Jacek Saryusz-Wolski: Ważą się losy umowy z Mercosur. Strach przed rewoltą francuskich rolników

"Ważą się losy umowy UE z MERCOSUR. Kluczowe dla ostatecznego rozstrzygnięcia może być stanowisko polskiego rządu, ze względu na wagę populacyjną Polski w systemie podwójnego głosowania w Radzie UE" – pisze były europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, komentując najnowsze doniesienia "European Conservative" ws. umowy UE-Mercosur.
Protesty rolników we Francji, listopad 2024 r. Jacek Saryusz-Wolski: Ważą się losy umowy z Mercosur. Strach przed rewoltą francuskich rolników
Protesty rolników we Francji, listopad 2024 r. / PAP/EPA

Co musisz wiedzieć:

  • Jacek Saryusz-Wolski informuje, że ze względu na opór we Francji, umowa UE–Mercosur może upaść w ostatniej chwili.
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron obawia się nowej fali protestów rolników, którzy sprzeciwiają się napływowi tanich produktów z Ameryki Południowej – obawy te już wcześniej paraliżowały kraj w latach 2023–2024.
  • Komisja Europejska naciska na szybkie przyjęcie porozumienia, ale proponuje jedynie symboliczne deklaracje, które nie chronią realnie europejskich rolników.
  • Krytycy – w tym rolnicy w Polsce – podkreślają, że umowa jest skrajnie niekorzystna dla europejskiego rolnictwa, grozi jego zniszczeniem, a także zalewem niskiej jakości produktów z krajów Mercosur. 


Umowa z Mercosur. Jacek Saryusz-Wolski zabiera głos

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami Mercosur od dawna jest przedmiotem ostrej krytyki. Europoseł Jacek Saryusz-Wolski w swoich komentarzach ostrzega przed poważnymi konsekwencjami tego porozumienia i komentuje sytuację, jaka ma miejsce we Francji w związku z tą umową.

BARDZO  WAŻNE  I  PILNE‼️‼️‼️ Ważą się losy umowy UE z MERCOSUR ‼️‼️‼️ 

– alarmuje Jacek Saryusz-Wolski, cytując publikację "European Conservative". Serwis wskazuje w publikacji, że „strach przed rewoltą francuskich rolników zawisł nad Brukselą na ostatniej prostej przed ratyfikacją umowy o wolnym handlu UE z MERCOSUR”.

Jacek Saryusz-Wolski przypomina, że ratyfikacja ta wymaga poparcia minimum 15 państw członkowskich = 55%, reprezentujących ponad 65% populacji UE.

KE forsuje szybką ratyfikację umowy z MERCOSUR. Oczekuje się, że ostateczny prawnie sprawdzony tekst już podpisanej w Urugwaju w grudniu 2024 przez von der Leyen umowy, będzie gotowy już przed LIPCEM ‼️

– informuje polityk i dodaje, że porozumienie może ostatecznie upaść. 

Ale bez rozwiązania, które:

> pozwoli Francji zachować twarz [protokół lub aneksowana deklaracja, ale bez prawnie wiążącej mocy, dołączona do umowy, co proponuje KE]

> oraz powstrzymać rewoltę
francuskich rolników, pakt handlowy UE z krajami Ameryki Łacińskiej może upaść w ostatniej chwili

– wskazuje polityk i podkreśla, że "kluczowe dla ostatecznego rozstrzygnięcia może być stanowisko polskiego rządu, ze względu na wagę populacyjną Polski w systemie podwójnego głosowania w Radzie UE".

Niemcy, których przemysł ma być głównym beneficjentem umowy, chcą poparcia ze strony rządu Tuska. Sejm powinien stosownym aktem takie poparcie uniemożliwić i wykluczyć ‼️

– podsumował Jacek Saryusz-Wolski.

 

Macron boi się buntu rolników. Doniesienia z Francji

W tekście, na który powołuje się Jacek Saryusz-Wolski, "European Conservative" opisuje narastające napięcia wokół planowanej ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską, a blokiem Mercosur w kontekście sytuacji we Francji. Prezydent Francji Emmanuel Macron obawia się nowej fali protestów rolników, którzy sprzeciwiają się liberalizacji rynku i napływowi tanich produktów z Ameryki Południowej.

Emmanuel Macron po raz kolejny bije na alarm w związku z możliwością wybuchu powstania na wsi. Presja ze strony rolników, zawsze obecna pod powierzchnią, ponownie wzrosła w miarę zbliżania się ostatecznej ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a blokiem Mercosur

– czytamy w publikacji.

