Nowe zarzuty dla Marcina Romanowskiego i akt oskarżenia wobec ks. Olszewskiego

Prokuratura chce postawić posłowi Marcinowi Romanowskiemu kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. W związku z tym prokurator generalny skierował we wtorek do Sejmu wniosek o uchyleniu mu immunitetu.
Marcin Romanowski Nowe zarzuty dla Marcina Romanowskiego i akt oskarżenia wobec ks. Olszewskiego
Marcin Romanowski / screen YT - Telewizja Republika

Wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu

– Chcę poinformować, że dzisiaj prokurator generalny Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu RP wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. To jest kolejny wniosek, który został sformułowany i opracowany w postępowaniu zespołu śledczego nr 2 – powiedziała na konferencji prasowej rzecznik prokuratora generalnego Anna Adamiak.

Wyjaśniła, że uprzednia zgoda Sejmu z 12 lipca ub. roku miała "zasięg zakresowy", tzn. odnosiła się do 11 przestępstw opisanych w ówczesnym wniosku. – I w tej sytuacji, kiedy zachodzi konieczność (…) uzupełnienia zarzutów panu Marcinowi Romanowskiemu, wymagana jest kolejna zgoda parlamentu na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za te kolejne czyny – wyjaśniła.

Nowe zarzuty

Dodała, że chodzi o osiem czynów, dwa z nich związane są z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez Marcina Romanowskiego jako pełnomocnika ds. Funduszu Sprawiedliwości, a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Były wiceminister sprawiedliwości, obecnie poseł PiS Marcin Romanowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości o to, że miał wskazywać "podległym pracownikom podmioty, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości". Miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczać do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymogów formalnych i materialnych. Zarzuty dotyczą również przywłaszczenia pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 mln złotych oraz usiłowania przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 58 mln złotych.

Marcin Romanowski przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl polityczny. Wydano za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.

Akt oskarżenia wobec ks. Olszewskiego

Na konferencji poinformowano również, iż 4 lutego 2025 r. prokurator z Zespołu Śledczego nr 2 skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, którym zarzucono łącznie popełnienie 15 czynów, w związku ze śledztwem dotyczącym  nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich wymieniono ks. Michała Olszewskiego z Fundacji Profeto.

Aktem oskarżenia objęto następujące osoby:

  • Urszulę D., podejrzaną o popełnienie 4 przestępstw,
  • Karolinę K., podejrzaną o popełnienie 4 przestępstw,
  • Michała O., podejrzanego o popełnienie 4 przestępstw,
  • Marcina M., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
  • Wojciecha Z., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
  • Monikę G., podejrzaną o popełnienie 1 przestępstwa.

Michałowi O., Urszuli D. i Karolinie K. prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych, w tym przez inne osoby (art. 258 § 1 kk)

– twierdzi prokuratura. Ponadto poinformowano, że oskarżono duchownego o "doprowadzenie wspólnie i w porozumieniu z ww. osobami do udzielenia wsparcia finansowego Fundacji «Profeto» w łącznej kwocie ponad 66 mln zł. (suma rzeczywiście wypłacona) pomimo tego, że Fundacja ta nie spełniała warunków formalnych i merytorycznych do uzyskania dotacji, a nadto o popełnienie czynów tzw. prania brudnych pieniędzy".

Czyny te były związane z m.in. dokonaniem w latach 2020–2021 czynności mających na celu udaremnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków uzyskanych w ramach umowy zawartej przez Fundację Profeto z Funduszem Sprawiedliwości. Oskarżony  doprowadził do podpisania umowy najmu gruntu, na którym prowadzona była budowa ośrodka. Na podstawie umowy firma TISO sp. z o.o. wynajęła od Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (współwłaściciela) część ww. nieruchomości. Drugim współwłaścicielem nieruchomości była Fundacja Profeto reprezentowana przez Michała O. W wykonaniu ww. umowy (i zawartego później aneksu) firma TISO sp. z o.o. przelała na konto bankowe Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego środki w łącznej kwocie 3.650.000 zł, którą to kwotę podejrzany Michał O. przelał następnie na rachunek Fundacji Profeto, tym samym utrudniając stwierdzenie ich pochodzenia z przestępstwa dokonanego na szkodę Funduszu Sprawiedliwości (art. 299 § 1 i 5 kk, art.  231 § 1 i 2 kk, art.  284 § 2 kk w zw. z art. 294 § 4 kk i inne)

– przekazano w oświadczeniu. 


 

POLECANE
Szwecja: Strzelanina w szkole. Są ranni Wiadomości
Szwecja: Strzelanina w szkole. Są ranni

We wtorek w szwedzkiej szkole w Orebro doszło do strzelaniny. Napastnik postrzelił pięć osób, które zostały przewiezione do szpitala. Jak podają szwedzkie media, napastnik został znaleziony martwy. Po godzinie 14:00 lokalna policja odwołała stan zagrożenia.

Kwitnie handel fałszywymi mDowodami. Przy ich pomocy można głosować Wiadomości
Kwitnie handel fałszywymi mDowodami. Przy ich pomocy można głosować

W sieci kwitnie handel fałszywymi mDowodami, a oferty "sprzedawców" można znaleźć m.in. w mediach społecznościowych. Według portalu "Demagog", przy pomocy takich dowodów można zagłosować podczas zbliżających się wyborów prezydenckich.

Tusk dalej brnie. Polska nie będzie implementowała żadnego Paktu migracyjnego z ostatniej chwili
Tusk dalej brnie. "Polska nie będzie implementowała żadnego Paktu migracyjnego"

– Polska nie będzie implementowała żadnego Paktu migracyjnego, ani żadnego zapisu tego typu projektów, które miałyby doprowadzić do przymusowego przyjmowania przez Polskę migrantów zidentyfikowanych w innych krajach europejskich – powiedział we wtorek premier Donald Tusk.

Co z byłym szefem RARS? Jest komunikat brytyjskiego sądu pilne
Co z byłym szefem RARS? Jest komunikat brytyjskiego sądu

- Jeśli pełna kwota kaucji (560 tys. funtów) nie zostanie wpłacona, były szef RARS Michał K. najpewniej pozostanie w areszcie - wyjaśnił we wtorek PAP sąd magistracki w Londynie, prowadzący sprawę dotyczącą ekstradycji byłego szefa Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Dziś urodziny największego warszawiaka. Warszawskie zoo świętuje gorące
Dziś urodziny "największego warszawiaka". Warszawskie zoo świętuje

Warszawskie zoo za pomocą mediów społecznościowych chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych. Tym razem to fantastyczne wieści.

Jest akt oskarżenia przeciwko Tuskowi z ostatniej chwili
Jest akt oskarżenia przeciwko Tuskowi

Były prezes TVP Jacek Kurski poinformował w mediach społecznościowych, że przeciwko premierowi Donaldowi Tuskowi zostały złożone dwa prywatne akty oskarżenia.

W Niemczech na tory wyjechały ponownie lokomotywy spalinowe Wiadomości
W Niemczech na tory wyjechały ponownie lokomotywy spalinowe

Niemcy, od dawna uchodzące za orędownika proekologicznych rozwiązań w transporcie, powracają do pociągów spalinowych. W Brandenburgii na wybranych trasach znów będą kursować pociągi spalinowe – informuje Markische Allgemeine. To krok wstecz wobec obietnic dalszej dekarbonizacji sektora transportu

Ataki ukraińskich dronów w Rosji. Władze Sankt Petersburga podjęły decyzję Wiadomości
Ataki ukraińskich dronów w Rosji. Władze Sankt Petersburga podjęły decyzję

Władze Sankt Petersburga podjęły decyzję o przygotowaniach do ewakuacji miasta. W tym celu powołano specjalny komitet, którego na czele stanął zastępca gubernatora, Jewgienij Razumyszkin. Decyzja o powołaniu komitetu została podjęta, ze względu na ewentualny atak ze strony ukraińskich dronów.

Prof. Zbigniew Krysiak do Adama Bodnara: To zdrada stanu gorące
Prof. Zbigniew Krysiak do Adama Bodnara: To zdrada stanu

„Mamy do czynienia ze zdradą stanu, ze zdradą Polski – ocenił prof. Zbigniew Krysiak, Przewodniczący Rady Programowej Instytutu Myśli Schumana w Magazynie Optyka Schumana odnosząc się do pytań prejudycjalnych, które Ministerstwo Sprawiedliwości wysłało do TSUE w sprawie procedury powoływania sędziów sądów powszechnych w Polsce oraz do umowy między Unią Europejską a krajami MERCOSUR. Wezwał jednocześnie do budowy Solidarnego Ruchu Oporu Przeciwko Superpaństwu.

Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. księżnej Kate z ostatniej chwili
Pałac Buckingham. Pilne doniesienia ws. księżnej Kate

Od czasu, kiedy świat obiegły informacje, że księżna Kate, żona brytyjskiego następcy tronu księcia Williama, zmaga się z wykrytym u niej rakiem, oczy całego świata skierowane są na Pałac Buckingham. Zainteresowanie zdrowiem księżnej nie maleje, mimo iż ogłosiła, że jej choroba jest w remisji.

REKLAMA

Nowe zarzuty dla Marcina Romanowskiego i akt oskarżenia wobec ks. Olszewskiego

Prokuratura chce postawić posłowi Marcinowi Romanowskiemu kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. W związku z tym prokurator generalny skierował we wtorek do Sejmu wniosek o uchyleniu mu immunitetu.
Marcin Romanowski Nowe zarzuty dla Marcina Romanowskiego i akt oskarżenia wobec ks. Olszewskiego
Marcin Romanowski / screen YT - Telewizja Republika

Wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu

– Chcę poinformować, że dzisiaj prokurator generalny Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu RP wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. To jest kolejny wniosek, który został sformułowany i opracowany w postępowaniu zespołu śledczego nr 2 – powiedziała na konferencji prasowej rzecznik prokuratora generalnego Anna Adamiak.

Wyjaśniła, że uprzednia zgoda Sejmu z 12 lipca ub. roku miała "zasięg zakresowy", tzn. odnosiła się do 11 przestępstw opisanych w ówczesnym wniosku. – I w tej sytuacji, kiedy zachodzi konieczność (…) uzupełnienia zarzutów panu Marcinowi Romanowskiemu, wymagana jest kolejna zgoda parlamentu na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za te kolejne czyny – wyjaśniła.

Nowe zarzuty

Dodała, że chodzi o osiem czynów, dwa z nich związane są z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez Marcina Romanowskiego jako pełnomocnika ds. Funduszu Sprawiedliwości, a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Były wiceminister sprawiedliwości, obecnie poseł PiS Marcin Romanowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości o to, że miał wskazywać "podległym pracownikom podmioty, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości". Miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczać do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymogów formalnych i materialnych. Zarzuty dotyczą również przywłaszczenia pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 mln złotych oraz usiłowania przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 58 mln złotych.

Marcin Romanowski przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl polityczny. Wydano za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.

Akt oskarżenia wobec ks. Olszewskiego

Na konferencji poinformowano również, iż 4 lutego 2025 r. prokurator z Zespołu Śledczego nr 2 skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, którym zarzucono łącznie popełnienie 15 czynów, w związku ze śledztwem dotyczącym  nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich wymieniono ks. Michała Olszewskiego z Fundacji Profeto.

Aktem oskarżenia objęto następujące osoby:

  • Urszulę D., podejrzaną o popełnienie 4 przestępstw,
  • Karolinę K., podejrzaną o popełnienie 4 przestępstw,
  • Michała O., podejrzanego o popełnienie 4 przestępstw,
  • Marcina M., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
  • Wojciecha Z., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
  • Monikę G., podejrzaną o popełnienie 1 przestępstwa.

Michałowi O., Urszuli D. i Karolinie K. prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych, w tym przez inne osoby (art. 258 § 1 kk)

– twierdzi prokuratura. Ponadto poinformowano, że oskarżono duchownego o "doprowadzenie wspólnie i w porozumieniu z ww. osobami do udzielenia wsparcia finansowego Fundacji «Profeto» w łącznej kwocie ponad 66 mln zł. (suma rzeczywiście wypłacona) pomimo tego, że Fundacja ta nie spełniała warunków formalnych i merytorycznych do uzyskania dotacji, a nadto o popełnienie czynów tzw. prania brudnych pieniędzy".

Czyny te były związane z m.in. dokonaniem w latach 2020–2021 czynności mających na celu udaremnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków uzyskanych w ramach umowy zawartej przez Fundację Profeto z Funduszem Sprawiedliwości. Oskarżony  doprowadził do podpisania umowy najmu gruntu, na którym prowadzona była budowa ośrodka. Na podstawie umowy firma TISO sp. z o.o. wynajęła od Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (współwłaściciela) część ww. nieruchomości. Drugim współwłaścicielem nieruchomości była Fundacja Profeto reprezentowana przez Michała O. W wykonaniu ww. umowy (i zawartego później aneksu) firma TISO sp. z o.o. przelała na konto bankowe Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego środki w łącznej kwocie 3.650.000 zł, którą to kwotę podejrzany Michał O. przelał następnie na rachunek Fundacji Profeto, tym samym utrudniając stwierdzenie ich pochodzenia z przestępstwa dokonanego na szkodę Funduszu Sprawiedliwości (art. 299 § 1 i 5 kk, art.  231 § 1 i 2 kk, art.  284 § 2 kk w zw. z art. 294 § 4 kk i inne)

– przekazano w oświadczeniu. 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe