Nagrody Głównego Inspektora Pracy 2024. Stanisław Lech Zalewski wśród wyróżnionych
W wydarzeniu wzięli też udział m.in. Kazimierz Kimso, przewodniczący Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” i Bogusław Motowidełko, przewodniczący Zarządu Regionu Zielonogórskiego NSZZ „S”.
"To podsumowanie mojej drogi zawodowej"
Nagrodę im. Haliny Krahelskiej wręcza się za wybitne dokonania laureatów w dziedzinie nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, prewencji zagrożeń zawodowych, wynalazczości, projektowania bezpiecznych technik i technologii, a także popularyzacji ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i prawa pracy.
Wśród tegorocznych wyróżnionych znalazł się Stanisław Lech Zalewski, wieloletni przewodniczący NSZZ "Solidarność" w "Siarkopolu" S.A. w Grzybowie.
- Ta nagroda jest dla mnie podsumowaniem ponad czterdziestoletniej drogi zawodowej i 20 lat pełnienia funkcji przewodniczącego "S" w Siarkopolu. W czasie, gdy kierowałem zakładową "S" należało do niej ok. 60 proc. załogi
- powiedział nagrodzony po odebraniu nagrody.
Nigdy nie byłem na etacie związkowym. Pracowałem na stanowisku kierownika drugiego wydziału. A społecznie zajmowałem się prowadzeniem związku - po godzinach i w weekendy. Myślę, że Solidarność dla Siarkopolu zrobiła bardzo wiele, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo pracy
- dodał
- Przeżywamy w tej chwili bardzo ciężkie chwile w całej Grupie Azoty. Ale wychowałem sobie zdolnego, mądrego następcę i pod jego kierownictwem Solidarność będzie walczyła o prawa pracowników
- powiedział Stanisław Lech Zalewski.
Wśród laureatów nagrody znaleźli się także: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Rafał Jankowski, Paweł Kania, Kazimierz Kleina, Liwiusz Laska, Elżbieta Łopacińska, Dariusz Potyrała oraz zespół w składzie: dr Irena Eris i Henryk Orfinger.
Wyróżnieni pracodawcy, społeczni inspektorzy pracy oraz pracownicy PIP
Podczas gali wręczono nagrody 21. edycji konkursu „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. Nagrodzono dziewięciu pracodawców, którzy wdrażają nowoczesne systemy zarządzania bezpieczeństwem, dążą do ograniczania zagrożeń wypadkowych iaktywnie współdziałają z pracownikami na rzecz podnoszenia standardów ochrony pracy. Swoimi działaniami wpływają na rozwój kultury bezpieczeństwa, łącząc sukces ekonomiczny z troskąo zdrowie i dobrostan pracowników.
Rozstrzygnięto także konkurs „Najaktywniejszy społeczny inspektor Pracy”. Nagrody odebrało szesnastu laureatów. Wyróżnili się podejmowaniem inicjatyw, które skutecznie wpływają na poprawę stanu bezpieczeństwa pracy w zakładach i ochronę praw pracowniczych.
Podczas gali przyznano także nagrody im. Romana Gedrojcia.
CZYTAJ TAKŻE: