Ekspert: Alarm w budownictwie!
Puls Biznesu informuje, że w Polsce rośnie liczba firm borykających się z poważnymi problemami finansowymi. Najnowszy raport Coface ukazuje, że do września 2024 r. liczba niewypłacalnych przedsiębiorstw sięgnęła niemal 4,5 tys. To wzrost o 23 proc. rok do roku. Eksperci ostrzegają, że do końca roku liczba ta może wzrosnąć do 5 tys.
- Oskarżano katolików o dawanie dzieciom cukierków z igłami na Halloween. Tymczasem prawda jest inna
- Sprawa księdza Olszewskiego. Ekspert zwraca uwagę na jeden szczegół
- Pałac Buckingham. Pilne informacje w sprawie Kate Middleton
- Pałac Buckingham. Pilne doniesienia w sprawie księżnej Kate
- "Nie pozwalam sobie na to". Rozenek-Majdan zaskoczyła wyznanie
- "Lały się łzy". Znana polska aktorka miała wypadek
- "Nie umiem tego określić". Świątek zabrała głos po przegranym meczu
Wzrost niewypłacalności w sektorze budowlanym
Sektor budowlany jest szczególnie dotknięty kryzysem. W okresie od stycznia do września niewypłacalność ogłosiło ponad 700 firm budowlanych (wzrost o ponad 40 proc. w porównaniu do roku poprzedniego). Polski Związek Pracodawców Budownictwa zwraca uwagę, że głównymi przyczynami tego stanu rzeczy są wysokie koszty energii i materiałów budowlanych oraz spadek liczby zamówień.
Najbardziej ucierpiały jednoosobowe działalności gospodarcze, które specjalizują się w usługach remontowych i ogólnobudowlanych. Wiele z nich nie jest w stanie wygenerować wystarczających przychodów na pokrycie kosztów działalności.
Alarmująca sytuacja w transporcie
Problemy dotyczą również sektora transportowego. Wzrost liczby niewypłacalnych firm transportowych jest zauważalny – z 10 proc. w 2022 r. do 14,2 proc. w trzech kwartałach 2024 r. W tym przypadku problemem jest przede wszystkim wzrost kosztów paliwa oraz niższa liczba zleceń eksportowych.
Budownictwo w kryzysie
Eksperci wskazują na szereg czynników wpływających na trudną sytuację finansową firm. Przedsiębiorcy muszą radzić sobie z wysokimi kosztami energii oraz materiałów, a także z ograniczoną liczbą zamówień, szczególnie eksportowych. Na sytuację wpływa również stan gospodarki w krajach, z którymi Polska prowadzi handel. Chodzi zwłaszcza o naszego największego partnera - Niemcy, które znajdują się w recesji.
Według dr. Damiana Kaźmierczaka z Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, polski sektor budowlany przechodzi trudny okres. Produkcja budowlano-montażowa od stycznia do września 2024 r. odnotowała spadek o 7 proc., co jest trzecim najgłębszym spadkiem od 2004 roku. W pierwszej połowie 2024 roku liczba wydanych decyzji o pozwoleniu na budowę spadła do niecałych 70 tys., podczas gdy w poprzednich latach wynosiła od 85 tys. do 105 tys.
Wskazano również, że siedem z ośmiu największych firm budowlanych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych odnotowało spadek przychodów o 5-20 proc. w pierwszej połowie 2024 r. Perspektywy dla sektora budownictwa w najbliższych miesiącach nadal pozostają niepewne.