Nasi społecznicy roku – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki to czas nie tylko zadumy nad męczeńską śmiercią Patrona Solidarności, ale też refleksji nad jego słowami i naukami. Możemy się nimi inspirować i kierować w życiu codziennym, co oczywiście nie jest łatwe. Nie każdy ma w sobie tyle duchowej siły, by przeciwstawiać się przeciwnościom w walce o dobro innych. Dlatego postanowiliśmy wyróżnić osoby, które w naszej ocenie wyróżniają się postawą prospołeczną, a na których Wy, szanowni czytelnicy, mogliście głosować, by nagrodzić tę, która otrzyma Nagrodę Społeczną im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To właśnie im poświęcamy nowy numer „Tygodnika Solidarność”.
Społecznicy roku Tygodnika Solidarność Nasi społecznicy roku – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Społecznicy roku Tygodnika Solidarność / grafika: Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Nasi społecznicy roku

Zastępcy księdza Jerzego

Zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś swój felieton poświęcił na przedstawienie naszych społeczników roku.

Każdy z naszych nominowanych idzie inną drogą. Każdy zmierza – mogłoby się zdawać – w innym kierunku. Każdy ma inne cele, a także inne narzędzia czy też inną skalę działania. Wszystkich jednak łączy rodzaj duchowego powinowactwa z wielkim patronem Solidarności ks. Jerzym. Bardzo nam dziś brakuje Popiełuszki. Tacy ludzie, jak nasi nominowani, trochę nam ten wielki brak wypełniają

– puentuje Rafał Woś.

III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W dniach 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku odbyła się trzecia już edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie upamiętniające życie i nauczanie patrona Solidarności jest miejscem licznych debat i spotkań inspirowanych słowami księdza Jerzego. Nie mogło tam zabraknąć ludzi związanych z NSZZ „Solidarność”. Uczestniczący w kongresie jako moderator debat Konrad Wernicki, przygotował relację z wydarzenia.

„Mam nadzieję, że stoję po stronie ks. Jerzego”

Patrioci, którzy wierzą w ideały księdza Jerzego Popiełuszki, mają być obecnie pacyfikowani w imię „demokracji walczącej”. Cieszę się, że uhonorowano mnie i zauważono moją obecność właśnie po tej stronie patriotycznej, której znów grozi w dzisiejszej Polsce wykluczenie z życia publicznego

– mówi mec. Bartosz Lewandowski, doktor nauk prawnych, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Bartosz Lewandowski nagrodzony przez naszych czytelników

„W ramach uroczystej gali wieńczącej III Kongres im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który odbył się 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku, wręczono Nagrody Społeczne im. księdza Jerzego. Mecenas Bartosz Lewandowski znalazł największe uznanie wśród czytelników «Tygodnika Solidarność» i portalu Tysol.pl”
– pisze Konrad Wernicki, który przybliża sylwetki wszystkich nominowanych do Nagrody Społecznej.

 

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jak ks. Jerzy zmienił moje życie

W dniu śmierci ks. Jerzego Popiełuszki podjąłem decyzję o wstąpieniu do seminarium duchowego w Tarnowie. To było decydujące wydarzenie w rozeznaniu drogi życiowej dla młodego maturzysty

– mówi bp Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Grzybowskim.

Narysować księdza Jerzego

Październik to miesiąc, w którym nasze myśli częściej niż zwykle kierują się w stronę błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Stąd też uważniej przyglądamy się jego historii i dziedzictwu, szukamy świadków wydarzeń, pamiątek i publikacji poświęconych patronowi Solidarności i duszpasterzowi ludzi pracy. Jednym z ostatnich wydawnictw poświęconym tej postaci jest przygotowany przez Zin Zin Press komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”.

W numerze polecamy ponadto:

Kochany Panie Prezesie PKP Cargo, przed nami Pan nie ucieknie

Redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski w swoim wstępniaku nawiązał do internetowych „relacji” pomiędzy Tysolem a pełniącym obowiązki prezesa w PKP Cargo Marcinem Wojewódką.

Panie Prezesie Wojewódko, a może raczej – parafrazując Pana słowa na niedawnym szkoleniu na temat zwolnień grupowych – „Kochany Panie Prezesie Wojewódko”, przykro nam, że znów nasz „związkowy tabloid” (jak nas Pan obrazowo określił) dał się Panu we znaki

– pisze Michał Ossowski.

Bój o przyszłość czy o przetrwanie

„To, kto zostanie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich, wyznaczy kierunek partii Jarosława Kaczyńskiego na najbliższe lata. Czy odzyska zdolność przyciągania nowych środowisk, czy niczym samotna galijska wioska w rzymskim imperium będzie stawiać czoła obcym wojskom, ciesząc się drobnymi zwycięstwami?”

– zastanawia się Mariusz Staniszewski.

Trudno dziś o optymizm

„Po ponad roku od wyborów parlamentarnych polska polityka za sprawą rządzących nią toksycznych emocji coraz bardziej pogrąża się w chaosie. Obecna władza, umocniona wsparciem przychylnych jej mediów i zagranicznych instytucji, otwarcie już głosi, że nie będzie uznawać ograniczających ją demokratycznych bezpieczników, a model zarządzania państwem przez premiera Donalda Tuska może budzić coraz więcej wątpliwości”

– pisze Marek Nowak.

Powrót „Zielonej granicy”

„Polityka rządu Donalda Tuska w sprawie obrony granicy wschodniej przed atakami jest mocno niekonsekwentna. Bo skoro w «ludziach szukających dla siebie miejsca» premier i jego ministrowie zobaczyli w końcu żołnierzy wojny hybrydowej, «Zielona granica» Agnieszki Holland przestała być elementem propagandy. A jednak film niespodziewanie żyje ostatnio drugim życiem. Najpierw otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni, później – co bardziej szokujące – ogłoszono, że doczeka się organizowanych przez polskie instytucje kulturalne pokazów na Ukrainie. Jest tu sens?”

– zadaje pytanie w swoim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nowoczesny Bismarck – czyli rozważania o składce zdrowotnej

„Trwa debata na temat składki zdrowotnej. Jedni narzekają na radykalny wzrost obciążeń wprowadzony przez Polski Ład. Inni twierdzą, że zamożni powinni płacić jeszcze więcej. W gąszczu argumentów można się pogubić”

– pisze Dominik Kaczmarski.

Rozmowa ze związkowcem

Nie poddamy się bez walki

– Minister Izabela Leszczyna jak dotąd nie znalazła czasu, by spotkać się ze związkowcami. To z kim ona planuje rozmawiać na temat zmiany ustawy dotyczącej wynagrodzeń? Jeśli nie chce szukać rozwiązania przy stole, a na ulicy, to nie ma problemu. Nie poddamy się bez walki

– mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

 

Felietony

Remigiusz Okraska – Typ niepokorny
Jan Wróbel – Poproszę to, co zwykle, dwa razy
Karol Gac – przemiana Donalda Tuska
Zdzisław Krasnodębski – Oszczerstwo wcielone
Marek Jan Chodakiewicz – Mówimy po arabsku (cz. 2)
Monika Małkowska – Układ domknięty
Tadeusz Płużański – Niezłomny Niepokólczycki

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Nasi społecznicy roku – nowy numer „Tygodnika Solidarność”

