Nowe zarzuty dla Marcina Romanowskiego i akt oskarżenia wobec ks. Olszewskiego
Wniosek o uchylenie immunitetu Romanowskiemu
– Chcę poinformować, że dzisiaj prokurator generalny Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu RP wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Marcinowi Romanowskiemu. To jest kolejny wniosek, który został sformułowany i opracowany w postępowaniu zespołu śledczego nr 2 – powiedziała na konferencji prasowej rzecznik prokuratora generalnego Anna Adamiak.
Wyjaśniła, że uprzednia zgoda Sejmu z 12 lipca ub. roku miała "zasięg zakresowy", tzn. odnosiła się do 11 przestępstw opisanych w ówczesnym wniosku. – I w tej sytuacji, kiedy zachodzi konieczność (…) uzupełnienia zarzutów panu Marcinowi Romanowskiemu, wymagana jest kolejna zgoda parlamentu na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za te kolejne czyny – wyjaśniła.
- "Dusiłam się". Polska gwiazda trafiła pilnie do szpitala
- "Proszę o wyciszenie mikrofonu". Awantura w studiu TVN24
- Kosiniak-Kamysz uderza w nielegalną komisję ds. Pegasusa
- IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka
- Księżna Kate ma dość. Podjęła pilną decyzję
- Pieniądze dla PiS. Jest komunikat prezesa PKW
- Kłopoty właściciela TVN. Warner Bros. Discovery pozwane
- Niepokojące doniesienia z granicy. Straż Graniczna wydała komunikat
Nowe zarzuty
Dodała, że chodzi o osiem czynów, dwa z nich związane są z przekroczeniem uprawnień i niedopełnieniem obowiązków przez Marcina Romanowskiego jako pełnomocnika ds. Funduszu Sprawiedliwości, a także podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Były wiceminister sprawiedliwości, obecnie poseł PiS Marcin Romanowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości o to, że miał wskazywać "podległym pracownikom podmioty, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości". Miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczać do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymogów formalnych i materialnych. Zarzuty dotyczą również przywłaszczenia pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 mln złotych oraz usiłowania przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 58 mln złotych.
Marcin Romanowski przebywa obecnie na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl polityczny. Wydano za nim list gończy i europejski nakaz aresztowania.
Akt oskarżenia wobec ks. Olszewskiego
Na konferencji poinformowano również, iż 4 lutego 2025 r. prokurator z Zespołu Śledczego nr 2 skierował do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko 6 osobom, którym zarzucono łącznie popełnienie 15 czynów, w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. Wśród nich wymieniono ks. Michała Olszewskiego z Fundacji Profeto.
Aktem oskarżenia objęto następujące osoby:
- Urszulę D., podejrzaną o popełnienie 4 przestępstw,
- Karolinę K., podejrzaną o popełnienie 4 przestępstw,
- Michała O., podejrzanego o popełnienie 4 przestępstw,
- Marcina M., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
- Wojciecha Z., podejrzanego o popełnienie 1 przestępstwa,
- Monikę G., podejrzaną o popełnienie 1 przestępstwa.
Michałowi O., Urszuli D. i Karolinie K. prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko mieniu, przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków, poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz wyrządzenia szkody w wielkich rozmiarach w mieniu Skarbu Państwa, w celu osiągnięcia korzyści osobistych i majątkowych, w tym przez inne osoby (art. 258 § 1 kk)
– twierdzi prokuratura. Ponadto poinformowano, że oskarżono duchownego o "doprowadzenie wspólnie i w porozumieniu z ww. osobami do udzielenia wsparcia finansowego Fundacji «Profeto» w łącznej kwocie ponad 66 mln zł. (suma rzeczywiście wypłacona) pomimo tego, że Fundacja ta nie spełniała warunków formalnych i merytorycznych do uzyskania dotacji, a nadto o popełnienie czynów tzw. prania brudnych pieniędzy".
Czyny te były związane z m.in. dokonaniem w latach 2020–2021 czynności mających na celu udaremnienie stwierdzenia przestępnego pochodzenia środków uzyskanych w ramach umowy zawartej przez Fundację Profeto z Funduszem Sprawiedliwości. Oskarżony doprowadził do podpisania umowy najmu gruntu, na którym prowadzona była budowa ośrodka. Na podstawie umowy firma TISO sp. z o.o. wynajęła od Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (współwłaściciela) część ww. nieruchomości. Drugim współwłaścicielem nieruchomości była Fundacja Profeto reprezentowana przez Michała O. W wykonaniu ww. umowy (i zawartego później aneksu) firma TISO sp. z o.o. przelała na konto bankowe Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego środki w łącznej kwocie 3.650.000 zł, którą to kwotę podejrzany Michał O. przelał następnie na rachunek Fundacji Profeto, tym samym utrudniając stwierdzenie ich pochodzenia z przestępstwa dokonanego na szkodę Funduszu Sprawiedliwości (art. 299 § 1 i 5 kk, art. 231 § 1 i 2 kk, art. 284 § 2 kk w zw. z art. 294 § 4 kk i inne)
– przekazano w oświadczeniu.