Co znaczy to, że Maryja jest Theotokos?

Pierwszego dnia roku kalendarzowego, a zarazem ostatniego dnia okrawy Bożego Narodzenia Kościół obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Występuje ona zawsze po Niedzieli Świętej Rodziny i podkreśla nie tylko macierzyński aspekt Maryi, ale przede wszystkim ów starożytny dogmat jest odpowiedzią na krążące wówczas herezje związane z naturą Chrystusa.

[Nasz patronat] „Zadbaj o dziś”. Rekolekcje na podstawie słowa ks. Pawlukiewicza. Odc. 5 wideo
[Nasz patronat] „Zadbaj o dziś”. Rekolekcje na podstawie słowa ks. Pawlukiewicza. Odc. 5

Objęliśmy patronatem rekolekcje głoszone przez przyjaciela ks. Piotra Pawlukiewicza, w których ks. Jerzy Jastrzębski czerpie inspiracje z bogatego dorobku kaznodziejskiego i publicystycznego zmarłego przed czterema laty legendarnego kapłana.

Jak rozumieć zagadkowe słowa dwunastoletniego Jezusa? [video] wideo
Jak rozumieć zagadkowe słowa dwunastoletniego Jezusa? [video]

Opowiadanie o dwunastoletnim Jezusie w świątyni kieruje już myśl czytelnika w stronę ostatniego etapu publicznej działalności Jezusa. Gdy Chrystus oświadcza: „powinienem być w tym, co należy do mego Ojca” wyraża gotowość na podjęcie dzieła zbawienia ludzkości poprzez mękę, śmierć i zmartwychwstanie – pisze dr Magdalena Jóźwiak – adiunkt w Katedrze Patrologii Greckiej i Łacińskiej Instytutu Nauk Teologicznych KUL, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 29 grudnia.

wideo
Ewangelia na Niedzielę Świętej Rodziny z komentarzem [video]

Niedziela Świętej Rodziny, czyli Niedziela w Oktawie Bożego Narodzenia. Komentarz - o. Tomasz Grabowski OP.

wideo
Święto Świętych Młodzianków na pamiątkę Rzezi Niewiniątek

"Herod widząc, że go Mędrcy zawiedli, wpadł w straszny gniew. Posłał [oprawców] do Betlejem i całej okolicy i kazał pozabijać wszystkich chłopców w wieku do lat dwóch, stosownie do czasu, o którym się dowiedział od Mędrców. Wtedy spełniły się słowa proroka Jeremiasza: Krzyk usłyszano w Rama, płacz i jęk wielki. Rachel opłakuje swe dzieci i nie chce utulić się w żalu, bo ich już nie ma" (Mt 2, 16-18).

Jasna strona Franciszka tylko u nas
Jasna strona Franciszka

Paszkwile na papieża Franciszka sprzedają się znacznie lepiej niż peany na jego cześć. Tym bardziej należy dziś podkreślać wartościową stronę jego pontyfikatu.

Oktawa Bożego Narodzenia Wiadomości
Oktawa Bożego Narodzenia

Kościół obchodzi dziś drugi dzień oktawy Bożego Narodzenia, jest on poświęcony św. Szczepanowi. W liturgii obchody Bożego Narodzenia trwają osiem dni. Oktawa (łac. octavus - ósmy) jest to czas w liturgii obejmujący ważną uroczystość i siedem dni po niej następujących. Ma ona swoją wielowiekową tradycję.

Święto Miłości. Jak Japończycy obchodzą Boże Narodzenie tylko u nas
Święto Miłości. Jak Japończycy obchodzą "Boże Narodzenie"

Nie ma nic zdrożnego ani tym bardziej dziwnego – zdaniem większości Japończyków – że w Kraju Kwitnącej Wiśni, w tłumie buddystów, shintoistów, a przede wszystkim ateistów, święta Bożego Narodzenia, a szczególnie Wigilię, obchodzi się równie uroczyście, co w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej czy w Polsce.

