24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Dziś w całym Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W inicjatywę co roku włącza się Kościół w Polsce. Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża 24 maja o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chińskich katolików.
Seminarium duchowne w Chinach 24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
Seminarium duchowne w Chinach / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/N509FZ

Dzień modlitwy

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach wprowadził w 2007 papież Benedykt XVI, wybierając dzień 24 maja, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest ona otaczana szczególną czcią w narodowym sanktuarium katolików chińskich w Shenshan.

Mszy św. w stołecznym kościele św. Krzyża będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Jacek Gniadek, werbista i prezes Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ. Stowarzyszenie wspiera współpracę między Kościołem w Chinach i w Polsce. Wśród swoich celów wymienia ono także “promowanie postaw solidarności z narodami Chin; nawiązywanie, pośredniczenie i koordynacja kontaktów między Polakami i Chińczykami, zwłaszcza w zakresie życia kulturalnego, religijnego i edukacji”.

Potrzebna pomoc

Wieloletni prezes “Sinicum” o. Jacek Gniadek SVD w rozmowie z KAI podkreślił, że Stowarzyszenie “Sinicum” jest Kościołowi w Polsce bardzo potrzebne, ponieważ mamy dług wdzięczności wobec innych narodów, które nie cieszą się wolnością religijną, zaś chrześcijanie są tam prześladowani.

- My kiedyś otrzymywaliśmy pomoc z Zachodu, w tym egzemplarze Biblii i pomoc materialną - przypomniał o. Gniadek, dodając, że modlitewna i materialna pomoc Chińczykom jest dziś obowiązkiem polskich katolików.

Spotkanie

Po mszy św. w dolnym kościele spotkanie otwarte "Wspomnienie o Fu Duo (傅鐸)", czyli o zmarłym w ubiegłym roku Stanisławie Tworzydło i Marii Tworzydło, którzy byli członkami Sinicum. Ich córka Agata Strojnowska, członkini zarządu Sinicum, opowie o pracowni ojca i chińskich zakonnicach, które studiowały u niego sztukę użytkową, a s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Sinicum, opowie o siostrach Hiacyncie Zhang i Janie Zhang, które powróciły do Chin i dekorują chińskie kościoły.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „Do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 r. Obchodzony jest on 24 maja – w liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, czczonej szczególnie w sanktuarium w Shenshan koło Szanghaju.

Stowarzyszenie

Kierowane przezeń Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach przez działalność misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich. Jedną z ważniejszych inicjatyw podjętych w ostatnich latach jest organizowanie intensywnych kursów dla sióstr zakonnych z najludniejszego kraju świata, zajmujących się formacją młodych zakonnic. W latach 2015-17, głównie dzięki pracy s. Aleksandry Huf SSpS, wiceprzewodniczącej „Sinicum”, odbyły się w Polsce 3 takie tygodniowe kursy dla sióstr formatorek.

Na ich podstawie we współpracy z o. Krzysztofem Dyrkiem SJ z jezuickiej „Szkoły Formatorów” opracowano program kursu miesięcznego. Odbył się on w 2019 r. w Starej Wsi z udziałem 50 sióstr zakonnych z ok. 30 diecezji z 25 regionów Chin.

W związku z epidemią koronawirusa kursy, zaplanowane na lata 2020-21 nie mogły się odbyć i – według o. Gniadka – z przyczyn technicznych nie można ich było przeprowadzić także w formie online.

Wspólnota chińska w Warszawie liczy od 20 do 30 osób. Tworzą ją głównie małżeństwa mieszane i chińscy studenci. Raz w miesiącu, w kościele pw. Św. Jadwigi na Żeraniu odprawiana jest dla nich jedyna w Polsce Msza św. w języku chińskim.

Chrześcijanie w Chinach

Ustalenie dokładnej liczby wyznawców Chrystusa w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) jest bardzo trudne, i to z kilku powodów. Nie ma tam oficjalnych i w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących życia religijnego, nie tylko zresztą chrześcijaństwa. Można przyjąć, że katolików w ChRL jest od 9 do 12 mln, przy czym – według danych oficjalnych – liczba ta nie przekracza 6 mln (rządowe Biuro Spraw Religijnych mówi o 5,7 mln). Z kolei azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews wspomina o ok. 13 mln katolików, co stanowiłoby 1 procent ogółu mieszkańców Państwa Środka.

Ocenia się, że w Chinach jest ok. 2,6 tys. księży należących do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) i ponad 1,4 tys. „podziemnych”, co dawałoby razem mniej więcej 4 tys. duchownych katolickich w tym kraju.

