Wakacyjny raj na krawędzi wojny? Kambodża zaatakowała Tajlandię

Co musisz wiedzieć:
- Kambodża rozpoczęła ostrzał terytorium Tajlandii z ciężkiej artylerii
- Granica między Kambodżą a Tajlandią została zamknięta. Walki koncentrują się obecnie na prowincjach Surin i Uddar Meanchey.
- Choć oficjalnie nie ogłoszono wojny, eksperci ostrzegają: sytuacja jest niestabilna i może się pogorszyć.
Kambodża ostrzeliwała Tajlandię ciężką artylerią. Ataki nie były wymierzone w konkretne cele, co sprawiło, że dotknęły także obszary zamieszkane przez cywilów. Spowodowało to śmierć kilku osób - powiedział pełniący obowiązki premiera Tajlandii Phumtham Wechayachai.
- Pilny komunikat inspektoratu sanitarnego dla mieszkańców i turystów Pomorza
- Niemcy o polskim odkryciu złóż na Bałtyku: To również niemiecka ropa i gaz. "Przychody do podziału"
- "Niemcy dopięli swego". Sąd w Warszawie zawiesił decyzję środowiskową ws. portu kontenerowego w Świnoujściu
- Tragedia na zjeżdżalni w popularnym aquaparku. Dziecko spadło z dużej wysokości
- Kolejne ofiary totalitaryzmów z bezimiennych grobów zidentyfikowane. Karol Nawrocki wręczył rodzinom noty
- Tusk pożegnał Bodnara: "Imponował, wykonał gigantyczne dzieło"
- Co się dzieje z Donaldem Tuskiem? Opublikowano nagranie
- Dramatyczny wypadek na A1. Ciężarówka przewróciła się na auto z dzieckiem
Wakacyjny raj na krawędzi wojny? Kambodża zaatakowała Tajlandię
W wyniku eskalacji konfliktu między Tajlandią a Kambodżą zginęło dotychczas 12 osób, a granica między krajami została zamknięta.
Wechayachai zapewnił, że żadna ze stron nie wypowiedziała drugiemu krajowi wojny, a konflikt nie rozprzestrzenił się na nowe obszary. Obecnie, jak powiadomił, do starć dochodzi wyłącznie w prowincjach granicznych - Surin w Tajlandii i Uddar Meanchey w Kambodży.
Wcześniej ministerstwo zdrowia Tajlandii wyraziło pogląd, że działania Kambodży, w tym atak na szpital, powinny zostać uznane za zbrodnie wojenne.
Starcia od czwartku rano
Starcia między sąsiadami rozpoczęły po tym, gdy w czwartek rano Kambodża zdecydowała o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Tajlandią do najniższego poziomu. Władze w Phnom Penh zwróciły się do ambasadora sąsiedniego państwa o opuszczenie kraju i odwołały personel swojej ambasady w Bangkoku.
Była to odpowiedź na wcześniejsze działania Tajlandii, która zamknęła przejścia graniczne, wycofała swojego ambasadora z Kambodży i zwróciła się do szefa kambodżańskiej misji dyplomatycznej w Bangkoku o opuszczenie państwa w proteście przeciwko detonacji miny lądowej, która raniła pięciu tajlandzkich żołnierzy.
Ostrzeżenie dla turystów
Relacje między oboma państwami pogorszyły się w maju, kiedy kambodżański żołnierz zginął w starciu z siłami tajlandzkimi na jednym z wielu terenów będących przedmiotem sporu terytorialnego.
Jak wyjaśnił Damian Wnukowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, sytuacja jest trudna, ale nie powinna zmienić się w pełnoskalową wojnę. Dodał jednak, że turyści nie powinni udawać się blisko terenów granicznych.