Jasna Góra: Dzieci przystroiły choinki i modliły się za rówieśników w Ziemi Świętej

Od 16 lat to niezwykłe połączenie tradycji i współczesności. Dzieci z 40. przedszkoli, szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych regionu częstochowskiego udekorowały na Jasnej Górze wylosowane przez siebie drzewka w ramach Konkursu na „Wieczernikową Choinkę”. W tym roku prace dzieci dedykowane są Matce Bożej w 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego. Dziś wspólnie modliły się, aby w miejscu narodzin Jezusa zakończyła się wojna i by ich rówieśnicy mogli cieszyć się życiem.
Mali uczestnicy konkursu Jasna Góra: Dzieci przystroiły choinki i modliły się za rówieśników w Ziemi Świętej
Mali uczestnicy konkursu / PAP/Waldemar Deska

"Wieczernikowa Choinka"

Celem konkursu jest pielęgnowanie polskich zwyczajów bożonarodzeniowych i wyzwalanie dziecięcej kreatywności. W rękach najmłodszych nawet szare i niepozorne przedmioty codzienności nabierają świątecznego blasku. 

Tematyka konkursu na „Wieczernikową Choinkę” nawiązuje do wypowiadanych podczas Apelu Jasnogórskiego słów: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Wojtek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jan Twardowskiego w Częstochowie, wskazując na przeźroczyste bombki, wewnątrz których umieszone zostały zdjęcia nawiązujące do różnych sytuacji z codziennego życia, podkreślił, że jego rówieśnicy chcieli w ten sposób pokazać „jak spotykają się z Maryją i Jasną Górą”. 

- A na naszej choince znalazły się m.in. serduszka z napisem „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Chciałyśmy powiedzieć Matce Bożej, że Ją bardzo kochamy – opowiadały Sandra, Zuzia i Wiktoria z Zespołu Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Częstochowie. To placówka, która uczestniczy w Konkursie na Wieczernikową Choinkę od jego pierwszej edycji. – Co roku staramy się wykorzystywać inne materiały, by ozdoby były różnorodne i cieszyły oczy nie tylko naszych dzieci, ale i jasnogórskich pielgrzymów. Staramy się też angażować uczniów o różnym stopniu umiejętności, w tym roku np. dzieci najmłodsze, przygotowały wizerunki Matki Bożej Jasnogórskiej w formie kolorowanek, bo to maluszkom przychodzi łatwiej – powiedziała Katarzyna Smolarz, nauczyciela plastyki.  

- Łączymy tradycję z nowoczesnością – podkreśliła Katarzyna Pulcar, pedagog w Szkole Podstawowej nr 41 w Częstochowie. Motywem ozdób wykonanych przez dzieci z tej placówki stała się bohaterka książki dla najmłodszych Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”. – Wymyśliliśmy sobie, że ta Pyza na polskich dróżkach jest symbolem ludu, który pielgrzymuje na Jasną Górę. Włączyliśmy też element ekologii, bo kolorowa postać Pyzy wykonana została ze starych płyt DVD – powiedziała pedagog i podkreśliła, że „nawiązanie do tradycji zawsze jest bardzo cenne i ważne, żeby dzieciom pokazywać, po co tak naprawdę przychodzimy i dokąd zmierzamy”.

Modlitwa o pokój

Najmłodsi modlili się też o pokój na Bliskim Wschodzie. Dzieci prosiły, aby w miejscu narodzin Jezusa zakończyła się wojna i by ich rówieśnicy mogli cieszyć się życiem. - Szczególnie modlimy się za dzieci z Ziemi Świętej; potrzebują pokoju, miłości, ciepła, żeby mogły spokojnie żyć, chodzić do szkoły tak, jak my” - mówiły dzieci z klasy piątej ze szkoły Podstawowej w Wierzchowisku. 

Budowanie wspólnoty

O tym, że choinka jest symbolem życia, odrodzenia i nadziei przypomniała Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Podkreśliła, że ważnym wymiarem konkursu jest budowanie wspólnoty poprzez zaangażowanie dzieci i dorosłych wokół jednego celu. Wyraziła radość, że w konkursie uczestniczą placówki, które od lat nie wyobrażają sobie okresu przedświątecznego bez przygotowywania ozdób na jasnogórskie drzewko, jak i te, które po raz pierwszy odkrywają „swój twórczy potencjał”.