O. Gniadek uważa, że można dziś mówić o ok. 12 mln katolików w tym kraju, z których mniej więcej połowa należy do PSKCh, a połowa do Kościoła niewspółpracującego z reżimem. Protestantów jest tam ok. 80 mln, przy czym statystyki rządowe nie wymieniają, jakie są to konkretne odłamy (ewangelicy, baptyści, zielonoświątkowcy czy inni). Wspólnoty te rozwijają się bardzo dynamicznie m.in. dlatego, że często są to Kościoły domowe i niescentralizowane.

tk, kg / Warszawa


 

POLECANE
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego z ostatniej chwili
Symboliczne zdjęcie liderów Trójmorza zgromadzonych wokół Włóczni św. Maurycego i wizerunku Chrobrego

We wtorek po południu na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęło się spotkanie liderów państw Inicjatywy Trójmorza, podczas którego wykonano niezwykle symboliczną fotografię.

Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać? Wiadomości
Nowa fala oszustw telefonicznych. Co zrobić, aby nie dać się nabrać?

Coraz więcej Polaków otrzymuje połączenia z nieznanych, zagranicznych numerów – najczęściej z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii. Choć na pierwszy rzut oka mogą wyglądać jak oferta pracy lub kontakt od znajomego, to w rzeczywistości mamy do czynienia z próbą oszustwa.

Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną z ostatniej chwili
Ministerstwo Klimatu tworzy serwis do walki z... dezinformacją klimatyczną

Ministerstwo klimatu i środowiska tworzy serwis poświęcony walce z dezinformacją klimatyczną – poinformowała we wtorek minister Paulina Hennig-Kloska. Zjawisko dezinformacji klimatycznej było jednym z tematów nieformalnego spotkania ministrów środowiska i klimatu w Warszawie.

To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii tylko u nas
To OZE mogą stać za blackoutem w Hiszpanii i Portugalii

Od 12 godzin pod pełną parą pracuja hiszpańscy śledczy i analitycy rynku energii, aby ustalić, co było faktycznym powodem pierwszego tak dużego w Europie blackoutu. Wstępnie wykluczono atak terrorystyczny. Niemal na pewno nie był to sabotaż pracownika lub pracowników spółek energetycznych. Czy za problemem stoi miks energetyczny kraju Cervantesa? Liczby i eksperci sugerują, że to najbardziej prawdopodobne.

Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz tylko u nas
Rosja szykuje się do wojny nad Bałtykiem. To realny scenariusz

To nie strachy na Lachy, ale bardzo realny scenariusz. Wojnę z NATO – zapewne początkowo na jak najniższym poziomie eskalacji, by dać pretekst USA i „starej Europie” do wstrzymania się od pełnej odpowiedzi – Rosja rozpocznie nad Bałtykiem.

Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy z ostatniej chwili
Ujawniono szczegóły zatrzymania księdza, który miał krytykować aborterkę z Oleśnicy

W rozmowie z RatujŻycie.pl siostra zatrzymanego ks. Grzegorza opisała, w jaki sposób jej brat został zatrzymany przez służby w związku z mailem, jakiego wysłał do dr Gizeli Jagielskiej.

Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie z ostatniej chwili
Karol Nawrocki: Zwierzchnik sił zbrojnych musi być stabilny emocjonalnie

Popierany przez PiS kandydat Karol Nawrocki stwierdził we wtorek w Nowej Dębie, że Polska potrzebuje zwierzchnika sił zbrojnych, "który będzie stabilny emocjonalnie i stabilny pod względem swoich poglądów". Wskazał, że chodzi o osobę, która m.in. zadba o nasz sojusz z USA i o pozycję Polski w NATO.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego z ostatniej chwili
Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Andrzej Duda zwoła Radę Bezpieczeństwa Narodowego

Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. bezpieczeństwa energetycznego Polski zapowiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu liderów Trójmorza. Jak powiedział, wydarzenia w Hiszpanii i Portugalii to "sygnał alarmowy", aby zadbać o stan sieci energetycznych regionu.

Dariusz Matecki wskazuje: Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw polityka
Dariusz Matecki wskazuje: "Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw"

"Najbardziej obrzydliwy specjalista od kłamstw wyborczych" – pisze na platformie X poseł PiS Dariusz Matecki o parlamentarzyście PO Sławomirze Nitrasie. W opublikowanym komentarzu Matecki opisał sytuację z 2006 roku, gdy Nitras był szefem sztabu wyborczego kandydata PO Piotr Krzystka na prezydenta Szczecina.

Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie z ostatniej chwili
Niemcy w tarapatach. Tapinoma magnum sieją spustoszenie

Inwazyjne mrówki Tapinoma magnum niszczą infrastrukturę w Niemczech i powodują przerwy w prądzie – informuje Frankfurter Rundschau.

REKLAMA

24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Dziś w całym Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W inicjatywę co roku włącza się Kościół w Polsce. Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża 24 maja o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chińskich katolików.
Seminarium duchowne w Chinach 24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
Seminarium duchowne w Chinach / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/N509FZ

Dzień modlitwy

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach wprowadził w 2007 papież Benedykt XVI, wybierając dzień 24 maja, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest ona otaczana szczególną czcią w narodowym sanktuarium katolików chińskich w Shenshan.

