Nasi społecznicy roku – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki to czas nie tylko zadumy nad męczeńską śmiercią Patrona Solidarności, ale też refleksji nad jego słowami i naukami. Możemy się nimi inspirować i kierować w życiu codziennym, co oczywiście nie jest łatwe. Nie każdy ma w sobie tyle duchowej siły, by przeciwstawiać się przeciwnościom w walce o dobro innych. Dlatego postanowiliśmy wyróżnić osoby, które w naszej ocenie wyróżniają się postawą prospołeczną, a na których Wy, szanowni czytelnicy, mogliście głosować, by nagrodzić tę, która otrzyma Nagrodę Społeczną im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To właśnie im poświęcamy nowy numer „Tygodnika Solidarność”.
Społecznicy roku Tygodnika Solidarność Nasi społecznicy roku – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Społecznicy roku Tygodnika Solidarność / grafika: Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Nasi społecznicy roku

Zastępcy księdza Jerzego

Zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś swój felieton poświęcił na przedstawienie naszych społeczników roku.

Każdy z naszych nominowanych idzie inną drogą. Każdy zmierza – mogłoby się zdawać – w innym kierunku. Każdy ma inne cele, a także inne narzędzia czy też inną skalę działania. Wszystkich jednak łączy rodzaj duchowego powinowactwa z wielkim patronem Solidarności ks. Jerzym. Bardzo nam dziś brakuje Popiełuszki. Tacy ludzie, jak nasi nominowani, trochę nam ten wielki brak wypełniają

– puentuje Rafał Woś.

III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W dniach 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku odbyła się trzecia już edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie upamiętniające życie i nauczanie patrona Solidarności jest miejscem licznych debat i spotkań inspirowanych słowami księdza Jerzego. Nie mogło tam zabraknąć ludzi związanych z NSZZ „Solidarność”. Uczestniczący w kongresie jako moderator debat Konrad Wernicki, przygotował relację z wydarzenia.

„Mam nadzieję, że stoję po stronie ks. Jerzego”

Patrioci, którzy wierzą w ideały księdza Jerzego Popiełuszki, mają być obecnie pacyfikowani w imię „demokracji walczącej”. Cieszę się, że uhonorowano mnie i zauważono moją obecność właśnie po tej stronie patriotycznej, której znów grozi w dzisiejszej Polsce wykluczenie z życia publicznego

– mówi mec. Bartosz Lewandowski, doktor nauk prawnych, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Bartosz Lewandowski nagrodzony przez naszych czytelników

„W ramach uroczystej gali wieńczącej III Kongres im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który odbył się 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku, wręczono Nagrody Społeczne im. księdza Jerzego. Mecenas Bartosz Lewandowski znalazł największe uznanie wśród czytelników «Tygodnika Solidarność» i portalu Tysol.pl”
– pisze Konrad Wernicki, który przybliża sylwetki wszystkich nominowanych do Nagrody Społecznej.

 

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jak ks. Jerzy zmienił moje życie

W dniu śmierci ks. Jerzego Popiełuszki podjąłem decyzję o wstąpieniu do seminarium duchowego w Tarnowie. To było decydujące wydarzenie w rozeznaniu drogi życiowej dla młodego maturzysty

– mówi bp Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Grzybowskim.

Narysować księdza Jerzego

Październik to miesiąc, w którym nasze myśli częściej niż zwykle kierują się w stronę błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Stąd też uważniej przyglądamy się jego historii i dziedzictwu, szukamy świadków wydarzeń, pamiątek i publikacji poświęconych patronowi Solidarności i duszpasterzowi ludzi pracy. Jednym z ostatnich wydawnictw poświęconym tej postaci jest przygotowany przez Zin Zin Press komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”.

W numerze polecamy ponadto:

Kochany Panie Prezesie PKP Cargo, przed nami Pan nie ucieknie

Redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski w swoim wstępniaku nawiązał do internetowych „relacji” pomiędzy Tysolem a pełniącym obowiązki prezesa w PKP Cargo Marcinem Wojewódką.

Panie Prezesie Wojewódko, a może raczej – parafrazując Pana słowa na niedawnym szkoleniu na temat zwolnień grupowych – „Kochany Panie Prezesie Wojewódko”, przykro nam, że znów nasz „związkowy tabloid” (jak nas Pan obrazowo określił) dał się Panu we znaki

– pisze Michał Ossowski.

Bój o przyszłość czy o przetrwanie

„To, kto zostanie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich, wyznaczy kierunek partii Jarosława Kaczyńskiego na najbliższe lata. Czy odzyska zdolność przyciągania nowych środowisk, czy niczym samotna galijska wioska w rzymskim imperium będzie stawiać czoła obcym wojskom, ciesząc się drobnymi zwycięstwami?”

