Christos Woskresie! W Kościołach Wschodnich trwają obchody Wielkanocy
Dokładnie tydzień po obchodach uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Kościele Zachodnim – posługującym się kalendarzem gregoriańskim, wierni Kościołów Wschodnich – posługujący się w liturgii kalendarzem juliańskim – obchodzą swoje Święta Wielkanocne. Z tej racji, w łódzkiej parafii greckokatolickiej podczas nocnej liturgii celebrowanej uroczyście z soboty na niedzielę, po tygodniach postu, wyśpiewano uroczyste Christos Woskresie! - Woistinu woskriesie! (Chrystus Zmartwychwstał! – Prawdziwie Zmartwychwstał!).
Obyczaje wielkanocne
- Nasze nocne nabożeństwo paschalne rozpoczynamy obok Płaszczenicy w Grobie Pańskim. Następnie Płaszczenica zostanie przeniesiona do ołtarza, gdzie będzie się znajdowała przez kolejnych 40 dni, aż do święta Wniebowstąpienia. – tłumaczy ks. Vasyl Berkyta – proboszcz łódzkiej wspólnoty greckokatolickiej.
W procesji rezurekcyjnej rozpoczynającej Święto Zmartwychwstania, odbywającej się po nabożeństwie paschalnym, na samym początku, tuż przed krzyżem, jest niesiona ikona Chrystusa Zmartwychwstałego, która po zakończeniu procesji zostaje wystawiona na środku cerkwi, by wszyscy wierni w czasie i po zakończeniu Boskiej Liturgii mogli ją adorować oddając jej cześć poprzez ucałowanie.
- Po procesji rezurekcyjnej zaczynamy jutrznię paschalną, w czasie której wielokrotnie ma miejsce śpiew „Chrystus Zmartwychwstał”- tłumaczy proboszcz łódzkiej parafii grekokatolickiej. Punktem kulminacyjnym nocnego nabożeństwa jest Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego. – dodaje duchowny.
Kościół Greckokatolicki
Grekokatolicy z Łodzi i okręgu łódzkiego gromadzą się na wspólną modlitwę w kaplicy św. Krzysztofa przy parafii oo. Jezuitów Łodzi (ul. Sienkiewicza 60) w każdą niedzielę o godz. 12:00, natomiast o godz. 09:00 liturgia niedzielna jest sprawowana w dolnym kościele parafii oo. Pasjonistów (al. Pasjonistów 23).
Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).
ks. Paweł Kłys / Łódź