"Zamordowani robotnicy Grudnia '70 stali się fundamentem Solidarności"

–Dzielni działacze opozycji antykomunistycznej, jeszcze ci sprzed Sierpnia roku 1980, i powstanie Solidarności sprawiło, że zamordowani robotnicy Grudnia '70 stali się fundamentem tego co najpiękniejszego w naszej historii – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność" i ruchu społecznego Solidarność – mówił dziś w Gdańsku prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.
/ fot. Tygodnik Solidarność

Związkowcy z NSZZ “Solidarność”, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentarzyści, członkowie organizacji opozycji antykomunistycznej, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Grudnia ‘70 w Łęgowie i liczne poczty sztandarowe Solidarności stawiły się dzisiaj pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, by oddać hołd ofiarom Grudnia 1970 roku. 

"Nie pozwolimy, aby ktoś inny pisał za nas historię"

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Grzegorz Adamowicz odczytał list, który skierował do uczestników obchodów szef Solidarności, Piotr Duda. 

– Kilkudziesięciu zabitych i ponad tysiąc rannych to bilans tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. 54 lata temu robotnicy z Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga postanowili sprzeciwić się bezdusznej komunistycznej władzy i zawalczyć o swoją godność. Za to komunistyczni oprawcy zaczęli do nich strzelać. Dokonali egzekucji – jak wspominali naoczni świadkowie – a potem pochowali pod osłoną nocy i robili wszystko, by o nich zapomniano W 54. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oddaję hołd ich ofiarom! – napisał w liście przewodniczący NSZZ “Solidarność”. 

Piotr Duda podkreślił, że sprawcy grudniowej masakry nigdy nie zostali z niej rozliczeni, a odpowiedzialni za zbrodnię generałowie nie zostali zdegradowani.  

W ocenie szefa “S”, pokrzywdzeni nie otrzymali też wystarczającego zadośćuczynienia. Tymczasem dzisiaj “podejmowane są próby przywrócenia przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki, z których wielu było zbrodniarzami” 

– Zaciera się pamięć o wydarzeniach minionych lat, ruguje się religię ze szkół i krzyże z urzędów. Nie pozwolimy na to! Nie pozwolimy, aby ktoś inny pisał za nas historię. Nie pozwolimy, by zapomniano o milionach osób, które walczyły o wolną Polskę. Dobrze wiemy, po której stronie mamy stanąć i jakich wartości bronić. Dla Solidarności najważniejszą z nich jest prawda. Prawda o wydarzeniach sprzed ponad pięćdziesięciu lat, ale i prawda o dzisiejszej rzeczywistości – wskazał Piotr Duda i nawiązał do zwolnień grupowych przeprowadzanych obecnie w wielu zakładach pracy. 

– Niekiedy przeprowadza się je w bestialski, pozbawiony logiki i podstaw prawnych sposób. Musimy głośno się temu przeciwstawić. Bo jeśli nie staniemy murem za pracownikami, za wczoraj zwolnionymi z PKP Cargo czy Beko pójdą następni. Dlatego dziś znów jednoczymy się w walce o nasze prawa. Będziemy bronić członków NSZZ „Solidarność” i wszystkich pracowników w Polsce. W naszych działaniach nie cofniemy się o krok. Za wzór bierzemy wszystkich tych, którzy przyczynili się do wyzwolenia Polski z rąk komunistycznego reżimu. Cześć i chwała Bohaterom! Szczęść Boże! – zakończył. 

"Nie pozwólmy sobie wmówić, że zdrajcy są bohaterami, a bohaterowie zdrajcami"

– Zdało się oczom głupich, że pomarli. Zejście ich poczytano za nieszczęście, a odejście od nas za unicestwienie. A oni żyją w pokoju, żyją w pokoju Bożym i żyją w naszej wspólnej narodowej pamięci. Są bohaterami Grudnia roku 70, Ci z Gdańska, z Gdyni, ze Szczecina i z Elbląga. Zginęli dlatego, bowiem ich postulaty, ich wołanie o chleb i godność, spotkały się z zastraszaniem, inwigilacją, komunistyczną propagandą. Dlatego na samym końcu pojawiła się śmierć z rąk komunistów – mówił Karol Nawrocki i dodawał, że system komunistyczny nie tylko mordował, ale także starał wymazać poległych “z narodowej świadomości i z powszechnej pamięci”. 