– zastanawia się Mariusz Staniszewski.

Trudno dziś o optymizm

„Po ponad roku od wyborów parlamentarnych polska polityka za sprawą rządzących nią toksycznych emocji coraz bardziej pogrąża się w chaosie. Obecna władza, umocniona wsparciem przychylnych jej mediów i zagranicznych instytucji, otwarcie już głosi, że nie będzie uznawać ograniczających ją demokratycznych bezpieczników, a model zarządzania państwem przez premiera Donalda Tuska może budzić coraz więcej wątpliwości”

– pisze Marek Nowak.

Powrót „Zielonej granicy”

„Polityka rządu Donalda Tuska w sprawie obrony granicy wschodniej przed atakami jest mocno niekonsekwentna. Bo skoro w «ludziach szukających dla siebie miejsca» premier i jego ministrowie zobaczyli w końcu żołnierzy wojny hybrydowej, «Zielona granica» Agnieszki Holland przestała być elementem propagandy. A jednak film niespodziewanie żyje ostatnio drugim życiem. Najpierw otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni, później – co bardziej szokujące – ogłoszono, że doczeka się organizowanych przez polskie instytucje kulturalne pokazów na Ukrainie. Jest tu sens?”

– zadaje pytanie w swoim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nowoczesny Bismarck – czyli rozważania o składce zdrowotnej

„Trwa debata na temat składki zdrowotnej. Jedni narzekają na radykalny wzrost obciążeń wprowadzony przez Polski Ład. Inni twierdzą, że zamożni powinni płacić jeszcze więcej. W gąszczu argumentów można się pogubić”

– pisze Dominik Kaczmarski.

Rozmowa ze związkowcem

Nie poddamy się bez walki

– Minister Izabela Leszczyna jak dotąd nie znalazła czasu, by spotkać się ze związkowcami. To z kim ona planuje rozmawiać na temat zmiany ustawy dotyczącej wynagrodzeń? Jeśli nie chce szukać rozwiązania przy stole, a na ulicy, to nie ma problemu. Nie poddamy się bez walki

– mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

 

Felietony

Remigiusz Okraska – Typ niepokorny
Jan Wróbel – Poproszę to, co zwykle, dwa razy
Karol Gac – przemiana Donalda Tuska
Zdzisław Krasnodębski – Oszczerstwo wcielone
Marek Jan Chodakiewicz – Mówimy po arabsku (cz. 2)
Monika Małkowska – Układ domknięty
Tadeusz Płużański – Niezłomny Niepokólczycki

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
gorące
Prof. Andrzej Nowak ostro o Tusku i Giertychu: „Szokujące łajdactwo”

Prof. Andrzej Nowak, wybitny historyk i autor monumentalnej serii „Dzieje Polski”, ostro skrytykował działania rządu Donalda Tuska. W opublikowanej na YouTube wypowiedzi (kanał Białego Kruka) nazwał ostatnie wydarzenia „szokująco łajdackimi prowokacjami”, które – jak podkreślił – uderzają w podstawowe wartości moralne.

Niemcy szacują straty z tytułu amerykańskich ceł na 200 miliardów euro Wiadomości
Niemcy szacują straty z tytułu amerykańskich ceł na 200 miliardów euro

Według szacunków Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego w Kolonii amerykańskie cła nałożone na Europę mogą kosztować Niemcy w ciągu najbliższych lat 200 miliardów euro. W odpowiedzi na nowe taryfy, Europa rozważa działania odwetowe.

Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia miała promować zoofilię i BDSM tylko u nas
Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia miała promować zoofilię i BDSM

Teddy Cook, aktywistka skrajnej lewicy, przez lata miała promować ekstremalne praktyki seksualne. Teraz transseksualistka ma współdecydować o zdrowiu dzieci na całym świecie. Decyzja WHO o włączeniu zaburzonej kobiety do panelu ekspertów wywołała w anglosferze burzę. W walkę z szaloną decyzją Światowej Organizacji Zdrowia włączył się nawet Elon Musk.

Karol Nawrocki: Kończy się Polska jaką znacie polityka
Karol Nawrocki: Kończy się Polska jaką znacie

- Kończy się Polska jaką znacie. Polskę już zalewają imigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu, przerzucani do nas zza Odry - powiedział kandydat na prezydenta RP Karol Nawrocki w najnowszym materiale zamieszczonym na platformie X.

Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła Wiadomości
Wołodymyr Zełenski: To sprawiedliwe, by przenieść wojnę tam, skąd przyszła

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w czwartek złożył wizytę w obwodzie czernihowskim i sumskim przy granicy z Rosją. Podziękował wojskowym, broniącym kraju przed Rosjanami, którzy wciąż chcą wkroczyć na Ukrainę od północy.

Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa polityka
Mentzen: Chcemy zmienić ten system, w którym nic nie działa

Kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen skrytykował polskich polityków, którym zarzucił niekompetencję i marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Jak mówił, każdy obszar państwa nie działa lub działa źle: służba zdrowia czy wymiar sprawiedliwości. – Chcemy zmienić system, w którym żyjemy już tyle lat – dodał.

Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu Wiadomości
Mariusz Błaszczak składa zawiadomienie przeciw prokuratorowi wojskowemu

Były szef MON Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prokuratora wojskowego Marcina Maksjana.

Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę pilne
Zerwano i spalono polskie flagi na Westerplatte. Policja bada sprawę

W nocy z wtorku na środę na terenie Westerplatte doszło do aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy zerwali 11 flag Polski należących do Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a część z nich spalili. O sprawie poinformowało w czwartek muzeum, które zgłosiło zdarzenie policji jako znieważenie symboli państwowych.

Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. Kłopoty księcia Harry’ego

Fundacja Sentebale, założona przez księcia Harry’ego i księcia Seeiso z Lesotho, znalazła się w centrum kontrowersji. Brytyjski nadzór charytatywny wszczął postępowanie w sprawie zgodności regulacyjnej organizacji. Dochodzenie ma wyjaśnić niepokojące doniesienia dotyczące działalności fundacji.

Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje Wiadomości
Kryzys wodociągowy w Otwocku i Karczewie. Nowe informacje

W związku z awarią wodociągową miasto Otwock zapowiedziało uruchomienie dodatkowych beczkowozów dla przedsiębiorców. Burmistrz gminy Karczew poinformował, że do walki z kryzysem wodnym przybędą żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.

REKLAMA

Nasi społecznicy roku – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki to czas nie tylko zadumy nad męczeńską śmiercią Patrona Solidarności, ale też refleksji nad jego słowami i naukami. Możemy się nimi inspirować i kierować w życiu codziennym, co oczywiście nie jest łatwe. Nie każdy ma w sobie tyle duchowej siły, by przeciwstawiać się przeciwnościom w walce o dobro innych. Dlatego postanowiliśmy wyróżnić osoby, które w naszej ocenie wyróżniają się postawą prospołeczną, a na których Wy, szanowni czytelnicy, mogliście głosować, by nagrodzić tę, która otrzyma Nagrodę Społeczną im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To właśnie im poświęcamy nowy numer „Tygodnika Solidarność”.
Społecznicy roku Tygodnika Solidarność Nasi społecznicy roku – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Społecznicy roku Tygodnika Solidarność / grafika: Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Nasi społecznicy roku

Zastępcy księdza Jerzego

Zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś swój felieton poświęcił na przedstawienie naszych społeczników roku.

Każdy z naszych nominowanych idzie inną drogą. Każdy zmierza – mogłoby się zdawać – w innym kierunku. Każdy ma inne cele, a także inne narzędzia czy też inną skalę działania. Wszystkich jednak łączy rodzaj duchowego powinowactwa z wielkim patronem Solidarności ks. Jerzym. Bardzo nam dziś brakuje Popiełuszki. Tacy ludzie, jak nasi nominowani, trochę nam ten wielki brak wypełniają

– puentuje Rafał Woś.

III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W dniach 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku odbyła się trzecia już edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie upamiętniające życie i nauczanie patrona Solidarności jest miejscem licznych debat i spotkań inspirowanych słowami księdza Jerzego. Nie mogło tam zabraknąć ludzi związanych z NSZZ „Solidarność”. Uczestniczący w kongresie jako moderator debat Konrad Wernicki, przygotował relację z wydarzenia.

„Mam nadzieję, że stoję po stronie ks. Jerzego”

Patrioci, którzy wierzą w ideały księdza Jerzego Popiełuszki, mają być obecnie pacyfikowani w imię „demokracji walczącej”. Cieszę się, że uhonorowano mnie i zauważono moją obecność właśnie po tej stronie patriotycznej, której znów grozi w dzisiejszej Polsce wykluczenie z życia publicznego

– mówi mec. Bartosz Lewandowski, doktor nauk prawnych, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Bartosz Lewandowski nagrodzony przez naszych czytelników

„W ramach uroczystej gali wieńczącej III Kongres im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który odbył się 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku, wręczono Nagrody Społeczne im. księdza Jerzego. Mecenas Bartosz Lewandowski znalazł największe uznanie wśród czytelników «Tygodnika Solidarność» i portalu Tysol.pl”
– pisze Konrad Wernicki, który przybliża sylwetki wszystkich nominowanych do Nagrody Społecznej.