Macron, pamiętając masowe protesty z lat 2023–2024, żąda dodania specjalnego protokołu chroniącego rolników, jednak Komisja Europejska proponuje jedynie symboliczne deklaracje bez mocy prawnej.  

Strach przed wewnętrznymi konsekwencjami politycznymi jest ważniejszy niż jakiekolwiek argumenty techniczne. Francuscy rolnicy wielokrotnie pokazali, że są w stanie sparaliżować kraj. Macron musiał już stawić czoła tygodniowym blokadom dróg w 2023 i 2024 roku i wie, że kolejny bunt na wsi może poważnie podważyć jego przywództwo. Zapobieganie ponownemu zjazdowi traktorów na Pola Elizejskie stało się strategicznym priorytetem.

– wskazuje "European Conservative". Jak czytamy, "czas ucieka i oczekuje się, że ostateczny, prawnie zweryfikowany tekst porozumienia będzie gotowy przed lipcem". 

Ale bez rozwiązania, które pozwoli Francji zachować twarz i powstrzymać swoich rolników, najbardziej ambitny pakt handlowy UE od dziesięcioleci może upaść w ostatniej chwili – a wraz z nim kluczowy filar globalnej agendy handlowej Unii

– podsumowuje serwis.

 

Umowa UE–Mercosur

Umowa UE–Mercosur to projekt mający na celu utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami z Ameryki Południowej wchodzącymi w skład Mercosur (m.in. Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj). Zwolennikami umowy pomiędzy Unią a Mercosurem są przede wszystkim Niemcy oraz Hiszpania, które przewodzą koalicji 11 państw UE. W ramach strefy wolnego handlu do krajów Mercosur miałyby trafiać produkty niemieckiego przemysłu, a Europę miałyby zalać produkty rolnictwa krajów Mercosur.

Przeciwko umowie handlowej UE–Mercosur protestują unijni rolnicy, także w Polsce, którzy zwracają uwagę, że napływ tanich produktów rolnych z Ameryki Południowej, nie zawsze spełniających europejskie normy jakościowe, zniszczy europejskie rolnictwo. 

 

 


 

POLECANE
Pokój Socjalny: Bodnar, Braun i daltonizm prawno-historyczny    Wiadomości
Pokój Socjalny: Bodnar, Braun i daltonizm prawno-historyczny   

"Jest do Radomia prosta droga” śpiewa Hiob Dylan, artysta, który nie daje namówić się na wywiad do Tysola, o którym marzy redaktor Woś. Bo w ogóle raczej nie daje się namawiać na wywiady.

Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Podkarpacia

Wojewoda podkarpacki Teresa Kubas-Hul wypłaciła do tej pory łącznie 440 tys. zł pomocy doraźnej mieszkańcom 19 gmin, którzy ucierpieli w wyniku ubiegłotygodniowych burz.

10 tys. więźniów może wyjść na wolność. Dramatyczna decyzja unijnego kraju z ostatniej chwili
10 tys. więźniów może wyjść na wolność. Dramatyczna decyzja unijnego kraju

Władze w Rzymie mogą uwolnić nawet 10 tys. osób z więzień we Włoszech w związku z ich przepełnieniem - przekazało w środę włoskie ministerstwo sprawiedliwości. Stanowi to około 15 proc. wszystkich więźniów w kraju. Kara pozbawienia wolności zostałaby im zamieniona na areszt domowy lub pozostawanie pod nadzorem.

Żołnierze zaatakowani koktajlem Mołotowa. Jest nagranie z granicy z ostatniej chwili
Żołnierze zaatakowani koktajlem Mołotowa. Jest nagranie z granicy

Straż Graniczna oraz polscy żołnierze zostali zaatakowani przez nielegalnych imigrantów. Jeden z nich cisnął w mundurowych koktajlem Mołotowa.

W ramach procedury readmisji Niemcy przysyłają imigrantów bez dokumentów, a ci i tak trafiają do Polski tylko u nas
W ramach procedury readmisji Niemcy przysyłają imigrantów bez dokumentów, a ci i tak trafiają do Polski

Jedną z procedur w ramach których Niemcy wydalają imigrantów do Polski jest tzw. "procedura readmisji". Procedura uproszczonej readmisji stosowana przez Niemców w celu wydalenia migrantów do Polski opiera się na porozumieniu z 29 marca 1991 r. oraz protokołu z 29 marca 1991 r.. Dopóki reguły readmisji są przestrzegane, to wydalenie jest zgodne z prawem unijnym i międzynarodowym.