– To się nie udało, bowiem dzielni działacze opozycji antykomunistycznej, jeszcze Ci sprzed Sierpnia roku 80, i powstanie Solidarności sprawiło, że zamordowani robotnicy Grudnia '70 stali się fundamentem tego co najpiękniejszego w naszej historii – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność" i ruchu społecznego Solidarność – zaznaczył Prezes IPN przypominając, że również tym razem komuniści ponieśli porażkę, bo "polskiego genu wolności i solidarności" nie można zabić. 

Dowodem tego zwycięstwa było powstanie "wolnej, ale niedoskonałej Polski" po transformacji ustrojowej. 

– Tej Polski, która potrzebowała 18 lat, żeby rozpocząć i zakończyć proces morderców –tych, którzy podejmowali decyzję w odniesieniu do robotników Grudnia '70. Od roku 1995 do roku 2013 toczył się ten haniebny proces, który nie doprowadził do niczego, bowiem wszystkie wymiary kary były wyłącznie symboliczne, a większość sprawców nie dożyła roku 2013 – stwierdził dr Nawrocki. 

Prezes IPN ocenił, że do dziś "wciąż nosimy brzemię tamtych wyroków sądowych i tamtego systemu niesprawiedliwości". 

– Nie pozwólmy sobie wmówić, że zdrajcy są bohaterami, a bohaterowie zdrajcami. Niech żyją bohaterowie Grudnia roku 70, hańba komunistycznym oprawcom. Niech żyje Solidarność, niech żyje wolna i niepodległa Polska – zakończył. 

Oddali swoje życie na ołtarzu ziemskiej ojczyzny

Po odczytaniu Apelu Poległych, zgromadzeni odmówili modlitwę pod przewodnictwem ks. dr Grzegorza Śwista. 

– Wiele krzyży znaczy szlaki naszej historii, także tej współczesnej. Na tej drodze naszej historii stajemy pod pomnikiem Trzech Krzyży, które przypominają wydarzenia Grudnia 1970 roku. Pragniemy Panu Bogu polecić zmarłych, tych którzy oddali swoje życie walcząc o godność i o chleb – mówił duchowny. 

– Wszechmogący Boże, zanosimy do Ciebie nasze pokorne prośby, za wszystkich, którzy zginęli podczas tragicznych wydarzeń grudniowych roku 1970, za ofiary stanu wojennego, prosimy, abyś przyjął do niebieskiej ojczyzny tych, którzy oddali swoje życie na ołtarzu ziemskiej ojczyzny, broniąc godności człowieka, podstawowych praw. Udziel im daru wiecznego pokoju, którego nie było dane zaznać na ziemi. Prosimy Cię Miłosierny Panie, aby ofiara ich życia została doceniona, upamiętniona w sercach Polaków. Wspominając ich imiona, prosimy Cię Wszechmogący Boże, abyś obdarzył naszą umiłowaną ojczyznę, wszystkimi potrzebnymi łaskami. Obdarz nas darem pokoju i zgody – modlił się wraz z uczestnikami obchodów ks. Śwista.

Później delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Hołd poległym robotnikom oddali między innymi: prezes IPN Karol Nawrocki wraz z dyrektorem gdańskiego oddziału IPN Markiem Szymaniakiem, wiceprzewodniczący Solidarności Grzegorz Adamowicz, związkowcy z Regionu Gdańskiego i Elbląskiego na czele z przewodniczącym Krzysztofem Doślą i Zbigniewem Kobanem, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S" Maria Ochman i polscy parlamentarzyści.

Na koniec zebrani udali się na Mszę Świętą do Bastionu Solidarności – Bazyliki św. Brygidy. Związkowcom towarzyszył były przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" Marian Krzaklewski.

Nabożeństwo w intencji Ofiar Grudnia 1970 poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Duchowny poświęcił w trakcie uroczystości nowy sztandar Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ TAKŻE: "Ta data to symbol zdrady polskiej racji stanu". Obchody upamiętniające ofiary stanu wojennego w Zabrzu - Zaborzu

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 43. rocznica krwawej pacyfikacji kopalni "Wujek"


 

POLECANE
Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

- Polski rząd godzi się na umowę UE-MERCOSUR - pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie "X". Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd Ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski - głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu Wiadomości
Niemcy: Zatrzymano 27-latka podejrzanego o planowanie zamachu

Wczesnym rankiem 9 lipca 2025 roku funkcjonariusze policji w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia) zatrzymali młodego mężczyznę podejrzanego o przygotowywanie ataku terrorystycznego.

„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
„Po 26 latach żegnam się z TVN”. Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN – ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” – napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

REKLAMA

"Zamordowani robotnicy Grudnia '70 stali się fundamentem Solidarności"

–Dzielni działacze opozycji antykomunistycznej, jeszcze ci sprzed Sierpnia roku 1980, i powstanie Solidarności sprawiło, że zamordowani robotnicy Grudnia '70 stali się fundamentem tego co najpiękniejszego w naszej historii – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność" i ruchu społecznego Solidarność – mówił dziś w Gdańsku prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki.
/ fot. Tygodnik Solidarność

Związkowcy z NSZZ “Solidarność”, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, parlamentarzyści, członkowie organizacji opozycji antykomunistycznej, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Grudnia ‘70 w Łęgowie i liczne poczty sztandarowe Solidarności stawiły się dzisiaj pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku, by oddać hołd ofiarom Grudnia 1970 roku. 

"Nie pozwolimy, aby ktoś inny pisał za nas historię"

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Grzegorz Adamowicz odczytał list, który skierował do uczestników obchodów szef Solidarności, Piotr Duda. 

– Kilkudziesięciu zabitych i ponad tysiąc rannych to bilans tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 roku. 54 lata temu robotnicy z Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga postanowili sprzeciwić się bezdusznej komunistycznej władzy i zawalczyć o swoją godność. Za to komunistyczni oprawcy zaczęli do nich strzelać. Dokonali egzekucji – jak wspominali naoczni świadkowie – a potem pochowali pod osłoną nocy i robili wszystko, by o nich zapomniano W 54. rocznicę tych dramatycznych wydarzeń w imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” oddaję hołd ich ofiarom! – napisał w liście przewodniczący NSZZ “Solidarność”. 

Piotr Duda podkreślił, że sprawcy grudniowej masakry nigdy nie zostali z niej rozliczeni, a odpowiedzialni za zbrodnię generałowie nie zostali zdegradowani.  

W ocenie szefa “S”, pokrzywdzeni nie otrzymali też wystarczającego zadośćuczynienia. Tymczasem dzisiaj “podejmowane są próby przywrócenia przywilejów emerytalnych funkcjonariuszom komunistycznej bezpieki, z których wielu było zbrodniarzami” 

– Zaciera się pamięć o wydarzeniach minionych lat, ruguje się religię ze szkół i krzyże z urzędów. Nie pozwolimy na to! Nie pozwolimy, aby ktoś inny pisał za nas historię. Nie pozwolimy, by zapomniano o milionach osób, które walczyły o wolną Polskę. Dobrze wiemy, po której stronie mamy stanąć i jakich wartości bronić. Dla Solidarności najważniejszą z nich jest prawda. Prawda o wydarzeniach sprzed ponad pięćdziesięciu lat, ale i prawda o dzisiejszej rzeczywistości – wskazał Piotr Duda i nawiązał do zwolnień grupowych przeprowadzanych obecnie w wielu zakładach pracy. 

– Niekiedy przeprowadza się je w bestialski, pozbawiony logiki i podstaw prawnych sposób. Musimy głośno się temu przeciwstawić. Bo jeśli nie staniemy murem za pracownikami, za wczoraj zwolnionymi z PKP Cargo czy Beko pójdą następni. Dlatego dziś znów jednoczymy się w walce o nasze prawa. Będziemy bronić członków NSZZ „Solidarność” i wszystkich pracowników w Polsce. W naszych działaniach nie cofniemy się o krok. Za wzór bierzemy wszystkich tych, którzy przyczynili się do wyzwolenia Polski z rąk komunistycznego reżimu. Cześć i chwała Bohaterom! Szczęść Boże! – zakończył. 

"Nie pozwólmy sobie wmówić, że zdrajcy są bohaterami, a bohaterowie zdrajcami"

– Zdało się oczom głupich, że pomarli. Zejście ich poczytano za nieszczęście, a odejście od nas za unicestwienie. A oni żyją w pokoju, żyją w pokoju Bożym i żyją w naszej wspólnej narodowej pamięci. Są bohaterami Grudnia roku 70, Ci z Gdańska, z Gdyni, ze Szczecina i z Elbląga. Zginęli dlatego, bowiem ich postulaty, ich wołanie o chleb i godność, spotkały się z zastraszaniem, inwigilacją, komunistyczną propagandą. Dlatego na samym końcu pojawiła się śmierć z rąk komunistów – mówił Karol Nawrocki i dodawał, że system komunistyczny nie tylko mordował, ale także starał wymazać poległych “z narodowej świadomości i z powszechnej pamięci”. 

