Piotr Duda do prezesa Poczty Polskiej: Zacznijcie prowadzić prawdziwy dialog społeczny, zamiast tylko o nim mówić

Dzisiejsze posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego zdominowane było przez dyskusję na temat sytuacji w Poczcie Polskiej. Na sali obecni byli sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jacek Bartmiński, a także prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.
Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda do prezesa Poczty Polskiej: Zacznijcie prowadzić prawdziwy dialog społeczny, zamiast tylko o nim mówić
Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego / fot. M. Żegliński

Dyskutujemy o bieżącym funkcjonowaniu Poczty Polskiej, natomiast nie martwimy się o jej przyszłość. Poczta Polska pełni dziś podwójną rolę. Wykonuje usługę dla państwa, ale również musi działać skutecznie w przestrzeni biznesowej. Nie da się robić czegoś za darmo dla państwa i skutecznie zarabiać pieniądze

– powiedział w imieniu Solidarności Wiesław Królikowski, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność". Dodał, że Poczta ma problemy z otrzymaniem rekompensat za prace zlecone przez państwo.

"Jesteśmy w ciągłym trybie zwolnienia"

Każdego roku od początku lat 90. jesteśmy w ciągłym trybie zwolnienia. (…) Pracownicy są wręcz, można by powiedzieć, nękani przez lata tymi zwolnieniami. I dzisiaj co nam się proponuje? Te same rozwiązania. Słyszeliśmy to przy każdej zmianie politycznej. Teraz mówi się o redukcji na poziomie 9300 osób. Czy będziemy wydolni, żeby wykonywać nawet misję, czyli zlecone przez państwo zadania? Ja mam co do tego bardzo duże wątpliwości. Jeżeli więc w tej chwili udało się doprowadzić do tak szerokiej dyskusji o Poczcie Polskiej, to ja osobiście sugeruję, proszę państwa, żebyśmy skupili się na tym, jak twardo zapewnić Poczcie Polskiej finansowanie na przyszłość. Tutaj mówię o pewnym zobowiązaniu ze strony państwa

– zaznaczył Wiesław Królikowski.

"Pracownicy stanęli na wysokości zadania, państwo – nie"

Pracownikom ma zostać zabrany dodatek stażowy, który ma iść na potrzebę wzrostu stawki minimalnej. Czyli przekładamy pieniądze z jednej kieszeni do drugiej. Pracownikom ma być zabrana premia na Dzień Pracownika Poczty, która zawsze była wypłacana w październiku. Od 66 lat. Co jeszcze w ramach tego tak zwanego dialogu się wydarzy?

– pytał z kolei w dyskusji Marcin Gallo, zastępca przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "S".

Nasz kraj nie zadbał o swojego operatora. My w przeciwieństwie do kraju stanęliśmy jako pracownicy Poczty na wysokości zadania podczas pandemii koronawirusa, podczas powodzi, podczas wybuchu wojny na Ukrainie. Tam wszędzie pocztowcy byli, pocztowcy się sprawdzili i państwo polskie mogło na Pocztę Polską liczyć

– zaznaczył.

Robert Czyż, mówiący w imieniu OPZZ, zaznaczył z kolei, że po odwołaniu przedstawicieli pracowników z Rady Nadzorczej i zawieszeniu przedstawiciela pracowników w Zarządzie przyjęto plan transformacji zakładający redukcję 9300 etatów.

Trudną sytuację Poczty Polskiej, a szczególnie pracowników, obrazują wyniki zakończonego niedawno referendum strajkowego, w którym wzięło udział prawie 34 tys. pracowników, a 96 procent z nich opowiedziało się za rozpoczęciem strajku

– przekonywał.

"Po prostu wyjdźcie naprzeciw"

Przewodniczący Komisji Krajowej dopytywał z kolei, skąd bierze się determinacja do wypowiedzenia zakładowego układu zbiorowego pracy. – To jest sytuacja dla mnie kompletnie niezrozumiała – zaznaczył.