 

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jak ks. Jerzy zmienił moje życie

W dniu śmierci ks. Jerzego Popiełuszki podjąłem decyzję o wstąpieniu do seminarium duchowego w Tarnowie. To było decydujące wydarzenie w rozeznaniu drogi życiowej dla młodego maturzysty

– mówi bp Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Grzybowskim.

Narysować księdza Jerzego

Październik to miesiąc, w którym nasze myśli częściej niż zwykle kierują się w stronę błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Stąd też uważniej przyglądamy się jego historii i dziedzictwu, szukamy świadków wydarzeń, pamiątek i publikacji poświęconych patronowi Solidarności i duszpasterzowi ludzi pracy. Jednym z ostatnich wydawnictw poświęconym tej postaci jest przygotowany przez Zin Zin Press komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”.

W numerze polecamy ponadto:

Kochany Panie Prezesie PKP Cargo, przed nami Pan nie ucieknie

Redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski w swoim wstępniaku nawiązał do internetowych „relacji” pomiędzy Tysolem a pełniącym obowiązki prezesa w PKP Cargo Marcinem Wojewódką.

Panie Prezesie Wojewódko, a może raczej – parafrazując Pana słowa na niedawnym szkoleniu na temat zwolnień grupowych – „Kochany Panie Prezesie Wojewódko”, przykro nam, że znów nasz „związkowy tabloid” (jak nas Pan obrazowo określił) dał się Panu we znaki

– pisze Michał Ossowski.

Bój o przyszłość czy o przetrwanie

„To, kto zostanie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich, wyznaczy kierunek partii Jarosława Kaczyńskiego na najbliższe lata. Czy odzyska zdolność przyciągania nowych środowisk, czy niczym samotna galijska wioska w rzymskim imperium będzie stawiać czoła obcym wojskom, ciesząc się drobnymi zwycięstwami?”

– zastanawia się Mariusz Staniszewski.

Trudno dziś o optymizm

„Po ponad roku od wyborów parlamentarnych polska polityka za sprawą rządzących nią toksycznych emocji coraz bardziej pogrąża się w chaosie. Obecna władza, umocniona wsparciem przychylnych jej mediów i zagranicznych instytucji, otwarcie już głosi, że nie będzie uznawać ograniczających ją demokratycznych bezpieczników, a model zarządzania państwem przez premiera Donalda Tuska może budzić coraz więcej wątpliwości”

– pisze Marek Nowak.

Powrót „Zielonej granicy”

„Polityka rządu Donalda Tuska w sprawie obrony granicy wschodniej przed atakami jest mocno niekonsekwentna. Bo skoro w «ludziach szukających dla siebie miejsca» premier i jego ministrowie zobaczyli w końcu żołnierzy wojny hybrydowej, «Zielona granica» Agnieszki Holland przestała być elementem propagandy. A jednak film niespodziewanie żyje ostatnio drugim życiem. Najpierw otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni, później – co bardziej szokujące – ogłoszono, że doczeka się organizowanych przez polskie instytucje kulturalne pokazów na Ukrainie. Jest tu sens?”

– zadaje pytanie w swoim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nowoczesny Bismarck – czyli rozważania o składce zdrowotnej

„Trwa debata na temat składki zdrowotnej. Jedni narzekają na radykalny wzrost obciążeń wprowadzony przez Polski Ład. Inni twierdzą, że zamożni powinni płacić jeszcze więcej. W gąszczu argumentów można się pogubić”

– pisze Dominik Kaczmarski.

Rozmowa ze związkowcem

Nie poddamy się bez walki

– Minister Izabela Leszczyna jak dotąd nie znalazła czasu, by spotkać się ze związkowcami. To z kim ona planuje rozmawiać na temat zmiany ustawy dotyczącej wynagrodzeń? Jeśli nie chce szukać rozwiązania przy stole, a na ulicy, to nie ma problemu. Nie poddamy się bez walki

– mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

 

Felietony

Remigiusz Okraska – Typ niepokorny
Jan Wróbel – Poproszę to, co zwykle, dwa razy
Karol Gac – przemiana Donalda Tuska
Zdzisław Krasnodębski – Oszczerstwo wcielone
Marek Jan Chodakiewicz – Mówimy po arabsku (cz. 2)
Monika Małkowska – Układ domknięty
Tadeusz Płużański – Niezłomny Niepokólczycki

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe