Skandal. Europejski Bank Centralny chce usunąć polskie nazwisko Marii Skłodowskiej-Curie

Co musisz wiedzieć?
- Maria Skłodowska-Curie była polską uczoną, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla
- Spora część jej kariery naukowej przypadła na okres kiedy Polska była jeszcze pod zaborami. Natomiast o przywiązaniu Marii Skłodowskiej-Curie do polskości świadczy to, że jeden z pierwiastków promieniotwórczych jakie odkryła, nazwała - polonem
- Dziś Europejski Bank Centralny decydując się na umieszczenie jej wizerunku na banknocie, chce wymazać jej polskie nazwisko i pozostawić wyłącznie francuskie - Curie - które przyjęła po mężu
EBC chce usunąć polskie nazwisko Marii Skłodowskiej-Curie
Europejski Bank Centralny chce umieścić wizerunek Marii Skłodowskiej-Curie na banknocie o nominale 20 euro. Z jednej strony to bardzo dobrze, że najwybitniejsza Polka będzie w ten sposób uhonorowana. Problem w tym, że EBC chce umieścić tylko nazwisko Curie. Bez nazwiska rodowego.
Maria Skłodowska-Curie urodziła się jako Polka, a nie jako Francuzka. Francuskie nazwisko męża Pierre'a przyjęła w 1895 roku. Ale to nie oznacza, że jest Francuzką. Maria Skłodowska-Curie zapisała się w światowej historii. Przede wszystkim jako pierwsza kobieta, która otrzymała Nagrodę Nobla oraz jako jedyna osoba, która zdobyła dwie nagrody Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauki.
Rocznica odkrycia polonu
Rada Prezesów EBC ma podjąć decyzję w sprawie ostatecznego projektu banknotów do końca 2026 roku. Same banknoty zostaną wyemitowane dopiero za kilka lat. Jest jeszcze czas na obronę prawdy historycznej. Na obronę części polskiej historii.
18 lipca 1898 roku Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie ogłosili światu odkrycie nowego, silnie promieniotwórczego pierwiastka – polonu. Nazwa, którą mu nadali, była hołdem dla ojczyzny Marii – Polski (z łac. Polonia), nieistniejącej wówczas na mapach Europy. Nie nazwali pierwiastka na cześć Francji tylko Polski.
Sprawa jest otwarta
EBC przeprowadził konsultacje we wszystkich krajach strefy euro na temat nowych wzorów banknotów, aby poznać opinie społeczeństw na ich temat, opinii polskiego społeczeństwa nie poznał bo nie mamy euro, ale to nie daje prawa EBC do fałszowania historii i zmianę narodowości Marii Skłodowskiej.
EBC nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie użycia podwójnego nazwiska Marii Curie-Skłodowskiej. Jak przekazał "prowadzi rozmowy z jej potomkami oraz Instytutem Curie w Paryżu, aby ustalić najlepsze rozwiązanie".
Sprawa jest otwarta.