– To się nie udało, bowiem dzielni działacze opozycji antykomunistycznej, jeszcze Ci sprzed Sierpnia roku 80, i powstanie Solidarności sprawiło, że zamordowani robotnicy Grudnia '70 stali się fundamentem tego co najpiękniejszego w naszej historii – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego “Solidarność" i ruchu społecznego Solidarność – zaznaczył Prezes IPN przypominając, że również tym razem komuniści ponieśli porażkę, bo "polskiego genu wolności i solidarności" nie można zabić. 

Dowodem tego zwycięstwa było powstanie "wolnej, ale niedoskonałej Polski" po transformacji ustrojowej. 

– Tej Polski, która potrzebowała 18 lat, żeby rozpocząć i zakończyć proces morderców –tych, którzy podejmowali decyzję w odniesieniu do robotników Grudnia '70. Od roku 1995 do roku 2013 toczył się ten haniebny proces, który nie doprowadził do niczego, bowiem wszystkie wymiary kary były wyłącznie symboliczne, a większość sprawców nie dożyła roku 2013 – stwierdził dr Nawrocki. 

Prezes IPN ocenił, że do dziś "wciąż nosimy brzemię tamtych wyroków sądowych i tamtego systemu niesprawiedliwości". 

– Nie pozwólmy sobie wmówić, że zdrajcy są bohaterami, a bohaterowie zdrajcami. Niech żyją bohaterowie Grudnia roku 70, hańba komunistycznym oprawcom. Niech żyje Solidarność, niech żyje wolna i niepodległa Polska – zakończył. 

Oddali swoje życie na ołtarzu ziemskiej ojczyzny

Po odczytaniu Apelu Poległych, zgromadzeni odmówili modlitwę pod przewodnictwem ks. dr Grzegorza Śwista. 

– Wiele krzyży znaczy szlaki naszej historii, także tej współczesnej. Na tej drodze naszej historii stajemy pod pomnikiem Trzech Krzyży, które przypominają wydarzenia Grudnia 1970 roku. Pragniemy Panu Bogu polecić zmarłych, tych którzy oddali swoje życie walcząc o godność i o chleb – mówił duchowny. 

– Wszechmogący Boże, zanosimy do Ciebie nasze pokorne prośby, za wszystkich, którzy zginęli podczas tragicznych wydarzeń grudniowych roku 1970, za ofiary stanu wojennego, prosimy, abyś przyjął do niebieskiej ojczyzny tych, którzy oddali swoje życie na ołtarzu ziemskiej ojczyzny, broniąc godności człowieka, podstawowych praw. Udziel im daru wiecznego pokoju, którego nie było dane zaznać na ziemi. Prosimy Cię Miłosierny Panie, aby ofiara ich życia została doceniona, upamiętniona w sercach Polaków. Wspominając ich imiona, prosimy Cię Wszechmogący Boże, abyś obdarzył naszą umiłowaną ojczyznę, wszystkimi potrzebnymi łaskami. Obdarz nas darem pokoju i zgody – modlił się wraz z uczestnikami obchodów ks. Śwista.

Później delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Hołd poległym robotnikom oddali między innymi: prezes IPN Karol Nawrocki wraz z dyrektorem gdańskiego oddziału IPN Markiem Szymaniakiem, wiceprzewodniczący Solidarności Grzegorz Adamowicz, związkowcy z Regionu Gdańskiego i Elbląskiego na czele z przewodniczącym Krzysztofem Doślą i Zbigniewem Kobanem, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "S" Maria Ochman i polscy parlamentarzyści.

Na koniec zebrani udali się na Mszę Świętą do Bastionu Solidarności – Bazyliki św. Brygidy. Związkowcom towarzyszył były przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "S" Marian Krzaklewski.

Nabożeństwo w intencji Ofiar Grudnia 1970 poprowadził biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Wiesław Szlachetka. Duchowny poświęcił w trakcie uroczystości nowy sztandar Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

CZYTAJ TAKŻE: "Ta data to symbol zdrady polskiej racji stanu". Obchody upamiętniające ofiary stanu wojennego w Zabrzu - Zaborzu

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 43. rocznica krwawej pacyfikacji kopalni "Wujek"



 

Polecane
Emerytury
Stażowe