Raper i autor tekstów Nowator w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem podkreślił, że wiara jest dla niego ważna. Opowiadał także o albumie z 2007 r., który ukazał się niedawno. Opowiadał również o obecnej scenie polskiego rapu oraz o odejściu ze środowiska hiphopowego.
Geologiczne wykształcenie Siergieja Lebiediewa pozwoliło mu stworzyć najważniejszą, kluczową dla jego pisarstwa metaforę: Rosja jako uskok geologiczny, jako pokłady nierozliczonej, obolałej, przemilczanej pamięci o zbrodniach.
Kazik Staszewski w programie Rymanowski Live opowiedział szczerze o swoim ojcu. - Tata nie chciał, żebym się urodził, był absolutnie przeciwny, żebym zobaczył ten świat. Przez co przez wiele lat go potępiałem - powiedział artysta. - Mama ukrywała przed nim ciążę do 7. miesiąca. A wtedy było już za późno, żeby mnie abortować, nie zdążył mnie zabić - stwierdził.
Wydawnictwo Biały Kruk ponownie porusza sumienia Polaków. Właśnie ukazała się jedna z najgłośniejszych książek ostatnich lat – „Zamach na polskość”, zbiorowa publikacja autorstwa czołowych postaci polskiego życia publicznego, intelektualistów i obrońców narodowych wartości. Wśród autorów m.in. prof. Andrzej Nowak, prof. Przemysław Czarnek, Rafał Ziemkiewicz, prof. Wojciech Polak, Paweł Lisicki, ks. prof. Janusz Królikowski, prof. Grzegorz Kucharczyk czy Wojciech Reszczyński.
Dziś nieco z przymrużeniem oka o książkach, które są znacznie lepsze od swoich miłośników. Grafzero vlog literacki opowiada o tych tytułach, które zgromadziły wokół siebie wielu fanów. Niezwykle irytujących fanów. Czy znacie też takie książki?
W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem, wokalista, producent muzyczny Bartek Królik opowiadał o swoich początkach z przygodą muzyczną, gdzie w wieku nastoletnim występował w m.in. w Circus Royal w Holandii. Następnie mówił o problemach muzycznych, gdy w okresie występów w Teatrze Muzycznym Roma lekarze stwierdzili, że zmaga się ze stwardnieniem rozsianym, jednak ostatecznie lekarka z Łomianek wyjaśniła dokładnie na co choruje. Opowiedział również o współpracy z Agnieszką Chylińską.
Nobel 2024 dla Han Kang - na Grafzero vlog literacki książka "Nie mówię żegnaj", czyli opowieść o trudnej historii Korei Południowej. Jak skończy się dla głównej bohaterki wyprawa na wyspę Czedżu i co kryje jej przeszłość?
Grafzero vlog literacki otwiera paczki z pierwszej części 2025 roku, a w nich: książki od @emigrant41 i Gabrieli Lisowskiej, socrealizm, fantastyka, nowości literackie, powieści z @artragepl i @WydawnictwoMAG
Trzy lata temu „Teologia Polityczna” rozpoczęła wydarzenie kulturalne, które wstrząsnęło opinią publiczną. Organizatorzy udowodnili, że odrodzenie sztuki sakralnej jest możliwe. Dlaczego podjęli się realizacji projektu i gdzie znajdują się dziś obrazy z cyklu „Namalować katolicyzm od nowa”?
Nowy album Chrisa Niedenthala to wizualna uczta i zarazem lektura pełna rozczarowań – pełna znakomitych zdjęć, lecz spisana z przesadnym ego i banałem.
"Wniebogłos" Aleksandry Tarnowskiej otrzymał Nagrodę Fundacji im. Kościelskich w 2024 roku i kilka nominacji do ważnych nagród literackich. Czy zasłużenie? O tym Grafzero vlog literacki
Pierwszy kwartał roku 2025 za nami. Grafzero vlog literacki o tym co udało się przeczytać. Czy któraś z tych książek spełniła moje oczekiwania? Kryminał? Powieść sf? Klasyka literatury?
Już 4 kwietnia w Warszawie odbędą się uroczyste obchody 1000. rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Wydarzenie będzie również okazją do uczczenia 20. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II oraz premierowej prezentacji dwóch książek poświęconych tym wybitnym postaciom.
Wokalistka i autorka tekstów Marta Gałuszewska, występująca pod pseudonimem artystycznym MVRT nie lubi schematów ani kompromisów. Podąża własną drogą, tworząc muzykę elektroniczną, która odzwierciedla jej prawdziwe oblicze. W rozmowie z Bartoszem Boruciakiem opowiada o artystycznej wolności, przełamywaniu barier i poszukiwaniu własnego brzmienia.
„Do serca przytul psa/ Weź na kolana kota/ Weź lupę, popatrz – pchła!/ Daj spokój, pchła to też istota” – apelował Kabaret Elita ponad pół wieku temu. Jan Kaczmarek, autor słów i wykonawca utworu, winien zostać uznanym profeto-bardem eko-nurtu w kulturze.
Pierwsza naprawdę istotna powieść o wojnie na Ukrainie. Szczepan Twardoch i jego "Null". Grafzero vlog literacki zadaje sobie pytanie - czy mogło być lepiej i czy jest to książka warta uwagi?
– Często w książkach żyje się ciężko, ale koniec końców jednak da się wytrwać. Ja natomiast chciałem, żeby to już naprawdę był kres – mówi absolwent UJ, prawnik związany z branżą nowych technologii, autor mikrobloga na portalu X Marian Baczal w rozmowie z Krzysztofem Karnkowskim.
Mariupol – miasto, które stało się symbolem niezłomności, ale i niewyobrażalnego cierpienia. Wojna na Ukrainie obnażyła brutalność rosyjskiej inwazji, a losy cywilów oraz żołnierzy broniących miasta wstrząsnęły całym światem. Wśród tych, którzy znaleźli się w epicentrum wydarzeń, był Shaun Pinner – brytyjski żołnierz, który walczył w szeregach ukraińskiej armii i trafił do rosyjskiej niewoli. Jego książka „Przetrwać Mariupol. Wspomnienia z piekła walk i rosyjskiej niewoli” (wydawnictwo Replika) to świadectwo wojennego koszmaru, opowieść o determinacji, strachu i nieustannej walce o przetrwanie.
Święty Jan Paweł II – człowiek, którego życie i pontyfikat zmieniły bieg historii, wciąż pozostaje symbolem nadziei, pokoju i jedności. Był papieżem niezwykłym, nie tylko ze względu na swoją funkcję, ale przede wszystkim przez charyzmat, który przyciągał miliony ludzi. Jego świętość i wielkość wyczuwało się instynktownie – padając na kolana przed nim, ludzie okazywali mu szacunek i wdzięczność. Dziś, gdy jego postać jest atakowana, tym bardziej warto przypominać, kim naprawdę był.
Grafzero o książkach, których nie udało się dokończyć. Wielkie dzieła literatury, książkowe hity i totalne knoty. Dlaczego nie kończymy książek?