Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?

Różnice poglądów i wartości stają się często zarzewiem konfliktów podczas rodzinnych spotkań. Spory wywołuje polityka, religia, obyczaje czy metody wychowywania dzieci. W tym roku, po ostrej kampanii wyborczej, święta w wielu polskich domach mogą być szczególnie trudne. Dlatego jedna z organizacji pozarządowych postanowiła stworzyć swoisty poradnik jak rozmawiać i nie pokłócić się z najbliższymi podczas świąt Bożego Narodzenia.
zdjęcie poglądowe Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?
zdjęcie poglądowe / piwabay.com/RealAKP

Inicjatywa Fundacji Nowej Wspólnoty ma na celu złagodzenie domowych sporów. Wskazówki zebrane w poradniku „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole” pomogą Polkom i Polakom porozumieć się z najbliższymi – mimo różnic poglądów.

Boże Narodzenie, kojarzone zazwyczaj z atmosferą miłości i spokoju, paradoksalnie stanowi czas, w którym najłatwiej o spięcia w rodzinnym gronie. Stół wigilijny, na pozór idealne miejsce do rozmów, często zamienia się w arenę, na której wchodzimy sobie w słowo, nie zgadzamy się ze sobą i dajemy się ponieść emocjom. Z powodu różnic poglądów i wartości nie zawsze potrafimy zaakceptować zdanie drugiej strony i często idziemy na konfrontację. W rezultacie w wielu rodzinach święta zamieniły w nieprzyjemny obowiązek do wypełnienia.

W rodzinie różni nas nie tylko polityka – także styl życia, stosunek do religii, wiek czy miejsce zamieszkania. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo te różnice wpływają na naszą zdolność do otwartej rozmowy. Wystarczy wyobrazić sobie spotkanie dwóch kuzynek żyjących na co dzień według odmiennych wartości. Jeśli założymy, że dla jednej z nich najważniejsza jest rodzina, dom i wiara, a druga stawia przede wszystkim na samorealizację i możliwość decydowania o sobie, to pole porozumienia między spokrewnionymi kobietami gwałtownie się zawęża. Każda rodzina posiada własny katalog spornych tematów, które mogą prowadzić do konfliktów i kłótni. Mogą – ale nie muszą.

Poradnik dobrej świątecznej rozmowy

Z myślą o Bożym Narodzeniu Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała poradnik zawierający cenne wskazówki, jak nastawić się do rozmów w święta, jak zapobiec konfliktom, a równocześnie wzmacniać więzi i lepiej poznać bliskich, obecnych przy stole. Obecność rodziny to okazja, by zrozumieć i docenić, jak wiele nas łączy. W materiale można znaleźć m.in. porady pomagające złagodzić napięcia w rodzinie czy przekierowywaniu rozmowy na bezpieczniejsze tory, bez zamiatania spornych tematów pod dywan.

Poradnik zawiera także „Przepis na świąteczną rozmowę”, który można wydrukować i powiesić na lodówce – a może nawet zaaranżować taką dobrą rozmowę we własnym domu.

Rodzina powinna się umówić na wspólne zasady rozmowy. Przede wszystkim warto założyć, że nie chcecie się pokłócić, każdy ma prawo do szacunku i swojego zdania oraz że nikt nie będzie nikogo "nawracał" na swoje poglądy. Potem można wybrać jeden temat do rozmowy i:

- niech każdy po kolei powie, co myśli na ten temat,
- nie przerywajcie, ani nie oceniajcie tego, co mówi ktoś inny,
- posłuchajcie z ciekawością, co mówi każda osoba,
- zamiast krytykować, zapytaj: „Kiedy zacząłeś tak myśleć?”,
- zamiast atakować, powiedz: „Ja mam inaczej. Myślę, że...”.

Różnice poglądów w rodzinie są normalne, warto zatem na koniec zapytać wszystkich: "A co nas łączy? W czym się zgadzamy?”.

„Boże Narodzenie to czas pojednania. Jesteśmy w naszych rodzinach bardzo różni – nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma. Chcemy pokazać, że z nimi da się żyć – jeśli będziemy mieli dla siebie szacunek i życzliwość. W poradniku pokazujemy, jak to zrobić w naszych domach, by te najbliższe święta były łatwiejsze – mówi Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty. – Nasz program Polski Dialog pokazał, że Polacy umieją się dogadać nawet, jak mają przeciwne poglądy. To się udaje, gdy z szacunkiem słuchamy innych, gdy jesteśmy życzliwi wobec osób myślących inaczej niż my i gdy zachowujemy spokój, wygłaszając własne poglądy” – dodaje.

Otwartość na innych

Polski Dialog to dwuletni program, zainicjowany przez Fundację Nowej Wspólnoty, którego celem jest zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami, poprzez naukę skutecznej komunikacji. – Polski Dialog to miejsce, gdzie ludzie o różnych poglądach mogą się spotkać i uczyć rozmowy na sporne tematy bez kłótni. Jesteśmy mocno podzieleni, żyjemy w bańkach poglądów i przekonań. Nie słuchamy i nawet nie chcemy słuchać. Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji, tylko że się wysłuchacie i zrozumiecie nawzajem. Świąteczny poradnik pokazuje, jak to zrobić w rodzinie – komentuje Wawrzyniec Smoczyński.

