Pierwszy satelita Watykanu trafił na orbitę
Wyniesienie w kosmos
Papieska 160-stronnicowa publikacja została skompresowana do wielkości główki od szpilki. Satelitę zbudował w trzy miesiące zespół młodych naukowców z Politechniki Turyńskiej. W kosmos wyniósł go Falcon 9, czyli rakieta nośna, częściowo wielokrotnego użytku, wyprodukowana przez firmę SpaceX należącą do miliardera Elona Muska.
Zadania ewangelizacyjne satelity
SpeiSat jest wielkości pudełka po butach i waży dwa kilogramy. Jego pierwszym zadaniem było zabranie w przestrzeń kosmiczną książki Franciszka „Dlaczego się lękacie”, która zawiera papieską modlitwę wygłoszoną w szczycie pandemii na Placu św. Piotra a także Deklaracji o międzyludzkim braterstwie. Drugim zadaniem jest nadawanie co dwie minuty papieskich przesłań, które radioamatorzy na całym świecie będą mogli odbierać na specjalnej częstotliwości 437,5 MH.
Zadania naukowe
Orbita - którą SpeiSat będzie pokonywał co 90 minut - to geosynchroniczna orbita polarna nachylona pod kątem 97,6 stopnia do równika na wysokości 550 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.
Oprócz misji religijnej, satelita ma dokonywać pomiaru pola magnetycznego Ziemi za pomocą magnetometrów w trzech osiach.
SpeiSat został pobłogosławiony w Rzymie przez Franciszka przed Wielkanocą. Operacja SpeiSat, wspierana przez Włoską Agencję Kosmiczną odbywa się z inicjatywy Dykasterii ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej.
Vatican News / Rzym, red. adg