Komentarz biblisty: Jezus przed Wniebowstąpieniem dał uczniom jedną obietnicę i jedno zadanie
Słowo wstępu
Przed wstąpieniem do nieba Jezus złożył uczniom bardzo ważną obietnicę, o czym czytamy w dzisiejszej Ewangelii. Jednocześnie dał uczniom zadanie do wypełnienia. Jest ono stale aktualne i dotyczy także nas.
Słowa klucze
Jedenastu uczniów udało się do Galilei, na górę, tam gdzie Jezus im polecił (…). „Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
W tym fragmencie Ewangelii jest użyta gra słów, aby wyrazić głębię przesłania. Ewangelista Mateusz na określenie Apostołów używa terminu „uczniowie” (greckie „mathetai”): „Jedenastu uczniów udało się do Galilei”.
Odchodząc do nieba Jezus mówi do nich „nauczajcie wszystkie narody”. W oryginale greckim jest tu użyty czasownik „matheteuo”. Oznacza to dosłownie „czyńcie uczniami wszystkie narody”. Jezus więc przekazuje swoim uczniom zadanie, aby innych czynili uczniami, tak jak On ich uczynił. Aby w ten sposób kontynuowali jego misję na ziemi.
Każdy z nas chrześcijan jest więc nie tylko uczniem Jezusa, ale przez Niego posłanym, aby innych czynić uczniami. Ta misja trwa do dziś i będzie trwać. „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”. „Bóg jest z nami” – to przeświadczenie jest klamrą, która spina Ewangelię św. Mateusza. Na jej początku zapowiada on przyjście Jezusa jako Emmanuela, co dosłownie po hebrajsku oznacza „Bóg z nami”. Kończy się zaś zapewnieniem Jezusa „Oto Ja jestem z wami”. Co ciekawe, ważne jest tutaj wyrażenie „oto” (greckie „idou”). Oznacza ono rzeczywistość, która trwa, która jest w zasięgu ręki, którą ma się przed oczami. Jezus jest blisko każdej i każdego z nas, to nie opowiadanie z historii, to trwa.
Dziś
Jezus jest blisko, na wyciągniecie ręki. On jednak się nie narzuca. Co robię, aby także być blisko Niego? Ile czasu poświęcam na modlitwę, aby po prostu usiąść i być z Nim? Na modlitwie On daje nam siłę do szczęśliwego życia i właściwych wyborów. On także dał każdej i każdemu z nas zadanie, abyśmy innych czynili Jego uczniami. Aby inni doświadczali szczęścia bycia blisko Boga.
Ks. Paweł Rytel-Andrianik