Imigranci odesłani z Niemiec do Polski. Szokujące dane z ostatniej chwili
Imigranci odesłani z Niemiec do Polski. Szokujące dane

W Nadodrzańskim Oddziale Straży Granicznej w 2024 r. 70 proc. imigrantów przekazanych przez Niemców w procedurze readmisji nie miało dokumentu tożsamości – alarmuje w środę europoseł Konfederacji Anna Bryłka.

ZUS wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał pilny komunikat

300 zł na wyprawkę 2025/2026 już trafia na konta. Sprawdź terminy oraz to, jak złożyć wniosek online o świadczenie 300 plus z programu Dobry Start.

Propozycja budżetu UE von der Leyen uderzy w Polskę Wiadomości
Propozycja budżetu UE von der Leyen uderzy w Polskę

Komisja Europejska przedstawia dziś projekt nowego budżetu UE na lata 2028–2034. Jak jej plany zmieniłyby dotychczasowy porządek? "Ursula von der Leyen forsuje z wielką determinacją, w interesie i z błogosławieństwem Berlina, radykalną, wręcz rewolucyjną - alarmuje Jacek Saruysz-Wolski, były europoseł PiS, jeden z głównych negocjatorów wejścia Polski do UE.

Czerwone flagi nad Bałtykiem. Kolejne plaże z zakazem kąpieli Wiadomości
Czerwone flagi nad Bałtykiem. Kolejne plaże z zakazem kąpieli

Na kilkunastu nadmorskich kąpieliskach w województwie zachodniopomorskim obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Powodem są niebezpieczne warunki – wysokie fale i silne prądy wsteczne. W środę czerwone flagi pojawiły się m.in. na plażach w Dziwnowie, Pobierowie, Mielnie i Dąbkach. Tymczasem na Kaszubach zamknięto trzy kąpieliska z powodu zakwitu sinic.

KO chce odwołania wicemarszałka z PSL z ostatniej chwili
KO chce odwołania wicemarszałka z PSL

Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) uważa, że Michał Kamiński (PSL) nie powinien dalej pełnić funkcji wicemarszałka Senatu. Wskazywała m.in. na nieusprawiedliwione nieobecności Kamińskiego podczas posiedzenia izby. Dodała, że wierzy, iż PSL „stanie na wysokości zadania”.

REKLAMA

Jacek Saryusz-Wolski: Ważą się losy umowy z Mercosur. Strach przed rewoltą francuskich rolników

"Ważą się losy umowy UE z MERCOSUR. Kluczowe dla ostatecznego rozstrzygnięcia może być stanowisko polskiego rządu, ze względu na wagę populacyjną Polski w systemie podwójnego głosowania w Radzie UE" – pisze były europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, komentując najnowsze doniesienia "European Conservative" ws. umowy UE-Mercosur.
Protesty rolników we Francji, listopad 2024 r. Jacek Saryusz-Wolski: Ważą się losy umowy z Mercosur. Strach przed rewoltą francuskich rolników
Protesty rolników we Francji, listopad 2024 r. / PAP/EPA

Co musisz wiedzieć:

  • Jacek Saryusz-Wolski informuje, że ze względu na opór we Francji, umowa UE–Mercosur może upaść w ostatniej chwili.
  • Prezydent Francji Emmanuel Macron obawia się nowej fali protestów rolników, którzy sprzeciwiają się napływowi tanich produktów z Ameryki Południowej – obawy te już wcześniej paraliżowały kraj w latach 2023–2024.
  • Komisja Europejska naciska na szybkie przyjęcie porozumienia, ale proponuje jedynie symboliczne deklaracje, które nie chronią realnie europejskich rolników.
  • Krytycy – w tym rolnicy w Polsce – podkreślają, że umowa jest skrajnie niekorzystna dla europejskiego rolnictwa, grozi jego zniszczeniem, a także zalewem niskiej jakości produktów z krajów Mercosur. 


Umowa z Mercosur. Jacek Saryusz-Wolski zabiera głos

Umowa o wolnym handlu między Unią Europejską a krajami Mercosur od dawna jest przedmiotem ostrej krytyki. Europoseł Jacek Saryusz-Wolski w swoich komentarzach ostrzega przed poważnymi konsekwencjami tego porozumienia i komentuje sytuację, jaka ma miejsce we Francji w związku z tą umową.

BARDZO  WAŻNE  I  PILNE‼️‼️‼️ Ważą się losy umowy UE z MERCOSUR ‼️‼️‼️ 

– alarmuje Jacek Saryusz-Wolski, cytując publikację "European Conservative". Serwis wskazuje w publikacji, że „strach przed rewoltą francuskich rolników zawisł nad Brukselą na ostatniej prostej przed ratyfikacją umowy o wolnym handlu UE z MERCOSUR”.

Jacek Saryusz-Wolski przypomina, że ratyfikacja ta wymaga poparcia minimum 15 państw członkowskich = 55%, reprezentujących ponad 65% populacji UE.

KE forsuje szybką ratyfikację umowy z MERCOSUR. Oczekuje się, że ostateczny prawnie sprawdzony tekst już podpisanej w Urugwaju w grudniu 2024 przez von der Leyen umowy, będzie gotowy już przed LIPCEM ‼️

– informuje polityk i dodaje, że porozumienie może ostatecznie upaść. 

Ale bez rozwiązania, które:

> pozwoli Francji zachować twarz [protokół lub aneksowana deklaracja, ale bez prawnie wiążącej mocy, dołączona do umowy, co proponuje KE]

> oraz powstrzymać rewoltę
francuskich rolników, pakt handlowy UE z krajami Ameryki Łacińskiej może upaść w ostatniej chwili

– wskazuje polityk i podkreśla, że "kluczowe dla ostatecznego rozstrzygnięcia może być stanowisko polskiego rządu, ze względu na wagę populacyjną Polski w systemie podwójnego głosowania w Radzie UE".

Niemcy, których przemysł ma być głównym beneficjentem umowy, chcą poparcia ze strony rządu Tuska. Sejm powinien stosownym aktem takie poparcie uniemożliwić i wykluczyć ‼️

– podsumował Jacek Saryusz-Wolski.

 

Macron boi się buntu rolników. Doniesienia z Francji

W tekście, na który powołuje się Jacek Saryusz-Wolski, "European Conservative" opisuje narastające napięcia wokół planowanej ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską, a blokiem Mercosur w kontekście sytuacji we Francji. Prezydent Francji Emmanuel Macron obawia się nowej fali protestów rolników, którzy sprzeciwiają się liberalizacji rynku i napływowi tanich produktów z Ameryki Południowej.

Emmanuel Macron po raz kolejny bije na alarm w związku z możliwością wybuchu powstania na wsi. Presja ze strony rolników, zawsze obecna pod powierzchnią, ponownie wzrosła w miarę zbliżania się ostatecznej ratyfikacji umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a blokiem Mercosur

– czytamy w publikacji.

Macron, pamiętając masowe protesty z lat 2023–2024, żąda dodania specjalnego protokołu chroniącego rolników, jednak Komisja Europejska proponuje jedynie symboliczne deklaracje bez mocy prawnej.  

Strach przed wewnętrznymi konsekwencjami politycznymi jest ważniejszy niż jakiekolwiek argumenty techniczne. Francuscy rolnicy wielokrotnie pokazali, że są w stanie sparaliżować kraj. Macron musiał już stawić czoła tygodniowym blokadom dróg w 2023 i 2024 roku i wie, że kolejny bunt na wsi może poważnie podważyć jego przywództwo. Zapobieganie ponownemu zjazdowi traktorów na Pola Elizejskie stało się strategicznym priorytetem.

– wskazuje "European Conservative". Jak czytamy, "czas ucieka i oczekuje się, że ostateczny, prawnie zweryfikowany tekst porozumienia będzie gotowy przed lipcem". 

Ale bez rozwiązania, które pozwoli Francji zachować twarz i powstrzymać swoich rolników, najbardziej ambitny pakt handlowy UE od dziesięcioleci może upaść w ostatniej chwili – a wraz z nim kluczowy filar globalnej agendy handlowej Unii

– podsumowuje serwis.

 

Umowa UE–Mercosur

Umowa UE–Mercosur to projekt mający na celu utworzenie strefy wolnego handlu pomiędzy Unią Europejską a krajami z Ameryki Południowej wchodzącymi w skład Mercosur (m.in. Argentyna, Brazylia, Paragwaj i Urugwaj). Zwolennikami umowy pomiędzy Unią a Mercosurem są przede wszystkim Niemcy oraz Hiszpania, które przewodzą koalicji 11 państw UE. W ramach strefy wolnego handlu do krajów Mercosur miałyby trafiać produkty niemieckiego przemysłu, a Europę miałyby zalać produkty rolnictwa krajów Mercosur.

Przeciwko umowie handlowej UE–Mercosur protestują unijni rolnicy, także w Polsce, którzy zwracają uwagę, że napływ tanich produktów rolnych z Ameryki Południowej, nie zawsze spełniających europejskie normy jakościowe, zniszczy europejskie rolnictwo. 

 

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe