Apel o zawetowanie obniżenia składki zdrowotnej

W stanowisku PLSE czytamy, że przegłosowane przez Sejm zmiany są niezgodne z Konstytucją RP oraz elementarnym poczuciem sprawiedliwości społecznej. Organizacja ostrzega, że nowelizacja może doprowadzić do osłabienia systemu ochrony zdrowia w Polsce, a realne straty dla Narodowego Funduszu Zdrowia, mimo wskazywanych 6 mld złotych, mogą być znacznie wyższe.
Wbrew deklaracjom rządu, że zmiany mają wesprzeć mikroprzedsiębiorców, PLSE alarmuje, że rzeczywistymi beneficjentami ustawy będą najlepiej zarabiający samozatrudnieni. Nowelizacja nie spełnia więc – zdaniem ekspertów – nawet podstawowego celu, do którego rzekomo została przygotowana.
Ekonomiści zwracają uwagę, że ustawa pogłębia patologiczny system bodźców na rynku pracy i przyczynia się do dalszego wzrostu fikcyjnego samozatrudnienia. Szczególnie dotkliwie skutki zmian mogą odczuć młode kobiety, dla których umowa o pracę jest warunkiem bezpieczeństwa finansowego w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. W opinii PLSE może to prowadzić do pogłębienia kryzysu demograficznego w Polsce.
Szkodliwa zmiana
„Zgadzamy się, że mikroprzedsiębiorcy potrzebują ulgi od obciążeń fiskalnych, ale nowelizacja ani nie ulży mikroprzedsiębiorcom, ani nie upraszcza podatków” – zaznacza PLSE, podkreślając jednocześnie, że to ryczałtowy ZUS stanowi główne obciążenie dla drobnych przedsiębiorców i to on powinien zostać zastąpiony stawką proporcjonalną.
Organizacja wskazuje także na naruszenie art. 68 ust. 2 Konstytucji RP, który gwarantuje równość dostępu do ochrony zdrowia. Wzrost samozatrudnienia, według PLSE, może doprowadzić do dalszego uszczuplenia nakładów na publiczny system zdrowotny, wydłużania się kolejek do lekarzy i wypychania pacjentów do sektora komercyjnego.
Eksperci PLSE powołują się również na doświadczenia innych krajów, gdzie komercjalizacja systemów ochrony zdrowia doprowadziła do ograniczenia dostępu do leczenia dla najuboższych. Polska – jak zaznaczają – już teraz wyróżnia się wysokim poziomem nierówności w dostępie do usług medycznych na tle Unii Europejskiej.
Na koniec PLSE apeluje do Senatu o całkowite odrzucenie nowelizacji, a w razie jej uchwalenia – do Prezydenta o skorzystanie z prawa weta.
Solidarność o obniżeniu składki zdrowotnej
Bardzo krytycznie do obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców odnosi się NSZZ "Solidarność".
Skandal! Po dzisiejszej decyzji Sejmu znowu to pracownicy będą ponosić koszty utrzymania służby zdrowia
komentował na gorąco przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda poprzez media społecznościowe, komentując przegłosowane przez Sejm zmiany w składce zdrowotnej. Solidarność podkreśla, że projekt ustawy nie był konsultowany ze związkami zawodowymi.