Mszy św. w stołecznym kościele św. Krzyża będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Jacek Gniadek, werbista i prezes Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ. Stowarzyszenie wspiera współpracę między Kościołem w Chinach i w Polsce. Wśród swoich celów wymienia ono także “promowanie postaw solidarności z narodami Chin; nawiązywanie, pośredniczenie i koordynacja kontaktów między Polakami i Chińczykami, zwłaszcza w zakresie życia kulturalnego, religijnego i edukacji”.

Potrzebna pomoc

Wieloletni prezes “Sinicum” o. Jacek Gniadek SVD w rozmowie z KAI podkreślił, że Stowarzyszenie “Sinicum” jest Kościołowi w Polsce bardzo potrzebne, ponieważ mamy dług wdzięczności wobec innych narodów, które nie cieszą się wolnością religijną, zaś chrześcijanie są tam prześladowani.

- My kiedyś otrzymywaliśmy pomoc z Zachodu, w tym egzemplarze Biblii i pomoc materialną - przypomniał o. Gniadek, dodając, że modlitewna i materialna pomoc Chińczykom jest dziś obowiązkiem polskich katolików.

Spotkanie

Po mszy św. w dolnym kościele spotkanie otwarte "Wspomnienie o Fu Duo (傅鐸)", czyli o zmarłym w ubiegłym roku Stanisławie Tworzydło i Marii Tworzydło, którzy byli członkami Sinicum. Ich córka Agata Strojnowska, członkini zarządu Sinicum, opowie o pracowni ojca i chińskich zakonnicach, które studiowały u niego sztukę użytkową, a s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Sinicum, opowie o siostrach Hiacyncie Zhang i Janie Zhang, które powróciły do Chin i dekorują chińskie kościoły.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „Do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 r. Obchodzony jest on 24 maja – w liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, czczonej szczególnie w sanktuarium w Shenshan koło Szanghaju.

Stowarzyszenie

Kierowane przezeń Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach przez działalność misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich. Jedną z ważniejszych inicjatyw podjętych w ostatnich latach jest organizowanie intensywnych kursów dla sióstr zakonnych z najludniejszego kraju świata, zajmujących się formacją młodych zakonnic. W latach 2015-17, głównie dzięki pracy s. Aleksandry Huf SSpS, wiceprzewodniczącej „Sinicum”, odbyły się w Polsce 3 takie tygodniowe kursy dla sióstr formatorek.

Na ich podstawie we współpracy z o. Krzysztofem Dyrkiem SJ z jezuickiej „Szkoły Formatorów” opracowano program kursu miesięcznego. Odbył się on w 2019 r. w Starej Wsi z udziałem 50 sióstr zakonnych z ok. 30 diecezji z 25 regionów Chin.

W związku z epidemią koronawirusa kursy, zaplanowane na lata 2020-21 nie mogły się odbyć i – według o. Gniadka – z przyczyn technicznych nie można ich było przeprowadzić także w formie online.

Wspólnota chińska w Warszawie liczy od 20 do 30 osób. Tworzą ją głównie małżeństwa mieszane i chińscy studenci. Raz w miesiącu, w kościele pw. Św. Jadwigi na Żeraniu odprawiana jest dla nich jedyna w Polsce Msza św. w języku chińskim.

Chrześcijanie w Chinach

Ustalenie dokładnej liczby wyznawców Chrystusa w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) jest bardzo trudne, i to z kilku powodów. Nie ma tam oficjalnych i w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących życia religijnego, nie tylko zresztą chrześcijaństwa. Można przyjąć, że katolików w ChRL jest od 9 do 12 mln, przy czym – według danych oficjalnych – liczba ta nie przekracza 6 mln (rządowe Biuro Spraw Religijnych mówi o 5,7 mln). Z kolei azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews wspomina o ok. 13 mln katolików, co stanowiłoby 1 procent ogółu mieszkańców Państwa Środka.

Ocenia się, że w Chinach jest ok. 2,6 tys. księży należących do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) i ponad 1,4 tys. „podziemnych”, co dawałoby razem mniej więcej 4 tys. duchownych katolickich w tym kraju.

O. Gniadek uważa, że można dziś mówić o ok. 12 mln katolików w tym kraju, z których mniej więcej połowa należy do PSKCh, a połowa do Kościoła niewspółpracującego z reżimem. Protestantów jest tam ok. 80 mln, przy czym statystyki rządowe nie wymieniają, jakie są to konkretne odłamy (ewangelicy, baptyści, zielonoświątkowcy czy inni). Wspólnoty te rozwijają się bardzo dynamicznie m.in. dlatego, że często są to Kościoły domowe i niescentralizowane.

tk, kg / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe