Skłodowska-Curie, Żeromski, czy Daszyński. Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje 25 wybitnych Polaków

Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Prezydent Andrzej Duda i Kapituła Orderu pośmiertnie uhonoruje 25 osób. Poniżej pełna lista uhonorowanych.
 Skłodowska-Curie, Żeromski, czy Daszyński. Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje 25 wybitnych Polaków
/ Krzysztof Sitkowski - Kancelaria Prezydenta

1. Prof. Stefan Banach ‒ jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku, światowej sławy autor oryginalnych rozwiązań, twierdzeń i prawideł, twórca, a także lider, wraz z Hugonem Steinhausem, lwowskiej szkoły matematycznej.

 

2. Abp Antoni Baraniak ‒ sekretarz i kapelan prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy gnieźnieński, a następnie arcybiskup metropolita poznański, dziś sługa Boży Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim człowiek, o którym znawcy i badacze jego biografii, a także faktów, historii Polski z lat 50. XX wieku, mówią, że być może, jest wysoce prawdopodobne, że ten człowiek uratował polski Kościół. Że torturowany, dręczony, gnębiony, więziony przez komunistów nigdy nie zdradził ani Kościoła, ani Polski i Polaków. Utrzymał wszystkie tajemnice, także kard. Stefana Wyszyńskiego, okazał się postacią wyjątkowo mężną, a tym samym wyjątkowym patriotą. I być może m.in. właśnie dzięki niemu dziś Polska może się cieszyć wolnością.

 

3. Dalej bp Juliusz Bursche ‒ biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, działacz niepodległościowy, członek Rady Stanu Królestwa Polskiego, więziony i torturowany przez hitlerowców, gorliwy patriota, męczennik II wojny światowej. Człowiek, który był dręczony przez hitlerowców, próbowali go zmusić do przejścia na ich stronę, nigdy nie zdradził Polski, był do końca polskim patriotą i został przez nich zamęczony. Jest to – krótko mówiąc – męczennik polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Powtarzam jeszcze raz: wielki patriota Rzeczypospolitej.

 

4. Ignacy Daszyński ‒ polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (tzw. rządu lubelskiego), Marszałek Sejmu w latach 1928-1930.

 

5. Następnie Roman Dmowski – postać, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać; jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, polityk, dyplomata, publicysta, współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego.

 

6. Ks. Szymon Fedorońko ‒ duchowny prawosławny, naczelny kapelan wyznania prawosławnego Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu. A więc jedna z ofiar ludobójstwa katyńskiego, wielki człowiek polskiego Kościoła prawosławnego.

 

7. Halina Konopacka ‒ lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, działaczka sportowa, malarka, poetka i dziennikarka, bohaterka akcji ratowania złota ze skarbca Banku Polskiego w okresie II wojny światowej. Niezwykle barwna postać, ale przede wszystkim absolutna ikona polskiego sportu.

 

8. Hilary Koprowski ‒ lekarz, wirusolog i immunolog, twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Postać absolutnie pomnikowa, jeżeli chodzi o naukę, zwalczanie chorób wirusowych. Człowiek, który na całym świecie uratował życie i zdrowie setek – czy może wręcz milionów – dzieci. Ale przede wszystkim Polak, który – niestety – po II wojnie światowej pozostał w Stanach Zjednoczonych, tam rozwijał swoją karierę, ale nie zapomniał o ojczyźnie. Gdy stworzył szczepionkę przeciwko chorobie Heinego-Medina, w firmie farmaceutycznej, która tę szczepionkę produkowała – można powiedzieć – wywalczył 9 mln dawek szczepionki, które zostały przekazane do Polski i ratowały polskie dzieci w czasie, gdy choroba Heinego-Medina w naszym kraju, niestety, rozwijała się dynamicznie i z roku na rok liczba dzieci chorujących i umierających dramatycznie wzrastała. W momencie, gdy ta szczepionka znalazła się w Polsce, doszło de facto do całkowitego zwalczenia tej choroby. I to właśnie jemu zawdzięczamy to, że kolejne pokolenia młodych Polaków były zdrowe i nie zapadły na tę chorobę.

 

9. Następnie postać znana absolutnie chyba wszystkim Polakom – Janusz Korczak, czyli Henryk Goldszmit, pisarz, pedagog, lekarz, publicysta, działacz społeczny, wielki orędownik praw dziecka, ofiara Holocaustu.

 

10. Kolejny to wspaniały polski artysta Wojciech Kossak ‒ jeden z najbardziej znanych, cenionych i płodnych malarzy polskich, czołowy reprezentant nurtu historycznego i batalistycznego, major kawalerii Wojska Polskiego.

