Prokuratura bada zaniedbanie wokół katastrofy smoleńskiej. Dziś przesłuchano B. Komorowskiego
Do kwietnia 2018 roku Zespół Śledczy nr I przeprowadził 77 ekshumacji. W przypadku dwóch osób stwierdzono zamiany ciał. Zamianę 6 ciał wykazały ponadto ekshumacje przeprowadzone jeszcze na zlecenie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W toku sekcji znaleziono 69 szczątków ludzkich pochodzących od 26 ofiar, w trumnach innych ofiar katastrofy. W wielu sekcjonowanych zwłokach stwierdzono obecność ciał obcych: rękawiczki sekcyjne, sznurki, worki, butelki, fiolki z substancjami odkażającymi. W wielu dotychczas przedłożonych opiniach biegli stwierdzili, że w toku rosyjskich sekcji opisano obrażenia ofiar, które faktycznie nie zostały ujawnione lub też nie opisano obrażeń, które ujawniono podczas sekcji w Polsce.
W związku z tym postępowaniem konieczne jest więc przesłuchanie szeregu świadków mających wiedzę na ten temat, w tym Bronisława Komorowskiego. Obowiązkiem prokuratury jest bowiem wszechstronne wyjaśnienie okoliczności związanych z nieprzeprowadzeniem sekcji 95 ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym dokładne ustalenie przebiegu procesu podejmowania decyzji w tym zakresie.
Dlatego dotychczas w toku tego śledztwa w charakterze świadków przesłuchano między innymi ministrów ówczesnego rządu, w tym jego premiera, pracowników Kancelarii śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, urzędników Ambasady Polski w Moskwie, prokuratorów z ówczesnej Prokuratury Generalnej, Naczelnej Prokuratury Wojskowej i Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, a także członków rodzin ofiar, którzy byli obecni w Moskwie w celu identyfikacji ciał.