24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Dziś w całym Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W inicjatywę co roku włącza się Kościół w Polsce. Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża 24 maja o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chińskich katolików.
Seminarium duchowne w Chinach 24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
Seminarium duchowne w Chinach / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/N509FZ

Dzień modlitwy

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach wprowadził w 2007 papież Benedykt XVI, wybierając dzień 24 maja, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest ona otaczana szczególną czcią w narodowym sanktuarium katolików chińskich w Shenshan.

Mszy św. w stołecznym kościele św. Krzyża będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Jacek Gniadek, werbista i prezes Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ. Stowarzyszenie wspiera współpracę między Kościołem w Chinach i w Polsce. Wśród swoich celów wymienia ono także “promowanie postaw solidarności z narodami Chin; nawiązywanie, pośredniczenie i koordynacja kontaktów między Polakami i Chińczykami, zwłaszcza w zakresie życia kulturalnego, religijnego i edukacji”.

Potrzebna pomoc

Wieloletni prezes “Sinicum” o. Jacek Gniadek SVD w rozmowie z KAI podkreślił, że Stowarzyszenie “Sinicum” jest Kościołowi w Polsce bardzo potrzebne, ponieważ mamy dług wdzięczności wobec innych narodów, które nie cieszą się wolnością religijną, zaś chrześcijanie są tam prześladowani.

- My kiedyś otrzymywaliśmy pomoc z Zachodu, w tym egzemplarze Biblii i pomoc materialną - przypomniał o. Gniadek, dodając, że modlitewna i materialna pomoc Chińczykom jest dziś obowiązkiem polskich katolików.

Spotkanie

Po mszy św. w dolnym kościele spotkanie otwarte "Wspomnienie o Fu Duo (傅鐸)", czyli o zmarłym w ubiegłym roku Stanisławie Tworzydło i Marii Tworzydło, którzy byli członkami Sinicum. Ich córka Agata Strojnowska, członkini zarządu Sinicum, opowie o pracowni ojca i chińskich zakonnicach, które studiowały u niego sztukę użytkową, a s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Sinicum, opowie o siostrach Hiacyncie Zhang i Janie Zhang, które powróciły do Chin i dekorują chińskie kościoły.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „Do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 r. Obchodzony jest on 24 maja – w liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, czczonej szczególnie w sanktuarium w Shenshan koło Szanghaju.

Stowarzyszenie

Kierowane przezeń Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach przez działalność misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich. Jedną z ważniejszych inicjatyw podjętych w ostatnich latach jest organizowanie intensywnych kursów dla sióstr zakonnych z najludniejszego kraju świata, zajmujących się formacją młodych zakonnic. W latach 2015-17, głównie dzięki pracy s. Aleksandry Huf SSpS, wiceprzewodniczącej „Sinicum”, odbyły się w Polsce 3 takie tygodniowe kursy dla sióstr formatorek.

Na ich podstawie we współpracy z o. Krzysztofem Dyrkiem SJ z jezuickiej „Szkoły Formatorów” opracowano program kursu miesięcznego. Odbył się on w 2019 r. w Starej Wsi z udziałem 50 sióstr zakonnych z ok. 30 diecezji z 25 regionów Chin.

W związku z epidemią koronawirusa kursy, zaplanowane na lata 2020-21 nie mogły się odbyć i – według o. Gniadka – z przyczyn technicznych nie można ich było przeprowadzić także w formie online.

Wspólnota chińska w Warszawie liczy od 20 do 30 osób. Tworzą ją głównie małżeństwa mieszane i chińscy studenci. Raz w miesiącu, w kościele pw. Św. Jadwigi na Żeraniu odprawiana jest dla nich jedyna w Polsce Msza św. w języku chińskim.

