Jerozolima: Liturgia Wigilii Paschalnej w Bazylice Grobu Pańskiego
W homilii wezwał do głoszenia Chrystusa zmartwychwstałego. „Kościół i wierni nie muszą być doskonali. Wystarczy gotowość do pokuty” – mówił arcybiskup. Zaznaczył, że „spotkanie z Chrystusem Zmartwychwstałym odbywa się w codziennym życiu”.
Wczesna pora
W Bazylice Grobu Pańskiego katolicka Wigilia Paschalna odprawiana jest wcześnie rano w sobotę. Tak wczesna pora obchodów związana jest z obowiązującym od 1852 r. w bazylice Grobu Pańskiego „status quo", które reguluje korzystanie ze świętych dla chrześcijan miejsc w Ziemi Świętej. Świątynią opiekuje się sześć Kościołów chrześcijańskich, wśród nich katolicy. Stąd liturgia w Jerozolimie jest odprawiana jako pierwsza na świecie.
Wiele świąt w Jerozolimie
Od czwartku na centralne uroczystości związane z męką i zmartwychwstaniem Jezusa przybywają tysiące chrześcijan. Z powodu różnych obliczeń kalendarzowych Kościoły prawosławne obchodzą w tym roku Wielkanoc o tydzień później niż Kościoły zachodnie. Tygodniowe żydowskie Święto Pesach, które upamiętnia wyzwolenie narodu izraelskiego z Egiptu, rozpoczęło się w środę wieczorem posiłkiem sederowym. W tym samym czasie muzułmanie od 23 marca obchodzą islamski miesiąc postu Ramadan.
W cieniu przemocy
Cieniem na obchodach różnych wspólnot religijnych kładzie się niedawna eskalacja przemocy w Ziemi Świętej. W ostatnich dniach doszło do wielokrotnych ataków rakietowych na Izrael ze Strefy Gazy i Libanu. Izrael odpowiedział atakami lotniczymi. Dwa ataki terrorystyczne na Zachodnim Brzegu i w Tel Awiwie w piątek zabiły trzy osoby i zraniły osiem innych, niektóre poważnie.
Napięcie wzrosło po tym, jak izraelska policja brutalnie rozprawiła się z grupą Palestyńczyków, którzy zabarykadowali się w meczecie Al-Aksa na Wzgórzu Świątynnym (Haram al-Sharif) w Jerozolimie we wtorek wieczorem.
Bazylika Grobu Pańskiego
Zbudowana w czasach Konstantyna Bazylika Grobu Pańskiego została poświęcona w 336 roku. Po zniszczeniach w wiekach VII, XI i XIX kolejno ją odbudowywano i przebudowywano, w związku z czym obecnie jest to mieszanina kościołów, kaplic i dobudówek, upamiętniających różne wydarzenia biblijne.Miejsce to stanowi obecnie wspólną własność sześciu Kościołów chrześcijańskich. Trzy z nich: franciszkanie (od 1333 r. jako katolicy), prawosławni Grecy (od 1757) i Ormianie, są współwłaścicielami głównych części Bazyliki, a ponadto mają tam własne pomieszczenia i kaplice. Na Kalwarii (Golgocie), miejscu ukrzyżowania Jezusa, są dwie kaplice: łacinników (franciszkanów) i Greków (prawosławnych). Kaplicą Grobu Świętego opiekują się katolicy, Grecy i Ormianie. Koptowie mają dwa pomieszczenia przy Bazylice i własną kapliczkę za Kaplicą Grobu Świętego. Najmniej uprawnień do korzystania z bazyliki mają wspólnoty syryjsko-jakobicka i etiopska.
Postanowienia w tej sprawie, tzw. „status quo”, obowiązują od 1852 r., ponieważ w przeszłości dochodziło do ciągłych konfliktów między wyznaniami na temat zarówno wystroju, jak i korzystania ze świątyni przez poszczególne wyznania.
tom (KAI) / Jerozolima