Żurek chce delegalizacji partii Brauna. Bogucki: "Niech się sam zdelegalizuje"
Co musisz wiedzieć:
- Rosną naciski na delegalizację partii Brauna
- Bogucki ostro odpowiada ministrowi Żurkowi
- Organizacje i politycy powołują się na art. 13 konstytucji
Akcja Demokracja i politycy KO chcą likwidacji partii Brauna
Organizacja Akcja Demokracja, powołując się na art. 13 konstytucji, domaga się rozwiązania Konfederacji Korony Polskiej kierowanej przez Grzegorza Brauna.
Pod podobnym postulatem podpisała się posłanka Zielonych Klaudia Jachira. Nowy marszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty stwierdził, że ugrupowanie działa „na pograniczu agentury rosyjskiej”, dlatego nie będzie go zapraszał na Konwent Seniorów.
Minister spraw wewnętrznych Marcin Kierwiński ocenił, że partia znajduje się „na granicy delegalizacji”.
- KRUS wydał komunikat dla rolników
- Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia
- Wyłączenia prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców Śląska
- Ogromne złoża na Bałtyku. Niemcy nie pytali Polski o zdanie
- Pilne doniesienia z granicy. Straż Graniczna opublikowała komunikat
- Polacy żegnają Niemcy. Dane nie pozostawiają złudzeń
- Jarosław Kaczyński ukarany. Jest decyzja komisji
Argumenty zwolenników delegalizacji
Akcja Demokracja przekonuje, że działania ugrupowania Brauna – od hasła „stop ukrainizacji Polski”, przez słowa „będziesz pan wisiał”, po sejmowe incydenty, w tym zgaszenie chanuki – wykraczają poza działania legalnie funkcjonującej partii. Petycję poparło około 20 tysięcy osób.
Żurek: potrzebna decyzja Trybunału Konstytucyjnego
Minister sprawiedliwości Waldemar Żurek w rozmowie z Onetem podkreślił, że zanim pojawi się jakikolwiek wniosek o delegalizację, konieczna jest decyzja Trybunału Konstytucyjnego.
Trzeba mieć jasną świadomość jednej kwestii. By sprawdzić, czy są to uzasadnione zarzuty, najpierw musi być Trybunał Konstytucyjny, który będzie miał moc orzekania. To więc nie stanie się szybko. Dopiero później może pojawić się ewentualnie wniosek o delegalizację partii
– powiedział prokurator generalny.
Ostra reakcja ministra prezydenta
O sprawę został zapytany w Radiu Zet szef Kancelarii Prezydenta RP Zbigniew Bogucki. W komentarzu skierował mocne słowa pod adresem Waldemara Żurka.
Czemu mamy delegalizować tę partię? Pan minister Żurek chce delegalizować! On chce zdelegalizować Sąd Najwyższy, Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny. Ja mam taką propozycję, żeby pan minister sam się zdelegalizował
– stwierdził Zbigniew Bogucki.
To by było największe szczęście dla polskiego wymiaru sprawiedliwości
– dodał.
Priorytety prezydenta
Minister Bogucki podkreślił również kierunek działań głowy państwa.
Pan prezydent chce silnej Polski w silnej Unii Europejskiej narodów, a nie jednego państwa, które zleje się i będziemy udawać, że nie ma narodów, nie ma języków, nie ma zwyczajów, nie ma tradycji. Unii Europejskiej silnej również gospodarczo
– powiedział.
25 lat temu Unia Europejska miała większą gospodarkę niż USA, po rozszerzeniu, w tym o Polskę, bardzo duży kraj, dzisiaj gospodarka Unii Europejskiej jest mniejsza niż gospodarka Stanów Zjednoczonych
– przypomniał.