 

11. Kolejna postać to Zofia Kossak-Szczucka ‒ wybitna powieściopisarka, organizatorka pomocy Żydom w okresie II wojny światowej w okupowanej przez Niemcy Polsce, uczestniczka Powstania Warszawskiego, która współtworzyła Żegotę i współpracowała z Ireną Sendlerową, ratując żydowskie dzieci. A więc niezwykła postać w historii naszego narodu i Polski, która była ojczyzną i Polaków, i Żydów.

 

12. Leon Kryczyński, czyli Mirza Najman ‒ prawnik, historyk, działacz społeczny, wybitny przedstawiciel społeczności Tatarów w Polsce. Zamordowany przez hitlerowców w Piaśnicy koło Wejherowa, w miejscu męczeństwa ludzi polskiego Pomorza – Kaszubów i Kociewiaków. Wybitna postać społeczności tatarskiej w Polsce, także wielki działacz społeczny i polityczny.

 

13. Następnie Kornel Makuszyński ‒ prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, jeden z najpoczytniejszych pisarzy okresu międzywojennego.

 

14, 15. Olga Drahonowska-Małkowska i jej mąż Andrzej Małkowski – twórcy polskiego harcerstwa, czyli polskiego skautingu. On ‒ twórca skautingu chłopców, czyli harcerstwa chłopięcego w Polsce, ona ‒ twórczyni i opiekunka drużyn dziewcząt. Dwie wybitne, absolutnie pomnikowe postaci, dzięki którym działa dzisiaj w Polsce harcerstwo, dzięki którym setki tysięcy, miliony młodych ludzi są wychowywane w duchu patriotycznym, w duchu służby ojczyźnie. To oni nadali polskiemu harcerstwu ryt, w którym ono w większości utrzymuje się do dzisiaj. Postaci absolutnie wybitne.

 

16. Dalej Stanisław Mierzwa – współpracownik Wincentego Witosa, adwokat, działacz ruchu ludowego, jeden ze skazanych w procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Wybitna postać polskiego ruchu ludowego, także wielki człowiek.

 

17. Jędrzej Moraczewski – polityk, działacz niepodległościowy, żołnierz 1 Brygady Legionów Polskich, premier i minister w rządzie II Rzeczypospolitej.

 

18. Kolejna postać to prof. Leon Petrażycki ‒ wybitny prawnik, prawoznawca, socjolog prawa, filozof i działacz społeczny, ale przede wszystkim wybitny naukowiec, którego teorie w zakresie socjologii prawa i prawoznawstwa do dzisiaj są podręcznikowymi elementami przygotowania i wykształcenia każdego młodego prawnika.

 

19. Maciej Rataj ‒ filolog klasyczny, polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej.

 

20. Dalej Władysław Stanisław Reymont ‒ jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych prozaików polskich, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, społecznik i działacz patriotyczny, autor słynnej powieści „Chłopi”.

 

21. Dalej Maria Skłodowska-Curie – wybitna polska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, fundatorka Instytutu Radowego w Warszawie. Chyba najwybitniejsza w historii postać polskiej nauki.

 

22. Dalej gen. Stanisław Sosabowski – działacz niepodległościowy, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, a następnie generał brygady Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – pierwszego oddziału tego typu w dziejach polskiego oręża.

 

23. Dalej Baruch Steinberg ‒ naczelny rabin Wojska Polskiego, zamordowany przez NKWD w Katyniu. Wybitna postać wśród społeczności polskich Żydów, wielki polski patriota, żołnierz Wojska Polskiego.

 

24. Karol Szymanowski ‒ wybitny kompozytor, pianista i pedagog, rektor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, czyli obecnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

 

25. I ostatnia z wybitnych postaci proponowanych do odznaczenia przez Kapitułę Orderu Orła Białego – Stefan Żeromski, czyli autor także „Przedwiośnia”, powieści, która w tym roku była podmiotem Narodowego Czytania w ostatnią sobotę. Pisarz, publicysta, dramaturg, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski, nazywany „sumieniem narodu” i „sumieniem polskiej literatury”.




mk/prezydent.pl


 

POLECANE
Zabił żonę i dzieci. Teraz zapragnął być kobietą tylko u nas
Zabił żonę i dzieci. Teraz zapragnął być kobietą

Gwałciciele i mordercy w wielu miejscach na Zachodzie mogą wybierać swoje więzienia: jeżeli identyfikują się jako „trans kobiety”, to lądują w żeńskich zakładach karnych. Do takich absurdów doprowadziła ideologia gender. Obecnie trwa też jeden z najbardziej szokujących procesów ostatnich lat w Kanadzie, który zdecyduje, czy transseksualista-morderca będzie mógł ukryć się za swoją nową tożsamością wśród przedstawicielek płci przeciwnej.

