Ewangelia Łukasza i towarzyszący jej tom Dziejów Apostolskich nie promuje końca świata, ale wzrost na drodze Pana. Dlatego naśladowcy Jezusa mają być, jak mówi Jezus, „zawsze czujni” – pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich Mary Jane Werthan University w Vanderbilt Divinity School, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 1 grudnia.
"Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie". Komentarz o. Tomasz Grabowski OP.
Adwent to bogaty w symbolikę, czterotygodniowy okres przygotowania do Bożego Narodzenia oraz wzmożonego oczekiwania na koniec czasów i ostateczne przyjście Jezusa Chrystusa. Dziś w Kościele katolickim przypada I Niedziela Adwentu i zarazem pierwszy dzień nowego roku liturgicznego
"Zamykam oczy, na nic już nie patrzę, tylko się rzucam w tę przepaść Pana Boga, w przepaść Jego miłości nieskończonego miłosierdzia", pisała bł. Maria Franciszka Siedliska w swoich notatkach duchowych. Te słowa doskonale oddają jej życie – pełne zawierzenia Bogu i bezgranicznej troski o innych. Wspomnienie bł. Marii obchodzone jest 21 listopada poza Polską, a w Polsce – 25 listopada.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata obchodzimy w ostatnią niedzielę roku liturgicznego, która przypada w tym roku w 24 listopada. Sensem tego święta odnowa świata w Chrystusie, zgodnie z łacińskim hasłem "Instaurare omnia in Christo!". Chodzi też o zrozumienie królewskiej misji Jezusa, która wyraża się w służbie oraz w ofierze za innych. Jednocześnie w uroczystość Chrystusa Króla obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży we wszystkich katolickich diecezjach świata.
«Tak, jestem królem. Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie. Każdy, kto jest z prawdy, słucha mojego głosu». Komentarz - o. Jacek Prusak SJ.
Patronka muzyki i czystych serc – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 22 listopada przypada wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy z pierwszych wieków chrześcijaństwa. Jej relikwie znajdują się w Rzymie w bazylice św. Cecylii na Zatybrzu. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych.
Dla pierwszych słuchaczy Ewangelii figi, lato i koniec były ściśle powiązane w ich umysłach, czyniąc ten obraz nie tylko jedną z „rzeczy, które mają przyjść lub ukazujących oznaki jej nadejścia”, ale były bardzo potężną, skondensowaną metaforą czasu nakierowanego na Boży sąd – pisze dr Faydra Shapiro, specjalistka od współczesnych relacji żydowsko-chrześcijańskich, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 17 listopada.
W Bazylice św. Piotra w Watykanie pochowanych jest dwóch polskich świętych. Pielgrzymi z Polski nawiedzają oczywiście grób św. Jana Pawła II, papieża Polaka. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że w tej najważniejszej dla katolików świątyni znajduje się również trumna z doczesnymi szczątkami innego wielkiego świętego pochodzącego z Polski - greckokatolickiego biskupa męczennika Jozafata Kuncewicza.
104 strony poświęcone w całości postaci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, pokazujące kompleksowo jego korzenie i źródła duchowej siły, życie, działalność oraz wartości, które głosił i za które oddał życie. Wśród autorów dziennikarze i współpracownicy „Tygodnika Solidarność”, publicyści historyczni i historycy Instytutu Pamięci Narodowej. Całość uzupełniają unikatowe zdjęcia z Archiwum IPN oraz Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” – tak prezentuje się najnowsze wydanie specjalne „Tygodnika Solidarność” poświęcone kapelanowi, a od dekady także patronowi „Solidarności”.
– Ksiądz Jerzy dojrzewał w swojej posłudze. To nie był wybitny intelektualista o jakimś wyrafinowanym przygotowaniu teologicznym i filozoficznym. On miał tego świadomość. Dużo czytał, rozmyślał, a jego kazania stawały się coraz lepsze, dojrzalsze. To był wynik ciężkiej pracy intelektualnej. Ksiądz stopniowo przykładał coraz większą wagę do pisania kazań – mówi prof. dr hab. Wojciech Polak w rozmowie z Jakubem Pacanem.