Chrześcijanie w Chinach

Ustalenie dokładnej liczby wyznawców Chrystusa w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) jest bardzo trudne, i to z kilku powodów. Nie ma tam oficjalnych i w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących życia religijnego, nie tylko zresztą chrześcijaństwa. Można przyjąć, że katolików w ChRL jest od 9 do 12 mln, przy czym – według danych oficjalnych – liczba ta nie przekracza 6 mln (rządowe Biuro Spraw Religijnych mówi o 5,7 mln). Z kolei azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews wspomina o ok. 13 mln katolików, co stanowiłoby 1 procent ogółu mieszkańców Państwa Środka.

Ocenia się, że w Chinach jest ok. 2,6 tys. księży należących do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) i ponad 1,4 tys. „podziemnych”, co dawałoby razem mniej więcej 4 tys. duchownych katolickich w tym kraju.

O. Gniadek uważa, że można dziś mówić o ok. 12 mln katolików w tym kraju, z których mniej więcej połowa należy do PSKCh, a połowa do Kościoła niewspółpracującego z reżimem. Protestantów jest tam ok. 80 mln, przy czym statystyki rządowe nie wymieniają, jakie są to konkretne odłamy (ewangelicy, baptyści, zielonoświątkowcy czy inni). Wspólnoty te rozwijają się bardzo dynamicznie m.in. dlatego, że często są to Kościoły domowe i niescentralizowane.

tk, kg / Warszawa


 

POLECANE
Aktywiści w USA wpadli w panikę tylko u nas
Aktywiści w USA wpadli w panikę

Aktywiści gender z USA wpadli w panikę! Z amerykańskich paszportów zniknie tajemnicza płeć „X”, która miała promować pomysł, iż istnieją osoby „niebinarne”. Donald Trump zapowiedział bowiem powrót do esencjalizmu biologicznego w legislacji i już zaczął spełniać obietnice, które złożył podczas kampanii wyborczej!

Właściciel TVN szuka oszczędności. Potężne zwolnienia w największej stacji informacyjnej Warner Bros. Discovery gorące
Właściciel TVN szuka oszczędności. Potężne zwolnienia w największej stacji informacyjnej Warner Bros. Discovery

Nie ustają spekulacje na temat sprzedaży jednej z największych, a jednocześnie najbardziej zaangażowanych politycznie stacji telewizyjnych w Polsce – TVN. Jednym z powodów jest sytuacja właściciela stacji, koncernu Warner Bros. Discovery.

Czy Polacy są zadowoleni z życia? Jest nowy sondaż Wiadomości
Czy Polacy są zadowoleni z życia? Jest nowy sondaż

Eurostat przeprowadził ankietę wśród mieszkańców krajów UE dotyczącą ich zadowolenia z życia. Wyniki są zaskakujące.

Dramat w Kolumbii. Nie żyje 38-letnia Polka Wiadomości
Dramat w Kolumbii. Nie żyje 38-letnia Polka

W Kolumbii doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęła 38-letnia Polka, Paulina B. Kobieta, która mieszkała na stałe w Dublinie, wybrała się na wakacje z przyjaciółmi i postanowiła spróbować swoich sił w paralotniarstwie.

Ten niezwykły dysk SSD przyprawi lotniskową kontrolę o dreszcze Wiadomości
Ten niezwykły dysk SSD przyprawi lotniskową kontrolę o dreszcze

Firma Lenovo ujawniła, że zaprojektowała zewnętrzny dysk SSD inspirowany granatem ręcznym. Projekt stanowi nawiązanie do niedawno wydanego w Chinach hitu wojennego „Operacja Smok”, znanego również w niektórych krajach jako „Operacja Lewiatan” lub „Operacja Hadal”.

Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu pilne
Mateusz Morawiecki zrzekł się immunitetu

B. premier, poseł PiS Mateusz Morawiecki poinformował w czwartek, że zrzekł się immunitetu. "Wiem, że prawda, prawo i sprawiedliwość zwyciężą" - podkreślił. Szef komisji regulaminowej Jarosław Urbaniak (KO) przekazał PAP, że pismo o zrzeczeniu się immunitetu przez Morawieckiego trafiło już do komisji.

Grafzero: Ocalisz życie, może swoje własne Flannery O'Connor | Recenzja z ostatniej chwili
Grafzero: "Ocalisz życie, może swoje własne" Flannery O'Connor | Recenzja

Flannery O'Connor - jedna z najwybitniejszych pisarek amerykańskich XX wieku, a może zapomniana czcicielka amerykańskiego południa? Grafzero vlog literacki sięga po jeden z najciekawszych zbiorów opowiadań wydanych w ostatnich latach.

Znana aktorka odchodzi z serialu Klan Wiadomości
Znana aktorka odchodzi z serialu "Klan"

W mediach pojawiła się niespodziewana informacja, że jedna z aktorek serialu „Klan” postanowiła odejść z produkcji. Mowa o Barbarze Bursztynowicz, która od początku grała rolę Elżbiety Chojnickiej.

Koniec z „inkluzywnością” w amerykańskiej armii. Wraca zakaz dla osób transpłciowych Wiadomości
Koniec z „inkluzywnością” w amerykańskiej armii. Wraca zakaz dla osób transpłciowych

Donald Trump podpisał rozporządzenie, które unieważniło dyrektywę byłego prezydenta Joe Bidena, pozwalającą osobom transpłciowym służyć w armii.

Bałam się przyznać. Doda przerwała milczenie Wiadomości
"Bałam się przyznać". Doda przerwała milczenie

Doda, znana polska piosenkarka, postanowiła podzielić się osobistym wyznaniem, W niedawnym wywiadzie dla magazynu "Glamour" ujawniła, że w przeszłości zmagała się z depresją, o której długo nie chciała mówić.

REKLAMA

24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach

Dziś w całym Kościele obchodzony będzie Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W inicjatywę co roku włącza się Kościół w Polsce. Zgodnie z kilkunastoletnim już zwyczajem w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża 24 maja o godz. 18.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji chińskich katolików.
Seminarium duchowne w Chinach 24 maja - Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach
Seminarium duchowne w Chinach / wikimedia commons/CC BY-SA 4.0/N509FZ

Dzień modlitwy

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach wprowadził w 2007 papież Benedykt XVI, wybierając dzień 24 maja, kiedy to przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Jest ona otaczana szczególną czcią w narodowym sanktuarium katolików chińskich w Shenshan.

Mszy św. w stołecznym kościele św. Krzyża będzie przewodniczył i homilię wygłosi o. Jacek Gniadek, werbista i prezes Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ. Stowarzyszenie wspiera współpracę między Kościołem w Chinach i w Polsce. Wśród swoich celów wymienia ono także “promowanie postaw solidarności z narodami Chin; nawiązywanie, pośredniczenie i koordynacja kontaktów między Polakami i Chińczykami, zwłaszcza w zakresie życia kulturalnego, religijnego i edukacji”.

Potrzebna pomoc

Wieloletni prezes “Sinicum” o. Jacek Gniadek SVD w rozmowie z KAI podkreślił, że Stowarzyszenie “Sinicum” jest Kościołowi w Polsce bardzo potrzebne, ponieważ mamy dług wdzięczności wobec innych narodów, które nie cieszą się wolnością religijną, zaś chrześcijanie są tam prześladowani.

- My kiedyś otrzymywaliśmy pomoc z Zachodu, w tym egzemplarze Biblii i pomoc materialną - przypomniał o. Gniadek, dodając, że modlitewna i materialna pomoc Chińczykom jest dziś obowiązkiem polskich katolików.

Spotkanie

Po mszy św. w dolnym kościele spotkanie otwarte "Wspomnienie o Fu Duo (傅鐸)", czyli o zmarłym w ubiegłym roku Stanisławie Tworzydło i Marii Tworzydło, którzy byli członkami Sinicum. Ich córka Agata Strojnowska, członkini zarządu Sinicum, opowie o pracowni ojca i chińskich zakonnicach, które studiowały u niego sztukę użytkową, a s. Aleksandra Huf SSpS, wiceprezes Sinicum, opowie o siostrach Hiacyncie Zhang i Janie Zhang, które powróciły do Chin i dekorują chińskie kościoły.

Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach ustanowił Benedykt XVI w liście „Do biskupów, kapłanów, osób konsekrowanych, do wiernych Kościoła katolickiego w Chińskiej Republice Ludowej” z 27 maja 2007 r. Obchodzony jest on 24 maja – w liturgiczne wspomnienie Maryi Wspomożycielki Wiernych, czczonej szczególnie w sanktuarium w Shenshan koło Szanghaju.

Stowarzyszenie

Kierowane przezeń Stowarzyszenie „Sinicum” im. Michała Boyma SJ angażuje się w pracę dla Kościoła w Chinach przez działalność misyjną i wydawniczą oraz kształcenie w Polsce kleryków, zakonnic i świeckich. Jedną z ważniejszych inicjatyw podjętych w ostatnich latach jest organizowanie intensywnych kursów dla sióstr zakonnych z najludniejszego kraju świata, zajmujących się formacją młodych zakonnic. W latach 2015-17, głównie dzięki pracy s. Aleksandry Huf SSpS, wiceprzewodniczącej „Sinicum”, odbyły się w Polsce 3 takie tygodniowe kursy dla sióstr formatorek.

Na ich podstawie we współpracy z o. Krzysztofem Dyrkiem SJ z jezuickiej „Szkoły Formatorów” opracowano program kursu miesięcznego. Odbył się on w 2019 r. w Starej Wsi z udziałem 50 sióstr zakonnych z ok. 30 diecezji z 25 regionów Chin.

W związku z epidemią koronawirusa kursy, zaplanowane na lata 2020-21 nie mogły się odbyć i – według o. Gniadka – z przyczyn technicznych nie można ich było przeprowadzić także w formie online.

Wspólnota chińska w Warszawie liczy od 20 do 30 osób. Tworzą ją głównie małżeństwa mieszane i chińscy studenci. Raz w miesiącu, w kościele pw. Św. Jadwigi na Żeraniu odprawiana jest dla nich jedyna w Polsce Msza św. w języku chińskim.

Chrześcijanie w Chinach

Ustalenie dokładnej liczby wyznawców Chrystusa w Chińskiej Republice Ludowej (ChRL) jest bardzo trudne, i to z kilku powodów. Nie ma tam oficjalnych i w pełni wiarygodnych statystyk dotyczących życia religijnego, nie tylko zresztą chrześcijaństwa. Można przyjąć, że katolików w ChRL jest od 9 do 12 mln, przy czym – według danych oficjalnych – liczba ta nie przekracza 6 mln (rządowe Biuro Spraw Religijnych mówi o 5,7 mln). Z kolei azjatycka katolicka agencja prasowa UCANews wspomina o ok. 13 mln katolików, co stanowiłoby 1 procent ogółu mieszkańców Państwa Środka.

Ocenia się, że w Chinach jest ok. 2,6 tys. księży należących do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) i ponad 1,4 tys. „podziemnych”, co dawałoby razem mniej więcej 4 tys. duchownych katolickich w tym kraju.

O. Gniadek uważa, że można dziś mówić o ok. 12 mln katolików w tym kraju, z których mniej więcej połowa należy do PSKCh, a połowa do Kościoła niewspółpracującego z reżimem. Protestantów jest tam ok. 80 mln, przy czym statystyki rządowe nie wymieniają, jakie są to konkretne odłamy (ewangelicy, baptyści, zielonoświątkowcy czy inni). Wspólnoty te rozwijają się bardzo dynamicznie m.in. dlatego, że często są to Kościoły domowe i niescentralizowane.

tk, kg / Warszawa



 

Polecane
Emerytury
Stażowe