"Ta data to symbol zdrady polskiej racji stanu". Obchody upamiętniające ofiary stanu wojennego w Zabrzu - Zaborzu

W Zabrzu - Zaborzu odbyły się obchody w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uczestnicy uroczystości oddali hołd opozycjonistom represjonowanym przez władze komunistyczne. W Zaborzu znajdował się największy obóz internowania na Śląsku.
Regionalne obchody społecznego oporu wobec stanu wojennego
Regionalne obchody społecznego oporu wobec stanu wojennego / solidarnosckatowice.pl

Symbol zdrady

W Zabrzu - Zaborzu, w 43. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego odbyły się obchody upamiętniające ofiary represji komunistycznych. Obok uczestników wydarzeń sprzed 43 lat w obchodach wzięli udział członkowie prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” oraz reprezentanci organizacji związkowych „S” z regionu wraz z pocztami sztandarowymi. Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji ofiar stanu wojennego w kościele pw. św. Jadwigi. Homilię wygłosił kapelan śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” ks. prałat Stanisław Puchała.

Jak co roku, w rocznicę wybuchu stanu wojennego, spotykamy się pod naszym Krzyżem, który upamiętnia ofiarę najlepszych synów Narodu Polskiego, złożoną na ołtarzu wolności i niepodległości najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej. Ta data to symbol zdrady polskiej racji stanu w imię partykularnych przywilejów kasty komunistycznej. Otrzymaliśmy lekcję historii i jako Naród niestety, źle ją odrobiliśmy. Przyszło nam powtarzać ją znowu, tym razem pod hasłem "demokracji walczącej" wg. "prawa tak jak my go rozumiemy". To nie polityka to są cytaty. Wszyscy wiemy skąd one pochodzą i od jakiego "guru"

- powiedział podczas uroczystości Eugeniusz Karasiński, przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Podejmując refleksję nad najwłaściwszymi sposobami reagowania na obecną sytuację, stwierdził, że milczenie byłoby przyzwalaniem na zło, toteż należy działać, szczególnie w kwestii obrony obecności krzyży w miejscach publicznych, przeciwstawiania się deprawacji dzieci w szkołach oraz prześladowaniu duchownych oraz świeckich Kościoła Katolickiego.

My ludzie Solidarności wyrośli  na Nauce Społecznej Kościoła Katolickiego i etyce chrześcijańskiej? Prawdę mówił Bp  Antoni Długosz, który powiedział w swojej homilii wygłoszonej na Jasnej Górze 11.11 br., że „demokracja jest po prostu demokracją - bez żadnych przymiotników”. Filozof  Edward Burke  powiedział: "Aby zło zatriumfowało, wystarczy, aby dobry człowiek niczego nie robił"

- wskazał Karasiński.

CZYTAJ TAKŻE: Eugeniusz Karasiński: W czasach komuny byłem „wichrzycielem”, w latach 90. – „oszołomem”, dziś jestem nazywany „faszystą”

Świadczmy o prawdzie

Przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym zaapelował o sprzeciw wobec zła, który "jest obowiązkiem każdego prawego człowieka".

Jako Stowarzyszenie grupujemy ludzi, którzy już nieraz dawali świadectwo prawdzie  trudnym okresie  lat osiemdziesiątych. I to nas zobowiązuje do przyjęcia odpowiedniej postawy. Zgodnie z wcześniej wyrażonymi poglądami bronimy dzisiaj dobrego imienia św. Jana Pawła II, więźniów politycznych, wolności słowa,  prasy itp. Stojąc w tym miejscu w dniu pamięci ofiar stanu wojennego kieruję apel do wszystkich ludzi dobrej woli: świadczmy o prawdzie,  czcijmy pamięć ofiar zbrodni komunistycznych i III RP.  Róbmy co w naszej mocy, by proces odzyskiwania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej na każdym polu przebiegał pomyślnie, by ziściła się nasza wizja Polski sprawiedliwej, zamożnej i silnej a w konsekwencji  szczęśliwej. Alleluja i do przodu, szczęść Boże 

- zakończył swoje przemówienie Karasiński.

