Prymas Polski: Eucharystia jest sakramentem jedności
„Tu jest Jezus!”
Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, a następnie poprowadził procesję ulicami Starego Miasta, do kościoła pw. św. Michała Archanioła, gdzie przy czwartym ołtarzu wierni otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
W wygłoszonej w katedrze homilii Prymas Polski wielokrotnie wskazywał na żywą obecność Jezusa w Eucharystii podkreślając, że Kościół żyje dzięki niej - to Eucharystia go tworzy, buduje i jednoczy.
- Tu jest Jezus! - wołał.
- Jest obecny w sakramencie Eucharystii, żeby być naszym pokarmem, żeby został przyswojony i stał się w nas odnawiającą siłą, która przywraca energię i wolę wyruszenia na nowo w drogę po każdym postoju lub po każdym upadku - mówił za papieżem Franciszkiem przypominając, że z Jezusem idziemy jako Kościół, idziemy razem także w tym, co jest trudne i wymagające.
"Eucharystia dodaje nam otuchy"
- To Eucharystia dodaje nam otuchy i nawet w najtrudniejszej drodze nie jesteśmy sami - wskazał abp Polak przypominając, że Eucharystia buduje Kościół, wyznacza - jak uczył św. Jan Paweł II - „rytm jego dni, wypełniając je ufną nadzieją”. Ilekroć ją sprawujemy, dokonuje się jedność wiernych, którzy stanowią jedno ciało w Chrystusie.
- Tu naprawdę możemy być i jesteśmy jedno. Wszystko więc, co się temu sprzeciwia, co wystawia naszą jedność na szwank, co jest przeciw jedności nas wszystkich, jest sprzeczne z Eucharystią i nie ma i nie może mieć w niej nigdy miejsca, ani w słowach, ani w gestach, ani w postawach, ani w życiu - wołał Prymas podkreślając, że jako sakrament jedności Eucharystia leczy nas z ambicji panowania nad innymi, żądzy gromadzenia dla siebie, wzniecania niezgody, szukania rywalizacji.
- Pan wie, że same ludzkie siły do tego nie wystarczą. Jedynie Jego obecność pośród nas może nas naprawdę uczynić zdolnymi do budowania jedności, do przełamywania barier i oporów, do wychodzenia poza strefę komfortu, by służyć siostrom i braciom - mówił abp Polak, prosząc na koniec o dawanie świadectwa jedności w naszym życiu rodzinnym, wspólnotowym i społecznym.
Procesja i obchody
Mszę św. koncelebrowali: abp senior Józef Kowalczyk, ks. infułat Jan Kasprowicz, proboszcz parafii archikatedralnej, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz kapłani z gnieźnieńskich parafii. W czasie liturgii i późniejszej procesji eucharystycznej śpiewał Chór Prymasowski pod dyrekcją ks. kan. Dariusza Sobczaka.
Przed wyruszeniem procesji abp Polak prosił, by w czasie jej trwania, ze względu na panujący upał, zatroszczyć się szczególnie o dzieci i osoby starsze.
Jak co roku procesja przeszła ulicami Starego Miasta zatrzymując się przy czterech ołtarzach przygotowanych tradycyjnie przy rezydencji arcybiskupów gnieźnieńskich, na gnieźnieńskim Rynku w pobliżu kościołów farnego i franciszkanów oraz przy kościele pw. św. Michała Archanioła, gdzie abp Wojciech Polak udzielił zebranym błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, a proboszcz parafii ks. kan. Krzysztof Woźniak podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.
Na zakończenie wspólnie odśpiewano „Boże, coś Polskę…”.
Msza św. i zakończenie procesji eucharystycznej były transmitowane na www.archidiecezja.pl, www.prymaspolski.pl i facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej.
bgk / Gniezno