Kazimierz Kutz nie żyje. Reżyser miał 89 lat

Przygodę z filmem rozpoczynał jako asystent Andrzeja Wajdy, z którym współpracował przy realizacji “Pokolenia”.
Zadebiutował jako pierwszy reżyser w wieku 30 lat filmem wojennym “Krzyż Walecznych”. .
Wielką popularność przyniósł mu nagrany w latach 60. i 70. tzw. tryptyk śląski, na który złożyły się “Sól ziemi czarnej”, “Perła w koronie” i “Paciorki jednego różańca”.
W grudniu 1981 r. Kutza internowano z powodu “utrzymywania kontaktów z działaczami antysocjalistycznymi” i “negatywnego stosunku do władz partyjnych i rzeczywistości społeczno-politycznej w kraju”.
Potem odszedł ze stanowiska głównego reżysera Ośrodka TV Katowice w proteście przeciwko masakrze górników w kopalni “Wujek”.
Po 1989 r. sprawował funkcję dyrektora TV Kraków. Pod koniec XX nakręcił głośne filmy: “Śmierć jak kromka chleba” dotyczący pacyfikacji kopalni “Wujek” i “Pułkownika Kwiatkowskiego” - komedię o ginekologu tuż po wojnie w Warszawie, rolę pułkownika wciel się Marek Kondrat
W latach 90. reżyser zajął się polityką. W 1997 roku otrzymał mandat senatora. Startował z list Unii Wolności. Kutz potem czterokrotnie zostawał senatorem z ramienia Platformy Obywatelskiej i jako kandydat niezależny. W 2015 r. nie startował w wyborach.
Artysta był trzykrotnie żonaty, a jego ostatnią żoną była aktorka Iwona Świętochowska-Kutz. Reżyser miał czwórkę dzieci - Gabriela, Tymoteusza, Wiktora i Kamilę.
Źródło: onet.pl
GT