Ośrodek Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu

Jak podaje Encyklopedia Solidarności, Ośrodek Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu, funkcjonował 13 XII 1981 – 12 XII 1982 w obiektach Zakładu Karnego przy ul. Pawła Janika. Ośrodek należał do najdłużej działających placówek odosobnienia, przebywało w nim ogółem ponad 800 osób z woj. katowickiego, bielskiego i częstochowskiego. Ośrodkiem kierował komendant ZK kpt. Jan Szybiak. 13 XII 1981 umieszczono w nim 112 internowanych; w kolejnych dniach liczba przetrzymywanych systematycznie rosła, 10 i 11 I 1982 – przebywały w placówce aż 392 osoby. 19 III 1982 co najmniej 89 internowanych zostało przeniesionych do Ośrodka Odosobnienia w Uhercach. 4–30 VIII 1982 nastąpiła przerwa w funkcjonowaniu placówki. Część internowanych została przewieziona do Grodkowa, nast. do Uherzec. Po przerwie w Zaborzu umieszczono ponownie 85 internowanych; 17 IX 1982 przebywało tam 145 osób. Ostatni internowani opuścili ośrodek 12 XII 1982.

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 43. rocznica krwawej pacyfikacji kopalni "Wujek"

CZYTAJ TAKŻE: "Twoja Arka Solidarności Serc płynie dalej..." W Elblągu odsłonięto tablicę poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce


 

POLECANE
Andrzej Duda odniósł się do słów ws. kary za zdradę. Przypomniał, kto wcześniej mówił o wieszaniu z ostatniej chwili
Andrzej Duda odniósł się do słów ws. kary za zdradę. Przypomniał, kto wcześniej mówił o wieszaniu

W środę wieczorem Andrzej Duda w wywiadzie dla portalu Otwarta Konserwa, Nowego Ładu i Klubu Jagiellońskiego krytykował część środowiska sędziowskiego, która "opowiada się po jednej ze stron sporu politycznego". Przytoczył też wypowiedź:  "Dlaczego w Polsce jest tyle zdrady i warcholstwa bezczelnego? Ponieważ dawno nikogo nie powieszono za zdradę". Ten cytat wzburzył polityków koalicji i wspierających ich komentatorów. Prezydent postanowił odnieść się do tych reakcji.  

TVP wycofuje się z produkcji Lalki. Zdjęcia ruszają za dwa tygodnie Wiadomości
TVP wycofuje się z produkcji "Lalki". Zdjęcia ruszają za dwa tygodnie

Nie będzie nowego serialu opartego na adaptacji "Lalki" Bolesława Prusa - przekazał Radosław Drabik, producent filmu. Powodem jest rezygnacja TVP z realizacji serialu. Zastrzegł jednocześnie, że zdjęcia do filmu w wersji kinowej ruszają za dwa tygodnie. 

Komunikat dla użytkowników aplikacji mObywatel z ostatniej chwili
Komunikat dla użytkowników aplikacji mObywatel

Sejm przyjął wszystkie poprawki do nowelizacji ustawy o aplikacji mObywatel wprowadzającej nowe usługi w aplikacji, m.in. mStłuczkę oraz funkcję wirtualnego asystenta opartego na modelu sztucznej inteligencji.

Wotum nieufności dla Ursuli von der Leyen? Dwa ciężkie zarzuty z ostatniej chwili
Wotum nieufności dla Ursuli von der Leyen? Dwa ciężkie zarzuty

Parlament Europejski zagłosuje w czwartek nad wnioskiem o wotum nieufności dla Komisji Europejskiej, na której czele stoi Ursula von der Leyen. Podpisy pod wnioskiem zbierał europoseł Gheorghe Piperea ze Związku Jedności Rumunów (AUR).

Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur. Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego z ostatniej chwili
"Polski rząd godzi się na umowę z Mercosur". Wspólne oświadczenie rządów francuskiego i polskiego

''Polski rząd godzi się na umowę UE–MERCOSUR'' – pisze Jacek Saryusz Wolski na platformie X. Umowa budzi potężne kontrowersje.

Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej z ostatniej chwili
Sejm przyjął uchwałę o upamiętnieniu ofiar Obławy Augustowskiej

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę zbrodni oddaje hołd ofiarom Obławy Augustowskiej, niezłomnym żołnierzom drugiej konspiracji, którzy po zakończeniu II wojny światowej podjęli heroiczną walkę o prawdziwą niepodległość Polski – głosi uchwała przyjęta w środę przez izbę niższą.

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców Wiadomości
Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach. Komunikat dla mieszkańców

Pożar hali z elektroodpadami w Gliwicach już się nie rozprzestrzenia, sytuacja jest opanowana - podała wieczorem straż pożarna. Ogień objął około 400 metrów kwadratowych, nikt nie został poszkodowany. Dogaszanie może potrwać kilka godzin.

Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham Wiadomości
Książę Harry na wygnaniu? Niepokojące doniesienia z Pałacu Buckingham

Mimo że książę Harry i Meghan Markle oficjalnie wycofali się z obowiązków królewskich w 2021 roku, echo tej decyzji wciąż odbija się w mediach i prasie. Według królewskich komentatorów to właśnie Harry coraz wyraźniej odczuwa konsekwencje swojego wyboru.

Operacja „zastraszyć adwokatów” tylko u nas
Operacja „zastraszyć adwokatów”

W III RP rozpoczęto nowy rozdział. Tym razem nie dotyczy on reformy prawa, wzmocnienia niezależności sądów czy rozliczania afer. Nie – to rozdział znacznie bardziej złowrogi. Rozdział o tym, jak państwo Donalda Tuska zaczyna bać się tych, którzy mają odwagę bronić niesłusznie prześladowanych. Polowanie nie jest dziś na przestępców, lecz na obrońcę – mec. Krzysztofa Wąsowskiego. I nie dlatego, że złamał prawo, ale dlatego, że nie ugiął się przed władzą. Bo miał odwagę stanąć po stronie tych, którzy w demokratycznym państwie nie powinni być nigdy prześladowani.

Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale Wiadomości
Sukces Świątek na Wimbledonie. Polka po raz pierwszy w półfinale

Rozstawiona z numerem ósmym Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową (nr 19.) 6:2, 7:5 w ćwierćfinale Wimbledonu. Polska tenisistka po raz pierwszy awansowała do półfinału tej imprezy. Dotychczas jej najlepszym wynikiem w Londynie był ćwierćfinał w 2023 roku.

REKLAMA

"Ta data to symbol zdrady polskiej racji stanu". Obchody upamiętniające ofiary stanu wojennego w Zabrzu - Zaborzu

W Zabrzu - Zaborzu odbyły się obchody w 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Uczestnicy uroczystości oddali hołd opozycjonistom represjonowanym przez władze komunistyczne. W Zaborzu znajdował się największy obóz internowania na Śląsku.
Regionalne obchody społecznego oporu wobec stanu wojennego
Regionalne obchody społecznego oporu wobec stanu wojennego / solidarnosckatowice.pl

Symbol zdrady

W Zabrzu - Zaborzu, w 43. rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego odbyły się obchody upamiętniające ofiary represji komunistycznych. Obok uczestników wydarzeń sprzed 43 lat w obchodach wzięli udział członkowie prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” oraz reprezentanci organizacji związkowych „S” z regionu wraz z pocztami sztandarowymi. Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji ofiar stanu wojennego w kościele pw. św. Jadwigi. Homilię wygłosił kapelan śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” ks. prałat Stanisław Puchała.