Poradnik Polskiego Dialogu jest darmowy i dostępny do pobrania: polskidialog.pl/wigilia/

Fundacja Nowej Wspólnoty, lk


 

POLECANE
Sławomir Cenckiewicz stawił się w prokuraturze. Na miejscu tłum protestujących przeciw represjom z ostatniej chwili
Sławomir Cenckiewicz stawił się w prokuraturze. Na miejscu tłum protestujących przeciw represjom

Były szef Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz stawił się w wydziale ds. wojskowych warszawskiej prokuratury okręgowej, gdzie ma usłyszeć zarzuty ws. odtajnienia w 2023 r. części planu obronnego Polski "Warta". Przed prokuraturą zebrało się kilkadziesiąt osób; wśród nich obywatelski kandydat na prezydenta Karol Nawrocki.

George Simion zagrzewa Karola Nawrockiego do walki: Fight! Fight! Fight! z ostatniej chwili
George Simion zagrzewa Karola Nawrockiego do walki: Fight! Fight! Fight!

18 maja będzie dniem historycznym nie tylko dla Rumunii, ale także dla Polski i Portugalii - prognozuje George Simion, zwycięzca pierwszej tury rumuńskich wyborów prezydenckich. We wszystkich trzech krajach szanse na zwycięstwo mają siły konserwatywne.

Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie? Minister zaprzecza z ostatniej chwili
Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie? Minister zaprzecza

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, miał zataić w oświadczeniu majątkowym fakt, że jest współwłaścicielem lokalu na Ursynowie – podaje TV Republika. Minister miał je nabyć w 2005 roku. Ten jednak zaprzecza.

Szef hutniczej Solidarności: Dość słów, czas na konkrety tylko u nas
Szef hutniczej Solidarności: Dość słów, czas na konkrety

– Dość słów, czas na konkretne działania – mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność".

Czarny dym z Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie nie wybrali papieża z ostatniej chwili
Czarny dym z Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie nie wybrali papieża

Kardynałowie na porannym, czwartkowym konklawe nie wybrali papieża – z Kaplicy Sykstyńskiej poleciał czarny dym.

TV Republika: Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie z ostatniej chwili
TV Republika: Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, miał zataić w oświadczeniu majątkowym fakt, że jest współwłaścicielem lokalu na Ursynowie – podaje TV Republika. Minister zaprzeczył tej informacji.

Nie żyje DJ Hazel. Przyczyna zgonu badana przez policję z ostatniej chwili
Nie żyje DJ Hazel. Przyczyna zgonu badana przez policję

W środę smutna wiadomość obiegła Polskę – nie żyje DJ Hazel, czyli Michał Orzechowski. Znany i lubiany artysta miał zaledwie 44 lata. Ciało muzyka odnaleziono w samochodzie zaparkowanym przy jeziorze w Skępem. Okoliczności jego śmierci bada policja i prokuratura.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje ws. zabójcy  z ostatniej chwili
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje ws. zabójcy

Po ataku młodego mężczyzny w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego życie rannego strażnika nie jest zagrożone – poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Rektor uczelni wyraził opinię o zabójcy, który był studentem na UW.

Ważny komunikat dla kierowców. Zamknięty tunel na zakopiance z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla kierowców. Zamknięty tunel na zakopiance

W czwartek 8 maja do godziny 14 nieczynny jest tunel pod Luboniem Małym na trasie S7 (zakopianka). Powodem zamknięcia tego odcinka drogi są ćwiczenia służb ratowniczych.  

Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat

Granica z Białorusią ciągle pod presją. Tylko 7 maja odnotowano ponad 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Większość z nich została udaremniona, ale sytuacja wciąż jest bardzo napięta – funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami, a jeden z pojazdów Straży Granicznej został uszkodzony.

REKLAMA

Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?

Różnice poglądów i wartości stają się często zarzewiem konfliktów podczas rodzinnych spotkań. Spory wywołuje polityka, religia, obyczaje czy metody wychowywania dzieci. W tym roku, po ostrej kampanii wyborczej, święta w wielu polskich domach mogą być szczególnie trudne. Dlatego jedna z organizacji pozarządowych postanowiła stworzyć swoisty poradnik jak rozmawiać i nie pokłócić się z najbliższymi podczas świąt Bożego Narodzenia.
zdjęcie poglądowe Jak nie pokłócić się z rodziną przy wigilijnym stole?
zdjęcie poglądowe / piwabay.com/RealAKP

Inicjatywa Fundacji Nowej Wspólnoty ma na celu złagodzenie domowych sporów. Wskazówki zebrane w poradniku „Jak rozmawiać przy wigilijnym stole” pomogą Polkom i Polakom porozumieć się z najbliższymi – mimo różnic poglądów.

Boże Narodzenie, kojarzone zazwyczaj z atmosferą miłości i spokoju, paradoksalnie stanowi czas, w którym najłatwiej o spięcia w rodzinnym gronie. Stół wigilijny, na pozór idealne miejsce do rozmów, często zamienia się w arenę, na której wchodzimy sobie w słowo, nie zgadzamy się ze sobą i dajemy się ponieść emocjom. Z powodu różnic poglądów i wartości nie zawsze potrafimy zaakceptować zdanie drugiej strony i często idziemy na konfrontację. W rezultacie w wielu rodzinach święta zamieniły w nieprzyjemny obowiązek do wypełnienia.

W rodzinie różni nas nie tylko polityka – także styl życia, stosunek do religii, wiek czy miejsce zamieszkania. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo te różnice wpływają na naszą zdolność do otwartej rozmowy. Wystarczy wyobrazić sobie spotkanie dwóch kuzynek żyjących na co dzień według odmiennych wartości. Jeśli założymy, że dla jednej z nich najważniejsza jest rodzina, dom i wiara, a druga stawia przede wszystkim na samorealizację i możliwość decydowania o sobie, to pole porozumienia między spokrewnionymi kobietami gwałtownie się zawęża. Każda rodzina posiada własny katalog spornych tematów, które mogą prowadzić do konfliktów i kłótni. Mogą – ale nie muszą.

Poradnik dobrej świątecznej rozmowy

Z myślą o Bożym Narodzeniu Fundacja Nowej Wspólnoty przygotowała poradnik zawierający cenne wskazówki, jak nastawić się do rozmów w święta, jak zapobiec konfliktom, a równocześnie wzmacniać więzi i lepiej poznać bliskich, obecnych przy stole. Obecność rodziny to okazja, by zrozumieć i docenić, jak wiele nas łączy. W materiale można znaleźć m.in. porady pomagające złagodzić napięcia w rodzinie czy przekierowywaniu rozmowy na bezpieczniejsze tory, bez zamiatania spornych tematów pod dywan.

Poradnik zawiera także „Przepis na świąteczną rozmowę”, który można wydrukować i powiesić na lodówce – a może nawet zaaranżować taką dobrą rozmowę we własnym domu.

Rodzina powinna się umówić na wspólne zasady rozmowy. Przede wszystkim warto założyć, że nie chcecie się pokłócić, każdy ma prawo do szacunku i swojego zdania oraz że nikt nie będzie nikogo "nawracał" na swoje poglądy. Potem można wybrać jeden temat do rozmowy i:

- niech każdy po kolei powie, co myśli na ten temat,
- nie przerywajcie, ani nie oceniajcie tego, co mówi ktoś inny,
- posłuchajcie z ciekawością, co mówi każda osoba,
- zamiast krytykować, zapytaj: „Kiedy zacząłeś tak myśleć?”,
- zamiast atakować, powiedz: „Ja mam inaczej. Myślę, że...”.

Różnice poglądów w rodzinie są normalne, warto zatem na koniec zapytać wszystkich: "A co nas łączy? W czym się zgadzamy?”.

„Boże Narodzenie to czas pojednania. Jesteśmy w naszych rodzinach bardzo różni – nie chodzi o to, by udawać, że tych różnic nie ma. Chcemy pokazać, że z nimi da się żyć – jeśli będziemy mieli dla siebie szacunek i życzliwość. W poradniku pokazujemy, jak to zrobić w naszych domach, by te najbliższe święta były łatwiejsze – mówi Wawrzyniec Smoczyński z Fundacji Nowej Wspólnoty. – Nasz program Polski Dialog pokazał, że Polacy umieją się dogadać nawet, jak mają przeciwne poglądy. To się udaje, gdy z szacunkiem słuchamy innych, gdy jesteśmy życzliwi wobec osób myślących inaczej niż my i gdy zachowujemy spokój, wygłaszając własne poglądy” – dodaje.

Otwartość na innych

Polski Dialog to dwuletni program, zainicjowany przez Fundację Nowej Wspólnoty, którego celem jest zmniejszenie podziałów między Polkami i Polakami, poprzez naukę skutecznej komunikacji. – Polski Dialog to miejsce, gdzie ludzie o różnych poglądach mogą się spotkać i uczyć rozmowy na sporne tematy bez kłótni. Jesteśmy mocno podzieleni, żyjemy w bańkach poglądów i przekonań. Nie słuchamy i nawet nie chcemy słuchać. Rozmowa nie polega na tym, że kogoś przekonasz do swoich racji, tylko że się wysłuchacie i zrozumiecie nawzajem. Świąteczny poradnik pokazuje, jak to zrobić w rodzinie – komentuje Wawrzyniec Smoczyński.

Poradnik Polskiego Dialogu jest darmowy i dostępny do pobrania: polskidialog.pl/wigilia/

Fundacja Nowej Wspólnoty, lk



 

Polecane
Emerytury
Stażowe