Petersburg: Milicja zabroniła katolikom rozpalenia ognia w Wigilię Paschalną
OMON udaremnił właściwy przebieg Wigilii Paschalnej
Funkcjonariusze OMON-u, czyli Oddziału Mobilnego Specjalnego Przeznaczenia rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (odpowiednika dawnego polskiego ZOMO), nie dopuścili do ceremonii rozpalenia ognia, tradycyjnie rozpoczynającej Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę wieczorem. Rytuał ten, co roku odbywający się przed świątynią, uznali za „działanie niezgodne z prawem”.
Ostatecznie Wigilia Paschalna odbyła się z pominięciem rozpalenia ognia przed kościołem.
Przypomnijmy, że ceremonia Wigilii Paschalnej w Kościele katolickim zaczyna się od Liturgii Światła, polegającej na rozpaleniu ognia przed świątynią, odpaleniu od niej paschału i wniesienia światła do kościoła, gdzie w ciemności zebrani są wierni, który odpalają świece od paschału symbolizującego światłość Chrystusa zmartwychwstałego. Jest to pierwszy i bardzo ważny znak nocy zmartwychwstania Chrystusa.
Wielkanocne upamiętnienie męczennika
Z kolei dziś, w dniu Wielkanocy, w bazylice św. Katarzyny poświęcono tablicę upamiętniającą sługę Bożego ks. Konstantego Budkiewicza, męczennika z czasów radzieckich, którego proces beatyfikacyjny trwa. W latach 1905-1923 był on proboszczem parafii św. Katarzyny. Został zamordowany sto lat temu, w Wielką Sobotę 31 marca 1923 roku.
Poświęcenia tablicy dokonał biskup pomocniczy archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Nikołaj Dubinin. W uroczystości wziął udział konsul generalny PR w Petersburgu Grzegorz Ślubowski.
Bazylika św. Katarzyny to najstarszy kościół katolicki w Petersburgu. Od 1798 do 1938 r. spoczywały tam szczątki ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obecnie duszpasterzami w tamtejszej parafii są polscy dominikanie.
pb (KAI/sotaproject) / Petersburg