Jak co roku, w rocznicę wybuchu stanu wojennego, spotykamy się pod naszym Krzyżem, który upamiętnia ofiarę najlepszych synów Narodu Polskiego, złożoną na ołtarzu wolności i niepodległości najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej. Ta data to symbol zdrady polskiej racji stanu w imię partykularnych przywilejów kasty komunistycznej. Otrzymaliśmy lekcję historii i jako Naród niestety, źle ją odrobiliśmy. Przyszło nam powtarzać ją znowu, tym razem pod hasłem "demokracji walczącej" wg. "prawa tak jak my go rozumiemy". To nie polityka to są cytaty. Wszyscy wiemy skąd one pochodzą i od jakiego "guru"

- powiedział podczas uroczystości Eugeniusz Karasiński, przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Podejmując refleksję nad najwłaściwszymi sposobami reagowania na obecną sytuację, stwierdził, że milczenie byłoby przyzwalaniem na zło, toteż należy działać, szczególnie w kwestii obrony obecności krzyży w miejscach publicznych, przeciwstawiania się deprawacji dzieci w szkołach oraz prześladowaniu duchownych oraz świeckich Kościoła Katolickiego.

My ludzie Solidarności wyrośli  na Nauce Społecznej Kościoła Katolickiego i etyce chrześcijańskiej? Prawdę mówił Bp  Antoni Długosz, który powiedział w swojej homilii wygłoszonej na Jasnej Górze 11.11 br., że „demokracja jest po prostu demokracją - bez żadnych przymiotników”. Filozof  Edward Burke  powiedział: "Aby zło zatriumfowało, wystarczy, aby dobry człowiek niczego nie robił"

- wskazał Karasiński.

CZYTAJ TAKŻE: Eugeniusz Karasiński: W czasach komuny byłem „wichrzycielem”, w latach 90. – „oszołomem”, dziś jestem nazywany „faszystą”

Świadczmy o prawdzie

Przewodniczący Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym zaapelował o sprzeciw wobec zła, który "jest obowiązkiem każdego prawego człowieka".

Jako Stowarzyszenie grupujemy ludzi, którzy już nieraz dawali świadectwo prawdzie  trudnym okresie  lat osiemdziesiątych. I to nas zobowiązuje do przyjęcia odpowiedniej postawy. Zgodnie z wcześniej wyrażonymi poglądami bronimy dzisiaj dobrego imienia św. Jana Pawła II, więźniów politycznych, wolności słowa,  prasy itp. Stojąc w tym miejscu w dniu pamięci ofiar stanu wojennego kieruję apel do wszystkich ludzi dobrej woli: świadczmy o prawdzie,  czcijmy pamięć ofiar zbrodni komunistycznych i III RP.  Róbmy co w naszej mocy, by proces odzyskiwania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej na każdym polu przebiegał pomyślnie, by ziściła się nasza wizja Polski sprawiedliwej, zamożnej i silnej a w konsekwencji  szczęśliwej. Alleluja i do przodu, szczęść Boże 

- zakończył swoje przemówienie Karasiński.

Ośrodek Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu

Jak podaje Encyklopedia Solidarności, Ośrodek Odosobnienia w Zabrzu-Zaborzu, funkcjonował 13 XII 1981 – 12 XII 1982 w obiektach Zakładu Karnego przy ul. Pawła Janika. Ośrodek należał do najdłużej działających placówek odosobnienia, przebywało w nim ogółem ponad 800 osób z woj. katowickiego, bielskiego i częstochowskiego. Ośrodkiem kierował komendant ZK kpt. Jan Szybiak. 13 XII 1981 umieszczono w nim 112 internowanych; w kolejnych dniach liczba przetrzymywanych systematycznie rosła, 10 i 11 I 1982 – przebywały w placówce aż 392 osoby. 19 III 1982 co najmniej 89 internowanych zostało przeniesionych do Ośrodka Odosobnienia w Uhercach. 4–30 VIII 1982 nastąpiła przerwa w funkcjonowaniu placówki. Część internowanych została przewieziona do Grodkowa, nast. do Uherzec. Po przerwie w Zaborzu umieszczono ponownie 85 internowanych; 17 IX 1982 przebywało tam 145 osób. Ostatni internowani opuścili ośrodek 12 XII 1982.

CZYTAJ TAKŻE: Dziś 43. rocznica krwawej pacyfikacji kopalni "Wujek"

CZYTAJ TAKŻE: "Twoja Arka Solidarności Serc płynie dalej..." W Elblągu odsłonięto tablicę poświęconą bł. ks. Jerzemu Popiełuszce



 

Polecane
Emerytury
Stażowe