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki to czas nie tylko zadumy nad męczeńską śmiercią Patrona Solidarności, ale też refleksji nad jego słowami i naukami. Możemy się nimi inspirować i kierować w życiu codziennym, co oczywiście nie jest łatwe. Nie każdy ma w sobie tyle duchowej siły, by przeciwstawiać się przeciwnościom w walce o dobro innych. Dlatego postanowiliśmy wyróżnić osoby, które w naszej ocenie wyróżniają się postawą prospołeczną, a na których Wy, szanowni czytelnicy, mogliście głosować, by nagrodzić tę, która otrzyma Nagrodę Społeczną im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki. To właśnie im poświęcamy nowy numer „Tygodnika Solidarność”.
Społecznicy roku Tygodnika Solidarność Nasi społecznicy roku – nowy numer „Tygodnika Solidarność”
Społecznicy roku Tygodnika Solidarność / grafika: Zygmunt Zaradkiewicz

Prenumeratę „Tygodnika Solidarność” zamówisz <TUTAJ>

Nasi społecznicy roku

Zastępcy księdza Jerzego

Zastępca redaktora naczelnego „TS” Rafał Woś swój felieton poświęcił na przedstawienie naszych społeczników roku.

Każdy z naszych nominowanych idzie inną drogą. Każdy zmierza – mogłoby się zdawać – w innym kierunku. Każdy ma inne cele, a także inne narzędzia czy też inną skalę działania. Wszystkich jednak łączy rodzaj duchowego powinowactwa z wielkim patronem Solidarności ks. Jerzym. Bardzo nam dziś brakuje Popiełuszki. Tacy ludzie, jak nasi nominowani, trochę nam ten wielki brak wypełniają

– puentuje Rafał Woś.

III Kongres bł. ks. Jerzego Popiełuszki

W dniach 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku odbyła się trzecia już edycja Kongresu bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Wydarzenie upamiętniające życie i nauczanie patrona Solidarności jest miejscem licznych debat i spotkań inspirowanych słowami księdza Jerzego. Nie mogło tam zabraknąć ludzi związanych z NSZZ „Solidarność”. Uczestniczący w kongresie jako moderator debat Konrad Wernicki, przygotował relację z wydarzenia.

„Mam nadzieję, że stoję po stronie ks. Jerzego”

Patrioci, którzy wierzą w ideały księdza Jerzego Popiełuszki, mają być obecnie pacyfikowani w imię „demokracji walczącej”. Cieszę się, że uhonorowano mnie i zauważono moją obecność właśnie po tej stronie patriotycznej, której znów grozi w dzisiejszej Polsce wykluczenie z życia publicznego

– mówi mec. Bartosz Lewandowski, doktor nauk prawnych, w rozmowie z Agnieszką Żurek.

Bartosz Lewandowski nagrodzony przez naszych czytelników

„W ramach uroczystej gali wieńczącej III Kongres im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który odbył się 15–16 października w Bydgoszczy i Włocławku, wręczono Nagrody Społeczne im. księdza Jerzego. Mecenas Bartosz Lewandowski znalazł największe uznanie wśród czytelników «Tygodnika Solidarność» i portalu Tysol.pl”
– pisze Konrad Wernicki, który przybliża sylwetki wszystkich nominowanych do Nagrody Społecznej.

 

40. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Jak ks. Jerzy zmienił moje życie

W dniu śmierci ks. Jerzego Popiełuszki podjąłem decyzję o wstąpieniu do seminarium duchowego w Tarnowie. To było decydujące wydarzenie w rozeznaniu drogi życiowej dla młodego maturzysty

– mówi bp Artur Ważny w rozmowie z Piotrem Grzybowskim.

Narysować księdza Jerzego

Październik to miesiąc, w którym nasze myśli częściej niż zwykle kierują się w stronę błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Stąd też uważniej przyglądamy się jego historii i dziedzictwu, szukamy świadków wydarzeń, pamiątek i publikacji poświęconych patronowi Solidarności i duszpasterzowi ludzi pracy. Jednym z ostatnich wydawnictw poświęconym tej postaci jest przygotowany przez Zin Zin Press komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko. Cena wolności”.

W numerze polecamy ponadto:

Kochany Panie Prezesie PKP Cargo, przed nami Pan nie ucieknie

Redaktor naczelny „TS” Michał Ossowski w swoim wstępniaku nawiązał do internetowych „relacji” pomiędzy Tysolem a pełniącym obowiązki prezesa w PKP Cargo Marcinem Wojewódką.

Panie Prezesie Wojewódko, a może raczej – parafrazując Pana słowa na niedawnym szkoleniu na temat zwolnień grupowych – „Kochany Panie Prezesie Wojewódko”, przykro nam, że znów nasz „związkowy tabloid” (jak nas Pan obrazowo określił) dał się Panu we znaki

– pisze Michał Ossowski.

Bój o przyszłość czy o przetrwanie

„To, kto zostanie kandydatem PiS w wyborach prezydenckich, wyznaczy kierunek partii Jarosława Kaczyńskiego na najbliższe lata. Czy odzyska zdolność przyciągania nowych środowisk, czy niczym samotna galijska wioska w rzymskim imperium będzie stawiać czoła obcym wojskom, ciesząc się drobnymi zwycięstwami?”

– zastanawia się Mariusz Staniszewski.

Trudno dziś o optymizm

„Po ponad roku od wyborów parlamentarnych polska polityka za sprawą rządzących nią toksycznych emocji coraz bardziej pogrąża się w chaosie. Obecna władza, umocniona wsparciem przychylnych jej mediów i zagranicznych instytucji, otwarcie już głosi, że nie będzie uznawać ograniczających ją demokratycznych bezpieczników, a model zarządzania państwem przez premiera Donalda Tuska może budzić coraz więcej wątpliwości”

– pisze Marek Nowak.

Powrót „Zielonej granicy”

„Polityka rządu Donalda Tuska w sprawie obrony granicy wschodniej przed atakami jest mocno niekonsekwentna. Bo skoro w «ludziach szukających dla siebie miejsca» premier i jego ministrowie zobaczyli w końcu żołnierzy wojny hybrydowej, «Zielona granica» Agnieszki Holland przestała być elementem propagandy. A jednak film niespodziewanie żyje ostatnio drugim życiem. Najpierw otrzymał nagrodę na festiwalu w Gdyni, później – co bardziej szokujące – ogłoszono, że doczeka się organizowanych przez polskie instytucje kulturalne pokazów na Ukrainie. Jest tu sens?”

– zadaje pytanie w swoim tekście Krzysztof Karnkowski.

Nowoczesny Bismarck – czyli rozważania o składce zdrowotnej

„Trwa debata na temat składki zdrowotnej. Jedni narzekają na radykalny wzrost obciążeń wprowadzony przez Polski Ład. Inni twierdzą, że zamożni powinni płacić jeszcze więcej. W gąszczu argumentów można się pogubić”

– pisze Dominik Kaczmarski.

Rozmowa ze związkowcem

Nie poddamy się bez walki

– Minister Izabela Leszczyna jak dotąd nie znalazła czasu, by spotkać się ze związkowcami. To z kim ona planuje rozmawiać na temat zmiany ustawy dotyczącej wynagrodzeń? Jeśli nie chce szukać rozwiązania przy stole, a na ulicy, to nie ma problemu. Nie poddamy się bez walki

– mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”, w rozmowie z Marcinem Krzeszowcem.

 

Felietony

Remigiusz Okraska – Typ niepokorny
Jan Wróbel – Poproszę to, co zwykle, dwa razy
Karol Gac – przemiana Donalda Tuska
Zdzisław Krasnodębski – Oszczerstwo wcielone
Marek Jan Chodakiewicz – Mówimy po arabsku (cz. 2)
Monika Małkowska – Układ domknięty
Tadeusz Płużański – Niezłomny Niepokólczycki

Chcesz otrzymywać „Tygodnik Solidarność” prosto do swojego domu lub zakładu pracy? Zamów prenumeratę <TUTAJ>



 

Polecane
Emerytury
Stażowe