"Czy wierzysz w to?" - dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Geneza obchodów
Ks. Sławomir Pawłowski SAC, sekretarz Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Ekumenizmu przypomniał, że Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan miał swój początek w roku 1908. Nawiązując do 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, który odbył się w 325 roku zaznaczył, że owocem tego soboru jest pierwsza część znanego nam z Symbolu Wiary - Wyznania Wiary, czyli Credo Nicejskiego, którego drugą część dopracował kolejny sobór w Konstantynopolu w 381 roku.
- Do dziś podczas naszych Mszy Świętych odmawiamy to wyznanie wiary. Credo odnosi się do większości chrześcijańskich Kościołów i wspólnot na całym świecie – powiedział duchowny.
Jubileusze ekumeniczne
Ks. Pawłowski dodał, że w tym roku przypada jeszcze kilka ważnych wydarzeń ekumenicznych, w tym wspólna Wielkanoc oraz podpisanie odnowionej Karty Ekumenicznej. Dokument ten jest zawierany między Konferencją Kościołów Europejskich, zrzeszającą kościoły chrześcijańskie, a Radą Konferencji Episkopatów Europy. Odnowiona Karta Ekumeniczna stanowi zobowiązanie Kościołów do działań na rzecz ekumenizmu, dialogu międzyreligijnego oraz budowania wspólnego świadectwa wiary.
W Polsce 23 stycznia przypada również 25. rocznica podpisania wspólnej deklaracji o wzajemnym uznaniu chrztu, którą zawarło sześć Kościołów członkowskich Polskiej Rady Ekumenicznej oraz Kościół katolicki. Tego dnia, o godz. 18.00, w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie (Pl. St. Małachowskiego 1) odbędzie się centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. To właśnie w tej świątyni 25 lat temu Kościoły w Polsce podpisały deklarację o wzajemnym uznaniu chrztu. Kazanie wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas SAC.
Tegoroczne obchody
Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan będą miały miejsce w całej Polsce. Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Termin ten został zaproponowany w 1908 r. przez pioniera ruchu ekumenicznego, Paula Wattsona z USA, aby obejmował czas między dniem wspominającym św. Piotra, a dniem upamiętniającym nawrócenie św. Pawła.
Na półkuli południowej, gdzie w styczniu zwykle trwają wakacje, Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan jest zazwyczaj obchodzony w innym terminie, np. w okresie obejmującym święto Pięćdziesiątnicy co również zyskuje rangę symbolu.
- Papież kontuzjowany w wyniku upadku. Jakie inne kłopoty ze zdrowiem miał Franciszek w ostatnim czasie?
- Centralne obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim
- Łaciński Patriarcha Jerozolimy: koniec wojny to nie koniec konfliktu
- Audioprzewodnik w Muzeach Watykańskich dostępny po polsku
- Francuski episkopat żąda dochodzenia ws. przestępstw popełnionych przez Abbé Pierre'a
Wydarzenia w Polsce
W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Od 1975 r. co roku materiały na kolejne obchody Tygodnia Ekumenicznego przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów i kontynentów. Tegoroczne teksty opracowała wspólnota monastyczna Bose w północnych Włoszech.
W Polsce obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan poprzedza Dzień Judaizmu. Wydarzenie przygotowuje Komitet KEP ds. Dialogu Międzyreligijnego. W tym roku odbył się już po raz 28. a centralne obchody - pod hasłem „Obwieście wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców” (Kpł 25,10a) miały miejsce 15 i 16 stycznia we Wrocławiu.
Z kolei bezpośrednio po Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia, Kościół katolicki w Polsce obchodzić będzie 25. Dzień Islamu. Jego tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: ugasić ogień wojny i zapalić światło pokoju”.
tk