Najnowszy numer "TS": Obudził w nas Solidarność. 100. rocznica urodzin JPII
Przypominamy, że w związku z pandemią Koronowirusa "Tygodnik Solidarność" jest do pobrania w aplikacji za darmo.
Co zrobić by otrzymać dostęp do darmowego „Tygodnika Solidarność”?
Wystarczy pobrać i zainstalować aplikację „Tygodnik Solidarność”, którą znajdziecie w Google Play i App Store lub pobrać ją bezpośrednio pod tym linkiem:
http://bit.ly/aplikacjaTS
A co jeszcze w najnowszym numerze?
O Janie Pawle II pisze m.in. Agnieszka Żurek w artykule „Odszedł Pasterz nasz”.
Kiedy w czasie pandemii koronawirusa ograniczono liczbę wiernych w kościołach do pięciu osób, kiedy świętowanie Wielkanocy przeniesiono do rzeczywistości wirtualnej, kiedy wiele rodzin zostało rozdzielonych i nie mogło spędzać razem świąt, kiedy tak wielu ludziom towarzyszył lęk o przyszłość, smutek, samotność i brak nadziei, 2 kwietnia o godz. 21.37 tatrzańscy górale – jak co roku – podświetlili krzyż na Giewoncie, aby uczcić rocznicę śmierci św. Jana Pawła II. „Czekałem na ten moment bardziej niż kiedykolwiek”. „Dziękujemy!” „Ojcze Święty, pamiętamy!” Internetowe fora zaroiły się wówczas od gestów wdzięczności i pamięci, ale także wyrazów tęsknoty i osamotnienia. „Jakże bardzo nam Go dzisiaj brakuje” – przewijało się niejednokrotnie. Pokolenie ludzi pamiętających św. Jana Pawła II często mówi o poczuciu, że kiedy żył, „ktoś nad nami czuwał” i „zawsze wiedział, co robić”.
W artykule „Bieg z przeszkodami” kampanię prezydencką analizuje Jakub Pacan
Rozpatrując tegoroczną kampanię, właściwie oddzielnie należałoby przedstawiać Andrzeja Dudę z resztą kandydatów, ponieważ on ze swoim poparciem to osobny monolit. Zacznijmy jednak od urzędującej głowy państwa. W przypadku Andrzeja Dudy niewiadomych jest najmniej. Urzędujący prezydent ma w sondażach od 43 proc. do 52 proc. poparcia. Przedłużający się kryzys związany z koronawirusem nie spowodował zapaści państwa i co za tym idzie zapaści Prawa i Sprawiedliwości. Właściwie można powiedzieć, że wszystkie lęki prezydenta i Jarosława Kaczyńskiego po kolei same odpadają.
O polsko-rosyjskich relacjach z Witoldem Waszczykowskim, byłym szefem polskiego MSZ, a obecnie europosłem, rozmawiała Agnieszka Żurek.
Nie możemy czuć się bezpiecznie. Władimir Putin jest dumny z imperialnych tradycji carskiej Rosji i Związku Sowieckiego. Przyznał publicznie kilka lat temu, że największą tragedią w dziejach Rosji był rozpad ZSRR. Dla niego Związek Sowiecki był emanacją największej siły w historii Rosji. Współcześni politycy państw, które przeszły przez totalitaryzm, odcinają się od tych tradycji. Czego by nie powiedzieć o Niemcach, robią to także oni – przynajmniej w sferze retorycznej. W Rosji jest inaczej – dla sporej części polityków i opinii publicznej dziedzictwo ZSRR stanowi przedmiot dumy.
W numerze również rozmowa Marcina Koziestańskiego z Bogdanem Orłowskim, przewodniczącym Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ Solidarność.
– słyszymy.Pierwsza sprawa, o której warto wspomnieć, to że Prezydium ZR ufundowało półprofesjonalne maski dla wszystkich strażaków z terenu całego regionu. Każdy strażak jest zaopatrzony w maski i filtry wymienne, chcieliśmy bowiem, żeby nie były to zwykłe maseczki jednorazowe. Kolejna rzecz to pomoc hutników, którzy bardzo włączyli się w walkę z koronawirusem. Wiele organizacji kupuje swoim członkom środki ochronne: maseczki, płyny dezynfekcyjne. Przekazywane są one nie tylko do użytku na terenie zakładu pracy, ale także do domów pracowników. Nasza pomoc jest więc dalekosiężna
Bartosz Boruciak rozmawia z Kalim.
Ostatnio pomyślałem, że to mógłby być dobry moment, żeby dać sobie spokój na jakiś czas z muzyką. Chociaż wiem, że ja nie będę potrafił bez tego żyć. Tak samo to kocham, jak i nienawidzę. Jednak rap trzyma mnie przy życiu i sprawia, że czuję szczęście, realizując się na muzycznej płaszczyźnie. Nie wyobrażam sobie życia bez muzyki, gdy robię ją już od ponad 20 lat.
W numerze również m.in.:
- "Święci nieustannie inspirują" Anna Maj rozmawia z dr. Sławomirem Oderem, postulatorem w procesach beatyfikacyjnych i kanonizacyjnym św. Jana Pawła II
- "Cały twój" Mateusz Kosiński rozmawia z Adamem Bujakiem, artystą, który 40 lat fotografował Jana Pawła II
- "Chleb i praca" Teresa Wójcik o powiązaniach Jana Pawła II ze światem pracy
- "Czarne chmury nad Albionem" Paweł Pietkun o kryzysie ekonomicznych, który może zachwiać Pałac Buckingham
- "Koronawirus rujnuje rynki pracy" Teresa Wójcik o nadchodzącej fali bezrobocia
- "Dobre prognozy dla Polski" Paweł Pietkun o prognozach, które zapowiadają, że Polska może najlżej przejść kryzys gospodarczy związany z koronawirusem
- "Terror i rewolucja" Prof. Marek Jan Chodakiewicz o przemocy związanej z rewolucją
- "Nieznany los legendy" Leszek Masierak o ostatnim patrolu bojowym ORP "Orzeł"
- "Krowy ratują bociany" Przemysław Miller o polskiej populacji bocianów
- "Głos pracownika - praca nauczyciela w dobie koronawirusa" Marcin Koziestański
Najnowszy numer "TS" (21/2020) do pobrania w wersji cyfrowej tutaj.
Jesteś zainteresowany prenumeratą? Więcej informacji tutaj.