Tegoroczny konkurs

Jak podkreśliła Izabela Tyras z częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, w tym roku padł rekord w „szybkości zgłoszeń”. Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by lista czterdziestu miejsc się zapełniła. Chętnych do udziału w konkursie było o wiele więcej. 

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski wskazał na walor ewangelizacyjny i wspólnototwórczy konkursu. – To element przygotowania na Boże Narodzenie. Także poprzez tematykę, inną co roku, pokazuje dzieciom, a dorosłym przypomina, o bogactwie duchowym Kościoła – zaznaczył paulin. Podziękował dzieciom, ich rodzicom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu, za to dzieło, które przynosi refleksję, ale i radość.

Kustosz Sanktuarium o. Waldemar Pastusiak pogratulował najmłodszym ich twórczej inwencji. Zaprosił wszystkich, by już od 25 grudnia, przybywając na Jasną Górę na modlitwę, by pokłonić się Bożej Dziecinie i Jego Matce, zajrzeli do jasnogórskiego Wieczernika i podziwiając prace dzieci, zagłosowali na tę, ich zdaniem, najpiękniejszą.  

To jak zwykle pielgrzymi stanowić będą jury Konkursu na „Wieczernikową Choinkę” i to oni wybiorą najciekawiej udekorowane drzewko. Głosowanie rozpocznie się w Boże Narodzenie i potrwa do 1 stycznia 2024 r. Odbywać się będzie przez wrzucanie kartki z numerem wybranej choinki do urn. 

Miejsce i organizacja

Konkurs na Wieczernikową Choinkę na Jasnej Górze swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym znajdują się przystrojone drzewka bożonarodzeniowe, to tzw. jasnogórski Wieczernik, czyli kaplica-namiot na zewnątrz obok Bazyliki. Na Jasnej Górze w tym miejscu latem sprawowany jest sakrament pokuty i pojednania i pielgrzymi mogą przyjmować Eucharystię. Miejsce nazwą nawiązuje do Wieczernika jerozolimskiego, gdzie Jezus sprawował Ostatnią Wieczerzę. 

Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Instytucjami wspierającymi są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

mir, BP @JasnaGóraNews


 

POLECANE
Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie? Minister zaprzecza z ostatniej chwili
Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie? Minister zaprzecza

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, miał zataić w oświadczeniu majątkowym fakt, że jest współwłaścicielem lokalu na Ursynowie – podaje TV Republika. Minister miał je nabyć w 2005 roku. Ten jednak zaprzecza.

Hutnicy: Dość słów, czas na konkrety tylko u nas
Hutnicy: "Dość słów, czas na konkrety"

- Dość słów, czas na konkretne działania - mówi w rozmowie z portalem Tysol.pl Andrzej Karol, przewodniczący Krajowej Sekcji Hutnictwa NSZZ "Solidarność".

Czarny dym z Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie nie wybrali papieża z ostatniej chwili
Czarny dym z Kaplicy Sykstyńskiej. Kardynałowie nie wybrali papieża

Kardynałowie na porannym, czwartkowym konklawe nie wybrali papieża – z Kaplicy Sykstyńskiej poleciał czarny dym.

TV Republika: Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie z ostatniej chwili
TV Republika: Adam Bodnar zataił w oświadczeniu majątkowym mieszkanie w Warszawie

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, miał zataić w oświadczeniu majątkowym fakt, że jest współwłaścicielem lokalu na Ursynowie – podaje TV Republika. Minister miał je nabyć w 2005 roku.

Nie żyje DJ Hazel. Przyczyna zgonu badana przez policję z ostatniej chwili
Nie żyje DJ Hazel. Przyczyna zgonu badana przez policję

W środę smutna wiadomość obiegła Polskę – nie żyje DJ Hazel, czyli Michał Orzechowski. Znany i lubiany artysta miał zaledwie 44 lata. Ciało muzyka odnaleziono w samochodzie zaparkowanym przy jeziorze w Skępem. Okoliczności jego śmierci bada policja i prokuratura.

Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje ws. zabójcy  z ostatniej chwili
Atak na Uniwersytecie Warszawskim. Nowe informacje ws. zabójcy

Po ataku młodego mężczyzny w kampusie Uniwersytetu Warszawskiego życie rannego strażnika nie jest zagrożone – poinformowała w czwartek Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Rektor uczelni wyraził opinię o zabójcy, który był studentem na UW.

