Porwania misjonarzy i pracowników w Burkina Faso. Nowe informacje na temat Europejczyka uprowadzonego 8 lat temu!!!
Porwanie Rumuna
Iulian Ghergut pracował jako strażnik w kopalni w Burkina Faso i stamtąd 4 kwietnia 2015 porwała go miejscowa grupa dżihadystów Al-Mourabitoun. Był to pierwszy tego rodzaju przypadek w tym zachodnioafrykańskim kraju, zapoczątkowujący – jak się wkrótce okazało – długi wykaz aktów przemocy, który z czasem doprowadził do politycznego i gospodarczego upadku Burkina Faso. Rumun był poza tym pierwszym zakładnikiem ze świata zachodniego, który od tylu lat pozostaje w rękach terrorystów w Afryce Subsaharyjskiej.
Poszukiwania
Jego siostra, zawieszona dotychczas między nadzieją a rozpaczą, stwierdziła z radością, że "sprawa mego brata nie została zapomniana", zwracając zarazem uwagę, iż "rozmowy są trudne, a Rumunia nie ma siły politycznej w regionie Sahelu”. Włoski misjonarz o. Pier Luigi Maccalli ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich, który sam spędził jako zakładnik na pustyni prawie dwa lata, zanim odzyskał wolność, powiedział watykańskiej agencji Fides, iż “potrzebne jest bardzo mocne zaangażowanie polityczne, trzeba się dużo modlić i mieć nadzieję, że Iulian zostanie wkrótce zwolniony”.
Rodzina Ghergutów nie miała o nim żadnych wiadomości od 2018 i po latach zabiegów u władz rumuńskich została w końcu przyjęta w kwietniu br. i wtedy zapoznano ich z filmem wideo, pochodzącym z grudnia 2021, przedstawiającym żywego Iuliana. W chwili porwania liczył on 39 lat i pracował jako strażnik w kopalni manganu. Sprawcy wywieźli go zaraz do sąsiedniego Mali i tam wszelki ślad po nim zaginął.
Nowe wiadomości
Kilka tygodni temu Amerykanin Jeffery Woodke, pracownik humanitarny, porwany 21 kwietnia 2016 w Nigrze i uwolniony 20 kwietnia br., powiedział gencji Fides, iż Ghergut był jedynym uprowadzonym, jakiego spotkał. Obecnie Woodke zapowiedział, że chce zrobić wszystko, co w jego mocy, aby pomóc uwolnić innych zakładników. Potwierdziła to Elvira, mówiąc, że Amerykanin zadzwonił do niej i jej matki Cecilia, zapewniając je o swym zamiarze pomagania. Kobieta wskazała przy tym, że również rząd rumuński musi być aktywniejszy w poszukiwaniach jej brata. "Te ostatnie tygodnie dały nam nadzieję" – stwierdził Elvira, dodając, że oczekuje, iż władze jej kraju pójdą tą drogą.
Trudny teren
Zbieg trzech granic między Burkina Faso, Mali i Nigrem jest od wielu dziesięcioleci miejscem porwań dokonywanych przez różne uzbrojone bandy. Wielu uprowadzonych odzyskało po jakimś czasie wolność, m.in. francuski dziennikarz Olivier Dubois, uwolniony 20 marca 2021, amerykańska misjonarka s. Suellen Tennyson – wyszła na wolność w sierpniu 2022, Kolumbijka s. Gloria Cecilia Narváez, zwolniona w październiku 2021 i wspomniany o. Pier Luigi Maccalli, uwolniony w październiku 2020 r.
kg (KAI/FIDES) / Rzym