Ks. Waldemar Chrostowski: Bóg dał się zamknąć w kruchym ludzkim ciele tylko u nas
Ks. Waldemar Chrostowski: Bóg dał się zamknąć w kruchym ludzkim ciele

– Grecy i Żydzi nie potrafili wyjść poza granice własnych wyobrażeń i poprzestawali na takiej koncepcji bóstwa i Boga, jaką sobie przez wieki wyrobili. Wydawało im się absolutnie niemożliwe, żeby Bóg dał się zamknąć w ułomnym i kruchym ludzkim ciele. Dla Żydów tak wielkie uniżenie Boga stanowiło zgorszenie. Kultura grecka postrzegała wcielenie Boga jako głupstwo. Istota królowania Jezusa nie sprowadza się do ram doczesności, lecz otwiera perspektywy wieczności – mówi ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski w rozmowie z Jakubem Pacanem.

Co to za Święta bez religii? tylko u nas
Co to za Święta bez religii?

„To kiedy urządzacie wigilię? 24 grudnia? Może i słusznie, jeszcze przed świętami”. Dialog, który pokolenia znają na pamięć. „Rozmowy kontrolowane”, klasyk naszych komedii filmowych, powstał już w „wolnej” Polsce. A premierę miał – jakżeby inaczej – 13 grudnia 1991 r.

Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Kiedy ustanowiono święto i jakie zwyczaje oraz mity są z nim związane? Wiadomości
Uroczystość Narodzenia Pańskiego. Kiedy ustanowiono święto i jakie zwyczaje oraz mity są z nim związane?

Boże Narodzenie ukazuje jak bardzo Bogu zależy na człowieku: "Tak Bóg umiłował świat, że Syna swojego dał" (J 3,16). Przez Wcielenie spełniła się obietnica, Bóg stał się naprawdę Emmanuelem - "Bogiem z nami", a człowiek dzięki temu stał się prawdziwym dzieckiem Bożym. Dzięki temu została objawiona prawda o powszechnym braterstwie i godności każdego człowieka, bez względu na różnice kulturowe, rasowe, społeczne czy intelektualne.

Matka Boga. Maryja może stać się wspaniałą towarzyszką tylko u nas
Matka Boga. "Maryja może stać się wspaniałą towarzyszką"

- Oto Dziewica pocznie i porodzi Syna, któremu nadadzą imię Emmanuel, to znaczy Bóg z nami – czytamy w Ewangelii wg św. Mateusza. Maryja to kobieta paradoksów. Matka – Dziewica, Królowa Nieba i Pokorna Służebnica Pańska, Boże tajemnice „zachowuje w swoim sercu”, a zarazem wie, że „odtąd błogosławić ją będą wszystkie pokolenia”. Maryja może stać się wspaniałą towarzyszką na drodze zmagań duchowych.

Redaktor naczelny TS: Pozwólmy Bogu narodzić się w naszej duszy tylko u nas
Redaktor naczelny "TS": Pozwólmy Bogu narodzić się w naszej duszy

- Jeżeli chcemy przeżyć prawdziwą radość świąt Bożego Narodzenia, pozwólmy Bogu narodzić się w naszej duszy – Bogu, który jest źródłem autentycznej, niekłamanej radości - ks. Jerzy Popiełuszko.

Narodził się nam Zbawiciel! Serdeczne życzenia błogosławionych Świąt wideo
Narodził się nam Zbawiciel! Serdeczne życzenia błogosławionych Świąt

Oto historia zatoczyła koło, po raz kolejny spotykamy się, by świętować Narodzenie Pańskie. Z tej okazji cała Redakcja portalu Tysol.pl oraz "Tygodnika Solidarność" pragnie złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia.

Droga - rekolekcje adwentowe głoszone przez ks. Olszewskiego. Odcinek 8 wideo
"Droga" - rekolekcje adwentowe głoszone przez ks. Olszewskiego. Odcinek 8

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w tym roku, gdy ks. Michał Olszewski SCJ przez wiele miesięcy przebywał w areszcie, postanowiliśmy przypomnieć rekolekcje adwentowe głoszone przez tego kapłana w 2020 roku. Objęte były one wówczas naszym patronatem medialnym i głoszone w okresie pandemii koronawirusa, odwołują się więc do kwestii odosobnienia i tęsknoty za drugim człowiekiem. Sądzimy jednak, że nauka ta jest aktualna w odniesieniu do izolacji, w jaką potrafią popadać nasze serca, a także w pewnym sensie prorocza w stosunku do odbytego przez duchownego aresztu.

Wigilia Bożego Narodzenia i liturgiczne wspomnienie Adama i Ewy Wiadomości
Wigilia Bożego Narodzenia i liturgiczne wspomnienie Adama i Ewy

Wieczorna Wigilia rozpoczynająca Boże Narodzenie nie jest jedynym powodem do świętowania w dniu 24 grudnia. Tego dnia wspominamy Adama i Ewę - prarodziców wszystkich ludzi. Adam jest pierwszym człowiekiem stworzonym przez Boga. Kobieta, później dowiadujemy się o jej imieniu Ewa, jest towarzyszką życia Adama - mężczyzny. Oboje pochodzą od Boga, są zatem równi godnością, przewyższającą inne istoty żywe.

wideo
[Nasz patronat] „Zadbaj o dziś”. Rekolekcje adwentowe na podstawie słowa ks. Pawlukiewicza. Odc. 4

W Adwencie objęliśmy patronatem rekolekcje głoszone przez przyjaciela ks. Piotra Pawlukiewicza, w których ks. Jerzy Jastrzębski czerpie inspiracje z bogatego dorobku kaznodziejskiego i publicystycznego zmarłego przed czterema laty legendarnego kapłana.

Wiadomości
Premiera dokumentu „Przyjaciel Boga” – wyjątkowy film o św. Janie Pawle II

Wydawnictwo Biały Kruk zaprasza na premierę filmu dokumentalnego „Przyjaciel Boga” – największej produkcji o życiu i duchowości św. Jana Pawła II. Reżyserka Katarzyna Kotula przedstawia poruszający portret papieża, którego charyzma i przesłanie odmieniły XX wiek.

wideo
"Droga" - rekolekcje adwentowe głoszone przez ks. Olszewskiego. Odcinek 7

W związku z wydarzeniami, które miały miejsce w tym roku, gdy ks. Michał Olszewski SCJ przez wiele miesięcy przebywał w areszcie, postanowiliśmy przypomnieć rekolekcje adwentowe głoszone przez tego kapłana w 2020 roku. Objęte były one wówczas naszym patronatem medialnym i głoszone w okresie pandemii koronawirusa, odwołują się więc do kwestii odosobnienia i tęsknoty za drugim człowiekiem. Sądzimy jednak, że nauka ta jest aktualna w odniesieniu do izolacji, w jaką potrafią popadać nasze serca, a także w pewnym sensie prorocza w stosunku do odbytego przez duchownego aresztu.

Drugi człowiek „Ziemią Obiecaną” Maryi [video] wideo
Drugi człowiek „Ziemią Obiecaną” Maryi [video]

Wiara Maryi tak bardzo koresponduje z wiarą Abrahama, który na głos Boga wyruszył w podróż wiary (Rdz 12, 1-4), a wiara ta dochodzi do pełni w nadziei jego oczekiwania. Maryja wyrusza więc z Galilei, a jej „Ziemią Obiecaną” jest teraz dla niej drugi człowiek. Dziewczyna z Nazaretu z pośpiechem udaje się więc do Elżbiety, aby podzielić się z nią swoją radością i być dla niej pomocą w tym ważnym czasie oczekiwania – pisze s. dr hab. Judyta Jolanta Pudełko PDDM, prof. AKW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 22 grudnia.

Emerytury
Stażowe