Prezydent: Zmiany w górnictwie muszą być korzystne dla ludzi pracy

– Górnictwo to wspaniała tradycja, która zbudowała wiele elementów naszej kultury, to element kształtujący polską świadomość. Wszelkie zmiany w górnictwie muszą być korzystne dla ludzi pracy – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w obchodach Dnia Świętej Barbary w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce.
 Prezydent: Zmiany w górnictwie muszą być korzystne dla ludzi pracy

Zmiany – tak, ale korzystne dla ludzi pracy

W uroczystościach barbórkowych wziął udział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Barbórka rozpoczęła się od Mszy Świętej sprawowanej w kaplicy św. Kingi pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, który poświęcił swoją homilię Świętej Barbarze, duchowej przewodniczce i opiekunce górników.

Prezydent Andrzej Duda w czasie przemówienia z okazji święta Barbórki w Wieliczce podkreślił, że praca górnika jest ciężka i niebezpieczna, wrośnięta w polską tradycję od stuleci.

Ten zawód, a w istocie służba, wiąże się z wielkim szacunkiem i podziwem, bo jest związana z wyjątkowym ryzykiem, odwagą i umiejętnościami

– podkreślił. Jak dodał, praca górnika może wiązać się z utratą życia; wspomniał 15 górników, którzy zginęli w czasie pracy w kopalni w tym roku. Podziękował wszystkim służbom i ratownikom górniczym, którzy czuwają nad bezpieczeństwem górników. Podziękowania skierował także do rodzin górników, władz kopalń i spółek górniczych.

Duda podkreślił, że zmiany gospodarcze, w tym związane z energetyką, należy wprowadzać, kierując się interesami Polski i polskiego społeczeństwa. Powołał się na zasadę sprawiedliwej transformacji, która została przyjęta na konferencji COP24 w 2018 roku w Katowicach.

Oznacza ona, że zmiany muszą być wprowadzane tak, aby były korzystne dla ludzi, szczególnie dla ludzi pracy

– stwierdził.

Niepokoją zatem takie stwierdzenia, że te procesy miałyby w naszym kraju nastąpić szybciej – do 2035, czy nawet do 2030 roku. Trudno mi sobie wyobrazić sprawiedliwą transformację od dzisiaj w ciągu 6 lat, w tak ogromnym zakresie, w jakim jest ona potrzebna; zważywszy, że dzisiaj przemysł wydobywczy to 70 tys. ludzi 

– zaznaczył.

Prezydent przekonywał, że "górnictwo to wspaniała tradycja, która zbudowała wiele elementów naszej kultury, to element kształtujący polską świadomość".

Duda podczas barbórkowej uroczystości zaznaczył, że przez wieki kopalnia w Wieliczce wspólnie z pobliską kopalnią w Bochni zasilały budżet Królestwa Polskiego i rozsławiały Rzeczpospolitą w Europie i na świecie.

To był wtedy wielki skarb i tak jest do dziś

– zauważył prezydent.

Podczas akademii barbórkowej prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Kopalni Soli "Wieliczka". 

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zaznaczył w rozmowie z portalem Tysol.pl, że to górnictwu zawdzięczamy bezpieczeństwo energetyczne Polski, a przez tzw. Zielony Ład możemy je utracić. Wyraził radość z uczestnictwa w Barbórce w Wieliczce, a także wdzięczność wobec górników – ludzi ciężkiej pracy i niezłomnego ducha, dzięki których bohaterskiej postawie możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: To górnictwu zawdzięczamy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Przez tzw. Zielony Ład możemy je utracić

Wojskowy Korpus Górniczy

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Barbórka jest dniem wdzięczności i uszanowania dla ludzi wykonujących pracę górnika, jednego z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych zawodów.

Zmieniają się czasy, zmienia się jakość i sposób wydobycia węgla, i wszystkich innych działań pod ziemią, ale niezmiennie jedno ryzyko jest nadal podejmowane – ryzyko zdrowia i życia. Pomimo postępu wciąż to jest bardzo niebezpieczny zawód

– wskazał wicepremier.

CZYTAJ TAKŻE: Trump wygrał właśnie dlatego

W imieniu rządu podziękował "wszystkim tym, którzy starają się, żeby transformacja górnicza odbywała się w jak najlepszym porządku". – To musi być sprawiedliwa transformacja i te wszystkie zobowiązania wynikające z umów społecznych i dialogu społecznego (…) jest to po prostu esencja tego działania – podkreślił wicepremier. – Dla nas to jest sprawa oczywista, że transformacja, żeby była skuteczna, musi być sprawiedliwa – zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz jako szef MON przypomniał o losach żołnierzy górników wcielanych przymusowo do Wojskowego Korpusu Górniczego. Podczas 10 lat funkcjonowania tego korpusu w latach 1949–1959, do którego kierowano młodych mężczyzn uważanych za nieprzychylnych ustrojowi komunistycznemu, zginęło ok. 1 tys. wcielonych.

Wciąż nie ma powszechnej wiedzy o tych kilkunastu tysiącach osób, które cierpiały i oddawały swoją krew

– mówił.

Prezes Kopalni Soli "Wieliczka" Marian Leśny przypomniał w swoim przemówieniu, że w Wieliczce od dekad nie wydobywa się już soli, lecz wciąż potrzebna jest ciężka praca górników. – Nie wydobywamy, lecz zabezpieczamy – chronimy zabytek z listy UNESCO, udostępniamy go ponad milionowi turystów rocznie, dbamy o powierzchnię i rozrastające się na niej miasto, inwestujemy w rozwiązania przyjazne środowisku – wyliczał prezes.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII w. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 245 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

PAP, Agnieszka Żurek


 

POLECANE
Tadeusz Płużański: Filmowa „Ida”, czyli zbrodniarka Helena Wolińska tylko u nas
Tadeusz Płużański: Filmowa „Ida”, czyli zbrodniarka Helena Wolińska

22 lutego 2015 r. film „Ida” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego zdobył Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. I zapewne mielibyśmy powody do radości, gdyby nie był to film antypolski.

Skromny polski geniusz, o którym Morgan Freeman powiedział, że jest drugim Kopernikiem gorące
Skromny polski geniusz, o którym Morgan Freeman powiedział, że jest drugim Kopernikiem

Prof. Nikodem Popławski to geniusz, choć słowo to należy używać zawsze z wielką pokorą. Jego koncepcja o tym, że czarne dziury tworzą nowe wszechświaty, została uznana przez "National Geographic" i czasopismo "Science" za jedną z dziesięciu najważniejszych w roku.

Groźny atak nożownika w Berlinie. Obława policji Wiadomości
Groźny atak nożownika w Berlinie. Obława policji

Media obiegła informacja o groźnym incydencie w Berlinie. Poszkodowany został mężczyzna. 

IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie Wiadomości
IMGW wydał komunikat. Oto co nas czeka w najbliższym czasie

IMGW wydał nowy komunikat. Mieszkańcy kilku województw powinni mieć się na baczności.

Tȟašúŋke Witkó: Platyna za broń tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: Platyna za broń

Dokładnie trzy dekady, w roku Pańskim 1995, Organizacja Narodów Zjednoczonych – która wówczas coś jeszcze mogła i cokolwiek znaczyła – opracowała program „Ropa za żywność”. Było to przedsięwzięcie utworzone w celu złagodzenia skutków sankcji gospodarczych, nałożonych na Republikę Iraku po inwazji wojsk Saddama Husajna na sąsiedni Kuwejt, rozpoczętej 2 sierpnia 1990 roku, o godzinie 4.00. Świat potrzebował „czarnego złota”, a Bagdad żywności, więc narzucenie takiego rozwiązania dyktatorowi z Tikritu nie było większym problemem.

Polak zachwycił Willa Smitha. To nagranie chwyta za serce Wiadomości
Polak zachwycił Willa Smitha. To nagranie chwyta za serce

Marcin Patrzałek, polski wirtuoz gitary, ponownie udowodnił, że jego talent nie zna granic. Tym razem zachwycił samego Willa Smitha. Hollywoodzki aktor był tak pod wrażeniem jego gry, że nie tylko nagrał z nim wspólną piosenkę, ale też podzielił się ich spotkaniem na swoim Instagramie.

