Fala krytyki w związku z bluźnierczą wystawą w Parlamencie Europejskim [wideo]
Wystawa
Seria dwunastu fotografii wykonanych przez szwedzką homoseksualną artystkę Elisabeth Ohlson wzbudziła spore kontrowersje w środowiskach konserwatywnych. Jedno ze zdjęć przedstawia mężczyznę mającego symbolizować zmartwychwstałego Chrystusa, stojącego w otoczeniu mężczyzn ubranych w skórzane stroje w stylu sado-maso. Inne ze zdjęć pokazuje dwóch nagich mężczyzn w sytuacji intymnej, jeden z nich rozpięty jest w pozie ukrzyżowanego Jezusa.
Konserwatywni europosłowie protestowali przeciwko tej prezentacji, nazywając ją bluźnierstwem i brakiem szacunku.
Reakcja autorki
W odpowiedzi odnoszącej się do krytycznych komentarzy autorka wystawy stwierdziła, że jej prace mają zwrócił uwagę na prawa osób LGBT i je wspierać, zaznaczyła, iż „istnieje wiele obrazów Jezusa z [osobami] heteroseksualnymi”. – Miliony, miliardy obrazów sławnych artystów, a to tylko dwanaście zdjęć Jezusa kochającego prawa LGBT, więc dwanaście zdjęć nie powinno ich tak przerażać – powiedziała Elisabeth Ohlson.
Protesty europosłów
– Parlament Europejski stał się przestrzenią bezkarności lobby LGTBIQ+ przy współudziale lewicy… i liberałów – stwierdził hiszpański europarlamentarzysta Jorge Buxadé, który określił wystawę „odrażającą i żałosną”.
Z kolei włoski wicepremier Matteo Salvini uznał wydarzenie za wulgarne i pozbawione szacunku.
Europosłanka Maria Veronica Rossi w rozmowie z włoską stacją podkreśliła, że „rzeczą uzasadnioną jest kierowanie do instytucji wszelkiego rodzaju problemów, ale wykorzystywanie [w tym celu – przyp. red.] religii jest niedopuszczalnym brakiem szacunku dla milionów wiernych w całej Europie”. – Poza wglądem kulturowym wydaje się to nieuzasadnioną prowokacją: po co obrażać i pozbawiać szacunku? – pytała.
Wcześniejsza twórczość Elisabeth Ohlson
„Artystka ma [długą] historię tworzenia bluźnierczych dzieł sztuki, która sięga dziesięcioleci. Począwszy od 1998 roku, kiedy objechała Szwecję z wystawą Ecce Homo, która zawierała kilka bluźnierczych przedstawień Chrystusa promujących homoseksualizm, transpłciowość i fetyszyzm BDSM. Wystawa była prezentowana w wielu kościołach pozostających w komunii z Luterańskim Kościołem Szwecji” – pisze agencja CNA.
Przeciwko wystawie Ohlson w Serbii protestował z kolei patriarcha Irinej z Serbskiego Kościoła Prawosławnego, który zażądał jej usunięcia.
W kontraście do obecnych wydarzeń CNA przypomina, że przez wiele lat Parlament Europejski odmawiał stawiania szopek bożonarodzeniowych, argumentując decyzję tym, że mogłoby to być odebrane jako „potencjalnie obraźliwe”.
An exhibition at the EU Parliament featuring an LGBT Jesus (in the background) has sparked protests from MEPs who say it is 'blasphemous and disrespectful'. Here is how the artist, Elisabeth Ohlson, responded to the critics. pic.twitter.com/1w7q8hZ0CG
— Pietro Guastamacchia (@ilpiotr) May 2, 2023
Wycinek trwającej wystawy w Parlamencie Europejskim pic.twitter.com/6JufsjAxok
— Marcin Palade (@MarcinPalade) May 4, 2023