Czy Park Naddunajski w Wiedniu otrzyma imię Jana Pawła II? Austriacy zbierają podpisy
Donaupark im. Jana Pawła II?
Tłem żądania jest rozpatrzenie 9 maja wniosku komisji ds. nazewnictwa obszarów komunikacyjnych miasta Wiednia, zgodnie z którym imieniem papieża miał zostać nazwany obszar komunikacyjny w 22. dzielnicy Wiednia. Wniosek złożony przez radę dzielnicy Donaustadt został tymczasowo odrzucony, ponieważ nie można było określić konkretnego obszaru. To „zupełnie niezrozumiałe, dlaczego w Wiedniu nie ma jeszcze strefy nazwanej imieniem papieża Jana Pawła II”, powiedział Jan Ledóchowski, inicjator i przewodniczący stowarzyszenia pamięci świętego papieża. Polityk ÖVP (Austriackiej Partii Ludowej) jest rzecznikiem ds. chrześcijańskiej demokracji w wiedeńskim oddziale Partii i przewodniczącym Platformy Chrześcijańskiej Demokracji.
Chodzi o znalezienie „godnego” adresu dla uczczenia pamięci świętego papieża, powiedział Ledóchowski. Podkreślił, że idealnie nadaje się do tego Donaupark, gdyż Jan Paweł II podczas wizyty w Wiedniu 40 lat temu, w 1983 roku, odprawił na tym zielonym terenie Mszę św. z udziałem 300 tys. osób. „Jego przesłanie dotarło do ludzi wszystkich narodów, kultur i religii na całym świecie. Był głosem pokoju i pojednania” – argumentują inicjatorzy.
W sąsiedztwie ONZ
Zwrócili uwagę, że jako „bojownik o wolność człowieka i kulturę życia Jan Paweł II zawsze nawoływał do poszanowania praw człowieka”. Dlatego petycja domaga się zmiany nazwy terenu, który bezpośrednio sąsiaduje z UNO City (wiedeńską siedzibą instytucji ONZ), co idealnie wyrażałoby narodowe i międzynarodowe znaczenie jego nowego patrona. Jako znany teren rekreacyjny park jest również bardzo chętnie odwiedzany przez mieszkańców Wiednia i dobrze znany w mieście.
ts (KAI) / Wiedeń