Papież przyjął kard. Burke’a. W tle doniesienia o pozbawieniu kardynała watykańskich przywilejów
![kard. Raymond Leo Burke Papież przyjął kard. Burke’a. W tle doniesienia o pozbawieniu kardynała watykańskich przywilejów](https://www.tysol.pl/imgcache/750x530/c/uploads/news/115130/17038652622fb9e0d71a89de89519f47.png)
Spotkanie Franciszka z amerykańskim hierarchą
W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej krótko wspomniano, że papież spotkał się z kardynałem Burke'em. Nie podano powodu audiencji, a Biuro Prasowe nie poddało jej szczegółów. Sam kardynał odmówił komentarza na temat spotkania z Ojcem Świętym.
Jak podaje z kolei włoski dziennik "Il Messaggero", 75-letni kard. Raymond Leo Burke od grudnia ma nie otrzymywać już pensji a obecne spotkanie miało dotyczyć obowiązku opuszczenia przez emerytowanego hierarchę służbowego mieszkania w Watykanie. Watykan nie potwierdził podawanych przez media informacji.
Audiencja miała miejsce kilka tygodni po doniesieniach, jakoby papież Franciszek miał pozbawić kardynała Burke'a watykańskich przywilejów mieszkaniowych i płacowych oraz miał mu zarzucać tworzenie rozłamu w Kościele. Franciszek pod koniec listopada rzekomo potwierdził, że planuje odebrać purpuratowi mieszkanie i pensję. Ojciec Święty zaprzeczył wówczas, jakoby nazywał kardynała Burke'a swoim „wrogiem”.
Historia sporu
Kardynał Burke jest znany ze swojej krytyki niektórych decyzji Franciszka. W 2021 roku wydał 19-punktowe oświadczenie dotyczące motu proprio papieża Franciszka Traditionis custodes, w którym nazwał ograniczenia Stolicy Apostolskiej dotyczące tradycyjnej Mszy św. łacińskiej „surowymi i rewolucyjnymi” oraz zakwestionował odwołanie stosowania tego rytu.
Kardynał Burke był również jednym z pięciu kardynałów, którzy wysłali do papieża listę wątpliwości wyrażających obawy i domagających się wyjaśnień w kwestiach doktrynalnych i dyscyplinarnych przed październikowym synodem na temat synodalności w Watykanie. Jak później podkreślił, nie miały one na celu ataku na samego Franciszka. Zaznaczył, że zapytania dotyczyły „wyłącznie odwiecznej doktryny i dyscypliny Kościoła, a nie programu papieża”.
st; adg