Ukraina gotowa do produkcji broni jądrowej? pilne
Ukraina gotowa do produkcji broni jądrowej?

Jak informuje "The Times", powołując się na raport ukraińskiego think-tanku, Ukraińcy są w stanie stworzyć bombę jądrową nawet w ciągu kilku miesięcy.

Nie pamiętam, nie jestem politykiem. Józefaciuk zapytany o wybory prezydenckie w 2020 roku Wiadomości
"Nie pamiętam, nie jestem politykiem". Józefaciuk zapytany o wybory prezydenckie w 2020 roku

– Nie pamiętam (…) Nie jestem politykiem i nie byłem wtedy w Platformie – odpowiedział na pytanie, czy pamięta prawybory, które odbyły się w PO w roku 2019 poseł Marcin Józefaciuk.

Alarm do ewakuacji dla tysięcy mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Alarm do ewakuacji dla tysięcy mieszkańców Lublina

Na telefony mieszkańców Lublina trafił alert RCB i szczegółowa instrukcja postępowania w związku z planowaną na piątek ewakuacją kilku ulic.

Polskie porty w tym roku ze spadkami. Powodem brak inwestycji pilne
Polskie porty w tym roku ze spadkami. Powodem brak inwestycji

Po 10-proc. wzroście przeładunków w 2023 r., największe krajowe obiekty - Gdańsk, Gdynia i Szczecin-Świnoujście - w trzech pierwszych kwartałach 2024 r. zanotowały spadki.

Jacek Sutryk zatrzymany przez CBA. Doszło do konfrontacji gorące
Jacek Sutryk zatrzymany przez CBA. "Doszło do konfrontacji"

W siedzibie prokuratury w Katowicach doszło do konfrontacji zeznań zatrzymanego prezydenta Jacka Sutryka oraz byłego rektora Collegium Humanum Pawła C. – donosi Gazeta Wrocławska.

Sędzia na kokainie podczas Euro 2024. UEFA wszczęła śledztwo gorące
Sędzia na kokainie podczas Euro 2024. UEFA wszczęła śledztwo

UEFA wszczęła śledztwo wobec sędziego Davida Coote'a, który miał zażywać kokainę podczas Euro 2024. "The Sun" opublikował nagranie, na którym widać, jak angielski arbiter wciąga narkotyk za pomocą zwiniętego banknotu.

Minister Sikorski wypiął w Redzikowie pierś do orderów. Minister Waszczykowski opowiedział nam jak było naprawdę tylko u nas
Minister Sikorski wypiął w Redzikowie pierś do orderów. Minister Waszczykowski opowiedział nam jak było naprawdę

- Baza stałej obecności amerykańskiej, nie powstała dzięki nim, lecz szczęśliwie wbrew ich knowaniom. Oni nigdy nie doceniali znaczenia stałej obecności Amerykanów dla bezpieczeństwa Polski. To ja mam prawo do osobistego wzruszenia - mówi nam były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, dzięki zaangażowaniu którego powstała amerykańska baza antyrakietowa w Redzikowie.

Kolejne podwyżki dla urzędników UE. Von der Leyen z rekordową pensją z ostatniej chwili
Kolejne podwyżki dla urzędników UE. Von der Leyen z rekordową pensją

Gdy w Europie trwa zaciskanie pasa, unijni urzędnicy cieszą się kolejną podwyżką wynagrodzeń – donosi niemiecki Bild.

Nad Europę nadciąga potężny orkan Wiadomości
Nad Europę nadciąga potężny orkan

Prognozy dla Europy na początek przyszłego tygodnia budzą grozę. Wszystko przez spodziewaną gwałtowną wichurę o sile orkanu, podczas której wiatr może osiągnąć prędkość nawet 150 km na godz.

REKLAMA

Skłodowska-Curie, Żeromski, czy Daszyński. Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje 25 wybitnych Polaków

Order Orła Białego to najstarsze i najważniejsze odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. W stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości Prezydent Andrzej Duda i Kapituła Orderu pośmiertnie uhonoruje 25 osób. Poniżej pełna lista uhonorowanych.
 Skłodowska-Curie, Żeromski, czy Daszyński. Andrzej Duda pośmiertnie uhonoruje 25 wybitnych Polaków
/ Krzysztof Sitkowski - Kancelaria Prezydenta

1. Prof. Stefan Banach ‒ jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku, światowej sławy autor oryginalnych rozwiązań, twierdzeń i prawideł, twórca, a także lider, wraz z Hugonem Steinhausem, lwowskiej szkoły matematycznej.