– Unikanie, czasem także w Kościele, rozmowy o końcu życia to efekt wielowiekowego procesu kulturowego, który jeden z wybitnych francuskich historyków Philippe Ariès określał w kategoriach przejścia od śmierci oswojonej do śmierci odwróconej i zdziczałej – mówi ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz TChr w rozmowie z Agnieszką Żurek.
Październik to miesiąc, w którym nasze myśli częściej niż zwykle kierują się w stronę błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Stąd też uważniej przyglądamy się jego historii i dziedzictwu, szukamy świadków wydarzeń, pamiątek i publikacji poświęconych patronowi Solidarności i duszpasterzowi ludzi pracy. Jednym z ostatnich wydawnictw poświęconym tej postaci jest przygotowany przez Zin Zin Press komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”.
W środowiskach pracowniczych ks. Jerzy Popiełuszko posługiwał przez wiele lat. Do dziś o jego pamięć dbają przede wszystkim hutnicy z Huty Warszawa i medycy.
Nieśmiały chłopak, który wstydził się swojego imienia. Mieszkający na „końcu świata” (a może początku?) maturzysta, który marzył o spotkaniu z prymasem Polski. Niepozorny ksiądz, któremu nadwątlone zdrowie utrudniało wypełnianie obowiązków wikarego. Kapłan, który porywał tłumy i sam chował się w tłumie. Torturowany mężczyzna, którego wrzucono do „królowej polskich rzek” z przywiązanymi do nóg kamieniami. Ksiądz, którego bały się „policje tajne, widne i dwupłciowe”. Jeden z duchowych symboli najsłynniejszego związku zawodowego w historii. Błogosławiony Kościoła katolickiego. To wszystko określenia jednej osoby.
Promocja postaci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, jego nauk oraz wartości które niósł ze sobą, jest niezwykle trudna w czasach powszechnej laicyzacji i "alergii" tak wielu ludzi na Kościół i osoby duchowne. Dlatego tak ważne jest wyróżnianie osób oraz organizacji, które dokładają szczególnych starań, by promować i sławić historię patrona Solidarności. "Promocja kultu" jest jedną z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki na które można głosować do 13 października.
Błogosławiony Ksiądz Jerzy Popiełuszko w swoich kazaniach i naukach często podkreślał, jak ważna jest godność w życiu każdego człowieka. Powtarzał, że niezależnie od tego jaką pracę ktoś wykonuje, to każdy z nas jest człowiekiem, podmiotem, a nie przedmiotem. "Godność" to jedna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego, które będą przyznawane podczas Kongresu na cześć Duszpasterza Ludzi Pracy.
Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki jak co roku skupia wokół siebie członków i sympatyków NSZZ Solidarność. Właśnie z tego względu jedną z kategorii nagród społecznych im. księdza Jerzego są "Ideały Sierpnia '80". Wśród nominowanych są prawdziwe legendy Solidarności, dzięki którym upadła komuna.
"Wolność" to kolejna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zostaną przyznane w ramach trzeciej edycji kongresu upamiętniającego patrona Solidarości. Internauci nominowali do tej nagrody osoby, które w ostatnim dobitnie pokazywały nam czym jest prawdziwa wolność myśli, słowa i swojej działalności, a także to, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze. Nie bez powodu jednym z kandydatów do nagrody jest przetrzymywany w areszcie ks. Michał Olszewski czy Andrzej Poczobut.
„Duszpasterz Ludzi Pracy” to jedna z kategorii nagród społecznych im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, które zostaną przyznane w ramach trzeciej edycji kongresu upamiętniającego patrona Solidarości. W ten sposób chcemy uhonorować kapłanów, których posługa jest szczególnie prospołeczna i blisko zwykłych ludzi. Do 13 października można brać udział w głosowaniu, by spośród nominowanych wyłonić laureatów poszczególnych kategorii. Oto lista kandydatów.