Ważny komunikat dla kierowców. Zamknięty tunel na zakopiance z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla kierowców. Zamknięty tunel na zakopiance

W czwartek 8 maja do godziny 14 nieczynny jest tunel pod Luboniem Małym na trasie S7 (zakopianka). Powodem zamknięcia tego odcinka drogi są ćwiczenia służb ratowniczych.  

Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat z ostatniej chwili
Niebezpiecznie na granicy z Białorusią. Straż Graniczna wydała komunikat

Granica z Białorusią ciągle pod presją. Tylko 7 maja odnotowano ponad 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Większość z nich została udaremniona, ale sytuacja wciąż jest bardzo napięta – funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami, a jeden z pojazdów Straży Granicznej został uszkodzony.

Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Krakowa

Uwaga, mieszkańcy Krakowa! Od soboty, 10 maja, zaczyna się remont mostu Grunwaldzkiego – jednej z kluczowych przepraw w mieście. Prace potrwają 10 miesięcy, a utrudnienia będą poważne. Sprawdź, jak zmieni się ruch i komunikacja miejska.

Broń atomowa dla Polski? Nowe badanie pokazuje, co myślą Polacy [SONDAŻ] z ostatniej chwili
Broń atomowa dla Polski? Nowe badanie pokazuje, co myślą Polacy [SONDAŻ]

Czy Polska powinna mieć broń atomową? Tuż przed wyborami prezydenckimi temat wywołuje gorące emocje. Nowy sondaż pokazuje, że wg połowy Polaków prezydent RP powinien podpisać ustawę, która otwiera drogę do takiego dozbrojenia kraju.

REKLAMA

Jasna Góra: Dzieci przystroiły choinki i modliły się za rówieśników w Ziemi Świętej

Od 16 lat to niezwykłe połączenie tradycji i współczesności. Dzieci z 40. przedszkoli, szkół podstawowych i ośrodków szkolno-wychowawczych regionu częstochowskiego udekorowały na Jasnej Górze wylosowane przez siebie drzewka w ramach Konkursu na „Wieczernikową Choinkę”. W tym roku prace dzieci dedykowane są Matce Bożej w 70. rocznicę Apelu Jasnogórskiego. Dziś wspólnie modliły się, aby w miejscu narodzin Jezusa zakończyła się wojna i by ich rówieśnicy mogli cieszyć się życiem.
Mali uczestnicy konkursu Jasna Góra: Dzieci przystroiły choinki i modliły się za rówieśników w Ziemi Świętej
Mali uczestnicy konkursu / PAP/Waldemar Deska

"Wieczernikowa Choinka"

Celem konkursu jest pielęgnowanie polskich zwyczajów bożonarodzeniowych i wyzwalanie dziecięcej kreatywności. W rękach najmłodszych nawet szare i niepozorne przedmioty codzienności nabierają świątecznego blasku. 

Tematyka konkursu na „Wieczernikową Choinkę” nawiązuje do wypowiadanych podczas Apelu Jasnogórskiego słów: „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Wojtek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jan Twardowskiego w Częstochowie, wskazując na przeźroczyste bombki, wewnątrz których umieszone zostały zdjęcia nawiązujące do różnych sytuacji z codziennego życia, podkreślił, że jego rówieśnicy chcieli w ten sposób pokazać „jak spotykają się z Maryją i Jasną Górą”. 

- A na naszej choince znalazły się m.in. serduszka z napisem „Jestem, Pamiętam, Czuwam”. Chciałyśmy powiedzieć Matce Bożej, że Ją bardzo kochamy – opowiadały Sandra, Zuzia i Wiktoria z Zespołu Szkolno-Wychowawczego nr 6 w Częstochowie. To placówka, która uczestniczy w Konkursie na Wieczernikową Choinkę od jego pierwszej edycji. – Co roku staramy się wykorzystywać inne materiały, by ozdoby były różnorodne i cieszyły oczy nie tylko naszych dzieci, ale i jasnogórskich pielgrzymów. Staramy się też angażować uczniów o różnym stopniu umiejętności, w tym roku np. dzieci najmłodsze, przygotowały wizerunki Matki Bożej Jasnogórskiej w formie kolorowanek, bo to maluszkom przychodzi łatwiej – powiedziała Katarzyna Smolarz, nauczyciela plastyki.  