Ograniczenie prawa do azylu. Sejm zdecydował pilne
Ograniczenie prawa do azylu. Sejm zdecydował

Możliwość wprowadzenia czasowego, terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową zakłada ustawa, którą w piątek uchwalił Sejm. Zgodnie z regulacją jednorazowo okres obowiązywania ograniczenia nie będzie mógł przekroczyć 60 dni.

Włamanie do kantoru w Warszawie. Tak sprawcy dostali się do środka Wiadomości
Włamanie do kantoru w Warszawie. Tak sprawcy dostali się do środka

W Warszawie doszło do niecodziennego włamania do kantoru. Sprawcy, zamiast forsować drzwi czy okna, zdecydowali się na bardziej nietypowy sposób – przedostali się do środka przez dziurę wykutą w podłodze. Ich łupem padło blisko 100 tysięcy złotych. Policja prowadzi intensywne poszukiwania.

Jest decyzja Konfederacji ws. posła Ryszarda Wilka polityka
Jest decyzja Konfederacji ws. posła Ryszarda Wilka

Konfederacja zawiesiła na czas nieokreślony posła Ryszarda Wilka - dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do partii. Chodzi o czwartkowy incydent, kiedy to Wilk, nietrzeźwy, pojawił się na sali plenarnej Sejmu.

Nerwowo w TVN. Nowy partner Warner Bros Discovery gorące
Nerwowo w TVN. Nowy partner Warner Bros Discovery

Od tygodni media spekulują na temat sprzedaży TVN przez Warner Bros. Discovery. Jednym z przedmiotów spekulacji jest sytuacja wewnętrzna amerykańskiego koncernu. Wczoraj media obiegła sensacyjna informacja nt. jednego z oferentów zakupu TVN, dziś pojawiają się informacje nt. ruchów biznesowych Warner Bros. Discovery.

REKLAMA

Prezydent: Zmiany w górnictwie muszą być korzystne dla ludzi pracy

– Górnictwo to wspaniała tradycja, która zbudowała wiele elementów naszej kultury, to element kształtujący polską świadomość. Wszelkie zmiany w górnictwie muszą być korzystne dla ludzi pracy – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w obchodach Dnia Świętej Barbary w zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce.
 Prezydent: Zmiany w górnictwie muszą być korzystne dla ludzi pracy

Zmiany – tak, ale korzystne dla ludzi pracy

W uroczystościach barbórkowych wziął udział przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Barbórka rozpoczęła się od Mszy Świętej sprawowanej w kaplicy św. Kingi pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, który poświęcił swoją homilię Świętej Barbarze, duchowej przewodniczce i opiekunce górników.

Prezydent Andrzej Duda w czasie przemówienia z okazji święta Barbórki w Wieliczce podkreślił, że praca górnika jest ciężka i niebezpieczna, wrośnięta w polską tradycję od stuleci.

Ten zawód, a w istocie służba, wiąże się z wielkim szacunkiem i podziwem, bo jest związana z wyjątkowym ryzykiem, odwagą i umiejętnościami

– podkreślił. Jak dodał, praca górnika może wiązać się z utratą życia; wspomniał 15 górników, którzy zginęli w czasie pracy w kopalni w tym roku. Podziękował wszystkim służbom i ratownikom górniczym, którzy czuwają nad bezpieczeństwem górników. Podziękowania skierował także do rodzin górników, władz kopalń i spółek górniczych.

Duda podkreślił, że zmiany gospodarcze, w tym związane z energetyką, należy wprowadzać, kierując się interesami Polski i polskiego społeczeństwa. Powołał się na zasadę sprawiedliwej transformacji, która została przyjęta na konferencji COP24 w 2018 roku w Katowicach.

Oznacza ona, że zmiany muszą być wprowadzane tak, aby były korzystne dla ludzi, szczególnie dla ludzi pracy

– stwierdził.

