"Nie będziemy mogli konkurować". Solidarność wsparła protest rolników w Szczecinie

Co musisz wiedzieć:
- Rolnicy protestowali przed Urzędem Wojewódzkim w Szczecinie
- Sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi, umowie Mercosur oraz importowali towarów rolnych z Ukrainy
- Rolników wspiera NSZZ "Solidarność"
"Nie będziemy mogli w żaden sposób konkurować"
Był to ostatni protest przed przerwą związaną ze żniwami. Rolnicy protestowali przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi, importowi towarów rolnych z Ukrainy, a także wyrazili swój sprzeciw wobec umowy UE-Mercosur. Poprzednie demonstracje odbyły się w maju i czerwcu.
– Sytuacja polskich rolników jest niepewna ze względu na plany wprowadzenia umowy o wolnych handlu między krajami Unii Europejskiej, a państwami Ameryki Południowej. Nie będziemy mogli w żaden sposób konkurować, mając z jednej strony ze wschodu import produktów z Ukrainy, a z drugiej strony produktów z Mercosuru. Polski rolników produkuje zdrowo i uczciwie. Jak robimy szynkę, to z kilograma mięsa wychodzi 80 deko. A za granicą? Obstrzykują wodą i wychodzi 2 kilo! Później kupuje się w sklepach wielkopowierzchniowych takie napompowane chemią produkty – mówił Edward Kosmal z NSZZ Rolników Indywidualnych "S".
Rolnicy wskazywali też na źle skonstruowane przepisy dotyczące przetargów na dzierżawę gruntów rolnych Skarbu Państwa. Domagają się wstrzymania tworzenia tzw. Ośrodków Produkcji Rolniczej, których powierzchnia przekracza 300 hektarów. Ich zdaniem, faworyzują one duże podmioty kosztem rolników indywidualnych.
Wsparcie Solidarności
Na miejscu pojawili się członkowie zachodniopomorskiej Solidarności, w tym między innymi pracownicy Elektrowni Dolna Odra i Zakładów Chemicznych “Police”, które również przeżywają swoje trudności.
Elektrownia Dolna Odra do końca tego roku ma zakończyć produkcję energii elektrycznej z węgla. Zastąpić ma ją elektrownia gazowa w Gryfinie, która do obsługi potrzebuje nawet 10 razy mniej pracowników. Solidarność wskazywała, że w EDO zatrudnionych jest ok. 800 osób, a w elektrowni w Gryfinie zatrudnienie ukształtuje się na poziomie mniej więcej 80 pracowników.
Z kolei “Police” należą do Grupy Azoty, która jest potężnie zadłużona. Firma zmaga się z napływem tanich nawozów zza wschodniej granicy, jak również z kosztami wynikającymi z unijnego systemu ETS.
– Solidarność pracownicza wspierała, wspiera i będzie wspierać działania rolników na Pomorzu Zachodnim. Niestety widzimy, że ze strony wojewody zachodniopomorskiego nie ma żadnego odzewu. W maju została złożona petycja, żaden z jej punktów nie został pozytywnie rozpatrzony. Słyszymy tylko obietnice. Będziemy podejmować wspólne działania w obronie miejsc pracy i gospodarstw rolnych – zapowiedział przewodniczący zachodniopomorskiej “S” Dariusz Głogowski.
- 14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim
- NFZ wydał pilny komunikat
- Nie żyje bp dr Władysław Bobowski
- Przewodniczący KEP zwraca się do wiernych z okazji wakacji [video]
- Reprezentatywne organizacje związkowe w JSW: Sytuacja jest dramatyczna
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo
- Poradnik prawny dla obrońców granic