Prezes Sebastian Mikosz przekonywał, że wypowiedzenie układu to krok do uzdrowienia dialogu pomiędzy pracownikami a zarządem Poczty Polskiej. Według niego w przyjętym dziesięć lat temu dokumencie istnieje szereg zapisów, które należy zmienić i że pracę nad nowym układem już się rozpoczęły.

W odpowiedzi przewodniczący Duda przekonywał, że nie trzeba wypowiadać układu, wystarczy go renegocjować.

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy stawia jedną stronę, w tym przypadku stronę związkową, w gorszej sytuacji w dialogu społecznym. Tu nie ma mowy o równości stron, dlatego że zegar bije tylko w jedną stronę. Jeśli skończy się okres wypowiedzenia układu, a strony nie porozumieją się w sprawie nowego na drodze dialogu społecznego, to nie będzie w ogóle układu zbiorowego pracy w Poczcie Polskiej

– powiedział.

Panie ministrze, my naprawdę jesteśmy doświadczonymi działaczami. Z niejednego pieca związkowego jedliśmy chleb i wiemy, o co chodzi. Dobrą wolą ze strony pana ministra i pana prezesa byłyby działania w kierunku powrotu do tego prawdziwego dialogu społecznego – wycofanie wypowiedzenia i renegocjowanie układu zbiorowego pracy

– zwrócił się do ministra Bartmińskiego.

Ze słów, które zostały wypowiedziane ze strony związkowców, w większości przebijała troska o firmę. To są prawdziwi związkowcy, oni nie patrzą tylko na czubek swego nosa. Dla nich firma jest ważna. Dlatego chciałbym zaapelować: po prostu wyjdźcie naprzeciw, usiądźcie i zacznijcie prowadzić prawdziwy dialog społeczny, zamiast tylko o nim mówić

– zaznaczył przewodniczący.

Dzisiejsze posiedzenie RDS było ostatnim, któremu przewodziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Za dwa dni przewodnictwo w radzie obejmie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ TAKŻE: Jest najnowszy sondaż partyjny

 

 


 

POLECANE
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI Wiadomości
Meta zacznie wykorzystywać dane użytkowników do trenowania swojego modelu AI

Właściciel Facebooka i Instagrama, od 27 maja będzie wykorzystywać posty dorosłych użytkowników w UE, aby rozwijać swój model AI. Meta pobierze dane, chyba że wyrazisz aktywny sprzeciw. – To zupełne odejście od dotychczas rozumianej ochrony danych – powiedziała PAP analityk ds. cyfrowych Aleksandra Wójtowicz.

Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą Wiadomości
Policja zatrzymała nietrzeźwego sternika. Rejs mógł zakończyć się katastrofą

Sezon żeglarski jeszcze się nie rozpoczął, a już doszło do bardzo niebezpiecznej sytuacji na mazurskich jeziorach. 67-letni kapitan statku pasażerskiego został zatrzymany przez policję po tym, jak okazało się, że ma ponad trzy promile alkoholu we krwi.

Tusk zabrał głos: Ostatnia przed świętami polityczna uwaga Wiadomości
Tusk zabrał głos: "Ostatnia przed świętami polityczna uwaga"

"Ostatnia przed świętami polityczna uwaga" – pisze w mediach społecznościowych premier Donald Tusk i odnosi się do nadchodzących wyborów prezydenckich.

Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata Wiadomości
Nie żyje portugalski piosenkarz. Miał 52 lata

Media obiegła informacja o śmierci portugalskiego piosenkarza. Miał 52 lata.

Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Nie straszmy ludzi wojną

Pół wieku temu, dokładnie 30 kwietnia 1975 roku, padł Sajgon. Armia Republiki Wietnamu ugięła się pod naporem Vietcongu i, finalnie, miasto w swe ręce przejęli komuniści. Zapewne wszyscy z Państwa pamiętają ikoniczne zdjęcia amerykańskich śmigłowców ewakuujących personel z dachu budynku ambasady USA.

Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują pilne
Kamiński oskarża senackich urzędników. Senat i Kidawa-Błońska reagują

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska z KO zaprzeczyła zarzutom wicemarszałka Michała Kamińskiego o tym, że kierowcy służbowi mieli dostać polecenie "donoszenia" na niego i innych wicemarszałków. Zdaniem Kidawy-Błońskiej informacje o nieobecnościach i chorobach, były potrzebne do organizacji pracy kierowców.

Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia Wiadomości
Nie żyją Gene Hackman i jego żona. Są nowe ustalenia

Gene Hackman i jego żona, Betsy Arakawa, zostali znalezieni martwi w swoim domu w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk 26 lutego. W posiadłości odkryto również martwego psa. W sprawie ujawniono najnowsze informacje.

Ludzie Kidawy-Błońskiej kazali donosić na senatorów? Szokujące słowa Kamińskiego gorące
Ludzie Kidawy-Błońskiej kazali donosić na senatorów? Szokujące słowa Kamińskiego

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński oskarża Senat o "ubeckie metody" i próbę zmuszania jego kierowcy do donoszenia na temat zdrowia wicemarszałka oraz jego życia prywatnego.

Legenda polskiej piłki ręcznej kończy karierę Wiadomości
Legenda polskiej piłki ręcznej kończy karierę

Po ponad dwóch dekadach gry Adam Malcher żegna się z zawodowym sportem. O zakończeniu kariery przez legendarnego bramkarza Gwardii Opole poinformował klub, który zaprasza kibiców na jego oficjalne pożegnanie podczas meczu z Industrią Kielce. Spotkanie odbędzie się 28 kwietnia o godzinie 18:00.

Brutalny napad na Śląsku. Trzech sprawców poszukiwanych Wiadomości
Brutalny napad na Śląsku. Trzech sprawców poszukiwanych

Katowicka prokuratura oskarżyła pięciu mężczyzn w sprawie napadu przed rokiem w gminie Czechowice-Dziedzice. Pod pozorem dostarczenia przesyłki sprawcy wtargnęli do jednego z domów. Używając młotka i łomu dotkliwie pobili właściciela, a następnie splądrowali nieruchomość.

REKLAMA

Piotr Duda do prezesa Poczty Polskiej: Zacznijcie prowadzić prawdziwy dialog społeczny, zamiast tylko o nim mówić

Dzisiejsze posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego zdominowane było przez dyskusję na temat sytuacji w Poczcie Polskiej. Na sali obecni byli sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Jacek Bartmiński, a także prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz.
Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego Piotr Duda do prezesa Poczty Polskiej: Zacznijcie prowadzić prawdziwy dialog społeczny, zamiast tylko o nim mówić
Posiedzenie plenarne Rady Dialogu Społecznego / fot. M. Żegliński

Dyskutujemy o bieżącym funkcjonowaniu Poczty Polskiej, natomiast nie martwimy się o jej przyszłość. Poczta Polska pełni dziś podwójną rolę. Wykonuje usługę dla państwa, ale również musi działać skutecznie w przestrzeni biznesowej. Nie da się robić czegoś za darmo dla państwa i skutecznie zarabiać pieniądze

– powiedział w imieniu Solidarności Wiesław Królikowski, przewodniczący Rady Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "Solidarność". Dodał, że Poczta ma problemy z otrzymaniem rekompensat za prace zlecone przez państwo.

"Jesteśmy w ciągłym trybie zwolnienia"

Każdego roku od początku lat 90. jesteśmy w ciągłym trybie zwolnienia. (…) Pracownicy są wręcz, można by powiedzieć, nękani przez lata tymi zwolnieniami. I dzisiaj co nam się proponuje? Te same rozwiązania. Słyszeliśmy to przy każdej zmianie politycznej. Teraz mówi się o redukcji na poziomie 9300 osób. Czy będziemy wydolni, żeby wykonywać nawet misję, czyli zlecone przez państwo zadania? Ja mam co do tego bardzo duże wątpliwości. Jeżeli więc w tej chwili udało się doprowadzić do tak szerokiej dyskusji o Poczcie Polskiej, to ja osobiście sugeruję, proszę państwa, żebyśmy skupili się na tym, jak twardo zapewnić Poczcie Polskiej finansowanie na przyszłość. Tutaj mówię o pewnym zobowiązaniu ze strony państwa

– zaznaczył Wiesław Królikowski.

"Pracownicy stanęli na wysokości zadania, państwo – nie"

Pracownikom ma zostać zabrany dodatek stażowy, który ma iść na potrzebę wzrostu stawki minimalnej. Czyli przekładamy pieniądze z jednej kieszeni do drugiej. Pracownikom ma być zabrana premia na Dzień Pracownika Poczty, która zawsze była wypłacana w październiku. Od 66 lat. Co jeszcze w ramach tego tak zwanego dialogu się wydarzy?

– pytał z kolei w dyskusji Marcin Gallo, zastępca przewodniczącego Rady Krajowego Sekretariatu Łączności NSZZ "S".

Nasz kraj nie zadbał o swojego operatora. My w przeciwieństwie do kraju stanęliśmy jako pracownicy Poczty na wysokości zadania podczas pandemii koronawirusa, podczas powodzi, podczas wybuchu wojny na Ukrainie. Tam wszędzie pocztowcy byli, pocztowcy się sprawdzili i państwo polskie mogło na Pocztę Polską liczyć

– zaznaczył.

Robert Czyż, mówiący w imieniu OPZZ, zaznaczył z kolei, że po odwołaniu przedstawicieli pracowników z Rady Nadzorczej i zawieszeniu przedstawiciela pracowników w Zarządzie przyjęto plan transformacji zakładający redukcję 9300 etatów.

Trudną sytuację Poczty Polskiej, a szczególnie pracowników, obrazują wyniki zakończonego niedawno referendum strajkowego, w którym wzięło udział prawie 34 tys. pracowników, a 96 procent z nich opowiedziało się za rozpoczęciem strajku

– przekonywał.

"Po prostu wyjdźcie naprzeciw"

Przewodniczący Komisji Krajowej dopytywał z kolei, skąd bierze się determinacja do wypowiedzenia zakładowego układu zbiorowego pracy. – To jest sytuacja dla mnie kompletnie niezrozumiała – zaznaczył.

Prezes Sebastian Mikosz przekonywał, że wypowiedzenie układu to krok do uzdrowienia dialogu pomiędzy pracownikami a zarządem Poczty Polskiej. Według niego w przyjętym dziesięć lat temu dokumencie istnieje szereg zapisów, które należy zmienić i że pracę nad nowym układem już się rozpoczęły.

W odpowiedzi przewodniczący Duda przekonywał, że nie trzeba wypowiadać układu, wystarczy go renegocjować.

Wypowiedzenie układu zbiorowego pracy stawia jedną stronę, w tym przypadku stronę związkową, w gorszej sytuacji w dialogu społecznym. Tu nie ma mowy o równości stron, dlatego że zegar bije tylko w jedną stronę. Jeśli skończy się okres wypowiedzenia układu, a strony nie porozumieją się w sprawie nowego na drodze dialogu społecznego, to nie będzie w ogóle układu zbiorowego pracy w Poczcie Polskiej

– powiedział.

Panie ministrze, my naprawdę jesteśmy doświadczonymi działaczami. Z niejednego pieca związkowego jedliśmy chleb i wiemy, o co chodzi. Dobrą wolą ze strony pana ministra i pana prezesa byłyby działania w kierunku powrotu do tego prawdziwego dialogu społecznego – wycofanie wypowiedzenia i renegocjowanie układu zbiorowego pracy

– zwrócił się do ministra Bartmińskiego.

Ze słów, które zostały wypowiedziane ze strony związkowców, w większości przebijała troska o firmę. To są prawdziwi związkowcy, oni nie patrzą tylko na czubek swego nosa. Dla nich firma jest ważna. Dlatego chciałbym zaapelować: po prostu wyjdźcie naprzeciw, usiądźcie i zacznijcie prowadzić prawdziwy dialog społeczny, zamiast tylko o nim mówić

– zaznaczył przewodniczący.

Dzisiejsze posiedzenie RDS było ostatnim, któremu przewodziła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Za dwa dni przewodnictwo w radzie obejmie Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ TAKŻE: Jest najnowszy sondaż partyjny

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe