Komisja PE zajmie się uchyleniem immunitetów posłom PiS
![PE Komisja PE zajmie się uchyleniem immunitetów posłom PiS](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/135461/17394769414ca5b60ab237b200c4a35f.jpg)
W przyszłym tygodniu przed komisją prawną Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbędzie się wysłuchanie europosła Macieja Wąsika (PiS) w sprawie wniosku o uchylenie jego immunitetu. Komisja ma omówić też projekt sprawozdania dot. wniosku o uchylenie immunitetu europosłowi Adamowi Bielanowi (PiS).
Posiedzenie komisji prawnej zaplanowane jest na wtorek.
Pozew polityka Konfederacji
Pod koniec stycznia Bielan udzielił wyjaśnień przed komisją w europarlamencie. Wniosek złożyła polska prokuratura, a sprawa dotyczy pozwu z prywatnego oskarżenia polityka Konfederacji Przemysława Wiplera. Chodzi o wypowiedź Bielana na antenie RMF FM o zaangażowaniu jego firmy FiveRand w aferę wokół Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Kara za przekazywanie postów w mediach społecznościowych
Wniosek o uchylenie immunitetu Maciejowi Wąsikowi wpłynął do PE jeszcze pod koniec lipca 2024 r. Prokuratura zarzuciła mu niezastosowanie się do prawomocnego wyroku o zakazie pełnienia funkcji publicznych.
PE poprzedniej kadencji uchylił immunitety m.in. czworgu polskich europosłów: Beacie Kempie, Beacie Mazurek, Patrykowi Jakiemu i Tomaszowi Porębie w związku z rozpowszechnianiem przez nich spotów antyimigranckich w trakcie kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 roku.
Komisja PE zajmie się uchyleniem immunitetów posłom PiS
W czwartek w komisji prawnej (JURI) Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyło się z kolei wysłuchanie w sprawie uchylenia immunitetu europosłowi Michałowi Dworczykowi (PiS).
Komisja rozpatruje łącznie sześć wniosków z Polski. Pięć dotyczy europosłów PiS i poza Dworczykiem, Bielanem i Wąsikiem są to Mariusz Kamiński i Daniel Obajtek. JURI zajmuje się też wnioskiem o uchylenie immunitetu Grzegorzowi Braunowi, który jest europosłem niezrzeszonym.
Etapy rozpatrywania wniosków
Wysłuchanie odbywa się na drugim etapie rozpatrywania wniosku o uchylenie immunitetu. W trzecim kroku komisja JURI przygotuje sprawozdanie, w którym zaleci głosowanie "za" lub "przeciw" żądaniu uchylenia immunitetu. Ostateczną decyzję podejmie Parlament Europejski podczas głosowania na posiedzeniu plenarnym.