- Łączymy tradycję z nowoczesnością – podkreśliła Katarzyna Pulcar, pedagog w Szkole Podstawowej nr 41 w Częstochowie. Motywem ozdób wykonanych przez dzieci z tej placówki stała się bohaterka książki dla najmłodszych Hanny Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”. – Wymyśliliśmy sobie, że ta Pyza na polskich dróżkach jest symbolem ludu, który pielgrzymuje na Jasną Górę. Włączyliśmy też element ekologii, bo kolorowa postać Pyzy wykonana została ze starych płyt DVD – powiedziała pedagog i podkreśliła, że „nawiązanie do tradycji zawsze jest bardzo cenne i ważne, żeby dzieciom pokazywać, po co tak naprawdę przychodzimy i dokąd zmierzamy”.

Modlitwa o pokój

Najmłodsi modlili się też o pokój na Bliskim Wschodzie. Dzieci prosiły, aby w miejscu narodzin Jezusa zakończyła się wojna i by ich rówieśnicy mogli cieszyć się życiem. - Szczególnie modlimy się za dzieci z Ziemi Świętej; potrzebują pokoju, miłości, ciepła, żeby mogły spokojnie żyć, chodzić do szkoły tak, jak my” - mówiły dzieci z klasy piątej ze szkoły Podstawowej w Wierzchowisku. 

Budowanie wspólnoty

O tym, że choinka jest symbolem życia, odrodzenia i nadziei przypomniała Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Podkreśliła, że ważnym wymiarem konkursu jest budowanie wspólnoty poprzez zaangażowanie dzieci i dorosłych wokół jednego celu. Wyraziła radość, że w konkursie uczestniczą placówki, które od lat nie wyobrażają sobie okresu przedświątecznego bez przygotowywania ozdób na jasnogórskie drzewko, jak i te, które po raz pierwszy odkrywają „swój twórczy potencjał”.

Tegoroczny konkurs

Jak podkreśliła Izabela Tyras z częstochowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, w tym roku padł rekord w „szybkości zgłoszeń”. Wystarczyło zaledwie kilka godzin, by lista czterdziestu miejsc się zapełniła. Chętnych do udziału w konkursie było o wiele więcej. 

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski wskazał na walor ewangelizacyjny i wspólnototwórczy konkursu. – To element przygotowania na Boże Narodzenie. Także poprzez tematykę, inną co roku, pokazuje dzieciom, a dorosłym przypomina, o bogactwie duchowym Kościoła – zaznaczył paulin. Podziękował dzieciom, ich rodzicom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w organizację konkursu, za to dzieło, które przynosi refleksję, ale i radość.

Kustosz Sanktuarium o. Waldemar Pastusiak pogratulował najmłodszym ich twórczej inwencji. Zaprosił wszystkich, by już od 25 grudnia, przybywając na Jasną Górę na modlitwę, by pokłonić się Bożej Dziecinie i Jego Matce, zajrzeli do jasnogórskiego Wieczernika i podziwiając prace dzieci, zagłosowali na tę, ich zdaniem, najpiękniejszą.  

To jak zwykle pielgrzymi stanowić będą jury Konkursu na „Wieczernikową Choinkę” i to oni wybiorą najciekawiej udekorowane drzewko. Głosowanie rozpocznie się w Boże Narodzenie i potrwa do 1 stycznia 2024 r. Odbywać się będzie przez wrzucanie kartki z numerem wybranej choinki do urn. 

Miejsce i organizacja

Konkurs na Wieczernikową Choinkę na Jasnej Górze swoją nazwę zawdzięcza miejscu, w którym znajdują się przystrojone drzewka bożonarodzeniowe, to tzw. jasnogórski Wieczernik, czyli kaplica-namiot na zewnątrz obok Bazyliki. Na Jasnej Górze w tym miejscu latem sprawowany jest sakrament pokuty i pojednania i pielgrzymi mogą przyjmować Eucharystię. Miejsce nazwą nawiązuje do Wieczernika jerozolimskiego, gdzie Jezus sprawował Ostatnią Wieczerzę. 

Organizatorami Konkursu na Wieczernikową Choinkę są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Radio Jasna Góra, Biuro Prasowe @JasnaGóraNews i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie. Instytucjami wspierającymi są: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach oraz Delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach.

mir, BP @JasnaGóraNews



 

Polecane
Emerytury
Stażowe