Franciszek do Polaków: Niech św. Wojciech wyjednuje wam odwagę w wierze
Katecheza papieska
Po rozważeniu świadectwa św. Pawła dziś przyglądamy się zastępom męczenników, którzy oddali życie za Chrystusa. Po pokoleniu apostołów to oni byli w najwyższym stopniu „świadkami” Ewangelii. Pierwszym był diakon Szczepan, ukamienowany poza murami Jerozolimy. Słowo „męczeństwo” pochodzi od greckiego martyria, co oznacza „świadectwo”. Kościół słowo „męczennik” zaczął stosować na oznaczenie tych, którzy dawali świadectwo aż do przelania krwi.
Chrześcijanie, uczestnicząc gorliwie w Eucharystii, byli prowadzeni przez Ducha Świętego do budowania swojego życia na tajemnicy miłości - na fakcie, że Pan Jezus oddał za nich swoje życie, a zatem i oni mogą i powinni oddać życie za Niego i za swoich braci.
Sobór Watykański II przypomina, że „męczeństwo, przez które uczeń upodabnia się do Mistrza, przyjmującego z własnej woli śmierć dla zbawienia świata, i naśladuje Go w przelaniu krwi, Kościół uważa za cenny dar i najwyższą próbę miłości”. Dalej stwierdza, że chociaż tylko nieliczni są wezwani do męczeństwa, to „wszyscy powinni być gotowi do wyznawania Chrystusa wobec ludzi i iść za Nim drogą krzyża wśród prześladowań”.
Módlmy się, abyśmy niestrudzenie dawali świadectwo Ewangelii, także w czasach ucisku. Niech wszyscy święci męczennicy i męczennice będą ziarnami pokoju i pojednania między narodami, aby świat stał się bardziej ludzki i braterski, w oczekiwaniu na pełne objawienie się królestwa niebieskiego, kiedy to Bóg będzie wszystkim we wszystkich.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli: pielgrzymi z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krynicy-Zdroju; z Klasztoru oo. Franciszkanów i z parafii MB Anielskiej w Zakliczynie (ok. 38 osób); z Nowego Sącza; z parafii Matki Bożej Częstochowskiej z Kojszówki, archidiecezja krakowska (46 osób); pielgrzymi z parafii pw. św. Wawrzyńca w Luzinie w archidiecezji gdańskiej; z Parafii Matki Bożej Fatimskiej z Warszawy a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
Papież do Polaków
- Serdecznie pozdrawiam pielgrzymów polskich - rozpoczął papież.
- Mówiliśmy dzisiaj o męczennikach. Wśród nich jest także św. Wojciech, biskup, patron Polski, którego uroczystość będziecie obchodzili za kilka dni. Jego męczeństwo stało się świadectwem dla Kościoła w Polsce - przypomniał.
- Niech wyjednuje wam u Boga odwagę w wierze. Z serca wam błogosławię - zapewnił.
st (KAI) / Watykan