Niepokoją zatem takie stwierdzenia, że te procesy miałyby w naszym kraju nastąpić szybciej – do 2035, czy nawet do 2030 roku. Trudno mi sobie wyobrazić sprawiedliwą transformację od dzisiaj w ciągu 6 lat, w tak ogromnym zakresie, w jakim jest ona potrzebna; zważywszy, że dzisiaj przemysł wydobywczy to 70 tys. ludzi 

– zaznaczył.

Prezydent przekonywał, że "górnictwo to wspaniała tradycja, która zbudowała wiele elementów naszej kultury, to element kształtujący polską świadomość".

Duda podczas barbórkowej uroczystości zaznaczył, że przez wieki kopalnia w Wieliczce wspólnie z pobliską kopalnią w Bochni zasilały budżet Królestwa Polskiego i rozsławiały Rzeczpospolitą w Europie i na świecie.

To był wtedy wielki skarb i tak jest do dziś

– zauważył prezydent.

Podczas akademii barbórkowej prezydent wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom Kopalni Soli "Wieliczka". 

Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" Piotr Duda zaznaczył w rozmowie z portalem Tysol.pl, że to górnictwu zawdzięczamy bezpieczeństwo energetyczne Polski, a przez tzw. Zielony Ład możemy je utracić. Wyraził radość z uczestnictwa w Barbórce w Wieliczce, a także wdzięczność wobec górników – ludzi ciężkiej pracy i niezłomnego ducha, dzięki których bohaterskiej postawie możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: Piotr Duda: To górnictwu zawdzięczamy bezpieczeństwo energetyczne Polski. Przez tzw. Zielony Ład możemy je utracić

Wojskowy Korpus Górniczy

Jak podkreślił w swoim wystąpieniu wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Barbórka jest dniem wdzięczności i uszanowania dla ludzi wykonujących pracę górnika, jednego z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych zawodów.

Zmieniają się czasy, zmienia się jakość i sposób wydobycia węgla, i wszystkich innych działań pod ziemią, ale niezmiennie jedno ryzyko jest nadal podejmowane – ryzyko zdrowia i życia. Pomimo postępu wciąż to jest bardzo niebezpieczny zawód

– wskazał wicepremier.

CZYTAJ TAKŻE: Trump wygrał właśnie dlatego

W imieniu rządu podziękował "wszystkim tym, którzy starają się, żeby transformacja górnicza odbywała się w jak najlepszym porządku". – To musi być sprawiedliwa transformacja i te wszystkie zobowiązania wynikające z umów społecznych i dialogu społecznego (…) jest to po prostu esencja tego działania – podkreślił wicepremier. – Dla nas to jest sprawa oczywista, że transformacja, żeby była skuteczna, musi być sprawiedliwa – zaznaczył.

Kosiniak-Kamysz jako szef MON przypomniał o losach żołnierzy górników wcielanych przymusowo do Wojskowego Korpusu Górniczego. Podczas 10 lat funkcjonowania tego korpusu w latach 1949–1959, do którego kierowano młodych mężczyzn uważanych za nieprzychylnych ustrojowi komunistycznemu, zginęło ok. 1 tys. wcielonych.

Wciąż nie ma powszechnej wiedzy o tych kilkunastu tysiącach osób, które cierpiały i oddawały swoją krew

– mówił.

Prezes Kopalni Soli "Wieliczka" Marian Leśny przypomniał w swoim przemówieniu, że w Wieliczce od dekad nie wydobywa się już soli, lecz wciąż potrzebna jest ciężka praca górników. – Nie wydobywamy, lecz zabezpieczamy – chronimy zabytek z listy UNESCO, udostępniamy go ponad milionowi turystów rocznie, dbamy o powierzchnię i rozrastające się na niej miasto, inwestujemy w rozwiązania przyjazne środowisku – wyliczał prezes.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII w. W ciągu siedmiu stuleci na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 245 km korytarzy. Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. W 1978 r. kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

PAP, Agnieszka Żurek



 

Polecane
Emerytury
Stażowe