Papież o podziałach zagrażających jedności Kościoła: To diabeł jest specjalistą od walki z jednością
Franciszek zauważył, że w tej misji uczestniczą też wszyscy, którzy, tak jak Papal Foundation, na różne sposoby wspierają papieża w jego posłudze. Powinno im więc również zależeć na umacnianiu jedności Kościoła.
Specjalność diabła
- Widzimy niestety, że również w naszych czasach jedność Kościoła jest raniona przez podziały. To diabeł jest specjalistą od walki z jednością, tak, to jego specjalność! Podziały są często spowodowane przez wpływy ideologii i ruchów, które mają niekiedy dobre intencje, lecz ostatecznie przyczyniają się do wzniecania stronnictw i krytyki. Każdy umacnia się w poczuciu wyższości, gdy chodzi o to, w jaki sposób należy praktykować wiarę. Jest to tym poważniejsze, że stosuje się terminologię światową, przede wszystkim o charakterze politycznym, kiedy jest mowa o Kościele czy samej wierze – analizował papież.
Przypomniał, że „św. Paweł przestrzegał rodzący się Kościół przed takimi czynnikami podziałów, w których mówi się w sposób powierzchowny bądź całkowicie odrzuca się naturę Kościoła jako jedności w różnorodności, jedności bez ujednolicania”. Wskazał że „Tym, który tworzy taką jedność bez jednolitości, jedynym, który potrafi to zrobić, jest Duch Święty”.
Umacnianie jedności
Franciszek przyznał, że członkowie Papal Foundation, kierując się szczerą wiarą i pragnieniem wspierania innych, wznoszą się ponad takie sekciarskie podziały. Umacniają oni jedność poprzez coroczne dary finansowe, różnorodne programy stypendialne, które udzielają istotnego wsparcia, bez uprzedzeń i dyskryminacji, barciom i siostrom na całym świecie. Papież wskazał w tym kontekście na potrzebę przejrzystości.
- Jak wiecie, w ostatnich latach Stolica Apostolska poczyniła znaczące kroki, aby zapewnić, że posługa jej różnych dykasterii, instytucji i urzędów na rzecz Kościoła powszechnego i społeczeństwa będzie wypełniana z należytą transparencją. Jest to szczególnie ważne w posłudze charytatywnej, która jest możliwa dzięki dobrej woli i hojności wielu ludzi na całym świecie. Choć nie można tego porównywać do ogromnych szkód, które zostały spowodowane przez nieumiejętność zapewnienia najsłabszym ochrony przed nadużyciami, to jednak również skandale finansowe, spowodowane przez brak czujności i przejrzystości, naruszają dobre imię Kościoła i mogą zakwestionować wiarygodność samej wiary – stwierdził Franciszek.
Krzysztof Bronk/vaticannews.va / Watykan