Likwidacja lokalnych oddziałów TVP? Solidarność protestuje
Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” TVP SA „ze zdumieniem i oburzeniem” przyjęło stanowisko Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące przyszłości Regionalnych Oddziałów TVP SA.
Resort kultury wyraził swoją opinię w raporcie z konsultacji publicznych dotyczących wdrożenia Europejskiego Aktu o Wolności Mediów.
„Utrzymywanie 16 ośrodków regionalnych TVP SA nie znajduje uzasadnienia. Ustawa powinna jednak określać minimalną liczbę oddziałów (np. w liczbie równej liczbie makroregionom) i jednocześnie nałożyć na nadawców obowiązek prowadzenia redakcji terenowych, które umożliwią tworzenie treści o charakterze lokalnym” – napisano w stanowisku MKiDN w odpowiedzi na uwagę Rady Krajowego Sekretariatu Kultury i Środków Przekazu NSZZ „Solidarność”.
Zdaniem związkowców „ministerstwo bezrefleksyjnie podchodzi do historii, dorobku, znaczenia społecznego, politycznego i kulturowego oddziałów telewizji publicznej, oraz ich znaczenia dla Polski regionalnej”.
„Nie bierze się pod uwagę ich roli w życiu codziennym mieszkańców tych małych ojczyzn, jak i w sytuacjach potencjalnego zagrożenia, kataklizmów, pandemii czy konfliktów zbrojnych. Pomysł zastąpienia ich poprzez redakcje terenowe, pokazuje stosunek MKiDN do Polski Regionalnej, oczekując tylko takich informacji lokalnych, które mogą zainteresować centrale” – stwierdzili przedstawiciele Solidarności w TVP.
Zaznaczyli jednocześnie, że działalność misyjna realizowana przez scentralizowany Program TVP3 „jest daleka od oczekiwań” i dlatego niezbędne są zmiany technologiczne, organizacyjne czy kadrowe.
„Sprzeczne z polską racją stanu”
„Podjętą próbę likwidacji części Oddziałów Terenowych TVP S.A. uważamy za sprzeczną z polską racją stanu i szkodzącą interesom społeczności lokalnych, mniejszości narodowych, etnicznych i wyznaniowych” – podkreślili delegaci NSZZ „Solidarność” w stanowisku z 22 listopada.
Komisja Zakładowa NSZZ „Solidarność” TVP SA zadeklarowała „zdecydowane działania mające na celu utrzymanie obecnych ustawowych zapisów, dotyczących istnienia Oddziałów Terenowych Telewizji Polskiej S.A., naszej wspólnej wartości, wypracowanej przez pokolenia pracowników TVP”.
ZOBACZ TAKŻE: Nagrody Głównego Inspektora Pracy 2024. Stanisław Lech Zalewski wśród wyróżnionych