Watykański hierarcha o "kategorycznym potępieniu" niszczenia dzieł sztuki. W tle działania aktywistów klimatycznych
List arcybiskupa
Arcybiskup Rino Fisichella potępił wszelkie formy przemocy wobec dzieł sztuki. „W odniesieniu do dzieł sztuki, które od wieków stanowią część dziedzictwa ludzkości i są celem turystów z całego świata, warto przypomnieć, że ich ochrona jest obowiązkiem wszystkich. Musi być zatem kategorycznie potępiona każda forma przemocy, która podważa ich ochronę” - napisał pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji w przesłaniu opublikowanym przez Watykan 26 maja z okazji tegorocznego Światowego Dnia Turystyki (27 września). Hierarcha nie podał jednak konkretnych przykładów przemocy wobec dzieł sztuki.
Działania aktywistów klimatycznych
Obecnie w Watykanie toczy się proces sądowy przeciwko działaczom Ostatniego Pokolenia za możliwe uszkodzenie mienia. W sierpniu ubiegłego roku dwóch z tych aktywistów - 25-letni student sztuki i 62-letni pracownik służby zdrowia - przykleiło się do cokołu słynnej na całym świecie rzeźby „Grupa Laokoona” w Muzeach Watykańskich.
Niedawno działania aktywistów z Ostatniego Pokolenia znalazły się na pierwszych stronach gazet również poza Włochami, gdy ich grupa aktywistów klimatycznych weszła w niedzielę do fontanny di Trevi w Rzymie i wrzuciła do niej czarny płyn z węglem drzewnym. Burmistrz miasta poinformował, że na wyczyszczenie zabytku będzie potrzeba 300 tys. litrów wody. Policja zatrzymała sprawców aktu wandalizmu.
Dzieła sztuki stają się coraz częściej celem ataków nie tylko ze strony aktywistów klimatycznych. Na przykład w ubiegłym roku w Muzeach Watykańskich mężczyzna zrzucił z postumentów dwa marmurowe popiersia i je uszkodził.
ts (KAI) / Watykan