 

2. Abp Antoni Baraniak ‒ sekretarz i kapelan prymasów Polski Augusta Hlonda i Stefana Wyszyńskiego, biskup pomocniczy gnieźnieński, a następnie arcybiskup metropolita poznański, dziś sługa Boży Kościoła katolickiego, ale przede wszystkim człowiek, o którym znawcy i badacze jego biografii, a także faktów, historii Polski z lat 50. XX wieku, mówią, że być może, jest wysoce prawdopodobne, że ten człowiek uratował polski Kościół. Że torturowany, dręczony, gnębiony, więziony przez komunistów nigdy nie zdradził ani Kościoła, ani Polski i Polaków. Utrzymał wszystkie tajemnice, także kard. Stefana Wyszyńskiego, okazał się postacią wyjątkowo mężną, a tym samym wyjątkowym patriotą. I być może m.in. właśnie dzięki niemu dziś Polska może się cieszyć wolnością.

 

3. Dalej bp Juliusz Bursche ‒ biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej, działacz niepodległościowy, członek Rady Stanu Królestwa Polskiego, więziony i torturowany przez hitlerowców, gorliwy patriota, męczennik II wojny światowej. Człowiek, który był dręczony przez hitlerowców, próbowali go zmusić do przejścia na ich stronę, nigdy nie zdradził Polski, był do końca polskim patriotą i został przez nich zamęczony. Jest to – krótko mówiąc – męczennik polskiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Powtarzam jeszcze raz: wielki patriota Rzeczypospolitej.

 

4. Ignacy Daszyński ‒ polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, premier Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej (tzw. rządu lubelskiego), Marszałek Sejmu w latach 1928-1930.

 

5. Następnie Roman Dmowski – postać, której w zasadzie nie trzeba przedstawiać; jeden z czołowych działaczy niepodległościowych, polityk, dyplomata, publicysta, współzałożyciel, przywódca i główny twórca programu polskiego ruchu narodowego.

 

6. Ks. Szymon Fedorońko ‒ duchowny prawosławny, naczelny kapelan wyznania prawosławnego Wojska Polskiego w II Rzeczypospolitej, zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu. A więc jedna z ofiar ludobójstwa katyńskiego, wielki człowiek polskiego Kościoła prawosławnego.

 

7. Halina Konopacka ‒ lekkoatletka, pierwsza polska złota medalistka olimpijska, działaczka sportowa, malarka, poetka i dziennikarka, bohaterka akcji ratowania złota ze skarbca Banku Polskiego w okresie II wojny światowej. Niezwykle barwna postać, ale przede wszystkim absolutna ikona polskiego sportu.

 

8. Hilary Koprowski ‒ lekarz, wirusolog i immunolog, twórca szczepionki przeciwko wirusowi polio wywołującemu chorobę Heinego-Medina. Postać absolutnie pomnikowa, jeżeli chodzi o naukę, zwalczanie chorób wirusowych. Człowiek, który na całym świecie uratował życie i zdrowie setek – czy może wręcz milionów – dzieci. Ale przede wszystkim Polak, który – niestety – po II wojnie światowej pozostał w Stanach Zjednoczonych, tam rozwijał swoją karierę, ale nie zapomniał o ojczyźnie. Gdy stworzył szczepionkę przeciwko chorobie Heinego-Medina, w firmie farmaceutycznej, która tę szczepionkę produkowała – można powiedzieć – wywalczył 9 mln dawek szczepionki, które zostały przekazane do Polski i ratowały polskie dzieci w czasie, gdy choroba Heinego-Medina w naszym kraju, niestety, rozwijała się dynamicznie i z roku na rok liczba dzieci chorujących i umierających dramatycznie wzrastała. W momencie, gdy ta szczepionka znalazła się w Polsce, doszło de facto do całkowitego zwalczenia tej choroby. I to właśnie jemu zawdzięczamy to, że kolejne pokolenia młodych Polaków były zdrowe i nie zapadły na tę chorobę.

 

9. Następnie postać znana absolutnie chyba wszystkim Polakom – Janusz Korczak, czyli Henryk Goldszmit, pisarz, pedagog, lekarz, publicysta, działacz społeczny, wielki orędownik praw dziecka, ofiara Holocaustu.

 

10. Kolejny to wspaniały polski artysta Wojciech Kossak ‒ jeden z najbardziej znanych, cenionych i płodnych malarzy polskich, czołowy reprezentant nurtu historycznego i batalistycznego, major kawalerii Wojska Polskiego.

 

11. Kolejna postać to Zofia Kossak-Szczucka ‒ wybitna powieściopisarka, organizatorka pomocy Żydom w okresie II wojny światowej w okupowanej przez Niemcy Polsce, uczestniczka Powstania Warszawskiego, która współtworzyła Żegotę i współpracowała z Ireną Sendlerową, ratując żydowskie dzieci. A więc niezwykła postać w historii naszego narodu i Polski, która była ojczyzną i Polaków, i Żydów.

 

12. Leon Kryczyński, czyli Mirza Najman ‒ prawnik, historyk, działacz społeczny, wybitny przedstawiciel społeczności Tatarów w Polsce. Zamordowany przez hitlerowców w Piaśnicy koło Wejherowa, w miejscu męczeństwa ludzi polskiego Pomorza – Kaszubów i Kociewiaków. Wybitna postać społeczności tatarskiej w Polsce, także wielki działacz społeczny i polityczny.

 

13. Następnie Kornel Makuszyński ‒ prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, jeden z najpoczytniejszych pisarzy okresu międzywojennego.

 

14, 15. Olga Drahonowska-Małkowska i jej mąż Andrzej Małkowski – twórcy polskiego harcerstwa, czyli polskiego skautingu. On ‒ twórca skautingu chłopców, czyli harcerstwa chłopięcego w Polsce, ona ‒ twórczyni i opiekunka drużyn dziewcząt. Dwie wybitne, absolutnie pomnikowe postaci, dzięki którym działa dzisiaj w Polsce harcerstwo, dzięki którym setki tysięcy, miliony młodych ludzi są wychowywane w duchu patriotycznym, w duchu służby ojczyźnie. To oni nadali polskiemu harcerstwu ryt, w którym ono w większości utrzymuje się do dzisiaj. Postaci absolutnie wybitne.

 

16. Dalej Stanisław Mierzwa – współpracownik Wincentego Witosa, adwokat, działacz ruchu ludowego, jeden ze skazanych w procesie szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego. Wybitna postać polskiego ruchu ludowego, także wielki człowiek.

 

17. Jędrzej Moraczewski – polityk, działacz niepodległościowy, żołnierz 1 Brygady Legionów Polskich, premier i minister w rządzie II Rzeczypospolitej.

 

18. Kolejna postać to prof. Leon Petrażycki ‒ wybitny prawnik, prawoznawca, socjolog prawa, filozof i działacz społeczny, ale przede wszystkim wybitny naukowiec, którego teorie w zakresie socjologii prawa i prawoznawstwa do dzisiaj są podręcznikowymi elementami przygotowania i wykształcenia każdego młodego prawnika.

 

19. Maciej Rataj ‒ filolog klasyczny, polityk, działacz społeczny i niepodległościowy, Marszałek Sejmu, pełniący obowiązki Prezydenta Rzeczypospolitej.

 

20. Dalej Władysław Stanisław Reymont ‒ jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych prozaików polskich, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, społecznik i działacz patriotyczny, autor słynnej powieści „Chłopi”.

 

21. Dalej Maria Skłodowska-Curie – wybitna polska uczona, dwukrotna laureatka Nagrody Nobla, fundatorka Instytutu Radowego w Warszawie. Chyba najwybitniejsza w historii postać polskiej nauki.

 

22. Dalej gen. Stanisław Sosabowski – działacz niepodległościowy, pułkownik dyplomowany Wojska Polskiego, a następnie generał brygady Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, organizator i dowódca 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej – pierwszego oddziału tego typu w dziejach polskiego oręża.

 

23. Dalej Baruch Steinberg ‒ naczelny rabin Wojska Polskiego, zamordowany przez NKWD w Katyniu. Wybitna postać wśród społeczności polskich Żydów, wielki polski patriota, żołnierz Wojska Polskiego.

 

24. Karol Szymanowski ‒ wybitny kompozytor, pianista i pedagog, rektor Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, czyli obecnego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

 

25. I ostatnia z wybitnych postaci proponowanych do odznaczenia przez Kapitułę Orderu Orła Białego – Stefan Żeromski, czyli autor także „Przedwiośnia”, powieści, która w tym roku była podmiotem Narodowego Czytania w ostatnią sobotę. Pisarz, publicysta, dramaturg, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli Młodej Polski, nazywany „sumieniem narodu” i „sumieniem polskiej literatury”.




mk/prezydent.pl



 

Polecane
Emerytury
Stażowe