Czy da się napisać konserwatywny kryminał? Pierwsza dyskusja z @RadykalnyPasywista wywołała spory odzew, Grafzero vlog literacki postanowił więc sprawdzić jak prezentują się kryminały, które można by określić jako konserwatywne.
Już od XVIII wieku, kiedy wpływowe kręgi społeczne upowszechniały pogląd o korzyściach płynących z obcego protektoratu, Polacy doświadczyli brutalnej rzeczywistości wyzysku, niewoli i wynaradawiania. Pierwsze transporty na daleki Sybir wyruszyły jeszcze przed końcem XVIII wieku, a przez kolejne stulecia ziemia ta zapełniała się najszlachetniejszymi i najbardziej niezłomnymi przedstawicielami naszego narodu. W nieludzkich warunkach walczyli z głodem i chorobami oraz zmuszani byli do najcięższych robót.
Jakie jest oblicze Francji i ku jakim wartościom skłania się dziś największa część Francuzów? Cennych i błyskotliwych odpowiedzi na te pytania udziela jeden z czołowych polityków i pisarzy francuskiej prawicy Éric Zemmour w książce „Francuskie samobójstwo”. Ta wartko napisana publikacja we Francji biła rekordy sprzedaży: 15 tys. egz. dziennie! Równie silne były napaści na książkę i jej autora; nic dziwnego, skoro wieszczy on schyłek Francji, którego główną przyczyną są/będą kobiety feministki, ruchy gejowskie i wszystkie inne z nimi spokrewnione oraz muzułmańscy imigranci. Za równie niebezpieczne uznaje Zemmour „mroczne, podziemne wpływy brukselskich technokratów”.
Polskość jest przywilejem! To właśnie wobec Polski niejednokrotnie formułowana była idea posłannictwa i odpowiedzialności za przyszłość naszej cywilizacji. Zatem czy państwo polskie gotowe jest do tego pochodu ku szczytom? Czy społeczeństwo podoła odpowiedzialności? Co znaczy być Polakiem? Czy to dar nieba, powołanie? I wreszcie kim my, Polacy, jesteśmy, kim byliśmy i kim powinniśmy być w przyszłości? Wielu z nas wciąż szuka odpowiedzi na te pytania. Niech najnowsze dzieło wydane nakładem wydawnictwa Biały Kruk pt. „Polacy wierni i dzielni” autorstwa o. prof. Mariana Zawady OCD pomoże w ich znalezieniu, jednocześnie będąc otwarciem i wsparciem dla tej jakże ważnej idei. Idei, której kształt nadał Bóg, przeprowadzając nas przez trudną historię, czyniąc ducha polskiego tak różnym od innych.
Dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku dr Marek Szymaniak, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz proboszcz parafii pw. św. Brygidy w Gdańsku ks. kanonik Ludwik Kowalski mają zaszczyt zaprosić na wydarzenie organizowane w ramach upamiętnienia 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
„Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku” prof. Wojciecha Polaka to dzieło wybitnego i wszechstronnego historyka, które czyta się jak pasjonującą powieść. Sięgając po nie, każdy, kto z jednej książki chciałby zapoznać się z historią Polski na przestrzeni całych jej dziejów, ma tę możliwość. Dzieje te są długie, żywe i imponujące. Historia nasza, jak każdego wielowiekowego kraju, obfituje we wzloty i upadki. Może napawać dumą i podziwem, ale też przestrzegać przed niebezpieczeństwami. Może być nauczycielką życia, zwłaszcza społeczno-politycznego.
Wizyta na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie oraz Targach Vivelo w 2024 obfitowała w wiele przyjemnych i nieco mniej przyjemnych wydarzeń. O tym, co kupiłem na Targach i co się na nich zdarzyło – Grafzero vlog literacki.
Grafzero vlog literacki o najlepszych starciach batalistycznych w literaturze. Od Grunwaldu aż po II wojnę światową z wizytą w innych światach!
Kolejny raport Biblioteki Narodowej pozostawił nas w dobrych humorach, bo przecież 57% Polaków (ponoć) nie przeczytało ani kawałka książki. Grafzero vlog literacki zastanawia się czy raport „Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2023 roku" rzeczywiście ma sens?
Nakładem Wydawnictwa M ukazała się biografia Elżbiety i Feliksa Leseur „Połączeni przez miłość, podzieleni przez wiarę”. O niezwykłej historii wierzącej żony i męża zaciekłego ateisty, szacunku dla innych poglądów i sile modlitwy w rozmowie z KAI mówi Magdalena Dobosz, redaktorka książki.
Wiosna a więc nożyczki w dłoń i czas na otwieranie paczek z książkami. Grafzero vlog literacki o powieściach historycznych, klasyce literatury, fantastyce i komiksie :) Zapraszam!
"Lagrange. Listy z Ziemi" Istvan Vizvarego to ponoć jednak z najlepszych polskich powieści SF ostatnich lat. Kosmos (ostateczna granica?), walka o przetrwanie ludzkości, religia, niemoc, a może... coś jeszcze? Grafzero vlog literacki przygląda się zeszłorocznej powieści science fiction.
Wydawnictwo Biały Kruk zaprasza 26 marca 2024 (wtorek) o godz. 18.30 do siedziby Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie, ul. Foksal 3/5, na premiery dwóch książek: „Bezbożność, terror i propaganda. Fałszywe proroctwa marksizmu” i „Blask Rzeczypospolitej. Od X do XXI wieku”.
Dwóch twórców najpopularniejszych dystopii XX wieku: George Orwell i Aldous Huxley. Czy ich wizje rzeczywiście się do siebie różnią? Grafzero vlog literacki wychodzi z założenia, że... nie. I stara się to udowodnić!
Bez historii nie ma patriotyzmu. Uszanowanie i umiłowanie Ojczyzny wymaga uświadomienia sobie, że wyrośliśmy z pokoleń, które Polskę bu¬dowały, kochały, które o Polskę walczyły, a także w razie potrzeby pod¬nosiły Ją z ruin. Jako Polacy mamy nie tylko wobec współczesnych, ale i wobec naszych przodków zobowiązanie przenoszenia polskości w następne pokolenia. Przekazywanie wiedzy oraz wychowanie w duchu dumy z bycia Polakiem jest naszym obowiązkiem
Grafzero vlog literacki po powrocie z filmowego seansu "Diuny" Denisa Villeneuve zastanawia się: czy było warto? Co się udało, a co nie w nowej ekranizacji? I czym reżyser zaskoczy nas w przyszłości?
Oscary jakie są każdy widzi, Grafzero vlog literacki również. A jednak to one budzą nasze emocje - kto dostanie dziś tę nagrodę? Film kontrowersyjny i poprawny politycznie, czy może kino w starym stylu? Zapraszam na moje typy
Czy materialistyczne i rewolucyjne korzenie marksizmu są wciąż pożywką dla kolejnych nurtów ideologicznych? Czy dziedzictwo Marksa nadal zagraża naszemu społeczeństwu i kolejnym pokoleniom? Te pytania stawiają sobie nie tylko badacze ideologii, ale również my, zwykli obywatele, którzy doświadczyliśmy skutków marksistowskich koncepcji na własnej skórze, bez względu na to, czy żyliśmy w systemie komunistycznym, czy nie.
Klub Polonia Christiana w Gorzowie Wielkopolskim i Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się 4 marca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w hotelu Gracja na ul. Dąbrowskiego 20 B w Gorzowie Wielkopolskim.
Teatr EXIT serdecznie zaprasza wszystkich miłośników kina, do przeżycia niezwykłych rekolekcji filmowych z udziałem biskupa Michała Janochy. Niech czas Wielkiego Postu zaowocuje w bogate refleksje na temat wiary, sensu i wartości życia oraz poszukiwania nadziei.