Nie żyje znany polski aktor
Nie żyje Jan Sieradziński
Jan Sieradziński urodził się 6 listopada 1938 roku. Jako aktor, swoją karierę rozpoczął w 1962 roku, tuż po ukończeniu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Już jako student marzył o pracy w Teatrze Wybrzeże. Spełniło się 16 maja 1962 roku, gdy zadebiutował w sztuce Gabrieli Zapolskiej „Panna Maliczewska”.
Sieradziński pozostał wierny Teatrowi Wybrzeże przez całe swoje zawodowe życie, występując tam aż do 2006 roku, kiedy po raz ostatni zagrał w sztuce „Parawany” Jeana Geneta. Przez te lata wystąpił w ponad stu spektaklach, co dało blisko pięć tysięcy występów scenicznych. Współpracował z wieloma uznanymi reżyserami, takimi jak Marek Okopiński, Zbigniew Bogdański, Jerzy Goliński czy Krzysztof Babicki.
- Oskarżano katolików o dawanie dzieciom cukierków z igłami na Halloween. Tymczasem prawda jest inna
- Sprawa księdza Olszewskiego. Ekspert zwraca uwagę na jeden szczegół
- Ekspert: Alarm w budownictwie!
- Pałac Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton
- "Nie pozwalam sobie na to". Rozenek-Majdan zaskoczyła wyznaniem
Jan Sieradziński - kim był?
Jan Sieradziński zajmował się także reżyserią teatralną, współpracując m.in. przy spektaklach „Teoria Einsteina”, „Kordian” i „Przed sklepem jubilera”. Był samodzielnym reżyserem sztuk takich jak „Wańkowicz krzepi” oraz „Planety Bajki”.
Oprócz pracy w Teatrze Wybrzeże, występował także w Teatrze Muzycznym w Gdyni w 1981 roku. Na dużym ekranie zadebiutował w 1968 roku rolą w filmie „Ostatni po Bogu” w reżyserii Pawła Komorowskiego.
Jan Sieradziński był zaangażowany w edukację młodych pokoleń, prowadząc warsztaty teatralne i współtworząc Centrum Edukacji Teatralnej w Gdańsku. Działał aktywnie na rzecz Związku Artystów Scen Polskich (ZASP), pełniąc funkcję Przewodniczącego Oddziałowego Sądu Koleżeńskiego w gdańskim oddziale. Przez lata zyskał sympatię kolegów i koleżanek z branży.
Jego zaangażowanie i dorobek zostały docenione licznymi odznaczeniami, w tym Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury oraz Nagrodą Prezydenta Miasta Gdyni. Był też uhonorowany za zasługi dla Ziemi Gdańskiej.
Pogrzeb Jana Sieradzińskiego
Jak podał portal trojmiasto.pl, nabożeństwo żałobne odbędzie się 8 listopada o godzinie 14:00 w kościele parafii św. Wojciecha w Kielnie. Po mszy nastąpi pochówek na przykościelnym cmentarzu.