CBA w warszawskim ratuszu. Zatrzymano 3 urzędników za przyjmowanie łapówek przy reprywatyzacji
Ustalenia śledczych z CBA wskazują, że zatrzymani urzędnicy warszawskiego ratusza systematycznie, przez lata, przyjmowali wysokie łapówki za swoją pomoc w uzyskaniu decyzji dotyczących reprywatyzacji, zwrotów i odszkodowań.
Funkcjonariusze CBA przeszukują pomieszczenia w Biurze Spraw Dekretowych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Zabezpieczają dokumenty i dane elektroniczne.
Zatrzymani przez funkcjonariuszy z Delegatury CBA w Warszawie urzędnicy stołecznego ratusza zostaną przewiezieni do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, tam usłyszą zarzuty.
CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji prowadzi 68 śledztw dotyczących blisko 200 adresów - większość z nich to cenne, o wielomilionowej wartości działki, kamienice.
I tak funkcjonariusze warszawskiej Delegatury CBA zatrzymali w styczniu br. 5 osób, a w lutym kolejne 3 osoby. Wśród zatrzymanych byli m. in. urzędnicy, adwokat Robert N. oraz b. z-ca dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy Jakub R. i rodzice urzędnika – Wojciech R. i Alina D. Ta czwórka została tymczasowo aresztowana.
W połowie maja br. agenci zatrzymali kolejne 8 osób m.in. jednego z najbardziej znanych kupców roszczeń dekretowych do atrakcyjnych gruntów w stolicy Macieja M. i jego syna Maksymiliana M. i adwokata Andrzeja M. specjalizującego się w sprawach reprywatyzacji. Zatrzymani przez CBA zostali także Grażyna K.B. i Tomasz Ż. – adwokaci występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości oraz rzeczoznawcy majątkowi wpisani na sądową listę biegłych – Michał S. i Jacek R. oraz Andrzej K.
9 października br. agenci warszawskiej Delegatury CBA zatrzymało trzy kolejne osoby w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji: b. urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości Marzenę K., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej Grzegorza M. i biznesmena Janusz P. Zatrzymań dokonano w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Regionalna we Wrocławiu w związku m.in. z reprywatyzacją wartej ok 160 mln zł działki tuż przy Pałacu Kultury.
Większość z tych zatrzymanych przez CBA decyzją sądu trafiła do aresztu.
Lista zatrzymanych przez CBA i lista zarzutów prokuratorskich nie jest zamknięta, śledczy cały czas pracują nad zgromadzonym materiałem dowodowym. Badane są nowe wątki
źródło: cba.gov.pl
#REKLAMA_POZIOMA#